Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

8 godzin temu, kukocz napisał:

Mam pytanie do właścicieli ddrc-24, testowaliście wpływ podwójnej konwersji (A/D>D/A) na jakość dźwięku bez włączonego DL? 

DDRC -24 ma trzy wejścia , analogowe gdzie konwersja A/C i C/A musi mieć miejsce ,oraz wejście USB i S/PDIF  gdzie konwersja A/C wg. mnie jest zbędna.

8 godzin temu, kukocz napisał:

Jestem ciekawy czy słychać jakąkolwiek degradację w dźwięku. 

Szczególnie, jeżeli mamy już fajnego DACa to i tak jego "jakość"  będzie zdegradowana przez konwersję w miniDSP.

Trochę więcej optymizmu , zła akustyka bardziej degraduje dźwięk niż jakakolwiek konwersja :) 

W sobotę postaram się jednak sprawdzić jak się sprawy mają , ba, pójdę dalej, bo mogę wykonać taką sztuczkę , że do wyjścia analogowego DDRC-24  mogę podłączyć kolejny konwerter A/C potem cyfrowo do DAC -a i wyjść na końcówkę mocy. 

8 godzin temu, kukocz napisał:

Rozsądniejszym wyborem wydaje się być ddrc-22d ale nie wiedzieć czemu jest prawie dwukrotnie droższy chociaż pracuje tylko w domenie cyfrowej. Co prawda działa na wyższej częstotliwości próbowania, ale żeby aż tak to podbijało cenę?

Cenę podbija przede wszystkim zamontowany selektor źródeł , obudowa i gniazda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

DDRC -24 ma trzy wejścia , analogowe gdzie konwersja A/C i C/A musi mieć miejsce ,oraz wejście USB i S/PDIF  gdzie konwersja A/C wg. mnie jest zbędna.

Zgadza się, ale jak już ktoś ma osobnego DACa to użycie wejść analogowych wydaje się najlepszym wyjściem. Ja do DACa mam podpietych kilka źródeł cyfrowych, a sam DAC pełni jednocześnie funkcję przedwzmacniacza i jest podpięty bezpośrednio do końcówki mocy. 

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Trochę więcej optymizmu , zła akustyka bardziej degraduje dźwięk niż jakakolwiek konwersja :) 

Zgadzam się w 100% :) Teoretycznie od pewnego pułapu cenowego (a raczej skupiłbym się na dobrej implementacji niż samej cenie) każdy DAC powinien być transparenty. Niestety nie miałem okazji porównać super drogich przetworników z takimi, np, w okolicy 1000zł dlatego nie chcę zbyt mocno brnąć w ten temat. Ale skoro dla niektórych kable cyfrowe wnoszą słyszalne różnice w dźwięku to użycie konwersji AD>DA to czysta profanacja :) 

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

W sobotę postaram się jednak sprawdzić jak się sprawy mają , ba, pójdę dalej, bo mogę wykonać taką sztuczkę , że do wyjścia analogowego DDRC-24  mogę podłączyć kolejny konwerter A/C potem cyfrowo do DAC -a i wyjść na końcówkę mocy. 

Będę wdzięczy za subiektywne spostrzeżenia. Sam od niedawna zacząłem poważniej interesować się akustyką (nawet zaopatrzyłem się w UMIKa) i postanowiłem, że jesydymi wydatkami w najbliższym czasie będą te na poprawę akustyki w pomieszczeniu + ewentualnie korekcja DSP. Wcześniej nie zamierzam upgradować sprzętu bo sam zaczynam zauważać, że akustyka pomieszczenia to chyba druga rzecz najbardziej wpływająca na dźwięk zaraz po kolumnach.

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Cenę podbija przede wszystkim zamontowany selektor źródeł , obudowa i gniazda.

Możliwe, że to to.. Obudowa, lepsza specyfikacja techniczna, z drugiej strony brak DACa powinien ciut obniżyć koszty... Zapewne dochodzi też kwestia samego pozycjonowania produktu. 

Gdybym zdecydował się na DDRC-24 byłby on wpięty pomiędzy DACiem i końcówką mocy. Zastanawia mnie też jak radzi sobie z czułością sygnału wejściowego, tzn. gdy będę chciał słuchać cicho i korzystać z regulacji głośności w DACu a nie w DSP - czy nie zwiększy to poziomu szumów na wyjściu czy też wpłynie negatywnie na dynamikę... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój miniDSP dotarł. Zakupu dokonałem w BlackDotAudio z Gdyni (widać, że firma znad morza, bo sprzęt zapakowali w jakiegoś glona;). 

