Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

15 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

co przemawia za kupnem a co przeciw.

Próbowałem wymyślić coś negatywnego, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Słucham właśnie " Sułtanów Słingu' Dire Straits , znam tą płytę można rzec na pamięć, i nie mogę się nadziwić rozdzielczości oraz "lekkości" dźwięku moich kolumn , o którą dotąd je nie podejrzewałem :) Jedyne co mi przychodzi do głowy to pewna obawa na którą zwrócił mi uwagę @audiowit. A zatem posługując się prostym przykładem z mojej branży , mamy drzwi ze 100% drewna i drugie z płyty mdf pokryte obłogiem drewnianym 2,5 mm. Zawiasy, zamki ,uszczelki takie same , wygląd identyczny i ...... są osoby które zawsze wybiorą 100% drewna by mieć ........... 100% drewna , a więc , wchodzimy w sferę psychiki , w coś co nie ma żadnego przełożenia na względy praktyczne / tak między nami drzwi ,które mają w konstrukcji płytę otworowaną mdf, są znacznie bardziej trwałe od pełno drewnianych :) /. Chodzi tutaj raczej o to , że coś /DDRC/ za nas robi robotę , że odbiera przyjemność w postaci zakupu kolejnego panelu , dyfuzora , ustawiania pułapek basowych / choć jedno drugiego nie wyklucza/. Tak więc ja osobiście nie widzę możliwości byś poniósł jakieś straty dźwiękowe po zakupie 22-D , ale jak wiesz w Audio obiektywizmu jest jak na lekarstwo :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, to też nie do konca tak. Bardziej obawiam się utraty duszy w muzyce. To wygladzanie gorek i dolkow moze powodować nijakość w brzmieniu.

Chce to sam ocenić. Spotkamy się to uslyszymy przed i po.

Jakby nie patrzeć to użadzenie, nie człowiek. Stroi wiec elektronika.

Acha, no i zobaczysz kef ref 107 :)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

Próbowałem wymyślić coś negatywnego, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Słucham właśnie " Sułtanów Słingu' Dire Straits , znam tą płytę można rzec na pamięć, i nie mogę się nadziwić rozdzielczości oraz "lekkości" dźwięku moich kolumn , o którą dotąd je nie podejrzewałem :) Jedyne co mi przychodzi do głowy to pewna obawa na którą zwrócił mi uwagę @audiowit. A zatem posługując się prostym przykładem z mojej branży , mamy drzwi ze 100% drewna i drugie z płyty mdf pokryte obłogiem drewnianym 2,5 mm. Zawiasy, zamki ,uszczelki takie same , wygląd identyczny i ...... są osoby które zawsze wybiorą 100% drewna by mieć ........... 100% drewna , a więc , wchodzimy w sferę psychiki , w coś co nie ma żadnego przełożenia na względy praktyczne / tak między nami drzwi ,które mają w konstrukcji płytę otworowaną mdf, są znacznie bardziej trwałe od pełno drewnianych :) /. Chodzi tutaj raczej o to , że coś /DDRC/ za nas robi robotę , że odbiera przyjemność w postaci zakupu kolejnego panelu , dyfuzora , ustawiania pułapek basowych / choć jedno drugiego nie wyklucza/. Tak więc ja osobiście nie widzę możliwości byś poniósł jakieś straty dźwiękowe po zakupie 22-D , ale jak wiesz w Audio obiektywizmu jest jak na lekarstwo :) 

Będę pamiętał o Twoim głosie na TAK 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Jeśli ten sprzęt tak działa to można kupić najtańszy wzmak i kolumny i powinno grać super , czy może się mylę ? :P 

Noooo, prawie :) To urządzenie nie poprawia ułomności konstrukcyjnych sprzętu lub kolumn , ono eliminuje tylko , wpływ pomieszczenia na dźwięk, a i tak musimy mu w tym trochę pomóc choćby robiąc podstawową adaptację.

