Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

7 minut temu, tomek4446 napisał:

krzywa zaczyna się od 18 Hz , spróbuj ją ograniczyć i zacząć od częstotliwości na jaką strojony jest bass reflex / u mnie 27,7 Hz. / , powinieneś zauważyć różnice w prezentacji basu. 

Powiem, że tak na pałę to ustawiłem. Problem, że nie mogę nigdzie znaleźć częstotliwości na jaką strojony jest bass reflex w moich kolumnach, ale będziemy próbować dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2020 o 13:42, wayful napisał:

Miałem też problem z B16, w moim przypadku np. po aktualizacji moja jednostka wywalała bezpiecznik na obwodzie. Myślę że jednostka przeprowadzała po update self-test i robiła test obciążeniowy co skutkowało szybkim i dużym pikiem w sieć.

Spróbuj wypiąć inne urządzenia (z listwy) na obwodzie może to one powodują że się coś gryzie z twoją jednostka. U mnie przyczyną problemu był dodatkowy filtr (reduktor szumu) jaki miałem wpięty do listwy. Jeżeli te testy nie pomogą to, ewentualnie zmiana bezpiecznika na charakterystykę C. 

Mam podłączony jeszcze TV oraz Shield po CEC i jak uruchamiam to włącza się wszystko na raz...

Zmieniłem na C i jak na razie odpukać jest spokój :)

Mam 4 gniazda w ścianie i każde urządzenie jest podłączone bezpośrednio, nie mam żadnej listwy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. 

Dokładam kolejnego posta do tego niekrótkiego już wątku :)

Dnia 14.06.2020 o 11:45, PiotrW napisał:

gdy do odsluchu uzywalem sound blaster live

Ja dalej do odsłuchu używam Audigy i kx a rewa używałem początkowo do zdejmowania charakterystyki filtrów które sobie programowałem w DSP. Dało to bardzo dobre rezultaty w postaci shelving filra który bardzo dobrze podbija basy tak że standardowe sterowniki mogą się schować. Te filtry używają wzorów które używa Analog Devices i Matlab więc są raczej dobre i to słychać. 

Ale skoro znalazłem REWa (zachęcony bardzo dobrymi rezultatami ) to mam plan zbudować filtry które będą wypłaszczać charakterystykę suba i będzie to obrabiać DSP Audigy. Jestem ciekaw co z tego będzie :)

 

Czytam też o Dirac Live i znalazłem takiego pdfa że niby mówią jak to robią:

https://diracdocs.com/on_room_correction.pdf

 

I w nim jest napisane że jakiś tam Pan A coś mówi a póżniej Pan B coś innego i przychodzi Pan D i mówi że żeby zabić non-minimal phase trzeba wytłumić odbicia można zrobić filtr który to zrobi czyli zredukuje odbicia. Podpierają się że można coś takiego zrobić ale gdy ten dół jest we wszystkich lokalizacjach mierzonych przez mikrofon (jak to wogóle może być spełnione - dołków chyba DL nie potrafi zrobić )

I tu pojawia się pytanie bo jak czytam to forum to chyba nie ma szans żeby zrobić taki filtr (chyba tylko by się dało wstawiając kolejnego suba albo pułapki) ?

 

Edytowano przez robercik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wojoo napisał:

Mam podłączony jeszcze TV oraz Shield po CEC i jak uruchamiam to włącza się wszystko na raz...

Zmieniłem na C i jak na razie odpukać jest spokój :)

Mam 4 gniazda w ścianie i każde urządzenie jest podłączone bezpośrednio, nie mam żadnej listwy

Super że problem się rozwiązał 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wojoo napisał:

To co jest bez Dirac na 40 to z Dirac jest przy ok 50

Sprawdziłem u siebie na podstawie różowego szumu miernikiem SPL w komórce, /więc pomiar super dokładny nie jest/, różnica między włączonym a wyłączonym DL /standardowa krzywa DL/ wynosi 5-6 dB. Po wyłączeniu DL jest głośniej, bo zaczyna grać pokój :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 12.08.2019 o 09:23, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Dla odmiany - niedawno miałem okazję kalibrować system Sonarworks, różnice są znaczne w porównaniu do Dirac Live raczej na korzyść Sonarworksa, bo w nim ktoś ewidentnie lepiej ogarniał sztukę. Po pierwsze, jedna wysokość mikrofonu, po drugie - jakieś 37 punktów pomiarowych. Macha się mikrofonem na prawo i lewo, ale system sam go pozycjonuje i pokazuje na żywo na planszy czy zbliżamy się do odpowiedniego miejsca - za pomocą sygnału impulsowego emitowanego na zmianę z obu monitorów ustala, gdzie mikrofon jest i każe przestawić, jak będzie w dobrym miejscu to robi pomiar :D niestety sonarworks jest tylko w wersji software, jest to jedyny minus w stosunku do miniDSP które ma zewnętrzną skrzynkę do wpięcia np. między CD a preamp albo pre a końcówkę, ale jak dla mnie chwilowo dyskwalifikujące... mimo tego, że jest sporo innych dodatków np. sonarworks pozwolił mi uzyć swojego mikrofonu, dobrego, a nie jakiegoś umika za 5 zł z Chin.

 

Ja też trochę się pobawiłem sonarworksem i uważam że jest to dosyć dobre rozwiązanie chociażby dla ludzi posiadających komputery z kartami wbudowanymi oczywiście jeśli się używa zewnętrznego DAC bo  karta za 5 zł nie jest wstanie wyprodukować dobrego dźwięku na wyjściu analogowym albo zewnętrzną kartę dzwiękową i jeszcze się chwalą że mają korekcję dla dużej ilości słuchawek a trochę ludzi napewno by skorzystało na lepszym dzwięku z komputera więc dla jednych dyskfalifikacja dla drugich pożyteczne narzędzie.

Z tego co mi wyszło po zaaplikowaniu tego Referenca 4 to jest to poprostu dobry equalizer który już sobie zrobiłem stosując filtry w DSP ale dla ludzi którzy nie mają czasu/pojęcia na pewno będzie to coś dobrego chociaż dźwięk jest dla mnie trochę zbyt płaski bo ostatecznie czułem jakby reference mi wyłączył wogóle suba a dodał trochę góry :)

 

Co do Umika to nie jest supportowany przez sonarworksa bo wejście i wyjście ma miec ten sam zegar a jak wiadomo umik leci po cyfsze

 

W każdym razie zawsze można spróbować bo 20 dni jest za free 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 3.06.2020 o 12:11, slaw0001 napisał:

Własnie dojechał. NAD C658. Za parę godzin zaczynamy "zabawę"...😜 

Zastanawiałem się czy tą, nazwijmy nieskromnie, recenzję umieścić tu czy też w nowym wątku. Ale choć NAD C658 to streamer/DAC/Pre Amp/prea amp gramofonowy to jednak dla mnie przede wszystkim korektor akustyki Dirac Live. I tak go postrzegam, jako Dirac Live obudowany dodatkowymi "zdolnościami". Jest wiele opinii, które twierdzą, że w tej cenie można dostać więcej, szczególnie w domenie jakości dźwięku, ale dla nich DL jest tylko jedną z wielu jego funkcji a dla mnie jednak podstawową.  Aby mieć punkt odniesienia muszę wspomnieć, że NAD zajął miejsce po zacnym Pioneerze N-50AE oraz i zamiennie grającym zestawie laptop (Audirvana) + Pre Box S2 digital od Pro Jecta. Wszystkie trzy DAC-i tak się składa oparte są na kościach ESS Sabre. Nie jest to mój celowy wybór, ale zapewne pochodna fanaberii posiadania możliwości odtwarzania plików MQA, a takowa najczęściej zaszyta jest w kościach ESS. To wszystko było/jest źródłem, póki co niezmiennie, dla wzmacniacza "mudowanego" NADa C 356bee.