Po rozpakowaniu pierwsze zaskoczenie. DDRC-24 jest metalowy. Tyle o nim się naczytałem, tyle naoglądałem zdjęć, a brałem go za plastikowego. Mały plusik, bo jednak, co metal, to metal (a jeszcze styki złocone). Urządzenie opiera się na sprężystych pólkulach z tworzywa (takie nawiązanie do naszego forumowego tematu o stópkach antywibracyjnych;). Wieczorem pożyczam statyw do mikrofonu i jutro zabieram się za pomiary.

m01.jpg.ab4efb95f997638aa86b2c843a368633.jpg

m02.jpg.a97b7b2b235c153595821f471ddc9905.jpg

m03.jpg.e27c945d6cdd89709fea2d334d9c6b6f.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Po rozpakowaniu pierwsze zaskoczenie. DDRC-24 jest metalowy. Tyle o nim się naczytałem, tyle naoglądałem zdjęć, a brałem go za plastikowego.

Kraft , czy ja bym Ci polecał tandetę ? Mam uczulenie na plastik :) 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wieczorem pożyczam statyw do mikrofonu i jutro zabieram się za pomiary.

Nim się zabierzesz za pomiary to skonfiguruj urządzenie, Przypisz wejścia i wyjścia . Powodzenia :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

DDRC -24 ma trzy wejścia , analogowe gdzie konwersja A/C i C/A musi mieć miejsce ,oraz wejście USB i S/PDIF  gdzie konwersja A/C wg. mnie jest zbędna.

Zastanawiam się czy podłączając po USB do NAS'a Synology zostanie rozpoznany MiniDSP...

DAC Audiolab działa w ten sposób bez problemu.

Dodatkowo zastanawia mnie czy dałoby radę jakoś odtwarzać na tym Spotify.

Jeżeli nie działa Synology to może NVidia Shield TV ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

wypracowałeś w międzyczasie jakiś patent na wyznaczanie punktów pomiarowych w przestrzeni? 

Jestem już mistrzem obsługi statywu , siedemnastopunktowy pomiar śmigam w dwadzieścia minut :) 

Polecam tak , najważniejszy jest punkt odsłuchu , zabrzmi może śmiesznie ale naprawdę tak robię , siadam , biorę taśmę izolacyjną / jest idealna nie zostawia śladów na tkaninie obiciowej ani na ścianie/ , przyklejam kawałki taśmy do oparcia tam gdzie mam uszy , następnie robię krzyż z taśmy pomiędzy tymi dwoma punktami. To punkt pierwszy pomiaru. Następnie kolejny kawałek taśmy przyklejam 30 cm. w lewo od punktu "0" i 15 cm. poniżej tegoż punktu. Na tej samej wysokości następny w odległości też 30 cm. To samo z prawej strony. Potem punkty górne, 30 cm. od dolnych na tych samych pionach. wszystko zaznaczam taśmą. Punkty z przodu wyznaczam w ten sposób że przesuwam statyw do przodu , kontrolując miarką odległość , nie zmieniam ustawienia wysokości mikrofonu na statywie , tylko po prostu go przesuwam. Brzmi skomplikowanie ale tak naprawdę to naprawdę proste. :) 

10 minut temu, Tom.O napisał:

Dodatkowo zastanawia mnie czy dałoby radę jakoś odtwarzać na tym Spotify.

Można odtwarzać Spotify / właśnie słucham :) / , ale minus jest taki , że trzeba laptop lub telefon podłączyć kablem USB / DDRC to nie streamer i bezprzewodowo nie działa/, albo tak jak ja robię wykorzystać Malinę jako streamer.                                                                                                                                                                                                        https://www.minidsp.com/applications/audio-streaming/raspberry-pi-streaming

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowałem i wymyśliłem coś takiego. Blokujemy górne ramię statywu tak, by było pod kątem prostym w stosunku do pionowej części dolnej. Na obu rurkach statywy (poziomej i pionowej) zaznaczamy flamastrem podziałkę co 15 cm.  Punkty przód-tył będziemy wyznaczać chowają lub wysuwając poziome ramię statywu. Punkty góra-dól opuszczając lub wysuwając teleskopową rurkę pionową. Punkty lewo-prawo osiągniemy przestawiając cały statyw po podłodze (na podłodze zaznaczamy punktu taśmą). Proste? Jutro wypróbuję.

816b34335e30fb5b4626bf3deac0bf17-product_lightbox.jpg.4f3cf8c23afb00850eaa992c08b5fb67.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem odpowiedzi na część swoich pytań. :) 
Znalazłem pomiary 
 miniDSP 2x4 HD (wiec sprzętowo to to samo) na forum ASR. Parametry techniczne DACa bardzo przeciętne jak na tą cenę (choć nie twierdzę, że będą słyszalne). Dużo lepiej wypada miniDSP SHD, ale cena dużo większa niz DDRC-22D.
Ciężko znaleźć w tym przypadku bezkompromisowe rozwiązanie za rozsądne pieniądze :) Co by nie mówić NAD C658 jako rozwiązanie all-in-one bardzo kusi... (5999zł w tophifi).

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielcie się też pomiarami z REW sprzed i po korekcji DiracLive :) Ich aplikacja symuluje ładną charakterystykę po korekcji. Ciekawy jestem jak wygląda to w rzeczywistości?