2 godziny temu, audiowit napisał:

Tomek, to też nie do konca tak. Bardziej obawiam się utraty duszy w muzyce.

Wiem o czym piszesz , ja też w wielu kwestiach jestem za naturalnością , ale czy nie jest tak , że z naturalnym dźwiękiem dzisiaj to mamy do czynienia tylko w tedy, gdy jesteśmy na koncercie i słuchamy instrumentów na żywo , bez mikrofonów , wzmacniaczy i reżyserki. Chodziłem trzy sezony do Filharmonii Łódzkiej na transmisje na żywo z Metropolitan Opera , olbrzymi ekran , potężne nagłośnienie , trzy lata mi zajęło zrozumienie , że każda lokalna opera w Teatrze Wielkim brzmi lepiej, niż ta transmisja z Nowego Yorku :) / wiem , nie świadczy to dobrze o mojej inteligencji :) /. Ale wracając do DSP, to w tej chwili jak czytałem, jest już używane wszędzie , w studiach muzycznych również.  W odróżnieniu od realizatora płyty gdzie nie mamy pojęcia, co tak naprawdę chciał przekazać , algorytm DL jest stały.

3 godziny temu, audiowit napisał:

Acha, no i zobaczysz kef ref 107

Bardzo chętnie , dla mnie te kolumny to legenda , miałem tylko raz okazję posłuchać ale modelu 104/2

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Będę pamiętał o Twoim głosie na TAK 

Pamiętaj , że w razie  czego , pozwu czy jakoś, to będę się tłumaczył niepoczytalnością :) 

Bogusław , tak na logikę , pomijając wszystko inne , masz świetny sprzęt , najlepsze kable na świecie, jak wyeliminujesz negatywne oddziaływanie pomieszczenia to może być tylko lepiej.

46 minut temu, Kraft napisał:

Postanowiłem dołączyć do elitarnego grona użytkowników Dirac Live:)

Naprawdę się Cieszę , ale wiesz , że jako drugi to możesz objąć tylko stanowisko wiceprezesa ? :) 

A poważnie to fajnie , że się zdecydowałeś , to urządzenie ma mnóstwo możliwości, a odnoszę wrażenie , że w wielu kwestiach będziesz mógł mi pomóc. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Naprawdę się Cieszę , ale wiesz , że jako drugi to możesz objąć tylko stanowisko wiceprezesa ? :) 

A poważnie to fajnie , że się zdecydowałeś , to urządzenie ma mnóstwo możliwości, a odnoszę wrażenie , że w wielu kwestiach będziesz mógł mi pomóc. 

 

ja rozwijam temat po swojemu, muszę się przyłożyć do tego bo zdecydowaliśmy się wprowadzić ten temat do programu studiów, w listopadzie będę miał zajęcia ze studentami na ten temat :D ciekawe co studenci wymyślą jak tego używać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Jeśli ten sprzęt tak działa to można kupić najtańszy wzmak i kolumny i powinno grać super , czy może się mylę ? :P 

Im lepsze będziesz miał kolumny, tym efekt będzie lepszy. 

23 minuty temu, tomek4446 napisał:

Noooo, prawie :) To urządzenie nie poprawia ułomności konstrukcyjnych sprzętu lub kolumn , ono eliminuje tylko , wpływ pomieszczenia na dźwięk, a i tak musimy mu w tym trochę pomóc choćby robiąc podstawową adaptację.

Pewne ułomności kolumn DL potrafi niwelować, więc to nie do końca prawda, że poprawia jedynie akustykę pomieszczenia (w rzeczywistości tylko pewne jej aspekty). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Pierwszymi wrażeniami podzielę się najwcześniej za tydzień. 

Moja dobra rada , o ile nie masz to kup jeden dłuższy / ja mam 5m./ kabel USB typ A/ miniB do mikrofonu , ten który otrzymasz z mikrofonem ma trzy metry i może okazać się za krótki. Ten od mikrofonu używam do podłączenia DDRC z laptopem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

A jak to w ogóle jest pospinane do pomiarów?

