Skocz do zawartości
degsterr

PORADA: Jaki zestaw Stereo (ampli+monitory vs wzmak+cd ze stream+monitory oraz umiejscowienie w chałupie

Recommended Posts

Witam,

Miło mi być w tak zacnym gronie i na wstępie "przywitując" się zapytam Was zarazem o poradę... Otóż:

Zacząłem poszukiwać jakiegoś audio dla mojego salonu, bo odkąd się wprowadziłem znalazłem wreszcie na to czas... Soundbar okazał się dla mnie "be" jedynie jeden Sony z Dolby Atmos dawał radę, ale to nie to...

Niestety nie mam miejsca dla nazwę to prawdziwego odsłuchu (trójkąt odległości itp.) Miejscem będzie wskazana w załączniku opcja 1 lub 2 ( 2-ga połówka wskazuje na 1 grrr)

Jak dla was opcja 1 czy 2 lepsza? (mniemam, że 2 - choć ta witryna)

Z wytycznych:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
< 3-6k polskich złotych monet

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Generalnie nowy, używany przyjmę ;) sprawny i wygrzany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.
Stereo - głównie do muzyki z zewnątrz w sensie USB/NAS, Wi-FI, dalej sprzęt będzie podłączony do TV i przyszłościowo konsnoli typu X-Box.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

"Stary" TV LG 3D ze złączami USB, optycznym komponentowym, kompozytowym, wejściem audio L/R, wejściem PC, wejściem PC Audio, HDMI (w tym ARC)...

Smartfon

Laptop z foobar2000 (i no właśnie, czy będą znaczne straty w odsłuchu przez wi-fi a połączeniem innym cyfrowym np. jack via hdmi? - ba wiem zależyu od klasy aplifiera, ale?)

Będzie być może, pewnie wpierw CD-ek, kiedyś gramofon... ale to dalsza perspektywa.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
ok. 23m2 w kształcie niereguralnym. Kolumny muszą być podstawkowe ze względu na szkodniki 3 i 6-letnie w domu (także kredka tudzież inny przedmiot może znaleźć się w membranie podłogówki ;) SIC! XD

6) Jakiej muzyki słuchamy?
Sting, Phil Collins, Sade, Coma, Ice Cube, Prodigy, Thievery Corporation, Bjork, Beck, Unkle, Jon Hopkins ... bla bla bla, nawet Dua Pipa ;)

Generalnie dużo szeroko pojętego Electro począwszy z Downtempo, Lo-fi, Drum&Bass (bardziej Liquid), Dubstep, Trip-Hop po R'N'B, Hip-Hop, ... dosłownie trochę "Popshitu" i Dance imprezowego tych genre sporo, ale.... generalnie różnorakie spektrum

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Na kilka lat z opcją rozbudowy/zmiany

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?
Funkcje sieciowe z W-fi na czele obsługą serwisów stream'ingowych: Spotify, Deezer, TIDAL (BT mniej ze względu na straty jakościowe, ale coś "na szybko" z telefonu też się zapoda ;) Przede wszystkim odtwarzanie z NAS (który będzie niebawem, jak sam zmontuje) FLAC'ki i mp3 z pendrive'a lub dysku zewnętrznego (w głównej mierze na początek przed zbudowaniem NAS)

Jaki lubię dźwięk: dynamiczny bas + zaznaczona góra i wyrazistym środkiem, zwracam uwagę na detale jak: fortepian, skrzypki, trąbkę etc. czasem lubię "zabójczy dla kolumn przester" który zrobić można przez eq lol

Jakiego dźwięku nie lubię: zbyt "ciepłych klusek" nazbyt płaskiego.

Jestem po odsłuchu:

1. ONKYO TX-8250 z monitorami: KEF R300 / Pylon'kach Audio

2. Yamaha R-N803D z kolumnami j.w (na ten ampli nie mam na tą chwile tyle kapusty, ale ma on kalibrację czego konkurencja ni ma). Czy 602 będzie zgoła odmienna?

Za Yamahą przemówiły do mnie wyraźne skrajne pasma podczas odsłuchu: Sting - Fragile z albumu All This Time (inny ka-wałek od oryginału) i Hans Zimmer & Lisa Gerrard - Now We Are Free, zauważalne były wszystkie smaczki/smyczki orkiestry filharmonii, natomiast dobrze zabrzmiała też Coma - Trujące rośliny, ale przy muzyce elektronicznej (która bierze domenę w codziennym słuchaniu) niektóre dzwięki były dla mnie nie tyle co momentami chwilowo dziwne, ale może nazbyt uwydatnione i chciały być urzeczywistnione z sentyzatorów, że tak to określę, co objawiało się chęcią "kluskowego" ocieplenia (jakby za mało mąki) tych elektronicznych wybrzmień w kawałkach Prodigy i Groove Armady, natomiast przy Jay Z -Oceans z albumu Magna Carta… Holy Grail chodziłem uhahany jakbym wygrał maraton MTB.