Jak ktoś rozważa zakup DDRC-22D to TUTAJ znajdziecie częściowe pomiary. Chyba można śmiało przyjąć, że w tym przypadku (czy z korekcją czy z bez) ten model jest transparentny, tylko ta cena... :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kukocz napisał:

czy DDRC-24 przychodzi z preinstalowaną licencją na DiracLive czy trzeba ja osobno aktywować kodem?

Po zakupie urządzenie jest czyste jak dziewica :) 

Cały pakiet oprogramowania ,a więc wtyczka do USB, oprogramowanie DDRC , oprogramowanie Dirac Live pobiera się po wpisaniu indywidualnego kodu, który jest dostarczony wraz z urządzeniem na komputer / Dirac Live 2.0 działa tylko na Win 10/ . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Po zakupie urządzenie jest czyste jak dziewica :) 

Cały pakiet oprogramowania ,a więc wtyczka do USB, oprogramowanie DDRC , oprogramowanie Dirac Live pobiera się po wpisaniu indywidualnego kodu, który jest dostarczony wraz z urządzeniem na komputer / Dirac Live 2.0 działa tylko na Win 10/ . 

Dzięki za wyjaśnienie :) 

Czyli jak ktoś chciałby trochę "zaoszczędzić" to może kopić miniDSP 2x4 HD z polskiej dystrybucji, a licencję do Diraclive dokupić online. Jesteśmy ok. 240zł do przodu (w sumie 10%). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Za te 240 zł nie wykupujesz licencji DL, tylko rozszerzenie oprogramowania do DDRC-24.

240zł to by była oszczędność przy zakupie upgrade'u osobno. 
Ale mówiąc ściślej to masz racje, kupuje się upgrade softu do DDRC-24 (199$) a nie samą licencję na DL. Natomiast soft w DDRC-24 sam w sobie posiada wsparcie dla DL.

Cytat

This software package is an infield software upgrade to update a miniDSP 2x4 HD unit to a DDRC-24 with Dirac Live 2.0 support.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kukocz napisał:

Natomiast soft w DDRC-24 sam w sobie posiada wsparcie dla DL.

Jest jeszcze coś co przemawia za MiniDsp , chwalą się tym , że kupując ich urządzenie nabywasz praw do korzystania z pełnej wersji Dirac Live / i tak jest/ , bo mamy jeszcze wersję ograniczoną do 500 Hz, oraz w przyszłości do wszystkich aktualizacji DL / na razie się sprawdziło Dl 2.0/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem oprogramowanie do miniDSP. Niby nie ma się czym chwalić, ale z drugiej strony szło to, jak po grudzie. Przy pierwszej próbie komputer tak się zawiesił , że nawet z buta się nie chciał wyłączyć. Zaszedł jakiś konflikt z firewallem COMODO (mimo odkliknięcia czego trzeba). Po resecie i wyłączeniu COMODO oprogramowanie się zainstalowało. Instrukcja średnio zrozumiała (przynajmniej dla humanisty;). Jest trochę niedopowiedzeń. 

I tu pytanie do @tomek4446. Czy w zakładce Outputs mam mieć finalnie zaznaczone Bypass czy Bypassed? W tekście piszą Bypass, a na obrazku jest Bypassed. 

d01.jpg.9044855c959f2438aab3589fb1f0cf77.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Niby nie ma się czym chwalić, ale z drugiej strony szło to, jak po grudzie.

No i się zaczęło :)

Pociesz się , że połowie świata / czytałem na forum MiniDsp/ , konfiguracja wg. tej instrukcji szła tak jak nam :)

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Czy w zakładce Outputs mam mieć finalnie zaznaczone Bypass czy Bypassed?

Zostawiasz " Bypassed" tak jak na ilustracji na czarnym tle. Częstotliwość i filtry zmieniasz wówczas jak podłączasz suba , lub tworzysz własne ustawienia .

Jak będziesz robił podłączenia analogowe to właśnie wg. tego rysunku / wyjścia 1 i 2 /, olej ten drugi rysunek,

który wprowadza w błąd sugerując , że mają to być wyjścia 3 i 4.

29 minut temu, Kraft napisał:

, jeszcze dwa pytania. Na ile masz ustawione Master Volume? Czy w w panelu konfiguracji DDRC-24 pojawiają się gdzieś zmiany głośności dokonywane za pomocą pilota?  

Na forach doczytałem , że optymalną głośnością ustawioną na DDRC jest -10 , ustawiasz pilotem a podgląd na aplikacji w komputerze  masz tylko wówczas gdy w Twoim przypadku będziesz miał podpięty komputer do DDRC i połączysz się z DDRC  " connect"    na górze ekranu aplikacji. Możesz również ustawić głośność po pomiarach w ostatnim etapie gdy przesyłasz filtry do urządzenia , jest na górze taki pasek  do regulacji głośności, ale pilotem jest lepiej i bezpieczniej. Po eksporcie filtrów nie zapomnij ustawić filtrów na " on" / ostatnia strona pomiarów/.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...