Skocz do zawartości

AA Pheobe III + Onkyo TX-8270 - pytanie o zasadność lub lepsze opcje


Rafal K.

Recommended Posts

Witam,

 

Piszę ten post ponieważ jestem troche w kropce i potrzebuję porady od bardziej doświadczonych kolegów.

 

Aktualnie mój system presentuje się następująco:

- Yamaha RX-V671;

- Yamaha CD-S300;

- JBL Northridge E80;

 

Najczęściej leci radio internetowe przez vTuner 65%, potem muzyka 25% (CD oraz Spotify), konsola oraz Netflix pozostałe 10%.

 

Muzyka to wszystko poza zupełnymi skrajnościami (czyli bez death metalu czy elektronicznej rosyjskiej łupanki), najczęściej jednak alternatywa. Pokój załóżmy 25m z antresolą więc efektywnie pewnie trochę więcej.

 

W powyższym zestawie RX-V671 widnieje ze względu na jego opcje intenetowe oraz fajną aplikację którą obsłużę więcej i łatwiej niż pilotem (wliczając to włączanie i wyłączanie co jest mega ważne – nie wchodzi w grę ruszanie tyłka z łóżka żeby włączyć sprzęt lub wyłączyć). Podpięte są kolumny stereo, bo nie ma dla mnie sensu dla tych 10% użycia pchać się w systemy 5.1 lub 7.1 przy filmach i konsoli (stąd też wątek ten w dziale stereo).

 

Teraz jednak z ciekawości zobaczyłem co jest na rynku dostępne i okazało się, że powstał Onkyo TX-8270 który na papierze spełnia wszystkie moje potrzeby. Mianowicie jest to amplituner stereo (nie płace za dodatkowe końcówki) z funkcjami sieciowymi i apką którą go obsłużę wliczając w to włączanie i wyłączanie z poziomu aplikacji a do tego HDMI ARC dla TV. Plus Airplay, Spotify i inne tego typu udogodnienia. Do tego od dłuższego czasu chodzą mi po głowie Audio Academy Pheobe III, CD zostałby stary, bo w sumie nie widzę powodu żeby go zmieniać. Na papierze ideał. Pytanie teraz jak w rzeczywistości? Ktoś już miał styczność z tym lub podobnym zestawem? Jest sens zmieniać, czy raczej nie zagra mi to dużo lepiej i tylko wydam 5k (minus cena sprzedaży starego systemu) na darmo? Każda opinia mile widziana.

 

Z góry dziękuję za komentarze,

Rafal

 

PS: Wszystkie opcje z cyklu kupić zwykły dobry wzmacniacz stereo i do tego jakąś sieciówkę odpada ze względu, po pierwsze, na brak opcji ON/OFF siedząc w kuchni i robiąc kanapki po drugie bez HDMI ARC już nic nie chce, lubię jak załącza się amplituner wraz z TV i kiedy pilotem do TV zmieniam głośność na  amplitunerze. Także opcja bardziej komfort i dźwięk niż dźwięk ponad wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Z Twojego posta można wywnioskować, że jesteś zupełnie świadomym użytkownikiem i potrzebujesz tylko potwierdzenia Twojej słusznej zresztą teorii :) Wykorzystanie amplitunera kina domowego do stereo wnosi sporą stratę w jakości odsłuchu muzyki w 2 kanałach. Jak sam wspomniałeś, zdecydowanie należy przesiąść się na amplituner stereofoniczny, który nie będzie tak dobry jak czysty wzmacniacz stereo ale na pewno będzie słyszalnie lepszy od amplitunera kina. Funkcjonalnie dzisiejsze amplitunery stereo mają już wszystko to co kiedyś było zarezerwowane dla urządzeń wielokanałowych. Onkyo 8270 to bardzo dobry amplituner i nadaje się brzmieniowo zarówno do posiadanych JBL jak i dużo bardziej ambitnych (audiofilskich już) Audio Academy Phoebe III. Nie musisz się ograniczać tylko do Onkyo. Na rynku jest jeszcze udana Yamaha R-N803, która poza HDMI ma takie same funkcje jak Onkyo. Samo HDMI myślę, że da się pominąć gdyż dźwięk z TV podłącza się po prostu przewodem optycznym. HDMI zostawiamy dla urządzeni wideo i podłączamy je wtedy bezpośrednio do TV. Nie będzie jednak sterowania HDMI jednym pilotem dwóch urządzeń... Najlepiej byłoby udać się na odsłuch i sprawdzić jak brzmią dzisiejsze dobre amplitunery stereo. Warto też rzucić uchem na bardzo uznane Phoebe III. Osobiście myślę, że z Onkyo mogą zagrać nawet lepiej ale parowanie sprzętów to w dużej mierze kwestia subiektywna. Może na początek lepiej zakupić amplituner i sprawdzić do wyciśnie on z posiadanych kolumn? Wtedy spokojnie zabrać się za poszukiwanie głośników.

 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Po pierwsze dziękuję za szybką odpowiedź. 

