Skocz do zawartości

Amplituner Kina domoweg, Onkyo TX-NR686 vs Denon AVR-X2500H


falcon

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Stoję przed zakupem zestawu KD. Pokój 4x4m, rozstaw kolumn przednie na środku ściany rozsunięte o 1,8m, tylne w rogach ścian, kanapa na tylnej ścianie w linii głośników tylnych (przy tych rozmiarach i ustawieniu drzwi nie ma szans odsunąć kanapy od ściany). Przeznaczenie 70% kino - 30% muzyka, muzyki na co dzień słucham na słuchawkach – FLAC, choć po kilku odsłuchach kolumn zastanawiam się czy te proporcje się nie zmienią ?.

Kolumny po odsłuchu kilku propozycji w tym TAG TAV-606 SE i Pylon Audio Peal 25 i 27, padł na Heco Victa Prime 302 (przód), 202 (tył), 102C (center) i sub 252A. Przyjemny detaliczny dźwięk nie przelany basem idealnie wpasowujący się w moje gusta. Amplituner po lekturze kilku forum i odpowiedziach na jeden z moich postów miałem praktycznie wybrany Onkyo TX-NR686. Zaczynam jednak rozważać alternatywę w postaci Denon AVR-X2500H. Odsłuch Heco był na Marantz MCR611 i tu pytanie, czy ktoś orientuje się, który z wymienionych amplitunerów będzie najbardziej zbliżony dźwiękowo do tego Marantza?

W jednym z sklepów (dosłownie jednym) usłyszałem też, że mam se darować Onkyo ze względu na awaryjność, czy ktoś może to potwierdzić albo zdementować.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aktualnych modelach nie ma problemu z awaryjnością, kiedyś rzeczywiście była pewna partia amplitunerów Onkyo z wadą, ale to było kilka lat temu. Biorąc pod uwagę wybór amplitunera, na listę wpisałbym Denon AVR-X2500H, Onkyo TX-NR686, Yamaha RX-V685 oraz troszeczkę droższy Marantz SR5013. Każde z urządzeń będzie bez problemu współpracowało z wybranym zestawem kolumn, możemy natomiast spodziewać się pewnych różnic w charakterze brzmienia. Denon będzie plastyczny, lekko ocieplony, spokojny. Onkyo jest szybkie, dokładne, analityczne i chyba najbardziej uniwersalne. Yamaha jest najbardziej efektowna, wyraźniej eksponuje skrajne pasma, swietnie sprawdzi się w kinie domowym oraz szybszych, mocniejszych gatunkach muzycznych. Marantz natomiast jest najbardziej plastyczny, dopełniony, najlepiej sprawdzi się w muzyce spośród wymienionych urządzeń. Jest jeszcze bardzo ciekawy amplituner Pioneer VSX-LX303. Yamaha i Marantz mają dodatkowo wyjścia na zewnętrzną końcówkę mocy, co daje możliwość w przyszłości rozbudowania systemu i skutecznego upgradu systemu.

Zapraszam na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za fachowe rady, a także odesłanie do artykułu z październikowego wydania magazynu Audio ?. Co do amplitunerów Pioneer i Marantz choć nie wątpię, że są interesującą propozycją niestety jak to bywa z budżetami, na pewnym poziomie trzeb powiedzieć sobie dość.

W moim przypadku odpada też YAMAHA gdyż lubię neutralne granie bez wyraźnego eksponowania skrajnych pasm. Nie pozostaje nic innego jak odsłuch Denon’a i Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej jeszcze raz dzięki wszystkim za wszelkie rady :). Wybór ostatecznie padł na Onkyo. Dlaczego? W Pure Audio z wybranymi głośnikami nie słyszałem zasadniczej różnicy między stereo Marantza a tym amplitunerem, a same kino charakteryzowało się dużą dynamiką. Dodatkowo, co w wprawdzie nie jest najważniejsze aczkolwiek dla mnie istotne, to KD najbardziej odpowiadało mi wizualnie. Po instalacji sprzętu w domu nie zawiodłem się, całość gra tak jak chciałem aby grało i tak jak brzmiała na odsłuchach. W kinie kluczowa była kalibracja, po której moc każdego głośnika została odpowiednio zbalansowana. Byłem zaskoczony jak ogromną różnice w odbiorze przestrzeni jak i odpowiednim zbalansowaniu basu z resztą tonów robi kalibracja mikrofonem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...