Dlaczego jednak NAD a nie tańsza alternatywa z MiniDSP? Drugim argumentem po DL było posiadania preampu z regulacją głośności. Trzecim w kolejności - prostota obsługi i maksymalnie zintegrowane sterowanie, czwartym natomiast - odpowiednia ilość złączy. To wszystko lub prawie wszystko można mieć też z np. miniDSP SHD, ale za cenę + 1000 zł a tańszy brat jednak bardziej jest ograniczony funkcjonalnie. Nie ukrywam też, że czas mojej ekscytacji rozkminianiem zawiłości obsługi/oprogramowania nowinek technicznych chyba powoli mija a coraz częściej "ekscytuję" się prostotą urządzeń plug and play. Zdaję sobie z tego sprawę, że  w tym miejscu napisać coś takiego to swoisty "coming out", ale zawsze to będzie człowiekowi teraz lżej.

Powiem szczerze, że nie spodziewałem się znaczącej różnicy w stosunku do poprzednich klocków tym bardziej że zastosowany ESS9028 jest o generację niżej od ESS9038 (PreBoX S2 Digital), a jednak mile się zaskoczyłem, bo dźwięki od samego początku znacząco się różniły. Generalnie jest lepiej nawet bez użycia DL. Dźwięk jest bardziej przestrzenny, detaliczny i schodzi niżej co było dobrym prognostykiem jeszcze przed zastosowaniem DL.

Wraz NAD  C658 dostajemy w cenie okrojoną wersję Dirac Live z ograniczoną korekcją do 500Hz, co jak na dzisiaj już wiem, może być zupełnie wystarczające. Ja co prawda dokupiłem za 99$ pełną wersję, ale innym proponuję się wstrzymać do czasu przetestowania wersji okrojonej. Inna sprawą jest, że po zakupie pełnej wersji można do 14 dni z niej zrezygnować i oczekiwać zwrotu pieniędzy. Mikrofon jest również w zestawie i wydaje się wystarczający. Nigdzie na forach nie znalazłem, aby ktoś specjalnie na niego narzekał.

Dodatkowo na plus można zaliczyć prócz oczywiście wejść cyfrowych, wejścia analogowe i gramofonowe. Na minus brak wejścia USB do podłączenia komputera oraz brak sieciowego protokołu DLNA. System obsługi BluOs vs to co jest w Pionierze/Onkyo i zasadniczo w Yamasze też, to niebo a ziemia. Choć idealny oczywiście nie jest.

Ale tak naprawdę różnicę robi Dirac. W krótkich żołnierski słowach, jest przyjemnie! Muzy nie dzielę już na męczącą i mniej meczącą, ale co najwyżej na lepiej i gorzej zrealizowaną. W pierwszy odruchu mamy wrażenie odchudzenia dźwięku, poszatkowanie tego co było na większą ilość, ale cieńszych plastrów, to jednak szybko mija i zostaje jedynie wlepiony w facjatę banan. To co później  "rzuca się mnię na słuch" to "po pierwsze primo" wybornie kontrolowany, punktowy bas. Zero dudnienia. Można odczytać każde pociągnięcie strun, nic się zlewa w kluchę. Jest...dobrze! Drugi element to stereofonia/holografia jak zwał tak zwał, generalnie przestrzeń w połączeniu z separacją instrumentów. Kolumny staja się jeszcze mniej widoczne, a my generalnie wypatrujemy już tylko muzyków. Jest...dobrze! I tak generalnie można powiedzieć, że właśnie jest..... dobrze, bo oczywiście jest Hi End i ma swoje ograniczania i ograniczenia reszty sytemu czyli wcześniej  wspomnianego wzmacniacza NAD i kolumn SA Saxo 40. Szczególnie widać to utworach symfonicznych, chóralnych gdzie wciąż jeszcze brakuje do pełni szczęścia więcej przestrzeni, selektywności , ale nie jest też tak, że nie może mieć frajdy z tej muzy słuchania. Sama obsługa DL w wersji NAD-owskie jest generalnie prosta. Po dokonanych pomiarach możemy wpisać do urządzenia 5 różnych filtrów i przełączać się miedzy nimi w locie. System jest na tyle sprawny i "inteligentny", że można też przygotować sobie stanowisko odsłuchowe zupełnie z boku, poza osią kolumn. Oczywiście nie będzie to najlepsza z możliwych opcja, ale, taki na zupełnie innym poziomie jakości, balas kanałów. Do niezobowiązującego odsłuchu rewelacja.

NAD C658 posiadam gdzieś od 1,5 miesiąca. Wykonałem tylko trzy pomiary, i praktycznie nie robię nic innego tylko słucham muzy przez co niestety cierpią inne obowiązki.

