Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

46 minut temu, Kraft napisał:

Co Cię zatem wkurza?

Może to takie przyzwyczajenie , głośność reguluję / po za amp.KD. /wstając z kanapy i kręcąc gałką , mam więc płynną.

Odwołuję to co powiedziałem o regulacji głośności gdy CD jest wpięte po optyku do DDRC , działa tylko po RCA , nie zauważyłem że miałem przełączone DDRC na analog , chciałem jeszcze raz porównać DAC-i i przełączałem między wejściami.

32 minuty temu, Kraft napisał:

Jedyny plus względem rozwiązania Tomka to, że będę wchodził z sygnałem toslinkiem, a nie RCA, więc z przodu, od strony eksponowanej, nie będą mi wystawały cinche;)

ok. choć to się jeszcze okaże :) , A po za tym w tym ustrojstwie nie ma strony eksponowanej , zobaczysz :) 

35 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Takie rozwiązanie chciałem wdrożyć żeby móc też mieć możliwośc słuchania np. czystego analoga bez dsp wtedy np. pre gramofonowe szło by też od razu do punktu 5. z pominięciem dsp. Poza tym, na punkcie 5 byłaby gałka głośności, taka master volume. Przynajmniej raz za dużo będzie konwersja AD/DA, ale jeżeli wszystko będzie odpowiedniej jakości to powinno być ok

A ja myślałem , że to ja mam skomplikowane podłączenia :) Bartek mam Yamahę CX-1000 zobacz wyjścia w necie , może ten przedwzmacniacz załatwi sprawę / instrukcja w załączniku./

Zrobiłem test i rozwiały się moje obawy tak co do rozróżniania sygnatury wzmacniaczy, jak i co do mojego słuchu, bo nadal odróżniam końcówki mocy :)

Nie spowoduje zatem , że radio kuchenne zagra jak D' Agostino , a szkoda :) 

Przy okazji po raz kolejny sprawdziłem DAC-a w DDRC i naprawdę nie ma tragedii , ale nie mam porównania z droższymi konstrukcjami więc nie mogę być opiniotwórczy. Choć spotkałem się z opiniami na forach porównań DAC-a w DDRC do naprawdę renomowanych urządzeń.

A ostatnie zdjęcie to po to , by nikt mi nie zarzucił , że nie zadbałem o dobre zasilanie :) 

Porównywane były :

- Yamaha MX-1000

- BC Acoustique EX-502

 

 

 

IMG_0296.JPG

IMG_0304.JPG

IMG_0297.JPG

hfe_yamaha_cx-1000.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Piotrek ,Ty jednak masz stanowczo za mało zajęć , nudzisz się, i przychodzą Ci do głowy takie rozważania :) 

Ale dobra , czego się nie robi dla kolegów , co tam niedzielny poranek , wylegiwanie się na kanapie , jak mus to mus !!!

Ojej, szkoda, że wcześniej nie bardzo mogłem zajrzeć na forum. Naraziłem Cię Tomku na niepotrzebne dźwiganie końcówek mocy, a to przecież nie są lekkie rzeczy :| Nie myślałem, że tak od razu przejdziesz do czynów :) A chodziło mi tylko o to, czy stosując DL już od jakiegoś czasu, nadal masz wrażenie, że słyszysz swój sprzęt - te drobne smaczki, które mówią Ci, że to ciągle Twoja Yamaha i Dali. Pytałem dlatego, że przy okazji moich zabaw w tym temacie, podobnie jak Ty (jak się później okazało), wraz z zastosowaniem drc nie pozbyłem się wrażenia, że gra to samo CA z Usherami co wcześniej. Cały czas słyszałem te same mankamenty, które zwracały moją uwagę zanim zastosowałem korekcję. Widząc Twój entuzjazm wynikający z poprawy dźwięku po zastosowaniu DL, zacząłem się zastanawiać, czy aby coś źle nie robiłem, bo jak dla mnie efekt nie był zbyt spektakularny. Znaczy zmiany były spore, ale nie w tych aspektach, których bym sobie życzył :) Być może wynika to z różnic pomiędzy DL i REW. Może też akustyka w moim pomieszczeniu jest na tyle dobra (pod względem rezonansów), że korekcja nie musiała się bardzo wysilać, tzn było nieźle już przed i dlatego efekt nie był duży. Dodatkowo zniechęcająca była gorsza jakość dźwięku odtwarzanego z komputera (pomimo użycia tego samego daca co w przypadku CD). Zauważyłem zresztą, że podobnie jest w przypadku chromecasta - jest niestety gorzej niż z płyty. W każdym razie na chwilę obecną, po tym co słyszałem korygując za pomocą REW, pozostaję w przekonaniu, że u mnie więcej korzyści dała wymiana lub upgrade elementów systemu audio, niż korekcja charakterystyki częstotliwościowej. Po prostu to pierwsze wpływa na bardziej znaczące dla mnie cechy dźwięku (precyzja, przejrzystość, przestrzenność, hałaśliwość, itp itd), natomiast do zmiany barwy wprowadzanej przez drc szybko się przyzwyczajałem, czy to przy jej włączeniu, czy wyłączeniu  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

