Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

O, to już krok do przodu - jest rozpoznanie zgodnie z opisem producenta :)

Wrócę jeszcze do spostrzeżenia odnośnie jakości dźwięku z komputera. Dla pewności zrobiłem jeszcze tak: zripowałem utwór z płyty cd do pliku mp3/320 oraz wav. Oba formaty porównałem na ucho ze sobą oraz z cd. Różnic pomiędzy mp3 a wav nie wykryłem, ale nadal dźwięk z komputera był gorszy niż z odtwarzacza cd - trochę to dziwne ?. Może ktoś ma pomysł na wytłumaczenie? Przypomnę, że z komputera leciało przez kartę usb, dalej toslink do dac'a w odtwarzaczu - w obu wypadkach przetwarzanie robił więc ten sam dac. Korekcja charakterystyki pomieszczenia była oczywiście wyłączona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do krótkiego porównania możliwości Dirac Live i Room EQ Wizard (trzeba brać ewentualną poprawkę, że porównanie przygotowało MiniDSP)

https://www.minidsp.com/applications/digital-room-correction/dirac-live-vs-rew

Wychodzi na to, że DL używa bardziej zaawansowanych filtrów: Infinite impulse response (IIR) i Finite impulse response (FIR) zamiast wyłącznie IIR, jak REW. Dodatkowo ma możliwość korygowania odpowiedzi impulsowej głośników, czego chyba nie potrafi REW.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Bogusławie, w razie nieokiełznania problemów z mikrofonem, poniżej wrzucam linki do mini tutoriala o kalibracji i pomiarach w Room EQ Wizard. Wprawdzie niezbyt świeży, ale wydaje mi się, że całkiem nieźle wyjaśnia podstawowe sprawy. Pozdrawiam.

https://www.youtube.com/watch?v=rk3RQMOGQ9Q

https://www.youtube.com/watch?v=yvh5C8EKwQg

https://www.youtube.com/watch?v=-fZQvQKRnVM

https://www.youtube.com/watch?v=rk3RQMOGQ9Q

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te poradniki wyżej mają się nijak do mikrofonu umik-1 

@Bogusław tutaj masz jak skonfigurować umik z rew.

https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-setup-with-rew

Jaki masz problem z mikrofonem bo nie bardzo rozumiem dużo filozofii w tym nie ma?

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super i dzięki za namiar, nie wiedziałem że ten mikrofon jakiś specjalny jest.  Jutro wszystko obejrzę i może uda się poprawnie skonfigurować, bo jak próbuje z pakietem konfiguracyjnym ze strony to wyrzuca komunikat o konflikcie z kartą dźwiękową.

Eeee, zrobiłem konfiguracje mic, zrobiłem pomiar i nie wiem w jaką zakładkie mam patrzeć, ten program mnie przerasta. 

 

RAW1.JPG

A bym zapomniał, kiedy zmienicie ten kretyński silnik forum? edycja 24h!????? // 30min to max i starczy by przeczytać i poprawić, tak jak jest na innym forum. Kto teraz będzie wiedział że zrobiłem dodatkowy wpis, aha, mam czekać 24h zanim coś dopisze by inni dostali info o nowym wpisie lub jak idiota mam zaglądać do wątków w których się udzielam bo może, ktoś, coś dopisał. Kretynizm do2

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę to każda zakłada to jakiś pomiar :) pierwsza to tak która pokazuje charakterystykę w hz druga to wszystkie głośniki nałożone na siebie, RT60 czasy pogłosu (idealnie jeśli są 0.4) .

No i podczas pomiaru klikając Measure

measurement-screen.png

zwiększyć Lenght czyli długość pomiaru na 1MB pomiary będą dłuższe lepsze bardziej miarodajne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla głośnika lewego i prawego robi się osobne pomiary oddzielne i trzeci razem wtedy widzisz który jak gra.

Ja ci niestety tych wyników nie przeanalizuje bo nie jestem kompetentny do takich rzeczy, ale widać że dużo dzieje się dziwnego z basem.

Na jakiej skali głosu db 75-80 wykonujesz pomiar?

Twoje pomieszczenie ma jakieś ustroje akustyczne?

W jaki sposób wypuszczasz dźwięk z laptopa\komputera do wzmacniacz przez dac\usb?

Jakie masz wymiary pomieszczenia, metraż, w którym miejscu siedzisz a w którym znajdują się głośniki?

ps

Mega dziwna jest ta dziura na basie 40-70hz masz coś skorygowane?

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu się dziać zaczęło :). Wstawię jeszcze raz charakterystykę częstotliwościową z powyższych plików. Przy okazji zapytam, jak był przeprowadzony pomiar, a konkretniej, czy mikrofon stał w miejscu odsłuchu?

