Skocz do zawartości

Test 6 ustawień małych paneli z wełny mineralnej PT80


Arko55

Recommended Posts

Mój system > Kolumny NHT 1.5, wzmacniacz Luxman L-205, Źródło Sony MDS JE510, przewody głośnikowe Excellent 2.5mm, Interkonekty DIY na skrętce komputerowej.
Akustyka > Pokój dosyć wytłumiony, za kolumnami 2 duże panele z wełny PT80, ściana na głową częściowo zastawiona regałem z książkami.

Ustawienie nr 1 Opis ustawienia - małe panele zostały ulokowane przed dużymi, jeden na wysokości kolumny a drugi nieco wyżej. Grubość paneli w tym wypadku wynosi 20cm plus dodatkowo 3-4cm przestrzeni między ścianą.
20181022_202556.jpg.da73f4228f7075ff3488e92cdf7c791b.jpg
W tym wypadku nie wiele działo się ciekawych rzeczy, dźwięk był nie specjalnie dobrze wytłumiony. Słychać było sporo wysokich tonów, mniej przejrzyste źródła pozorne, gorsza ich lokalizacja - typowe objawy dla mniej wytłumionego pokoju.
Niskie tony nieco odchudzone i słabiej wypełnione. Żaden testowany utwór nie zauroczył mnie niczym specjalnym. Idziemy z koksem dalej...

Ustawienie nr 2

20181022_204246.jpg.7bb874d3407630f6aa419b6d0e11868a.jpg

Dźwięk całkiem dobrze wytłumiony, lecz to jeszcze nie to. W utworze "Calvin Harris, Dua Lipa - One Kiss (Oliver Heldens Remix)" walory sceniczne pozytywnie mnie zaskoczyły, scena była naprawdę duża w 3 wymiarach. Chociaż trzeba przyznać, że momentami scena wydaję się sztucznie powiększana przez zwykły pogłos w pokoju, jak wcześniej wspominałem te ustawienie nie wygłuszyło porządnie pokoju.
Na plus zasługuje fakt, że scena momentami jest imponująca na wysokość i głębie.
Uważam, że warto mieć trochę wyżej umieszczone panele, być może środkowa część paneli powinna być na wysokości środka kolumn.

Ustawienie nr 3

20181023_201659.jpg.9cf768b3488cb01e07911fb3f630e253.jpg

Jak można się spodziewać dźwięk będzie najmocniej absorbowany. Tak dokładnie, wysokie tony są nieco słabsze, w zamian za to dostajemy wszystko co najlepsze daje dobrze wytłumiony pokój. Wiele smaczków, wybrzmień, niuansów jest najbardziej wyraźnie podawana. Ostrzejsze utwory pokazują więcej detali przy czym są bardziej zróżnicowane a zarazem bardziej przyjemne.
Wokale są najbardziej namacalne jakie było mi dane usłyszeć w moim systemie, świetnym tu przykładem był utwór " Ira - Nie daj mi odejść "
Być może 1 utwór na 20 wydaje się, aż delikatnie zbyt mocno wygaszony, trzeba pamiętać, że inne 19 utworów brzmi bardziej namacalnie, szczegółowo i zarazem naturalniej.
Scenicznie jest imponująco, dalsze plany są bardzo wyraźne, gęste, zróżnicowane, wypełnione. Co prawda w ustawieniu nr 2 przy utworze "Calvin Harris, Dua Lipa - One Kiss (Oliver Heldens Remix)" scena wydawała się nieco większa. Na pewno jeszcze przetestuję w przyszłości te 2 ustawienia, by się dokładniej przekonać jak to jest.
 

Ustawienie nr 4 Moje standardowe ustawienie, które używam od niecałych 3 miesięcy.

20181025_180419.jpg.30b5507726770087e333d64b90c36ea0.jpg
Po dzisiejszych testach, porównaniach do 3 innych ustawień przyznam, że szału nie robi...
Pokój dosyć dobrze wytłumiony, brakuje bardziej namacalnego dźwięku jak to było w ustawieniu nr 3.
Większych zastrzeżeń nie mam ale... Wokale są całkiem obecne, lecz nie porywają finezją, zróżnicowaniem, dodatkowo są nieco zbyt matowe, nie są tak bezpośrednie, jak w innych ustawieniach.
Całościowo dźwięk bardziej absorbowany niż w 1 i 2 ustawieniu. Scenicznie jest okej, brakuje minimalnie lepszej trójwymiarowości.

Ustawienie nr 5 Panele znajdujące się na podłodze.
20181025_231615.jpg.2936783565fec278bbb505db8250e7e4.jpg
W sumie nie wiedziałem, czego mogę się po takim teście spodziewać. Po testach muszę przyznać, że panele na podłodze też wytłumiają dźwięki.
Niskie tony były trochę słabo wypełnione, brakowało im lepszej masy. Średnica mniej namacalna. Przez nieodpowiednie wytłumienie brakuje trochę kultury, opanowania, gorsza lokalizacja źródeł. Scenicznie całkiem nieźle, na pewno nie było narzekania na szerokość jak i głębie sceny.
Jako dodatkowa opcja wytłumienia pokoju, podłoga również jak widać jest dobrym przykładem.
Sęk w tym, gdzie te panele ustawiać, w trójkącie odsłuchowym było by to na pewno nie wygodne chyba, że wszystkim sterujemy bez biegania po pokoju.