A chodziło mi tylko o to, czy stosując DL już od jakiegoś czasu, nadal masz wrażenie, że słyszysz swój sprzęt - te drobne smaczki, które mówią Ci, że to ciągle Twoja Yamaha i Dali.

Postaram się odpowiedzieć po kolei ,zaznaczając , że są to moje subiektywne odczucia. Czekam na wypowiedzi kolegi Krafta , będzie łatwiej. Sądząc po palącym się wyświetlaczu na końcówce to nadal gra mój wzmacniacz :) A poważniej, też miałem tan dylemat co Ty , czy nie pojawi się sztuczność i nuda w dźwięku. Piotrek , skupię się na kolumnach , Dali Grand to spore paczki , u mnie grają w 23 m2 , do tej pory naprawdę byłem zadowolony , ale czytając opinie o nich w necie na forach zawsze miałem wrażenie , że albo piszący je za bardzo gloryfikują, albo ja mam za małe pomieszczenie i nie potrafią oddać wszystkiego co potrafią. Szczególnie sporo czytałem o ich rewelacyjnym graniu w zakresie średnicy oraz detaliczności , owszem było dobrze, ale słuchałem już lepszego dźwięku. Filtry DL spowodowały , że wiem o czym Ci ludzie na forach pisali , Grandy naprawdę wiele potrafią , i teraz to słyszę. bas stał się punktowy i jego natężenie jest mam wrażenie teraz adekwatne od rzeczywistego przekazu w utworze. W pierwszej chwili po włączeniu DL przyznam się , że brakowało mi trochę dudnienia :) , człowiek się jednak bardzo do dźwięku przyzwyczaja , musiałem wręcz sprawdzić jak się sprawy mają na paru nagraniach rapowych :) Ale jest ok. potrafi zejść nisko. To do czego nie mogę się jeszcze przyzwyczaić to rozdzielczość sceny. Nagrania brzmią o wiele detalicznej , pojedyncze instrumenty wybrzmiewają to z lewej to z prawej strony , tego przedtem nie było , przed DL scena była bardzo zwarta , teraz jest dużo szerzej.

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Znaczy zmiany były spore, ale nie w tych aspektach, których bym sobie życzył :) Być może wynika to z różnic pomiędzy DL i REW.

Co do oczekiwań to każdy z nas będzie miał inne , różnica między filtrami z DL a REW jest spora , mam wgrane filtry z REW do DDRC i może jutro pokuszę się o zrobienie kolejnych pomiarów REW, by zobaczyć jakie są różnice po zmianie wersji DL na 2.0. W sumie to mój odbiór filtrów REW jest taki , że dźwięk jest taki jak był tylko jakby stonowany.

3 godziny temu, nowy78 napisał:

W każdym razie na chwilę obecną, po tym co słyszałem korygując za pomocą REW, pozostaję w przekonaniu, że u mnie więcej korzyści dała wymiana lub upgrade elementów systemu audio, niż korekcja charakterystyki częstotliwościowej.

" Na chwilę obecną" :) Ile razy ja używałem tego zwrotu ? :) 

@Bartek z Mega-Acoustic a jakie jest Twoje zdanie o stosowaniu tych krzywych domowych ?

