Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Cześć,

Jestem świeżym użytkownikiem Arcama avr550 i od 3 dni bawie sie kalibracja Dirac. Nie ukrywam, myslalem ze to bedzie latwiejsze smile.png instrukcja producenta praktycznie nie istnieje a filmy na yt sa na starej wersji (zreszta bardzo okrojone)

 

Na wstepie chcialem podpytac jak ustawic prawidlowo poziomy glosnosci kolumn?

 

Aktualnie wyglada to u mnie tak:

ba5f72881be681d2acd859c2691a1980.jpg&key=9526079abef3d71ff172780be5b3268ecf451e2c046cd88c7222a4b75716df84

 

A koncowym efektem jest bardzo mocne podbicie db na kanalach:

 

 

 

b8a4c4513452df3ef0b0979124cac210.jpg&key=13544c3b13a173ce07aa5f59de58fbf2e986d3747dad0531d053b9af854b5ff2

 

Podpowiedzcie mi czemu tak strasznie podbija wszystkie kanaly?

Niestety w takiej konfiguracji przy niektorych piosenkach glosniki trzeszcza a sumarycznie bez diraca gra glosniej niz bez

 

 

Dodatkowe pytanie... czy ponizsza kalibracja przebiegla prawidlowo? Czy patrzac na wykresy sporo poprawil?b7ce9ddfa52747a98d4e0cee2712ac8e.jpg&key=189d2e524e5708fa456fa651e92ab779b0f3a67d4a4386d207987fb39e665cd00322f9d671925b0311029fffb184cb0d.jpg&key=c6ada0d050240462a475f2e5d5fddd6842024563213a86f9547b2ee43fcb33e8

 

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

13031daa19f3c45bc95610b30fba9d1d.jpg73017a1bc9ed871e2dbcde66e6fe50c5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wojoo napisał:

Na wstepie chcialem podpytac jak ustawic prawidlowo poziomy glosnosci kolumn?

 

Aktualnie wyglada to u mnie tak:

Spróbuj z trochę niższym poziomem głośności. Nie na końcu zielonej linii tylko na jej początku i wtedy sprawdź. Jak miałem ustawiony poziom jak ty to dowiedziałem się jak nisko mogą zejść moje niepozorne kolumny wraz ze szkłem w kredensie. Było zdecydowanie za głośno. Instrukcja mówi, że ma być na zielonym polu lub na komfortowym poziomie dla Ciebie, czyl dopuszczają odstępstwa.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj bo nie rozumiem, mam to zmniejszyc skoro po wlaczonej kalibracji mam duzo ciszej niz jest z wylaczona?
Po 1 nie jestem wstanie ustawic wszystkich kanalow na tym samym poziomie i tak jak wrzucalem zdjecie po kalibracji dirac podbija dodatkowo o kilka db glosnosc... po co? Dlaczego? Przez to mam trzaski w kolumnach...

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojoo napisał:

Czekaj bo nie rozumiem, mam to zmniejszyc skoro po wlaczonej kalibracji mam duzo ciszej niz jest z wylaczona?
Po 1 nie jestem wstanie ustawic wszystkich kanalow na tym samym poziomie i tak jak wrzucalem zdjecie po kalibracji dirac podbija dodatkowo o kilka db glosnosc... po co? Dlaczego? Przez to mam trzaski w kolumnach...

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

Z instrukcji 

Volume calibration

"In this step the output volume of each speaker is set. This is important as too low or high volumes can result in poor or failed measurements, excessive volume could possible even damage the speakers."

https://live.dirac.com/content/uploads/2019/05/dirac-live-quick-start-print-version.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 może Ty to rozgryziesz , 21: 45 min filmu . Pomiar jest robiony normalnie z wysokim poziomem wyjść i czułością mikrofonu , na filmie wersja DL 1.0 ale to nie ma znaczenia , bo zasada ta sama. Nie wiem na jakiej podstawie ten gość na filmie zmniejsza poziomy głośności po kalibracji DL , bo chyba nie dowolnie.

Dzisiaj zrobiłem pomiar DL 3.0 i nie dostrzegłem żadnych różnic między 2.0 , przynajmniej na pierwszy rzut ucha , grafika ta sama a i pomiary wyglądają identycznie . Ale sprawdzę REW.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomek4446 napisał:

@slaw0001 może Ty to rozgryziesz , 21: 45 min filmu . Pomiar jest robiony normalnie z wysokim poziomem wyjść i czułością mikrofonu , na filmie wersja DL 1.0 ale to nie ma znaczenia , bo zasada ta sama. Nie wiem na jakiej podstawie ten gość na filmie zmniejsza poziomy głośności po kalibracji DL , bo chyba nie dowolnie.

😁 Za mną dwa pierwsze pomiary w systemie 2.0, także tego..., ale moim zdaniem to kwestia jego doświadczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wojoo napisał:

Czyli inaczej mowiac gotowiec albo samemu sobie przerabiasz wg wlasnych upodoban...

Tylko jak to ma sie do kalibracji ktora jest robiona przez dl? Jezeli chcemy cos z NAD to nie robimy jej?

Dalej robimy. Bazą jest pomiar. Później dobierasz sobie krzywą dla której DL wykonuje filtry, które wysyłasz do ampli. W ten sposób kalibrację możesz dostosowywać do swoich gustów, albo zostać przy propozycji DL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojoo nadal mnie intryguje Twój problem i to na podstawie czego ten gość zmieniał po pomiarach DL wartości poziomów. U mnie w RX-A3030 za takie ustawienia jak odległość do kolumn , opóźnienia i POZIOMY GŁOŚNOŚCI poszczególnych kolumn odpowiada system kalibracji amplitunera i nie spotkałem się z tym by robiło to DL. Doczytałem na forum , że kiedyś Arcam miał z tym problemy, bo trzeba było przed kalibracją wyłączyć zarządzanie basami oraz ustawić kolumny na Large a potem wrócić do Small . Ponoć rozwiązał to nowy soft , a'propos aktualizowałeś oprogramowanie ?

Poczytaj;

https://www.avsforum.com/forum/90-receivers-amps-processors/2194337-arcam-avr-850-arcam-avr-550-a-90.html 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczytałem w instrukcji to ustawiając poziom głośności w DL zaczynasz od subwoofera i taką wartość jaką uzyskasz / wejście na zielone pole - dB/ , przenosisz na resztę kolumn. po pomiarze. Kolejna rzecz ,to choć to jest trochę niejasno napisane pomiar robisz bez Room EQ, a po pomiarze załączasz tą funkcję.

A ogólnie to na Twoim miejscu napisałbym do @S4Home  , by ten problem rozwikłać. Nie mam fizycznie Twojego amplitunera i tak trochę poruszamy się po omacku. Wiem jedno , te poziomy ze screenu są błędne , aby tak było musiałbyś mieć bardzo duże pomieszczenie i małe kolumny. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie raz jeszcze pomiar probujac ustawic wszystko pod suba. Dodatkowo podnienie chyba tylne kolumny na wieksze bo nie jestem wstanie uzyskac odpowiednich db wzgledem reszty kolumn
(Chyba ze kable sa gdzies uszkodzone i slabszy sygnal dostaja? Nie mam jak ich sprawdzic bo leca w scianie)

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...