Z wrażeń użytkowych to Yamaha dla mnie wypadła lepiej, w sensie obsługi z pendraka i pokręteł oraz przy wybieraniu źródeł a także szybkości działania po BT w stosunku do Onkyo

Otóż  moje rozterki polegają na:

1. Amplitunerem wszystkomającym w sensie sieciowym z mile widzianym radiem DAB+ (choć nie koniecznie) i tak np.:

A. Yamaha R-N602 + KEF R300

B. Yamaha R-N602 + Dali Zensor 3

C. Yamaha R-N602 + Pylon Audio Pearl Monitor

D. Yamaha R-N602 + Bowers & Wilkins 686 S2

Chyba, że Onkyo 8270 + kolumny j.w.

2. Wzmacniacz + CD-ek z obsługą streamu. Przykładowo Yamaha A-S501 + Yamaha CD-N301 + monitory

Napewno odsłucham Yamaha MCR-N670 PianoCraft +Bowers & Wilkins 686 S2 dla porównania...

3. Wzmacniacz + ustrojstwo streaming'owe typu np. Yamaha A-S501+ Yamaha MusicCast WXAD-10 + kolumny

"Jak zawsze miły" pan z salonu audio odradzał mi Indiana Note 260X, Monitor Audio Bronze 2, Dynaudio Emit 20 i dalej Magnat Shadow 203.

Na początek miało być typowo budżetowo do 3k ale widzę, że na moje "niewygórowane" wymagania się tak nie da... (Wiem można fajnie i mieć "coś" klasy C, ale tu nowy rower dla dziecka, opony zimowe do auta itd... ampli z możliwością wyłączenia źródeł cyfrowych - przez co jakość z analogowych bez zakłóceń i lepsza) Ale może jednak są jakieś Wasze propozycje, że i tak można? Hę?

Czy pod względem jakości dźwięku będą jakieś znaczące różnice pomiędzy amplitunerami, a wzmacniaczami - mam tu na myśli cd/dysk zewnętrzny, bo po sieci nie spodziewam się żadnych różnic, bo w zintegrowanych klockach wydaje mi się, to będzie bez znaczenia

Pomóżcie :)

K1-2-hifi.png

Edytowano przez degsterr

Witam,

Z tego co wybrałeś opcja Yamahy z Kef r300 wydaje się najbardziej sensowna, ale brzmieniowo można zagrać lepiej kupując do tych kolumn wzmacniacz choćby Nad c326  ale w takim wypadku trzeba pomyśleć o odtwarzaczu strumieniowym, ewentualnie modelem c338, w którym znajdziemy Chromecast i Bluetooth dobrze jakbyś mógł porównać brzmienie Yamahy i Nad i samemu ocenić ich wartość. Z niedrogich odtwarzaczy strumieniowych na pewno warto zwrócić obecnie uwagę na Onkyo NS-6130, który gra naprawdę nieźle, albo wyższej klasy modelu NS-6170 jeszcze lepiej brzmiącym i z radiem DAB.

Marcin 

Zanim zaczniesz czytać o akustyce weź sprzęt do domu i odsłuchaj. Bo zaczniesz czytać a może się okazać że zupełnie nie potrzebnie.

Druga sprawa to musisz ustalić swój budżet ale właśnie przez odsłuch. Bo za 3k kupisz zupełnie coś innego niż za 6k. A które będzie dla ciebie? Wiadomo łatwiej powiedzieć droższy, ale kto wie...

Rn602+ zensor 3 to raczej ten niższy budżet. 

Rn803+ kefr300 

Atoll in100 + Yamaha wxad10 + zensor 3, quantum 723 

No jest tego trochę.

Zapraszam, puszczę ci różnice i weźmiesz sobie sprzęt do domu.

Piotrek

Dziękuje Wam za odzew i zainteresowanie :)

Widziałem wątki z akustyką, no ale... Po odsłuchu zestawu w salonie planuję wypożyczyć sprzęt do mieszkania i ocenić jak to będzie brzmieć w miejscu docelowym.