Link: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/what-is-your-favorite-house-curve.2382/page-2

          

                                                                                   

 

 

frequency response targets fixed.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy brniecie w dobrą stronę Panowie z tym analizowaniem czy to dalej brzmi jak ten sprzęt czy nie... DSP wprowadza drastyczne zmiany w torze, to jest jasne, jest jego elementem jak każdy inny klocek. Jeśli to pytanie ma podkład - z dsp to już nie jest ten sprzęt, to brniemy w takie typowo audiofilskie gadanie o słuchaniu sprzętu a nie muzyki, a chyba jednak nie o to chodzi i optymalnie dążymy do tego żeby to muzyka brzmiała jak najlepiej a nie żeby sprzęt brzmiał tak jak ma brzmieć bo jest taki a nie inny. Co najwyżej odniósłbym się do tego, że z dsp dany sprzęt w pomieszczeniu ze średnią adaptacją zabrzmi trochę bardziej jak ten sam sprzęt ale w lepszym pomieszczeniu... w każdym razie zwróćcie uwagę, że w tym wątku każdy użytkownik nie napisał jak na razie nic negatywnego o DSP z użyciem najprostszych algorytmów Dirac Live, bez kombinowania, zawsze jest lepiej. A jak ktoś ma zdanie że to jest źle bo nie brzmi wtedy jak ten sprzęt ma brzmieć... no to niech nie używa, niech słucha sprzętu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku elektroniki czy kabli zastanawianie się, czy stosowanie Dirac Live nie zatraci fabrycznego brzmienia tych elementów jest oczywiście bez sensu. Inaczej jednak sprawa będzie się miała w przypadku kolumn. Wielu producentów ma firmowe sposoby na kształtowanie charakterystyki pasma przenoszenia swoich konstrukcji. Dobrym przykładem mogą tu być powyginane niemiłosiernie wykresy odpowiedzi częstotliwościowej kolumn BOWERS & WILKINS. Jeśli wyprostujemy te krzywe, to utracimy część firmowego brzmienia dzięki któremu firma zyskała popularność.

913B804fig4.jpg.b181a2bec98fb3c2a5e6979e399092fb.jpg

Druga sprawa, że dzięki korekcji DSP możemy też modyfikować pewne niedociągnięcia konstrukcyjne kolumn, np. zgodność przetworników w domenie czasu. Po korekcji kolumny mogą zabrzmieć lepiej niż konstruktor się spodziewał że zabrzmią nawet w idealnych warunkach akustycznych.

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum to chyba słuchanie sprzętu jest akurat na porządku dziennym :) Takie hobby. A słuchanie muzyki to oczywiście swoją drogą.

Nie twierdzę, że drc jest be. Zauważyłem jedynie, co i Tomek potwierdził, wg mojego pojmowania tego co napisał, że nie można w ten sposób naprawić dźwięku ze słabej elektroniki, nawet z podłączonymi do niej wypasionymi kolumnami (to tak, aby najsłabsze ogniwo było maksymalnie dobre). Innymi słowy, nawet gdybyśmy idealnie "wyprostowali" to co dociera do naszych uszu za pomocą dsp, to są pewne charakterystyczne cechy urządzeń elektronicznych audio, które i tak "przebiją" się przez tego typu korekcję. 

2 minuty temu, Kraft napisał:

Druga sprawa, że dzięki korekcji DSP możemy też modyfikować pewne niedociągnięcia konstrukcyjne kolumn, np. zgodność przetworników w domenie czasu. Po korekcji kolumny mogą zabrzmieć lepiej niż konstruktor się spodziewał że zabrzmią nawet w idealnych warunkach akustycznych.

Tu jest nieco większy problem natury fizycznej. Pomimo, że producenci tego typu zabawek (nie mam nic negatywnego na myśli) zapewniają o wspaniałych właściwościach w dziedzinie czasu, to przetworniki zdają się komplikować sprawę. Wyobraźmy sobie uderzenie pałeczką w werbel i możliwości układu elektromagnetycznego poruszające membraną głośnika o pewnej niezerowej masie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, nowy78 napisał:

Tu jest nieco większy problem natury fizycznej. Pomimo, że producenci tego typu zabawek (nie mam nic negatywnego na myśli) zapewniają o wspaniałych właściwościach w dziedzinie czasu, to przetworniki zdają się komplikować sprawę. Wyobraźmy sobie uderzenie pałeczką w werbel i możliwości układu elektromagnetycznego poruszające membraną głośnika o pewnej niezerowej masie...

