Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

48 minut temu, Tom.O napisał:

Jak ktoś z Wawy może pożyczyć MiniDSP z DL to z chęcią porównam :)

Z tym pożyczeniem to nie taka prosta sprawa. DL nie może być chyba zainstalowany na dwóch komputerach naraz. Musiałbyś pożyczyć cały zestaw, razem np. z laptopem właściciela. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Z tym pożyczeniem to nie taka prosta sprawa. DL nie może być chyba zainstalowany na dwóch komputerach naraz. Musiałbyś pożyczyć cały zestaw, razem np. z laptopem właściciela. 

Chyba trzeba udostepnic konto. Aplikacja raczej może być zainstalowana na innym komp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tom.O napisał:

Chyba trzeba udostepnic konto. Aplikacja raczej może być zainstalowana na innym komp. 

Może . Mam w tej chwili DL na laptopie i na stacjonarnym. Kolejna dziwna sprawa to, to , że jak dokupiłem WI-DG to w pudełku miałem kolejny kod do DL. 

10 minut temu, Kraft napisał:

Widziałem na blogu instrukcję, co zrobić jak ci padnie komputer na którym była zainstalowana aplikacja i nie wyglądało to na bułkę z masłem. Trzeba wtedy przejść jakąś procedurę.

Czytałem i bałem się , że coś skopię przy pierwszym pobraniu , bo MiniDSP ostrzega , iż jak się pomylisz i pobierzesz wersję DL nie na to urządzenie które masz, to musisz pisać do nich itd. , bo proces jest jednorazowy. Jak zaczynałem swoją przygodę z DL to miałem wersję 1.0 i win 7 na stacjonarnym. Potem kupiłem laptopa z Win 10 i zainstalowałem DL 2.0 , następnie zmieniłem soft na stacjonarnym również na Win 10 , wgrałem ponownie DL tym razem w wersji 2.0 i śmiga. Nie wiem więc tak do końca na czym polegają zabezpieczenia licencyjne , być może po prostu jest tak , że prawa nabywasz wyłącznie poprzez wpisanie kodu przy rejestracji i na tym koniec.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kraft napisał:

No jak Tomek ma na dwóch komputerach naraz, to sprawa rozstrzygnięta. Musiałem coś źle zrozumieć.

Ale mam ostatnio inny problem , po aktualizacji aplikacji DDRC tak mi się porobiło, że jak wcisnę "Start DL" to za każdym razem włącza mi się instalator DL i muszę przejść proces instalacji na laptopie. w poprzedniej wersji po prostu klikałem Start ... i uruchamiał się od razu DL. Też tak macie , czy ja coś schrzaniłem?

Moja wersja:

 

Adnotacja 2020-03-05 223055.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tom.O napisał:

Chwilę jeszcze spędziłem optymalizując filtry i rezultaty są niesamowite. W miejscu odsłuchowym charakterystyka jest niesamowicie równa.

No, no, wygląda naprawdę nieźle. Kreski, które wstawiłeś działają bardzo motywująco :)

3 godziny temu, Tom.O napisał:

50Hz to jakiś dziwny przydźwięk,

U mnie raz był, a kiedy indziej nie. W końcu odkryłem - lodówka 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

No jak Tomek ma na dwóch komputerach naraz, to sprawa rozstrzygnięta. Musiałem coś źle zrozumieć.

Raczej dobrze zrozumiałeś, ale jak odinstalujesz na 1 komputerze to można instalować na innym:

https://www.dirac.com/faq-general

Can I transfer the software to a new computer for instance if I want to replace my old computer with a new one?

Yes! But note that If you try to install the software on more computers than you have licenses for then you will get a message like this:

You have reached the installation limitation.

This is normally a hardware ID issue but there is a way to solve it:

Uninstall the software. The uninstallation process removes the record of the computer from our server, so you can install it on another computer. However, sometimes this won’t work if your computer was not connected to the internet during the uninstallation or if you have an older version of Dirac Live that doesn’t include that function. If your computer crashes and you did not get the chance to do the uninstallation then you can contact our technical support here. But please, do an uninstallation before contacting us.

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slawas2001 napisał:

Testuje tego ddrc 24 hd i muszę powiedzieć że jest spoko.. jednak wejściowe rca jest bardzo podatne na zmianę kabla i teraz mam nie lada wyzwanie wybrać jak najbardziej neutralny  ic , będzie ciężko 😛

poproszę jeszcze o uruchomienia wejścia optycznego może będzie łatwiej :)

Zdecydowanie używaj wejścia cyfrowego by nie robić podwójnej konwersji i uniezależnić się od kabla.(A->D i potem D->A)

Jakosciowo przetworniki w tym urządzeniu mogą przy dobrych systemach dawać słyszalne przez niektórych różnice.

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, dzięki uprzejmości forumowego kolegi Tomka ( @Tom.O ) udało się u mnie dokonać pomiarów. Tomek na moją prośbę, skupił się na moim największym "zmartwieniu" jakim jest, a raczej był deficyt niskich tonów.

Wystarczyło......przesunąć sofę 40cm do przodu, oraz dać lewą kolumnę 20cm w lewo (teraz stoją niesymetrycznie względem stolika).

Oto wykres:

Linia fioletowa: 1 pomiar bez żadnych korekt

Linia zielona: w/w ustawienie sofy i kolumny 

Linia czerwona: to stworzona przez Tomka krzywa, niestety z braku czasu ten temat nie jest do końca dokończony.