Onkyo NS-6170 fajny odtwarzacz strumieniowy no i z przetwornikiem Asahi Kasei AK4490 768kHz/32-bit po jednostce na kanał do tego odtwarzanie DSD, a nie jak w przypadku NS-6130 przetwornik AK4452, to raczej robi różnicę.  Ale do tego muszę mieć wzmacniacz i nadał by się Onkyo A-9010 (9110 nowszy model) czy tylko A-9050?

NAJBARDZIEJ zależy mi na dobrej jakości dźwięku, dlatego coraz bardziej zastanawiam się nie nad amplitunerem z funkcjami sieciowymi (choć nie wykluczam opcji), a dobrym, ale nie holendarnie drogim odtwarzaczu sieciowym z przyzwoitym przetwornikiem gdzie mogę podpiąć dysk zewnetrzny/NAS lub pendrive oraz słuchać muzyki z serwisów streamingowych. Ale czytałem, że producenci audio tych opcji (Spotify/Deezer/TIDAL) nie wspierają po pojawieniu się nowego modelu w rodzinie - chyba tak jest w przypadku amplitunerów., dlatego też, nie chcę zostać później z niczym o ile dobrze wnioskuję. W sumie nie chce mi się już odkopywać kolekcji płyt CD z garażu, bo stream jest po prostu wygodniejszy, a moje główne źródła i tak są na dysku.

Rozważam też Yamaha WXC-50 i do tego jaki wzmacniacz? NAD C326BEE?

Czy mój tok rozumowania jest właściwy? - że wzmaczniacz + "strumieniowiec" może dać mi coś więcej niż prawie wszystkomający amplituner...

Co do kwoty to chciałbym wydać jak najmniej, ale czy jest sens kupować 2 urządzenia jak można mieć jedno w miarę grające, ot co. Zobaczę co będzie na kolejnym odsłuchu...

Marcin

Edytowano przez degsterr

2 godziny temu, degsterr napisał:

Rozważam też Yamaha WXC-50 i do tego jaki wzmacniacz? NAD C326BEE?

Czy mój tok rozumowania jest właściwy? - że wzmaczniacz + "strumieniowiec" może dać mi coś więcej niż prawie wszystkomający amplituner...

Może lepszy wzmak a tańszy odtwarzacz? Wtedy rozumowanie będzie sensowne.

Piotrek

No tak, tylko co będzie wtedy jak lepszy przetwornik jest w "strumieniowcu" a wzmak będzie powiedzmy bardziej budżetowy? i tak jak pisałem w PM: Oczywiste - Lepszy wzmacniacz niż odtwarzacz, ale oczywiście przy połączeniu analogowym tylko wzmacniacz odpowiada za brzmienie (jak podepnę tv lub cd), który napędza kolumny.  Wiem, wyżej napisałem to chaotycznie i nie rozwinąłem tego, bo mam zagwozdkę i nie do końca rozumiem co w przypadku połącznia wzmak+strumieniowiec będzie odpowiadać za jakość dzwięku? Przetwornik ze wzmacniacza czy strumieniowca? A co w przypadku jak źródłem muzyki jest połączony do strumieniowca nośnik usb czy stream czy radio... W opisach i testach odtwarzaczy strumieniowych opisuje się, że grają np. cieplej lub bardziej dokładnie lub tak czy srak... Bo wydaje mi się, że wtedy w takim przypadku strumieniowiec jest tylko źródłem, a za brzmienie odpowiada wzmak. Ehh

Jak miałbym kasę to kupiłbym Cambridge Audio CXA60 + CXN v2 i bym miał wszystko czego oczekuje (dodatkowo USB typu B), ale nie mam tyle pieniążków... i chce mieć zestawik za o wiele mniej a jednocześnie funkcjonalny i w miarę grający...

No i dalej nie wiem co wybrać:

1. Wzmak + streamer

2. Aplituner z funkcjami sieciowymi.

Nawet przez moment zastanawiałem się nad Onkyo TX-L20D, ale podobno gra nie tyle co  fatalnie, a niezbyt klarownie.

1 Wzmak + Rasbperry (+dac ewentualnie ) .  Nie obudzisz się z ręką w nocniku jak Ci nagle streamingi przestaną grać . Puścisz wszystko po sieci bez problemów. 

Lepszy przetwornik? Masz na myśli model? Zobacz ile kosztuje sama kość daca:) to nie tylko ona gra. Więc tutaj czysto teoretycznie wiedząc jaki dac jest w środku możesz tylko domyślać się brzmienia ale możesz być od niego na prawdę daleko. Z drugiej strony medalu. Przetwornik gorszy może zagrać lepiej bo ma lepsze podzespoły czy też dopasowane brzmienie pod konkretne gusta. Myślę że przy odsłuchu szybko to zweryfikujesz.