Aaaa , widzisz , najpierw trzeba skończyć specjalistyczne studia najlepiej w Hongkongu , a co nie wspominałem ? :) 

A więc tak , najpierw ustawiasz samo DDRC to znaczy wejścia i wyjścia. Wejścia masz dwa analogowe i optyczne. Ja mam DDRC wpięte między przedwzmacniacz a końcówkę mocy po RCA i jeszcze CD wpięte po optyku. Potem następuje część trudniejsza tj. przyporządkowanie wyjść, ale spoko , pomożemy. Wyjścia masz na końcówkę mocy / przy integrze rozpinasz zwory między Pre Out a Main In oraz na subwoofery.

Do pomiaru wpinasz jeden kabel  usb A/mini B do laptopa i DDRC, a drugi taki sam kabel usb do laptopa i do mikrofonu.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, masz już za sobą całkiem sporo testów z DL. Dlatego uwaga, czas na trudne pytanie :) Czy uważasz, że użycie dsp w roli drc zmienia dźwięk w taki sposób, że po jego zastosowaniu miałbyś trudność rozpoznać swój sprzęt? Czy inaczej, ale też nie chcąc nic sugerować - czy odniosłeś wrażenie, że gdyby ktoś podmienił Ci zestaw audio na jakiś "marketowy rupieć" (no może oprócz kolumn, bo one są jednak zwykle mocno charakterystyczne) i zastosował DL, to czy myślisz, że zauważyłbyś ten, trzeba to powiedzieć, marnej jakości psikus ;) ?  To właściwie takie rozwinięcie pytania, które zadał już Kuba, tj czy DL może zastąpić np porządnie grający wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

czy DL może zastąpić np porządnie grający wzmacniacz?

Nie chcę Tomkowi sugerować odpowiedzi, ale... co ma piernik do wiatraka. Jeśli wzmacniacz będzie miał zbyt małą moc lub będzie wnosił zbyt duże zniekształcenia, to jak niby DSP ma to skorygować? Jak DL miałby zastąpić porządny wzmacniacz?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kraft napisał:

Nie chcę Tomkowi sugerować odpowiedzi, ale... co ma piernik do wiatraka. Jeśli wzmacniacz będzie miał zbyt małą moc lub będzie wnosił zbyt duże zniekształcenia, to jak niby DSP ma to skorygować? Jak DL miałby zastąpić porządny wzmacniacz?

dobrze napisane. 

DL ma poprawiać akustykę, nie sprzęt, tylko czy wszyscy to rozumieją? tego nie wiem. 

Gratulacje ......za nowy nabytek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

To właściwie takie rozwinięcie pytania, które zadał już Kuba, tj czy DL może zastąpić np porządnie grający wzmacniacz?

Piotrek ,Ty jednak masz stanowczo za mało zajęć , nudzisz się, i przychodzą Ci do głowy takie rozważania :) 

Ale dobra , czego się nie robi dla kolegów , co tam niedzielny poranek , wylegiwanie się na kanapie , jak mus to mus !!!

Wyciągam drugą parę kabli głośnikowych , uzbrajam i do dzieła !

Problem mam tylko taki , że z tzw. marketu to posiadam tylko lodówkę, a ona się chyba do testów średnio nada :) 

Zrobimy tak, kiedyś pisałem przy okazji testów kabli zasilających , że odróżniam dźwięk dwóch moich końcówek mocy. Zobaczymy jak będzie przez DDRC . Mam możliwość puścić sygnał ze źródła tak jak jest teraz czyli przez przedwzmacniacz a potem zmieniać końcówki mocy lub sprawdzić jak i czy zmienia się dźwięk CD podpiętego bezpośrednio pod DDRC , zmieniając same końcówki. 

