Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Z tego co czytałem instrukcję masz tam też jakąś automatyczną kalibrację Room EQ nie związaną z DL. Włączyłbym ją i spojrzał jak ona ustawia poziomy głośności poszczególnych kolumn. Bo może ten gość z filmu ustawiał parametry wzmocnienia kolumn właśnie na jej podstawie , albo jest wróżbitą ;)  

 @slaw0001 moja krzywa jednak nie wypaliła , nie było równowagi tonalnej , dominował bas i wysokie , średnie zniknęły a wraz z nimi scena i źródła pozorne. Zmieniłem na lekko zmodyfikowaną NAD-a tj. wyciętą od częstotliwości strojenia bass reflexu / u mnie 27,7 Hz. / do 500 Hz. Właśnie słucham i jest fajnie , ale następnym krokiem będzie ograniczenie działania filtrów DL tylko do 300 Hz. Jak na razie najlepiej sprawdza się u mnie właśnie taka krzywa , krzywa DL , ale tylko w zakresie 27,7 - 300 Hz. , powyżej kolumny żyją swoim życiem :) 

NAD do 500 Hz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

. Właśnie słucham i jest fajnie , ale następnym krokiem będzie ograniczenie działania filtrów DL tylko do 300 Hz. Jak na razie najlepiej sprawdza się u mnie właśnie taka krzywa , krzywa DL , ale tylko w zakresie 27,7 - 300 Hz. , powyżej kolumny żyją swoim życiem :) 

Coś czuje, że będę podażał tym tropem. Jednak DL mocno matowi górę. Jest taka bez wybrzmień. Wycofuje tez wokal i trochę nienaturalnie rozstawia szeroko instrumenty na scenie. Niekiedy to sie sprawdza np. w poważnej mi to dobrze  brzmiało. Pozytyw ze w NADzie można zmieniać zapisane filtru w locie

Tymczasowe stanowisko nasłuchowe z lapy biurkowej 🤪

IMG_20200605_084441.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, slaw0001 napisał:

Jednak DL mocno matowi górę. Jest taka bez wybrzmień. Wycofuje tez wokal i trochę nienaturalnie rozstawia szeroko instrumenty na scenie

Muszę z niekłamanym zadowoleniem to jednak odwołać. 😁 Byłem już gotów spakować NAD-a i odesłać, ale podczas pogrążnia się w coraz większej  smucie podczas kolejnych testowych rozczarowaniach, odkryłę, że podczas przstawiania sprzętu odwrotnie podłączyłęm go do ampli, co jak się okazuje ma duże znaczenie dla pracy DL. Jest dzwięczność, detaliczność, a pozbyłe się męczących sybilatów. Można wracac do pracy 👍 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem na myśli pomiar mikrofonem gdzie trzeba ustawic wszedzie po "rowno"
Zawsze jak sprawdzam lewy kanal i prawy (choc sa w rownej odleglosci i nic im nie przeszkadza) jest roznica 2db.
Niestety nie mam tak dlugiego kabla aby to potwierdzic lub obalić

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Widzisz, u ciebie Ypao frontowe ma na 0db a u mnie w dirac jak wczesniej wrzucalem
+6db... juz nie wspomne o centralnym
Nie moge tego pojac dlaczego...

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2020 o 12:23, wojoo napisał:

Zrobilem kolejny pomiar, zmniejszylem glosnosci wszystkich gloanikow i wyrownalem do suba (zmienilem sourroundy bo na wczesniejszych nie bylo takiej mozliwosci)

spróbuj może jeszcze wg tej instrukcji poniżej. Tak mi się wydaje, że na screena-ch masz mocno podbitą czułość mikrofonu. Może ją obniż a steruj głośnością tylko poprzez Master Output.

https://mehlau.net/audio/dirac-live-2-mic-speaker-levels/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

Kiedys w trakcie moich prob udoskonalenia (generalnie slabego wowczas) audio, ktorym dysponowalem, gdy do odsluchu uzywalem sound blaster live, uzywalem do tego celu alternatywnych driverow (kx?) pozwalajacych programowac samodzielnie jego dsp. Za pomoca audacity wygenerowalem sinusoide (mono) od 50hz do 15khz do przeskanowania pomieszczenia (ze 3 minuty). Podczas odsluchu w roznych miejscach pokoju notowalem czestotliwosci ktore "krzyczaly" rezonansami. Okazalo sie ich doslownie kilka (generalnie wynika to pewnie z dystansow pomiedzy prostopadlymi powierzchniami). Poniewaz byly to tragicznie silne rezonanse (kilkadziesiat dB) nie sililem sie na sprawdzanie mocy rezonansu, tylko zaprogramowalem dsp aby odfiltrowywalo o minus 20db (max w tych driverach) kazdy (precyzyjnie do kilku hz) z tych rezonansow.

Roznica byla gigantyczna. Glosnosc muzyki ta sama, ale dzwiek przestal meczyc. 

Moja konkluzja byla taka, ze najwazniejsze to nie silic sie na maksymalne wyplaszczanie charakterystyk, tylko raczej skupic sie na naprawie ewidentnych wad akustycznych pomieszczenia, reszte zostawiajac dobremu sprzetowi... Trzeba eksperymentowac, do czego goraco zachecam!

Piotr W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2020 o 18:25, wojoo napisał:

Wiem, że to nie temat na tego typu rozmowy ale może mi ktoś podpowie czemu co jakiś czas jak włączam Arcama to wywala mi różnicowo-prądowy b16? nie od razu tylko po 2-3 sekundach...

Miałem też problem z B16, w moim przypadku np. po aktualizacji moja jednostka wywalała bezpiecznik na obwodzie. Myślę że jednostka przeprowadzała po update self-test i robiła test obciążeniowy co skutkowało szybkim i dużym pikiem w sieć.

Spróbuj wypiąć inne urządzenia (z listwy) na obwodzie może to one powodują że się coś gryzie z twoją jednostka. U mnie przyczyną problemu był dodatkowy filtr (reduktor szumu) jaki miałem wpięty do listwy. Jeżeli te testy nie pomogą to, ewentualnie zmiana bezpiecznika na charakterystykę C. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 fajnie , że eksperymentujesz , pisz , bo zawsze mogę się czegoś nauczyć. Czy dobrze rozumiem , że wprowadziłeś różne krzywe do każdego z kanałów ? Taaaak , nie robiłem jeszcze. Mam sugestię , jak u siebie wprowadzam krzywą NAD- a to tak jak u Ciebie , krzywa zaczyna się od 18 Hz , spróbuj ją ograniczyć i zacząć od częstotliwości na jaką strojony jest bass reflex / u mnie 27,7 Hz. / , powinieneś zauważyć różnice w prezentacji basu. 

Ja obecnie od tygodnia testuję :

 

Harman-8dB.targetcurve

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...