Z fizyką się nie wygra. Jeśli jednak chodzi np. o dopasowanie przetworników w kolumnie do siebie nawzajem, to cyfrowa korekcja może pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

W przypadku elektroniki czy kabli zastanawianie się, czy stosowanie Dirac Live nie zatraci fabrycznego brzmienia tych elementów jest oczywiście bez sensu. Inaczej jednak sprawa będzie się miała w przypadku kolumn. Wiele firm ma swoje firmowe sposoby na kształtowanie charakterystyki pasma przenoszenia swoich konstrukcji.

Zupełnie nie o to mi chodziło, a wręcz o coś przeciwnego, tzn czy za pomocą dsp można się właśnie pozbyć tych wszystkich "dodatków" pochodzących od sprzętu. Ja bym np chętnie zrezygnował z całego tego firmowego brzmienia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmowego brzmienia sprzętu elektronicznego przy użyciu korekcji charakterystyki pasma przenoszenia raczej nie da się pozbyć. Jednak można zmienić brzmienie przetworników elektroakustycznych w kolumnach. Tu również prasując kształt charakterystyki do idealnie płaskiej nie uzyskamy identycznego brzmienia. Różne przetworniki mają inne zniekształcenia. Doprowadzanie charakterystyki kolumn do gładkiej wydaje się mieć same zalety, jednak nie do końca tak jest. W rzeczywistych warunkach prawdziwe instrumenty również nie mają zawsze identycznej charakterystyki pasma przenoszenia. Akustyka sali , stadionu lub otwartej przestrzeni z rozstawionymi różnymi sprzętami wpływa zawsze na brzmienie. Dobrze zaprojektowane kolumny często mają wycofane zakresy częstotliwości w których zniekształcenia są większe i wyeksponowane  te gdzie brzmią lepiej. Do tego często kształtuje się charakterystykę pod gusta odbiorców.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MobyDick napisał:

Doprowadzanie charakterystyki kolumn do gładkiej wydaje się mieć same zalety, jednak nie do końca tak jest.

MobyDick , masz rację , w żadnym opracowaniu o akustyce domowej nie znalazłem zalecenia by stosować idealnie liniową charakterystykę , łącznie z instrukcją DDRC o tworzeniu własnych zwrotnic.

@Kraft małe pytanko , DDRC kupiłeś z modułem WI-DG, czy bez. Pytam , ponieważ jeżeli bez ,to tym bardziej kup dłuższy kabel usb , szczególnie na początku działań przyda Ci się do kontroli urządzenia / i oczywiście wgrywania filtrów oraz swobodnego rozmieszczania mikrofonu/. Od razu nadmienię , że nie jestem w żaden sposób powiązany z producentami kabli USB typA/ typ mini -B :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Kraft małe pytanko , DDRC kupiłeś z modułem WI-DG, czy bez. Pytam , ponieważ jeżeli bez ,to tym bardziej kup dłuższy kabel usb , szczególnie na początku działań przyda Ci się do kontroli urządzenia / i oczywiście wgrywania filtrów oraz swobodnego rozmieszczania mikrofonu/. Od razu nadmienię , że nie jestem w żaden sposób powiązany z producentami kabli USB typA/ typ mini -B :) 

Bez Wi-DG. Dzięki za radę. Zwrócę uwagę na ten szczegół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Bez Wi-DG.