@Q21: Dziękuję za potwierdzenie, że TX-8270 jest istotnie lepszy dźwiękowo od Yamahy RX-V671. Michał, mógłbyś powiedzieć czy w TX-8270 rownież słychać transformator po włączeniu jak w RX-V671? Wkurzało mnie to na tyle, że półke na której leży aktualnie RX-V671 obkleiłem matą. Odnośnie Yamahy R-N803, niestety odpada ze względu na fakt braku możliwości uruchomienia z poziomu aplikacji (tyłek przyzwyczaja sie do dobrego). W sumie opcja z kupieniem aplitunera tylko i głośników ewentualnie w przyszłości nie jest taka zła, dzięki za radę.

@S4Home: Niestety nie słyszałem tego zestawienia. Problem w tym jest taki, że dla mnie jako laika, ma to sens tylko w przypadku bezpośredniego porównania mojego aktualnego zestawu z wyżej wspomnianym. A tu pojawia się problem, mój aktualny zestaw nie jest dostępny w sprzedaży a nie moge rozmontować swojego i przetransportować na odsłuch, ponieważ mieszkam na stałe w Niemczech gdzie AA Phoebe III absolutnie nigdzie nie są dostępne (moze by wypalilo z samym aplitunerem). WIec zanim rzucę się na podroż z dodatkowymi klocami do Polski chciałbym zasięgnąć opinii tutaj czy ma to sens. 

 

Rozumiem że AA Pheobe III przynajmniej w teorii powinny zdeklasować JBL E80 (rejony audiofilskie), ciekawostką jest jednak jak zagrają z TX-8270. Z tego co widzę powyżej, rozumiem, ze tutaj juz nie uniknę odłuchu i trzeba moje aktualne kolumny E80 ruszyc do Polski na odłuch na TX-8270 vs AA Pheobe III?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem, Onkyo 8270 już wyciśnie więcej z tych kolumn niż to co masz obecnie dlatego stwierdziłem, że jak usłyszysz co się w Twoim systemie zmieniło po zmianie amplitunera, co jest lepsze a co jeszcze ewentualnie niedomaga brzmieniowo, łatwiej będzie nawet na odległość doradzić konkretne modele kolumn. Phoebe III to kolumny dla melomanów i audiofili są pozbawione efekciarskiego czy dyskotekowego grania, mają bogatą i pełną średnicę, dobrze kontrolowany i zróżnicowany bas oraz łagodną górę pasma. To muzykalne i delikatne granie, inne niż koncertowo brzmiące JBL. A skąd pomysł akurat na te kolumny? 

Co do odsłuchów, jestem pewien, że nie jest konieczne przewożenie swojego sprzętu. Różnice w brzmieniu poszczególnych konfiguracji są tak duże a Twój dźwięk jest już na tyle "zakorzeniony" w Twoich uszach, że od razu będziesz wiedział w trakcie odsłuchu co Ci się podoba, co brzmi lepiej a co gorzej od Twojego znajomego dźwięku.

 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to skąd ten wybór? 

W Niemczech pod nosem masz mase ciekawych tamtejszych firm. Myślałem że słuchałeś i stąd to utwierdzenie. 

Moim zdaniem powinieneś się udać do sklepu w Niemczech posłuchać i wybrać pod siebie. Niemcy mają dobre ceny na niektóre produkty. Radzę poszukać lokalnie :)

w razie czego pomogę.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21Pomysł na kolumny zrodził się w sumie z dwóch rzeczy, pierwsze to oczywiście liczne testy które gloryfikują te głośniki nawet w delikatnie wyższych kategoriach cenowych. Po drugie, jak coś jest dobre i polskie to po co kupować zagraniczne. Bliżej gwiazdki zadzwonię do Was by umówić się na odłuch na 8270, jestem bardzo ciekaw różnicy, mam nadzieję, że nie ma z tym problemu. 

@S4HomeDzieki za radę. Może do tej pory szukałem tego w nieodpowiedni sposób, ale odniosłem wrażenie, że jest tego mniej niż w Polsce. Spróbuję w takim razie jeszcze raz. 

Pozdrawiam,

Rafal

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AA Phoebe III można zakupić nie tylko z powodów patriotycznych (chociaż to bardzo dobry powód) ale również z powodu znakomitego stosunku jakości do ceny więc pomysł popieram. Jak wspomniałem tutaj wchodzisz już w słuchanie muzyki przez duże M :) i niestety nie ma tych kolumn w Niemczech więc zachęcam do wizyty w naszych pięknych stronach :) W ogóle biorąc pod uwagę brzmienie klasycznych niemieckich kolumn jak Magnat czy Canton wydaje mi się, że Niemcy mają jednak trochę inne ucho hehe

 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo nie buczy. Mogłeś się spotkać z "pykaniem", ale oni także jakby ustalone nowych modelach. Cicho o tym. 

Mniejszy wybór? Raczej nie. Raczej salony audio nie afiszują się tak jak w Polsce. Masz tam do dyspozycji mnóstwo światowych marek. A że Niemcy w audio też stoją dość ciekawie, i duża szansa że te produkty będą tańsze, to szedł bym w tą stronę.

Rozgladnij się, wyślij swoje typy. Odwiedź salon, posłuchaj. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...