Czekam na propozycję i wyciągam klamoty , trochę mi zejdzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jaką integrę chcesz podłączyć ?

Instrukcja mówi raczej o tym by sygnał po przetworzeniu przez DL szedł bezpośrednio na kolumny , ale możesz spróbować. 

 

Nie doczytałem i nie przemyślałem sprawy. Skoro mój paroletni i niedrogi DAP ma możliwość przełączania wyjścia z regulowanego na liniowe, to  założyłem, że miniDSp też to potrafi. To trochę lipa, bo moja integra ma całkiem porządny przedwzmacniacz, który się teraz będzie marnował:( 

Jeszcze jedno pytanie. Skoro DDRC jest już przedwzmacniaczem, to po co Tomku masz do niego podpięty drugi przedwzmacniacz? Jak regulujesz w tej sytuacji głośność? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Skoro DDRC jest już przedwzmacniaczem, to po co Tomku masz do niego podpięty drugi przedwzmacniacz?

Mam przerwę w odsłuchach to odpowiem. przedwzmacniacz mam podpięty ponieważ mam sześć źródeł i tylko tam je mogę wpiąć , DDRC ma tylko dwa wejścia. Głośność reguluje poprzez przedwzmacniacz w DDRC ustawiam poziom głośności / pilotem , sprawdzić jaki jest można na aplikacji DDRC w komputerze/ na " - 10". Taka uwaga , po każdym pomiarze , lub zaaplikowaniu własnych filtrów , zmiany krzywej domowej itd. trzeba znowu ustawić głośność, bo DL wycisza. podczas codziennego używania poziom pozostaje taki jaki ustawiliśmy. Regulacja głośności pilotem od DDRC jest skokowa co 0,5 dB co trochę wkurza , ale właśnie słucham CD podpiętego pod DDRC bezpośrednio , podłączyłem w CD pod wyjście regulowane i steruję głośnością z pilota CD. Przedwzmacniacz w niczym wg. mnie nie przeszkadza , mam włączone "Source Direct", a więc bez regulacji tonów i czegokolwiek po za głośnością .

Kraft jest parę możliwości podłączenia musisz wybrać tą która najbardziej Ci będzie odpowiadać , głowa do góry, jak na razie jakkolwiek bym nie podłączył to znacznie lepiej jest z DL niż bez.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

 Regulacja głośności pilotem od DDRC jest skokowa co 0,5 dB co trochę wkurza

??? Mam regulację co 0.5 dB w R-N500 i jest ona znacznie bardziej precyzyjna niż tradycyjny potencjometr, np. w PM8005. Co Cię zatem wkurza?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to skomplikowane ...(połączenia), nadal obstaje przy wersji w pełni cyfrowej, tylko deko żałuje że ma ograniczenie do 96 kHz, dla cd to nie problem, ale już streamer Node2 przy pełnym  MQA 24/192 będzie strata, ALE.... na forum AS czytam, że to co jest powyżej 24/96 nic już nie zmienia w dźwięku w stosunku do szumu, ale to już temat na inne rozważania. Więc...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie dodatkowego pre ma dużo sensu właśnie wtedy gdy masz dużo źródeł, jakoś trzeba je pozbierać w jeden sygnał na wyjście. Ja tak właśnie planuje teraz mój docelowy zestaw i wyszło na to że potrzebne będą dwa pre jak nic:

1. źródła

2. pre+dac 1

3. konwerter AD

4. DDRC-22D

5. pre+dac2

6. sekcja mocy

Takie rozwiązanie chciałem wdrożyć żeby móc też mieć możliwośc słuchania np. czystego analoga bez dsp wtedy np. pre gramofonowe szło by też od razu do punktu 5. z pominięciem dsp. Poza tym, na punkcie 5 byłaby gałka głośności, taka master volume. Przynajmniej raz za dużo będzie konwersja AD/DA, ale jeżeli wszystko będzie odpowiedniej jakości to powinno być ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...