Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

No właśnie cały problem z tego typu korekcją jest taki, że działa tylko w miejscu pomiaru, a więc wypadałoby aby było to także miejsce odsłuchu . W przypadku słabej adaptacji akustycznej, czy też niezbyt fortunnie dobranego ustawienia kolumn/fotela, sytuacja będzie taka, że korekcja będzie bardzo głęboka i poza miejscem odsłuchu może być całkiem nieprzyjemnie. Zgadzam się tu z @Jasiek88 (i nie tylko, bo to częściej spotykana opinia), że DRC powinna być ostatecznym wykończeniem. Niemniej jednak narzędzie typu REW całkiem dobrze się sprawdzi także w  części pracy nad pomieszczeniem związanej z przemeblowaniem i adaptacją akustyczną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nowy78 napisał:

No właśnie cały problem z tego typu korekcją jest taki, że działa tylko w miejscu pomiaru, a więc wypadałoby aby było to także miejsce odsłuchu 

Nie jest chyba tak źle. W DL jest opcja korekty akustyki dla sali koncertowej, więc da się coś wskórać także dla szerszego pola odsłuchowego, a nie tylko jednego ściśle określonego punktu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sala koncertowa, ze względu na większe wymiary, ma bardziej jednorodne pole akustyczne (mniejszy wpływ rezonansów). W takich warunkach łatwiej skorygować w większej przestrzeni. W bardziej interesujących nas warunkach domowych, przy względnie małych pomieszczeniach rozbieżności w charakterystyce nawet blisko oddalonych od siebie punktów mogą być bardzo duże. Mamy więc wybór, albo dość dokładnie skorygować dla jednego miejsca, ale wtedy np 0,5 m obok może być całkiem słabo, albo druga opcja w postaci delikatnej korekty na podstawie większej ilości pomiarów. Wtedy nigdzie nie będzie optymalnie, ale za to koledzy audiofile też posłuchają ;) 

9 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

dzisiejszy pomiar z właściwego miejsca.

Spore te górki basowe i bardzo wyraźne (smukłe) - 40 i 80 Hz. To chyba nie najlepiej :| .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Spore te górki basowe i bardzo wyraźne (smukłe) - 40 i 80 Hz. To chyba nie najlepiej :|.

Tak. Dwie góry i dwie dziury, hehe. Ciekawe, ile taki Dirac Live jest w stanie naprawić? i pytanie.... czy tego chce? bo podoba mi się granie, tak jak jest teraz.

Nie wiem co dalej robić? Pokój jest nie konfigurowalny, nawet jeśli będzie pusty, brak tu ściany od której można zacząć by zachować symetrie po obu stronach. sufit podwieszany, oczywiście pusty, wszędzie panele aby iRobot się wykazał i zarobił na swój ZUS. Chyba rzuciłem się z motyką na Słonce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A widział już ktoś nowy przedwzmacniacz NADA C658? Ma na pokładzie Dirac Live Room Correction  https://www.tophifi.pl/stereo/przedwzmacniacze/nad-c658.html

Bardzo jestem ciekaw skuteczności działania? Ponieważ dalej planuję "rozmnażać" drobnoustroje akustyczne w pokoju to zastanawiam się czy alternatywą może być taki sprzęt z korekcją? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski

 

Co tam działasz coś? 

 

poczytaj:

http://www.audiostereo.pl/adaptacja-akustyki-pomieszczenia-odsluchowego_123712.html/page__view__findpost__p__3685646

Wystawianie kolumny jeden metr do przodu to głupota zresztą sam widzisz po pomiarach że taka odległość wzbudza u ciebie mody pomieszczenia.

Sprawdź 70-80cm od ściany.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje że nic nie działam, wszędzie piszą ze na odbicia tylko panele pomogą i magia Dirac Live może nie wystarczyć. Czyli jestem uziemiony bo na absorbery pewnie zgody nie dostane. Ale chyba i tak zaryzykuje i szarpnę się na to małe pudełko z Dirac Live. Jest jeszcze inny pomysł, NAD C658, i dokupić pełna wersje, to wszystko będzie zależało od tego co zostanie na koncie po świętach.