BK.jpg

Tak na moje nieprofesjonalne oko: pokój 4,5 m x 3,3 m (lub 6,6) dosyć mocno umeblowany/wytłumiony. Czy mam rację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, muszę przedłużacz USB skombinować bo nie sięga mikrofon do tego miejsca odsłuchu. Bas mi się zamotał okrutnie, od 1kHz może już być. Pokój 22-23m2 zagracony tradycyjnie. Ojj, będzie przestawianie kolumn.

Widzę że ustawiłeś 1/12 Octave, wedle instrukcji można śmiało mniej, gdy mierzymy pełny zakres, bo dożo odbić ale są bez wpływu na nasze ucho i wygląda lepiej.

Recall that we applied smoothing to the graph. An in-room measurement has a lot of reflections that create peaks and dips in the frequency response. Above 250 Hz or so, much of this is not relevant to what we hear, so for full-range measurements, 1/3 or 1/6th octave smoothing is generally used. For graphs limited to the low frequency range (up to say 300 Hz), use 1/24, 1/48 or no smoothing.

https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/acoustic-measurements

 

jak mi się  uda, to zajmę się tym https://www.minidsp.com/applications/auto-eq-with-rew

to dopiero będzie jazda by coś poprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w przebiegu charakterystyki do 1 kHz widać mocno zarysowaną cykliczność górek i dołków co może wskazywać na wpływ rezonansów pomieszczenia. Zerknąłem też na waterfall, ale tam wygląda to nieco inaczej niż u mnie. Na mojej charakterystyce, większość górek niskotonowych ma spory czas zaniku, co wydawałoby się logiczne. Tu właściwie taki efekt nie występuje ? Być może ze względu na lepsze wytłumienie pomieszczenia. Do tego te gładziutkie wysokie tony. Chyba przyczynił się krótki kabelek :P - mikrofon nie był w osi głośników, co widać po spadku poziomu już przy kilkunastu kHz.

Jeżeli chodzi o cyfrową korekcję charakterystyki pomieszczenia, to tak jak wcześniej opisywałem, procesorem dsp był u mnie komputer. Niestety, z jakichś przyczyn dźwięk z komputera mam gorszy (tak wyjściowo, bez stosowania filtra) niż z odtw. CD, pomimo, że w każdym wypadku przetwarzanie DA robił ten sam DAC z odtwarzacza. Trochę się więc zniechęciłem. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jasiek88 napisał:

Wiesz co to jest? masz procesor minidsp który model?

Tak, masz racje. Przeczytałem tylko na samym że mam próbować różne ustawienia, a teraz czytam że bez skrzyneczki to nic nie da.

Trzeba się będzie dobrze zastanowić nad życzeniem czy Gwiazdor pudełeczko ma przynieść? I pytanie - które?

A Ty masz już, czy w planach? i o którym pudełku mówimy? 

12 godzin temu, nowy78 napisał:

Jeżeli chodzi o cyfrową korekcję charakterystyki pomieszczenia, to tak jak wcześniej opisywałem, procesorem dsp był u mnie komputer. Niestety, z jakichś przyczyn dźwięk z komputera mam gorszy (tak wyjściowo, bez stosowania filtra) niż z odtw. CD, pomimo, że w każdym wypadku przetwarzanie DA robił ten sam DAC z odtwarzacza. Trochę się więc zniechęciłem.

To ja poproszę o wskazówki, jak to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dobrze wykonane pomiary, koniecznie w miejscu odsłuchu, trzeba przejść do wygenerowania filtra - przycisk EQ w REW. Tam najpierw w 2 i 3 zakładce od góry (z prawej strony) określamy jego parametry (target curve, sposób korekcji itp.) i dla każdego z kanałów generujemy filtr. Odpowiedzi impulsowe filtrów eksportujemy następnie do pliku stereo - również za pomocą REW. Aby móc użyć filtrów trzeba mieć jakiś player z możliwością zainstalowania wtyczek dsp. Ja używałem WMP z Convolverem dostępnym tutaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, taki był mój cel, pomierzyć, program niech da wytyczne co zmienić i wprowadzić te zmiany do korektora playera.

Piszą też by mierzyć w miejscu odsłuchu, a ten kabel mi nie sięga, wiec jak znajdę przedłużkę to ponowny pomiar zrobię, już tak konkretnie.

I dzięki za wskazówki.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogolę to że podajesz pomiary nie z miejsca od słuchu jest lekko mówiąc głupie bez sensu :D

Ale jesteś coraz bliżej ... piękne podbicie na basie na ~40hz tak hipotetycznie rozumiem że idziesz w kierunku kanapy która jest pod ścianą i jak na razie brakuje ci jeszcze 0.7m kabla? jeśli tak to podbicia na basie będą coraz to gorsze nie boli cię głowa o tego basu?

 

ja wiem że przy cichym plumkaniu to taki basik jest fajny ale przy głośniejszym takie niskie częstotliwości rozsadzają głowę.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...