Skocz do zawartości

KD 5.1/7.1/5.1.2 Atmos / otwarta przestrzeń z wysokim skośnym sufitem / 10tyś


dc0re

Recommended Posts

Witam serdecznie. Nie chciałem podłączać się pod istniejące tematy – niektóre aż kusiły, gdyż po części dotyczy mojego wyboru.

 

Dużo poczytałem tu na forum jak i w innych miejscach i w końcu padło na Yamaha RX-V683 lub Onkyo TX-NR686, ze względu na 2 HDMI out (podłączenie TV + projektor) jako podstawowe zestawy KD z min 2 HDMI out. Na początku wybrałem Yamahę i gdy byłem już zdecydowany nagle odkryłem Onkyo i problem wyboru powrócił… W związku z tym proszę o pomoc w wyborze zestawu KD (który z nich prezentuje się lepiej pod względem audio/video, plusy/minusy)

1.      Yamaha RX-V683 czy Onkyo TX-NR686 – za i przeciw :)

2.      Odpowiednie głośniki (powiedzmy 3-5 do odsłuchania) do 5.1/7.1/5.1.2 (do atmosa szczegóły poniżej).

3.      Całość z głośnikami do ok 9-10 tyś. PLN

 

A. wykorzystywanie w trybie kina domowego jak i w muzyce – w proporcji 30/70 (muzyka: 40% elektroniczna/dyskotekowa, 40% to co w radio rmf/eska/zet/wawa aktualnie leci, 20% ścieżki dźwiękowe z filmów). O wzmacniaczu pod muzykę pomyślę później.

B. wykorzystywanie w otwartym salonie 23m2, w którym będzie zestaw KD, całość otwartej powierzchni wynosi ok 55m2 – szczegóły poniżej

C. bardzo ważnym elementem jest integracja sieciowa po kablu – dane z dysków NAS, z komputera stacjonarnego i laptopa, z obsługą kontenerów open source i innych niestandardowych (w moim aktualnym zestawie HTIB - jakimś tam Sony - mam problem z odtwarzaniem niektórych plików audio i video – niekompatybilne i nie do odtworzenia lub do odtworzenia po którymś tam razie jak Sony „załapie” lub ostatecznie poprzez transcodowane. Problem dotyczy głównie: h.265, flv, QT, RM, FLAC, DSD, czasami h.264, mkv, mp4, m2ts… Ogólny problem z DLNA, mozolne działanie, rozłączanie)

D. jak ma się sprawa multi-room – w którym zestawie AV jest on lepszy, bardziej kompatybilny? Czy muszą to być głośniki producenta (wykorzystanie głównie do muzyki z dysków sieciowych)?

E. konfiguracja Atmos 5.1.2 – jeżeli będzie możliwe do spełnienia (info poniżej) i aby nie była to namiastka atmosa tylko atmos – uwględniając powyższe parametry, miejsce do siedzenia... Czy może lepiej rozwinąć do 7.1? Wiem, że 7.1 to nie to samo co 5.1.2 i efektu przelatującego samolotu nad głową czy padającego deszczu z 7.1 nie uzyskam ale chciałbym poznać Waszą opinię. A może iść w DTS ani w Atmosa?

 

 

Aktualnie jestem w trakcie budowy domu i chciałbym zaprojektować przyłącza teraz a nie później, dlatego proszę o pomoc. Biorąc pod uwagę rysunek z wymiarami poniżej - otwarty salon 23m2, w którym będzie zestaw KD a całość otwartej powierzchni wynosi ok 55m2, sofa będzie na wysokości stolika, w odległości ok 4m od ściany AV, ściana za sofą w odległości 2m - co będzie lepszym rozwiązaniem:

1. układ 7.1 - belka nad głową lub podłoga (niebieskie owale L i P)?

czy

2. układ 5.1.2 - jakie będzie najlepsze umiejscowienie głośników do 5.1.2? W suficie nie wchodzi w grę. Pozostaje jedynie:

--- nakierunkowanie z belki nad głową (niebieskie owale L i P)

--- odbicie „od sufitu” z przednich głośników – tylko czy ma to sens, w przypadku sufitu, który nie jest płasko poziomo a skierowany ku górze?

--- nakierunkowanie „z boku” – tylko kominek spali mi głośnik jak się płyty nagrzeją…

 

Mile widziane inne propozycje rozwiązania dla konfiguracji 7.1 lub 5.1.2

 

Z góry wielkie dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.