To odstawienie od ściany? hmm, jak szukałem informacji o moich Heco, jeszcze przed zakupem, to znalazłem po germańsku jakieś wliczenia, o odbitym dźwięku, jak wiesz, mam otwartą na tył komorę od średniotonowego, pamiętam że przeliczali czasy odbić i najlepiej grało im jak stały 1,5m od ściany. Ale tego tez nie mona się trzymać bo nie znamy kubatury ich pomieszczenia ani ich akustyki, po prostu trzeba samemu po testować a dzięki mikrofonowy będzie mi łatwiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, czekolada od Mikołaja uciapała lekko klawiaturę, hehe

Już tak sobie lekko czytałem o https://www.artnovion.com/product-categories/6-absorption/products/23-siena-w-absorber

Sub-Trap można go stroić w zakresie 40Hz do 60Hz

A ściana?, jak będę się nudził to po testuje rożne odległości.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Do rodziny urządzeń wyposażonych w Dirac Live Room Correction dołączył własnie kolejny członek. Wszystkomający wzmacniacz strumieniujący NAD M10. Urządzenie zastępuje cały system (poza kolumnami), więc cena wynosząca 12 999 zł nie jest znowu taka straszna. Do tego to przedstawiciel serii Masters., czyli linii najlepszych urządzeń NAD-a.

nad-m10-0-3.png.3afeda262c3f48fe2c07c9c4f0eb6a11.png

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Pilotuje temat Dirac Live Room Correction w NAD C658 

https://www.avsforum.com/forum/90-receivers-amps-processors/3038854-official-nad-c658-thread.html

i pomimo kolejnych obietnic i terminów wprowadzenia tej usługi, nadal jej brak. Zresztą NAD M10 to samo, nie wiadomo kto nawalił?

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2018 o 20:56, Kraft napisał:

Mi chodzi po głowie zakup czegoś takiego: MiniDSP DDRC-24. Koszt z mikrofonem i licencją na oprogramowanie to 474 USD. To najtańsze urządzenie z korekcją Dirac Live na jakie natrafiłem. Ceny (nielicznych) innych to już ponad 10 000 zł. Cena, jak na wydatki audiofilskie, niezbyt wysoka, tym bardziej, że urządzenie może też pełnić role DAC-a. Najgorsze, że nie ma chyba polskiej dystrybucji. Ciekawe czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z tego typu sprzętem?

_MG_4380.jpg.8ad364af34e45800987b3e53bf72c88b.jpg

DDRC-24.png.bec9dc8861381debaf161369607a8153.png

 

 

Panowie, Tym razem to ja potrzebuje Waszej pomocy.

Będę montował system stereo w dość mało atrakcyjnym pomieszczeniu i pomyślałem o Dirac Live.

Z racji iż znam go z ARCAMA i NADa. Tu jednak będzie zewnętrzny DAC + wzmak lampowy

Jednak krótkie pytanie.

Jak do ustrojstwa, gdzie DDRC-24 podłącza się mikrofon? 24 raczej i tak odpada bo nie ma wyjścia cyfrowego. Ale jest 22D

https://www.minidsp.com/products/dirac-series/product-line-summary

Ale tu takowego złącza także nie widzę. Druga sprawa on nie ma wejścia do neta, jak zatem dokonywana jest ta kalibracja? W Audio urządzeniach dane są wysyłane do centrali.

Nie znam tych urządzeń, ale jeśli finalnie efekt jest taki jak z tych co znam to jest to urządzenie którego obecnie szukam.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrofon podłącza się do komputera. Za jego pomocą (a właściwie odpowiedniego oprogramowania, w tym wypadku Dirac Live) dokonywane są pomiary. Na ich podstawie tworzy się odpowiedzi impulsowe filtrów, które to trafiają ostatecznie do procesora DSP - w Twoim przypadku DDRC-22D. Procesor wpięty w system audio pełni funkcję korektora. To tak w telegraficznym skrócie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Jasiek88 napisał:

No to pozostaje wpiąć MiniDSP DDRC-24 wejść analogiem i nim wyjść.

Nie no, dlaczego? Przecież Piotrek podał przykład tańszego procesora, który ma we/wy cyfrowe - DDRC-22D. 

2 godziny temu, S4Home napisał:

Nowy a czy dane pakiety informacji są wysyłane do bazy DIRAC czy te moduły mają już wbudowane pewne algorytmy?

Tak jak wspomniał Jasiek88, w tym wypadku aplikacją odpowiedzialną za utworzenie filtra na podstawie pomiarów, jak również za same pomiary jest DiracLive na Twoim komputerze. Wszystko odbywa się w obrębie pokoju, w którym to instalujesz i nie trzeba nigdzie wysyłać danych, aby utworzyć odpowiednie filtry. Samo urządzenie jest procesorem DSP, który bez "wytycznych" co ma robić, nic nie zrobi. To taki programowalny korektor charakterystyki częstotliwościowej (zazwyczaj pomieszczenia, ale niekoniecznie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...