Piotrek

9 godzin temu, mkk napisał:

1 Wzmak + Rasbperry (+dac ewentualnie ) .  Nie obudzisz się z ręką w nocniku jak Ci nagle streamingi przestaną grać . Puścisz wszystko po sieci bez problemów. 

Fakt, ale sprawę może też załatwić wbudowany chromecast... Z tym, że mnogość modyfikacji/budowania malinki pod własne potrzeby i upodobania jest nieodzowna.

Zatem jaką kartę dzwiękową polecisz? HiFiBerry DAC+ Pro? Boss DAC? a może nawet X900 HIFI DAC? Bo Katana DAC to już zbyt drogo.

6 godzin temu, S4Home napisał:

Lepszy przetwornik? Masz na myśli model? Zobacz ile kosztuje sama kość daca:) to nie tylko ona gra. Więc tutaj czysto teoretycznie wiedząc jaki dac jest w środku możesz tylko domyślać się brzmienia ale możesz być od niego na prawdę daleko. Z drugiej strony medalu. Przetwornik gorszy może zagrać lepiej bo ma lepsze podzespoły czy też dopasowane brzmienie pod konkretne gusta. Myślę że przy odsłuchu szybko to zweryfikujesz.

Piotrek

Patrząc czysto teoretycznie jaki jest DAC domyślać się można w stronę jakiego brzmienia to może iść (wszystko zweryfikuje i tak odsłuch i połączenie zestawu - jaaasne). Zaznaczam, że się nie znam ;) ale nie wiem na czym się opierać, bo z zasady oczywiście wzmak ma być w danej półce cenowej najlepszy i lepszy niż odtwarzacz... No i właśnie to co piszesz o drugiej stronie medalu... Bo nadal nie mam odpowiedzi na postawione wcześniej zapytanie. No bo jaki jest sens stosowania przetworników dajmy na to w odtwarzaczu strumieniowym skoro mam wzmacniacz?   Czy w takim wypadku wzmacniacz ma mi zapewnić odpowiednią moc i służyć wyłącznie do napędzania kolumn. Mniemam tylko, że DAC strumieniowca, z którego idzie sygnał podłączony do wzmaka przez RCA będzie odpowiadać za brzmienie, a w przypadku połączenia cyfrowego "winę' na siebie bierze wzmak.

BTW --> Na whathifi.com taki wzmak Onkyo A-9010 zbiera superlatywy jako najlepszy budżetowiec i do napędzania monitorów jest zupełnie wystarczający myślę, bo zamiast dokładać do droższego wzmacniacza - wolałbym mieć lepsze kolumienki? Hm?

Edytowano przez degsterr

Ja gram na allo digione player, ale z zewnętrznym dac. I tak polecam , jakie możliwości modyfikacji poprzez zmianę daca :) . No i kabelków, cyfrowych i rca :)

8 godzin temu, degsterr napisał:

BTW --> Na whathifi.com taki wzmak Onkyo A-9010 zbiera superlatywy jako najlepszy budżetowiec i do napędzania monitorów jest zupełnie wystarczający myślę, bo zamiast dokładać do droższego wzmacniacza - wolałbym mieć lepsze kolumienki? Hm?

Słusznie,

Ale lepiej od 9010 gra Pioneer A30. What HiFi już tak ma :P Nie sugerował bym się tym za bardzo.

Piotrek

Dnia 31.10.2018 o 06:45, S4Home napisał:

Słusznie,

Ale lepiej od 9010 gra Pioneer A30. What HiFi już tak ma :P Nie sugerował bym się tym za bardzo.

Piotrek

Być może, ale ma za to wadę fabryczną + nieoryginalne potencjometry... Tak zgoda na What HiFi gloryfikują część produktów, ahy o ohy, ale to tylko jakiś punkt odniesienia...

A z budżetowych to myślę, że A-9050 jest przyzwoity jak i Yamaha A-S701 / 501 no i ten Nad C326 BEE.

3 godziny temu, S4Home napisał:

A jaka ma wadę fabryczną?

W kanałach przede wszystkim basowym samoistnie zmienia się barwa dźwięku i jego głośność - wina to podróbki, a nie oryginalne potencjometry. Zmiana modułu barwy dźwięku nie pomaga.

Coraz bliżej brzegu, a na dalszą nową podróż w otchłań, pokłady i czeluści dźwięków myślę zabrać: wzmacniacz (niewybrany) + Raspberry Pi 3b+ z HiFiBerry DAC+ Pro RCA no i monitory ofc.