Ustawienie nr 6
20181022_210756.jpg.42c9aa3355ff057178b002b3b386077e.jpg
Po kilku utworach dało się usłyszeć inaczej budowaną scenę - jest chyba bardziej spójna. Na pewno Scenicznie jest sporo lepiej względem wszystkich pozostałych ustawień oprócz 3, przy utworach testowych "Monika Brodka - Granda", "Bracia - Nad przepaścią", "Farba - Chcę Tu Zostać", "Paul Kalkbrenner - Feed Your Head" wielkość sceny dało się bez większego problemu wychwycić, było dużo głębi, spora szerokość jak i wysokość.
Absorbowanie było jak najbardziej dobre, lecz pod względem namacalności źródeł, czy wokali nieco brakuje do ustawienia nr 3.
Wysokie tony chyba najlepsze ze wszystkich ustawień paneli, było bardzo dźwięcznie, przestrzenne, dźwięczność przy np. wokalach nieco lepsza względem ustawienia nr 3.

Które ustawienie zostanie na stałe ?
Mimo wszystko zdecydowałem się na ustawienie paneli nr 3. Przy zdecydowanej większości utworów namacalność, bezpośredniość, przyjemność przy cięższej muzyce gdzie jest natłok źródeł, jednak czyściej gra właśnie takie ustawienie. Gdy opanuję akustykę ściany (więcej pochłaniaczo - rozpraszaczy) za plecami to zdecydowanie pomyślę, by te małe panele umieścić właśnie na ścianie za kolumnami.
Również uważam, że w moim wypadku 2 duże panele za kolumnami to jednak za mało.
Nie wiem jak jest w większości pomieszczeń, sam jestem ciekaw, czy u innych osób takie 2 panele 120x65cm odpowiednio dobrze wytłumia dźwięki.
Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy opis wrażeń towarzyszących ustawieniu numer 1 byłby taki sam, gdyby zamiast Twoich monitorów stały kolumny podłogowe. Być może monitory nie emitują częstotliwości tak niskich, by konieczne było pochłanianie ich bardzo grubym absorberem. Wiesz może, jakie pasmo przenoszenia mają Twoje kolumny? Jak nisko schodzą?

Dnia 31.10.2018 o 22:42, Arko55 napisał:

Nie wiem jak jest w większości pomieszczeń, sam jestem ciekaw, czy u innych osób takie 2 panele 120x65cm odpowiednio dobrze wytłumia dźwięki.

Na pewno dwa panele potrafią już wnieść zauważalną i bardzo korzystną poprawę. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania większej ich ilości, to nie bójmy się, że dwa to zbyt mało, by w ogóle się tematem zajmować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kraft napisał:

Być może monitory nie emitują częstotliwości tak niskich, by konieczne było pochłanianie ich bardzo grubym absorberem. Wiesz może, jakie pasmo przenoszenia mają Twoje kolumny? Jak nisko schodzą?

Poniżej charakterystyka zdjęta z miejsca odsłuchu w pobliżu "tylnej" ściany mojego pokoju. Kolumny to Usher V-601, a więc monitory. :P

rezonans.jpg

Dodam jeszcze wodospad, aby było widać z czego wynika takie pasmo przenoszenia.

waterfall.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, rezonanse pomieszczenia mają o wiele większy wpływ na charakterystykę niż możliwości kolumn. Poza tym często kolumny podłogowe (szczególnie te mocno budżetowe) tylko udają, że nisko schodzą w basie. Dodam, że widoczne wyżej wzmocnienia są mało "kłopotliwe" ze względu na niską częstotliwość. No, może w niektórych nagraniach. Niektórzy są natomiast zaskoczeni co potrafią moje jak to nazywają popierdółki :D

2 minuty temu, Pboczek napisał:

co i jak to wykonałeś?

Możesz rozwinąć pytanie? :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55, jestem pełen uznania dla Twojego wysiłku jaki włozyłes w ten kompleksowy test. To wielka wartośc edukacyjna dla forumowych kolegów. Bylem nim tym mocniej zainteresowany, że wiodącą rolę należy przypisać głośnikom moim ulubionym (obok Vandersteena i Chario)- NHT 1,5. Ciekawym jak zmieniłby się Twój ogląd gdyby pochłaniacze współdziałały z rozpraszaczami Schroedera, a nawet ekstremalnie- porównanie w tych samych miejscach pochłaniaczy i rozpraszaczy...  Jestem leniwy, więc ja chyba tego nie zrobię.
Pozdrawiam Ciebie, WP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...