Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

48 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie wykluczam, że DL w dobie naszych "modnych" acz dziwnych ustawień ścian i aneksów lokalowych, ma dużo do zaoferowania i na prawdę pomóc może.

Sam zabrałem z RAW pakiet ustawień na podstawie pomiarów i przeniosłem do iRiver .... jakoś nie specjalnie mi pod pasowało to ulepszone granie i to chyba zaważyło ze mój zapał do tematu się zmniejszył.  Jestem bardziej za tym by opanelować sobie pokoik.

A może po prostu lubisz jak grają u Ciebie mody pomieszczenia. Wygładzenie ich przez korekcję akustyki często sprawia że basu wydaje się być mniej w utworze. Czasem to kwestia przyzwyczajenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Sam zabrałem z RAW pakiet ustawień na podstawie pomiarów i przeniosłem do iRiver .... jakoś nie specjalnie mi pod pasowało

Z tego co czytałem to przeniesienie wynikow z RAW na filtry to bardzo trudna sprawa i zdaje mi się, ze to mógł być poroblem. DL to automat w pozytywnym sensie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osoby która nie ma pojęcia wręcz nie możliwe jest poprawne obsłużenie REW i wrzucenie tych filtrów gdziekolwiek, najczęściej kończy się to masakrą z dźwięku.

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Jestem bardziej za tym by opanelować sobie pokoik.

Opanelowanie pokoju nie przyniesie Ci żadnej korzyści jeśli masz problem z bardzo niskim basem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kraft napisał:

to najczęściej mody własnie pomieszczenia

dobrze to napisałeś,  najczęściej ale nie zawsze:15_yum:

@Jasiek88 tu masz rację, nie znajomość lub błędna wiedza doprowadzi do masakry akustycznej.

Nie doradzam też dążenie do sterylizacji ponmieszczenia na wzór studia nagrań, czy radiowego, to nie jest dla tego sprzętu który używamy w domu, a na pewno nie chodzi nam o dźwięk który jest potrzebny inżynierom przy realizacji nagrań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Sam zabrałem z RAW pakiet ustawień na podstawie pomiarów i przeniosłem do iRiver .... jakoś nie specjalnie mi pod pasowało

Wrzuciłem filtry z REW do DDRC-24 i było słabo , po prostu dźwięk się rozjechał. Próbowałem czterokrotnie ale za każdym razem rezultat był kiepski , głównie średnie bez uzasadnienia 'pchały się " do przodu , wysokie w tle średnich , jedynie do basu nie miałem większych zastrzeżeń. Doszedłem do wniosku , że za mały jestem na to i jadę jak Bóg przykazał na DL :)

Obecnie krzywa DL , filtracja 20,7 hz - 120 Hz.

Co do wyższości adaptacji pomieszczenia nad DL, to w pełni się zgadzam . Z tym , że to już musi być pokój typowo odsłuchowy w tzw. dziennym nie ma szans. A co robi pokój przekonałem się wczoraj , słuchałem akurat Motorhead jak żona poprosiła mnie bym zwinął dywan , bo idzie do prania. Zwinąłem i nie wierzyłem własnym uszom jak bardzo podniósł się poziom basu / słuchałem na DL /.Nie powiem , na początku nawet mi się podobało , bo takie coś innego niż z DL, aż zdałem sobie sprawę , że po prostu słucham odbić i rezonansów niewiele mających wspólnego z realizacją, a po pół godzinie taki bas już mnie męczył.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Co do wyższości adaptacji pomieszczenia nad DL, to w pełni się zgadzam . Z tym , że to już musi być pokój typowo odsłuchowy w tzw. dziennym nie ma szans.

Zwinąłem i nie wierzyłem własnym uszom jak bardzo podniósł się poziom basu

Tomek, sam sobie zaprzeczasz. Jak adaptacja, nawet ograniczona, pokoju dziennego "nie ma szans", jak nawet sam dywan potrafi tyle zmienić.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft tak ,można dokonać adaptacji pokoju dziennego na potrzeby akustyki , ale nie znam takiego odważnego / a na pewno ja za takiego się nie uważam :) / który powie żonie , że :

- likwidujemy TV między kolumnami a na jego miejsce dajemy np. dyfuzor lub to co nam wyjdzie z pomiarów

- likwidujemy stolik kawowy lub inne przeszkadzacze na drodze dźwięku.

- zakładamy ciężkie zasłony w oknach , a najlepiej zamurować .

- kupujemy niską kanapę i nie ważne , że kiepsko się siedzi, ale za ty dźwięk swobodnie przechodzi na wysokości uszu i nie mamy odbić.

- wysuwamy tą kanapę metr od ściany tylnej .

- kolumny wysuwamy też ok. metra / ja powinienem  półtora metra / i nie ważne , że powstaję wąskie przejście, a wizualnie wszystko stoi na środku , ale za to mamy trójkąt równoboczny.

- wywalamy meble po bokach, by mieć identyczne odległości kolumn od ścian bocznych.