 

 

002d.jpg

Edytowano przez dc0re
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zacznę trochę od końca ale przejdę do sedna. Tak ustawienie tych atmosów na tej belce ma sens jak najbardziej. Więc tu śmiało możesz iść w 5.1.2 

Nie widzę natomiast sensu stosować systemu 7.1 z racji iż kolumny będą dość blisko siebie. Wtedy to nie ma sensu.

Ale jest pewien problem. Gdzie uwzględniłeś subwoofer? Pamiętaj to bardzo ważny element systemu

 

Idą do sedna. Uwierz nie ma sepcjalnej różnicy pomiędzy Onkyo 686 a Yamaha 685 ( ta ma dwa wyjścia HDMI). To produkty bardzo konkurencyjne. Odpowiedniki. Yamaha ma przewagę lepszą kalibracja oraz wyjsciem pre out. Onkyo natomiast gra nieco mocniej. 

Jeśli ktoś ci wskaże zdecydowanego lidera to znaczy że kręci :)

co do kolumn to w pozostałym budżecie proponował bym set oparty o kolumny heco aurora 1000. Masz duze pomieszczenie więc kolumny muszą być pokaźne. Ewentualnie mniejsze fronty jak Aurora 700 czy dali zensor 7 ale wówczas polecał bym dwa subwoofery. 

zapraszam cię do nas na odsłuch i porównanie sprzętu. Później zamontujemy go wstępnie u ciebie i zobaczymy czy to rozwiązanie się sprawdzi.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę, że bliżej powinno by Ci być jednak do Yamahy. Jak wspomnieli koledzy ma lepszą kalibrację akustyczną, lepszy procesor dźwięku oraz moim zdaniem bardziej intuicyjną obsługę drugiej strefy. Dodatkowo Yamaha ma coś takiego jak Music Cast co pozwala na nieograniczone możliwości nagłaśniania innych stref/pomieszczeń bezprzewodowo bazując tylko na sieci. 

Kolumny Heco to dobry pomysł, można też rozważyć zestaw na Pylon Audio Sapphire 25 plus tyły i głośnik centralny.  Subwoofer dobrej klasy również musi być. Zwróć też uwagę na Monitor Audio Bronze 6/1/center. Otwarte pomieszczenia są trudne do nagłaśniania. Montaż dodatkowych głośników efektowych faktycznie na belce i wtedy już Dolby Atmos a nie 7.1, które nigdy tak naprawdę do końca się nie przyjęło. Odsłuch przed zakupem jest jak najbardziej wskazany. 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Gdzie uwzględniłeś subwoofer? Pamiętaj to bardzo ważny element systemu

Na obrazku wykazany jako kwadrat sub. Oczywiście współrzędne nie są zachowane...

A jaki sub proponujesz do tych kolumn?

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Mając taki dom wygospodarujesz osobne pomieszczenie . W tych warunkach , co przedstawiłeś zapomnij o przyjemności odsłuchu. Problem z akustyką . Sama adaptacja , to od 10k w górę 

Niestety takiego pomieszczenia nie mogę wygospodarować - dom ma bardzo otwartą przestrzeń - ale z drugiej strony nie zależy mi aż tak na laboratoryjnych warunkach odsłuchu. Chcę usłyszeć różnicę w porównaniu do tego co słyszę teraz w filmie, a i zaskoczyć dźwiękiem w muzyce

Edytowano przez dc0re
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy który zestaw byś wybrał. Dla przykładu do heco 700, wybrał bym do kompletu 2x aurora sub.

Do dali zensor 7 czy elac f6 poszedł bymm w 2x elac eq12 lub 10ki może i nawet. 

Najważniejsza jest koncepcja. Później realizacja. 

Kolega zwrócił jednak uwagę na akustykę. A to gra kluczową rolę. Dlatego ja może zbyt łagodnie ci zasugerowałem w moim pierwszym poście, abyś pozwolił jednak wstępnie rozłożyć wstęp wolny pomieszczeniu aby zobaczył jak gra. Jeśli amplituner z rozbudowaną kalibracja sobie nie poradzi faktycznie trzeba by wydać dużo na akustykę. Co w takim pomieszczeniu będzie wyglądać przeciętnie. Inna nieco droższa opcja to amplituner z kalibracja Dirac live. To jedyna kalibracja która uwzględnia mody pomieszczenia. Ale to w przypadku kiedy przy pierwotnym zamyśle będzie źle.

Piotrek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smialo mozesz isc w wyzej wymieniona yamahe lub onkyo, glosniki dobrze rozmieszczone. Atmos jak najbardziej na tak. 