20200308_150623.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tom.O napisał:

Zdecydowanie używaj wejścia cyfrowego by nie robić podwójnej konwersji i uniezależnić się od kabla.(A->D i potem D->A)

Jakosciowo przetworniki w tym urządzeniu mogą przy dobrych systemach dawać słyszalne przez niektórych różnice.

Byłoby to prostsze ale mój arcam rplay ma fajniejszą sygnatura a on ma tylko rca i coax ... natomiast bluesound jest bardziej chłodny i jakby cyfrowy ma lekko charakter i on ma optyka .. I sprawdzę ale średnio mi się podoba pchanie go do głównego systemu... zobaczymy co z tego wyjdzie....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 16.03.2020 o 12:39, rms.pl napisał:

No i jak to działa :) 

Na wstępie przepraszam , że nie dotrzymałem zapowiadanego terminu testu, ale w zaistniałej sytuacji zmieniły mi się priorytety i na testy zwyczajnie nie miałem czasu.

Wracając do tematu rozpocząłem konfigurację DDRC-24 z subwooferem wczoraj dokończyłem dzisiaj i ....... @rms.pl już Cię nie lubię :) 

Konfigurację przeprowadziłem wg. instrukcji 

https://www.minidsp.com/applications/digital-room-correction/ddrc-24-for-2-1-system

jest tam wzmianka , że pomiar właściwie po odcięciu na 80 Hz kolumn i włączenie w pasmo do 80 Hz subwoofera nie jest konieczny, ale jedynie zalecany . Wg. mnie jest konieczny i to dobitnie pokazują pomiary REW i mój słuch. Dźwięk jaki uzyskałem wyłącznie po włączeniu w tor suba / tylko odcięcia bez pomiarów DL , czytaj filtry/, a z pomiarami DL to dwa różne światy. Bez pomiarów i co za tym idzie filtrów w paśmie obsługiwanym przez subwoofer ten po prostu dominuje . Muzyczka sobie leci a obok jak by zupełnie co innego , jak by z innego źródła grał subwoofer. Po pomiarach DL z włączonym do toru subem mamy spójność dźwięku . Dźwięk z suba leci w tle i uzupełnia dół. 

A teraz dlaczego napisałem , że kolega z @rms.pl mi podpadł :) . Po pierwsze tak jak przypuszczałem dowiedziałem się , że mój subwoofer do muzyki niestety się nie nadaje , jest za wolny , w "plumkaniu " jest ok. ale wystarczyło, że włączyłem moją ulubioną do testów płytę Raz,Dwa,Trzy " Młynarski" i już zaczęły się problemy , jak by tu delikatnie powiedzieć , trochę nie nadążał :) A co za tym idzie , jak bym chciał mieć 2.1 to muszę kupić nowy subwoofer , a obecnie jestem po dwóch remontach i słowo KUPIĆ nie należy do najbardziej ulubionych w rodzinie  ;)   A druga sprawa, to test mi pokazał , że z DL może być jeszcze lepiej niż dotąd myślałem. Manewr z subwooferem, a jak sądzę głownie przekierowanie na niego z kolumn niskiego pasma spowodował , "uwolnienie " średnicy / @nowy78 byłbyś zachwycony :) /, słucham od rana przełączając między trybami i jednoznacznie opcja z subem powoduje , że średnie tony są niesamowicie plastyczne / wiem , że zachwycałem się wcześniej średnicą po filtracji DL :) /, ale w tej opcji "normalne " ustawienie 2.0 z DL już nie robi takiego wrażenia , mam odczucie jak by na średnich tonach był tzw. 'koc". To czego DL na pewno za nas nie zrobi to nie zniweluje złego ustawienia subwoofera. Pomiar REW ewidentnie pokazał różnicę w poziomie akustycznym między lewą a prawą stroną pomieszczenia / głośność przy pomiarze dla prawego kanału , z prawej strony mam suba powinienem zmniejszyć o 12 dB by wyrównać do lewej./ A więc najpierw powinniśmy ustawić subwoofer w optymalnym miejscu ,a dopiero później robić pomiary. No , cóż pozostaje mi na razie kombinowanie jak uzyskać podobny dźwięk z samych kolumn przy załączonym całym paśmie. 

@Kraft mam , prośbę o ile masz taką możliwość , zrób też taki eksperyment / DDRC z subem/ , ciekawi mnie czy potwierdzą się moje spostrzeżenia.

A jeszcze taka uwaga , instrukcja do DDRC-24 2.1 nie wspomina , że trzeba oprócz pokazanych w niej ustawieniach włączyć jeszcze w wyjściach trzeci kanał suba. / tak to powinno wyglądać/

konfiguracja subwoofer.png

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - dziękuję! To cenne informacje. Wiemy już że korekcja nie zastąpi porządnego subwoofera i nie ukręci z byle czego cuda. 

Nie wiem jaki masz subwoofer, ale sądzę, że zanim go skorygowałeś trzeba było ustawić zgranie fazowe itd. Tak mi się wydaje. Tak aby korekcja tylko wyszlifowała efekt końcowy. Według tych pomiarów to raczej powinieneś dokupić drugi subwoofer, żeby ustawić wszystko należycie. Myślę, że trochę błądzimy po omacku, przydałby się ktoś z większą wiedzą, żeby zinterpretować poprawnie te wyniki. 

No dobra, to jaki masz subwoofer?

Jeszcze raz dziękuję - zostałeś bohaterem całego RMSu! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...