Konkludując, jest... dobrze!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001, gratulacje. Zawsze miło się czyta, że komuś się poprawiło. Możesz wrzucić jakiś szkic swojego pokoju z ustawieniem kolumn i miejsca odsłuchowego. Może się przydać, by określić w przyszłości na jakie mankamenty DL pomaga, a na jakie nie.

Według jakiego schematu robiłeś pomiary? Fotel czy kanapa? Jestem też ciekaw jak sobie poradziłeś z tym, że oparcie siedziska (przynajmniej u mnie) zasłania punkty, które program wyznacza do umieszczenia mikrofonu (nie wiem z jakiej wersji korzystasz, może w nowszych rozwiązano ten problem)? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Według jakiego schematu robiłeś pomiary? Fotel czy kanapa? Jestem też ciekaw jak sobie poradziłeś z tym, że oparcie siedziska (przynajmniej u mnie) zasłania punkty, które program wyznacza do umieszczenia mikrofonu (nie wiem z jakiej wersji korzystasz, może w nowszych rozwiązano ten problem)? 

Schematem była wąska kanapa, ale ja z oparciem nie mam problemu bo to miejsce odsłuchowe to .... krzesło. 🤪 I obrobiłem to mikrofonem na statywie (13 punktów), Natomiast to dodatkowe miejsce na kanapie obskoczyłem trzymając mikrofon w ręku raz w prawej a raz w lewej. Wyszło nawet niezgorzej, ale jest wciąż potencjał. Efekt przerósł naprawdę moje oczekiwania.

Schemat_pokoju.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 fajnie to opisałeś , jak dotąd wszystkich posiadaczy DL łączy jedno , że po włączeniu korekcji zrobiło się ciszej i płasko , świetna rekomendacja :) Od razu poznać , że recenzja była darmowa :) A poważniej to mimo różnych pomieszczeń Twoje wrażenia dotyczące basu pokrywają się z moimi. Przy DL bas stanowi jedność z całym pasmem , nie dominuje , choć potrafi nisko zejść. Ja pracuje nad takim ustawieniem filtrów DL by zaznaczona była bardziej średnica , mam wrażenie , że filtry korekcji ją wycofują . Najbardziej sprawdza się u mnie krzywa NAD-a i Harmana 6 ; 8 dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Najbardziej sprawdza się u mnie krzywa NAD-a i Harmana 6 ; 8 dB.

Też jadę na NADowej.  Zaczynanie od punktu strojenia Bass refleksu (ok 53 Hz) mi jednak nie podchodzi. Bass wtedy robi trochę dudniący. Zostaje jak krzywa podpowiada, ale kończę gdzieś na 500Hz. Bazują na tych pomiarach. 

image.png.bf4581b83f40827c2157fbdcb3851925.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Dnia 8.09.2020 o 11:19, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Mam jakieś dziwne wrażenie, że firma Dirac Live zaczyna podążać drogą Roon`a i wciska się (dogaduje się z każdym za reklamę) gdzie tylko może.

Roon to tylko interfejs pozwalający mniej lub bardziej udanie zarządzać bibliotekami nagrań. DL to jednak całkiem udane i  a wręcz moim zdaniem rewelacyjne narzędzie do uzyskania lepszego dzwięku i wybacz Boguś, że to powiem, ale moim zdaniem zmiany wprowadzane przez "kable" ( w sumie parę razy się z nimi mierzyłem) nie są tak efektywne jak z pomocą DL, w szczegolności w pomieszczeniach niespeocjalnie przygotowanych akustycznie. Także, to, że  DL "wciska" się gdzie może, to tylko dobrze dla odbiorców. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczam, że DL w dobie naszych "modnych" acz dziwnych ustawień ścian i aneksów lokalowych, ma dużo do zaoferowania i na prawdę pomóc może.

Sam zabrałem z RAW pakiet ustawień na podstawie pomiarów i przeniosłem do iRiver .... jakoś nie specjalnie mi pod pasowało to ulepszone granie i to chyba zaważyło ze mój zapał do tematu się zmniejszył.  Jestem bardziej za tym by opanelować sobie pokoik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...