- kupujemy takie same meble na lewą i prawą stronę pokoju by zachować symetryczne odbicia dla obu kanałów .

- ładujemy panele absorpcyjne na sufit .

- nie zapominamy oczywiście o panelach za kolumnami  w miejscach pierwszych odbić , oraz kanapą.

- w narożnikach obowiązkowo basstrapy do sufitu.

- w drzwiach instalujemy próg opadający by bas nie uciekał.

- a , i tylko może nasz stary dywan zostanie :) 

- jak o czymś zapomniałem to możecie dopisać :) 

Po takiej wyliczance , żona zapewne będzie szczęśliwa i już będzie sobie wyobrażała jak fajnie będzie w takich warunkach wyglądała jej impreza imieninowa :) 

Ale są też dobre strony takiego przedstawienia sprawy , bo po czymś takim , możemy znacznie łatwiej uzyskać żony zgodę na uszczuplenie budżetu rodzinnego o 3 czy 4k. na Dirac live :)  

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trochę demonizujecie tę adaptację akustyczną w salonie. Nie licząc dyfuzora na tylnej ścinie, to resztę mojej aranżacji jestem w stanie zwinąć w minutę i włożyć do szafy. Pięć 10-centymetrowych absorberów to raptem 0,25 m3 objętości. Jak mnie nawiedzi znienacka jakoś ciocia, to zanim wjedzie windą, aranżacja będzie już schowana;) Gdzie wola, znajdzie się i sposób!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie o to chodzi, by chować i ponownie ustawiać. 

Tak sobie właśnie pomyślałem o panelach od Bartka ..... i ich systemie montażu ....... klejem z marketu ...... koszmar i amatorka.

Ale można nie zdejmować i nikomu nie bedzie przeszkadzać  https://www.primacoustic.com/cumulus/  tylko dodać małe tylne podświetlenie.

i ten system montażowy ----  https://www.primacoustic.com/cumulus/how-to-use/

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

No tak, mam ten sam cel, ale mój jest bez ingerencji w design pokoju.

Bogusław , zdradź sekret jak chcesz tego dokonać. Pomieszczenie nadaje większy charakter / czytaj zniekształcenia/ , niż to co czasem nazywamy sygnaturą kolumn , wzmacniaczy czy źródeł . Bez wyeliminowania podbić pasm wynikających z rezonansów i odbić , tak naprawdę zmieniając elementy systemu , kable , dopasowujemy tylko dźwięk do własnych preferencji i nadal daleko jesteśmy od naturalności i usłyszenia zamierzeń realizatora. Nie twierdzę , że DL jest tak jak w tytule ' lekiem na całe zło " . Twierdzę wręcz , że nie jest , i może się zdarzyć , że w pełni zaadaptowanym pokoju może nawet przeszkadzać .Ale czasem to jedyne koło ratunkowe, gdy nie mamy możliwości poszaleć z profesjonalną adaptacją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

kupujemy niską kanapę i nie ważne , że kiepsko się siedzi, ale za ty dźwięk swobodnie przechodzi na wysokości uszu i nie mamy odbić.

O na to jest rozwiazanie. Posiadam u siebie w salonie. Jest to kanapa której zagłówek podnosi się o prawie 30cm. Przy całkowitym zamknieciu jest na wysokosci szyi. Natomiast po max otwarciu siega mi prawie do  czubka głowy. Oczywiscie regulowany w chyba 7 krokach. Tak wiec gąbka ukryta w tym obszernym zagłówku ma bardzo mocno słyszalnie wpyw na  zmiany w dzwieku. Wolę oczywiscie odsluch z zamknietym zaglowkiem co daje przestrzen poza głową...

Screenshot_20200912-213540_Chrome.jpg

Jest to bardzo podobne do mojej. Na zdjeciu prawie max otwarte. U mnie mozna zaglowek postawić nawet do pionu!

Ps: po podniesieniu tracimy lekko efekt przestrzenny ale za to "temperujemy" natarczywość w wyzszym pasmie moze by pomogło u @Kraft -a na te sybilanty....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tak wiec gąbka ukryta w tym obszernym zagłówku ma bardzo mocno słyszalnie wpyw na  zmiany w dzwieku.

A wiesz , że na to nie wpadłem ? Mam podobne rozwiązanie w kanapie u siebie , ale zawsze pomiary i odsłuch robię przy podniesionych zagłówkach. Z ciekawości zobaczę jak to się ma do opuszczonych. 

IMG_1008.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A wiesz , że na to nie wpadłem ? Mam podobne rozwiązanie w kanapie u siebie , ale zawsze pomiary i odsłuch robię przy podniesionych zagłówkach. Z ciekawości zobaczę jak to się ma do opuszczonych. 

IMG_1008.JPG

Gdybys jeszcze "odjechał" troche kanapa od sciany i położył zagłówki efekt dzwiekowy moze być bardzo duży rowniez u Ciebie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...