Powiem Ci co mi daje Wi-DG , praktycznie nic. Owszem łącze się bezprzewodowo ,laptop z DDRC ,ale to samo mógłbym zrobić po kablu , z aplikacji w telefonie przez ponad m-c skorzystałem dwa razy i chyba na tym będzie koniec , głośność i tak ustawiam pilotem. Myślę , że to dobra decyzja .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro powinienem otrzymać przesyłkę z miniDSP. Mam nadzieję, że rozpoczyna się jeden z końcowych etapów osiągania dobrego brzmienia (bo do śmierci nie mam zamiaru się w to bawić;). Nie wiem dokładnie czego oczekiwać, jak dużej poprawy i w jakich dokładnie aspektach. Coś już naświetlił kolega @tomek4446, ale jak jego odczucia będą się miały do moich? O to jest pytanie na ten tydzień. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, do samej śmierci to może nie ale jeszcze parę ładnych lat na pewno. W końcu to jest fajne zajęcie i przecież lubisz, tak jak wielu tu 🙂

Czekam na opis wrażeń.           Ja się przymierzam do DDRC-22D ale najpierw chcę teorii jak najwięcej złapać, więc czytam i czytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kraft napisał:

Jutro powinienem otrzymać przesyłkę z miniDSP. Mam nadzieję, że rozpoczyna się jeden z końcowych etapów osiągania dobrego brzmienia (bo do śmierci nie mam zamiaru się w to bawić;).

 

Przed chwilą, Kraft napisał:

Lubię wyzwania, a od smakowania samej drogi wolę jednak radość z dotarcie do celu. 

Nie chcę Cię martwić ale DDRC -24 daje tyle możliwości , że ta zabawa jeszcze trochę potrwa :) 

Dzisiaj testowałem jak działa z podłączonym subwooferem , po raz pierwszy w życiu słuchałem systemu 2.1 i ..... dowiedziałem się , że mój sub nie jest do muzyki ;) Po prostu jest go za dużo w każdym utworze , dobrze skonfigurowany powinien stać się niesłyszalny, a jak na razie jest wręcz przeciwnie. Ale się nie poddaje , jutro spróbuję pobawić się samymi ustawieniami suba podczas odtwarzania, a nóż zniknie ? :)

Kraft , DL ma fantastyczną funkcje , a mianowicie możesz zapisać / a wręcz wymusza / pomiar oraz krzywą w folderach ,które powstają automatycznie po wgraniu oprogramowania. Powstają w ten sposób ustawienia / zbiory filtrów/ do których możesz w każdej chwili wrócić / załadować do DDRC/. Byś miał jakiś punkt odniesienia na początek proponuję zrobić podstawowe podane w DL pomiary tj. dla fotela , kanapy 1 osoba i dwie osoby. Następnie można się pobawić krzywymi domowymi, a jeszcze są filtry z REW jak i filtracja tylko wybranych pasm. Tak , że jeszcze trochę Ci to zajmie :)   

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze niedlugo będę znał prawdę o dsp.

Tomek, nie uda się z subem. Jesli jest to sub nie od Grandów to zawsze bedzie doklejony dźwięk. Tak jak pisał Moby, kolumny, przetworniki, sub ma swoje znieksztalcenia i dsp tego nie zmieni.

A tak juz wyprzedzajac fakty, myslę, że przeceniacie. Niedlugo dsp bedzie waty produkowało, rozdzielczość podnosiło i kawę robiło. Już widzę niezgodnosci fazowe likwiduje :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba , to wspominałem o tym o czym pisał tomek. Przy dobrym stereo ciężko jest go "dostroić".

Niekiedy odpalam equalizer apo , ale szybko wyłączam - to takie fałszowanie rzeczywistości , i poniekąd twierdzenie iż ma się źle dobrany sprzęt ;)Miałem dodać jeszcze coś o akustyce ,ale sobie darowałem :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do właścicieli ddrc-24, testowaliście wpływ podwójnej konwersji (A/D>D/A) na jakość dźwięku bez włączonego DL? 

Jestem ciekawy czy słychać jakąkolwiek degradację w dźwięku. 

Szczególnie, jeżeli mamy już fajnego DACa to i tak jego "jakość"  będzie zdegradowana przez konwersję w miniDSP.

Rozsądniejszym wyborem wydaje się być ddrc-22d ale nie wiedzieć czemu jest prawie dwukrotnie droższy chociaż pracuje tylko w domenie cyfrowej. Co prawda działa na wyższej częstotliwości próbowania, ale żeby aż tak to podbijało cenę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...