Ladny duzy salon szedlbym w bardzo duze glosniki frontowe i duzy glosnik centralny. 

 

Co najwazniejsze moim zdaniem, a sam mam salon otwarty na jadalnie i kuchnie wysoki w szczycie na 6m o powierzchni ponad 80m^2.

To nie idz w jakies male glosniki frontowe z niskotonowcami 170cm.  Celuj w 200cm.  Raz ze beda takie glosniki lepiej sie prezentowaly a dwa latwiej i lepiej to zagra. 

 

Takie Heco aurora 1000 moim zdaniem pozycja obowiazkowa do odsluchu. Sam mam starsza serie Heco Music Style 1000 i jest jak najbardziej ok. 

W normalnym uzytkowaniu uzywam soundbara wbudowanego w TV, a jak chce slyszec wyraznie film (szczegolnie dialogi) to musze zalaczyc glosniki frontowe. Przez akustyke dialogi z soundbara sa bardzo nie wyrazne. Wczesniej majac glosniki Jamo s608 bylo rownie zle jak na soundbarze. 

Dlatego moim zdaniem szukaj glosnikow duzych. 

 

Glosnim centralny z linii aurora center 30 mi osobiscie sie nie podoba i tego bym nie kupwal. Jak dla mnie to zabawka. W takim salonie wypadaloby kupic conajmnjej Heco celan center 42.

Subwofery to zalezy czy bardziej nastawisz sie na muzyke czy kino. 

 

Z innej beczki, zastanow sie moze nad glosnikami Klipsch.

Seria RP280, duze kolumny, maja do zestawu normalnej wielkosci glosnik centralny RP450c no i subwofery tez bardzo dobre 112sw lub 115sw.  

 

Ja napewno odsluchalbym Aurore 1000 i Klipscha. 

 

Akustyka...  tu nic nie zrobisz. Wyglad i uzytkowanie wazniejsze a audiofilem w tym salonie nie zostaniesz. 

Piszesz o DLNA i plikach filmowych. Pamietaj amplituner nie odtwarza plikow filmowych. Tylko pliki audio!!! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednia roznice miedzy onkyo a yamaha uslyszysz w salonie audio. Ja u siebie sprawdzalem yamahe 683 vs onkyo 606. W zaleznosci od utworu muzycznego jaki puszczalem-raz lepiej onkyo, raz drugi yamaha. Yamaha to czysta detaliczna muzyka, onkyo bardziej lagodzi jak cos trzaska, piszczy. Yamaha przy elektronicznej muzyce może męczyć ucho bardziej od Onkyo. Zalezy od utworu, filmu. Ja bylem przyzwyczajony do onkyo i kiedys skopiłbym się na onkyo. Ale od jakiegoś czasu mam yamahe i powiem, ze juz do niej się przyzwyczaiłem. Wybor do ciebie - odsłuch koniecznie. Po za tym onkyo gwarancja 2lata. Yamaha 3lata 

Atmos to dobry jak do dem do tego przeznaczonych. Zademonstrować przy znajomych to fajnie. Ale tak naprawdę to d... nie urywa. Czasami jak włączę ten sam film z atmosem lub bez to zastanawiam się czy słychać różnicę (np only the brave - 5sekund w całym filmie atmosa :)  . Masz ładny dom to na pewno stać cię na głośniczki dodatkowe to myślę ,że warto się skusić ale nie oczekuj cudów. Może nawet być taka sytuacja ,że je zdemontujesz.  Masz kiepskie warunki żeby poustawiać odpowiedni wszystkie głośniki. Jeśli masz ograniczony budżet to lepiej zamiast w atmos przeznacz pieniądze w lepszy amplituner lub głośniki. 

Demonstracje atmosa są uwypuklone dość fajnie. W filmach jest rożnie. Wypożycz do domu sprzęt. Sprawdź sam. Ja mam kino domowe 24m2 przeznaczone głównie do oglądania filmów. U mnie jest niski sufit 210cm. Może u kogoś ,kto ma 2,5 m i więcej możliwe ,że powiedziałby coś odwrotnego :)  Akustyka to podstawa. Po remoncie pokoju kinowego akustyka się poprawiła w taki sposób jakbym wymienil sprzet o 1-3 klasy wyżej. Poszedłem do kina multikina na film się przekonać- i  po obejrzeniu stwierdzam ,że w multikinie dźwięk był słabszy. Wygłuszony - nieprzyjemny. W akustyce pomógł mi jeden człowiek. Jak coś to podam namiary.

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...