What?

Szczerze to twój model musi być uszkodzony. U mnie gra na ekspozycji i nie ma wogole zmian głośności. Co jest źródłem u Ciebie?

Co to są kanały basowe?

Piotrek

Ps. Nie oryginalne potencjometry czyli jakie? Hmm czy twój model nie był naprawiany?

W reduktorze szumu był serwisowany pioneer a30.Gość z wysp dawał wiele razy do serwisu a zawsze dawali podróbkę potencjometru.Moim zdaniem Pioneer by sobie na to nie pozwolił.Pewnie ten serwis takie padła wstawiał.Też nie wiem co to jest kanał basowy🤔

Edytowano przez Elizjum7919.

Nie mój, odnoszę się do tego, o czym mówi Reduktor Szumu.  A czy Pioneer czy inna marka by sobie na to b pozwoliła to nie wiem, ale... w średniej półce czy budżetowej może być to możliwe. (przecież wymienili mu cały wzmak...) nvm.

Też nie wiem co to jest kanał basowy :D zaplątałem się zwyczajnie przy pisaniu.

55 minut temu, Elizjum7919. napisał:

W reduktorze szumu był serwisowany pioneer a30.Gość z wysp dawał wiele razy do serwisu a zawsze dawali podróbkę potencjometru.Moim zdaniem Pioneer by sobie na to nie pozwolił.Pewnie ten serwis takie padła wstawiał.Też nie wiem co to jest kanał basowy🤔

Oj nie wiem czy by sobie nie pozwolił, też oglądałem ten odcinek, Reduktor by raczej nie kłamał, a to ile razy firmy lecą sobie w kulki z nabywcami. Jesteśmy dla nich mięsem armatnim i pospólstwem, na którym zarabiają kasę i tyle 🙂

Nie otwierałem go bo nie musiałem. Skoro u mnie kanał basowy gra równo, wogole całość gra równo nie ma skoków dźwiękowych to go nie rozbierałem. 

Reduktor to dobry kanał. Ale już widzimy że pochodzenie wzmaka nie jest znane. Jak wytłumaczyć że dzieje się to tylko na jednym egzemplarzu. 

Pytanie dobre do dsv. :)

Piotrek

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nie otwierałem go bo nie musiałem. Skoro u mnie kanał basowy gra równo, wogole całość gra równo nie ma skoków dźwiękowych to go nie rozbierałem. 

Reduktor to dobry kanał. Ale już widzimy że pochodzenie wzmaka nie jest znane. Jak wytłumaczyć że dzieje się to tylko na jednym egzemplarzu. 

Pytanie dobre do dsv. :)

Piotrek

Wiadomo, wyjątek nie stanowi regule... Z drugiej strony jednak ktoś komentuje, że takie praktyki są stosowane w sprzętach audio i to się dzieje naprawdę, kiedy jakiś moduł/płytka etc. ze względu na oszczędności jest robiony na zlecenie przez firmę zewnętrzną.

Ale do rzeczy, Jednak Piotrku @S4Home A-40AE byś mi z czystym sumieniem polecił? Tudzież chyba tożsamy Onkyo A-9050... ? Bo naprawdę kusi mnie jakiś "mniejszy" jak Rega Brio lub Cyrus One, ale ta cena...

Edytowano przez degsterr

Zdecydowałem się raczej (zamiast wszystkomającego apmlitunera pokroju R-N602/R-N803D lub Onkyo TX-8270) - myślę jak najlepsze dźwiękowo wyjście i rozwiązanie... Lubie najbardziej muzykę elektroniczną, ale owszem Sade, Sting, Phil Collins też...:

1. wzmak + streamingowiec

2. wzmak + Raspberry Pi 3b+ z HiFiBerry DAC+ Pro RCA Rasberry lub inny

Odnośnie 1

A-40AE + j.w + Yamaha WXAD-10 +Cambridge Audio DacMagic 100

NAD C326 BEE + j.w. ( i na tym zaprzestać żmudne i złudne poszukiwania)

A-9050 + j.w.

============

Odnośnie 2

Wmzacnaicze j.w, lub:

Rega Bria

Cyrus One

=========

Kolumny do sprzętu - inna para kaloszy

=========

Najbardziej mi zależy na odtwarzaniu z USB - pendrak/dysk zew. (wkrótce NAS) no i stream tj. Spotify/Dezeer oraz z laptoka :)

Co tu zrobić???

Edytowano przez degsterr

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się