Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Nie wiem, czy to coś da. Czy do ściany masz 20, czy 30 cm, to bez różnicy. To musiałoby być coś koło 85 cm, żeby odczuć poprawę. Może lepiej na czas odsłuchu kłaść sobie za głową jakiś absorber, np. 2-4 sztuki czegoś takiego.

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/panel-akustyczny-pg1-8-cm/

Zlikwidować odbicia i po sprawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dirac Live?  nie wiem jak u Was z połączeniem, bo ja nie wiem, gdzie (w którym miejscu) miał bym go podłączyć w tor audio u siebie, nawet gdybym skorzystał z lepszej wersji 22D. Inna sprawa że mam trochę możliwości lokalowych, wiec to tez argument by nie inwestować w DL. Luźno poustawiane panele też mi jakoś nie pasują. Byłem u gościa, który na ścianach w miejscu pierwszych odbić, ustawił materace pionowo (dziwne, że się nie przełamują/przewracają) i nie wywarło to na mnie pozytywnego wrażenia wiec powiedziałem sobie "żadnej prowizorki, żadnych półśrodków" albo zrobię coś porządnie, albo wcale. A do tego czasu ... ogarniam sobie sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2020 o 08:58, Bogusław Kożyczkowski napisał:

nie wiem jak u Was z połączeniem, bo ja nie wiem, gdzie (w którym miejscu) miał bym go podłączyć w tor audio u siebie,

Ja mam między przedwzmacniaczem a monoblokami , fakt , że nie masz u siebie rozdzielonych sekcji pre i końcówki . Pozostaje źródła do DAC-a , DAC-a do 22D , 22D do wzmacniacza.

Dnia 13.09.2020 o 08:58, Bogusław Kożyczkowski napisał:

"żadnej prowizorki, żadnych półśrodków" albo zrobię coś porządnie, albo wcale.

Jestem podobnego zdania , w życiu codziennym pedantem nie jestem , ale audio to inna historia :) Kolumienki ustawione co do milimetra pod laserówkę , kąt dogięcia co do minuty :) Jak , bym tak rozstawiał i składał panele akustyczne, to zawsze bym miał z tyłu głowy , że a nóż postawiłem parę centymetrów w lewo , czy w prawo względem pomiarów . Nie mógłbym z tym żyć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jak , bym tak rozstawiał i składał panele akustyczne, to zawsze bym miał z tyłu głowy , że a nóż postawiłem parę centymetrów w lewo , czy w prawo względem pomiarów . Nie mógłbym z tym żyć :)

Rozumiem. Ja rozstawiam panele różnie. Czasem wyciągam wszystkie, czasem tylko niektóre. Doszedłem do wniosku, że w przypadku akustyki bardziej liczy się masa, niż precyzja. Jak paneli jest odpowiednia powierzchnia, to centymetry w tą, czy w tamtą, a nawet, czy się ustawi tu, czy tam (w ramach pewnych zasad), nie ma większego znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, centymetry w usytuowaniu ustrojów wiele nie zmienią. Podobnie zresztą jak super dokładna orientacja kolumn, oraz wysokość na jakiej znajduje się głowa słuchacza względem gwizdków - nie ma się co zbytnio stresować wysokością taboretu odsłuchowego ;) .

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ja mam między przedwzmacniaczem a monoblokami

Ale to 😲 Z całym szacunkiem Tomek, ale dla mnie to profanacja, a jak wiadomo nie jestem jakimś wielkim pasjonatem lamp. MiniDSP pasuje tam jak przysłowiowa pięść do nosa :) Lampowe pre -> MiniDSP -> lampowe monobloki - toż to zabijasz walory wzmacniacza, który posiadasz (i nie przekonasz mnie, że nie - sam słyszałem ;)  )  . Nie lepiej byłoby wpasować pomiędzy CD a pre, używając CD tylko jako transport? Zawsze to dwie konwersje (DA i AD) mniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Z całym szacunkiem Tomek, ale dla mnie to profanacja,

Z całym szacunkiem Piotrek, ale dla mnie profanacją jest / nie mówię o Tobie, tylko tak ogólnie/eliminować wpływ pomieszczenia kablami zasilającymi czy IC :) Jak coś / bas / dudni , a nie można przebudować pokoju to pozostaje kompromis. Po Twojej wizycie przez dwa tygodnie zrezygnowałem z DDRC-24 i sorry, ale nie słyszałem magii lampy, tylko dokuczliwy bas. A czy przypadkiem , po na szybko zrobionych pomiarach i podpięciu DL z basikiem u Ciebie nie było ciut lepiej ? :)

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Nie lepiej byłoby wpasować pomiędzy CD a pre, używając CD tylko jako transport?

Dzisiaj spróbuję po raz kolejny , połączę tak jak jak piszesz , problem u mnie polega na tym , że źródeł mam więcej / malina , gramofon , magnetofon, CD , tuner / i wszystkiego pod DDRC nie podłączę .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, tomek4446 napisał:

Z całym szacunkiem Piotrek, ale dla mnie profanacją jest / nie mówię o Tobie, tylko tak ogólnie/eliminować wpływ pomieszczenia kablami zasilającymi czy IC :)

W pełni się zgadzam z powyższym :)  Dla mnie wpływ pomieszczenia i nazwijmy to ogólnie, zniekształcenia generowane przez elektronikę, to po prostu dwie kompletnie różne rzeczy, w różny sposób oddziałujące na dźwięk. Idąc dalej,

55 minut temu, tomek4446 napisał:

A czy przypadkiem , po na szybko zrobionych pomiarach i podpięciu DL z basikiem u Ciebie nie było ciut lepiej ?

...tak, równowaga tonalna była lepsza. I nawet powiem więcej, niespecjalnie można było zauważyć jakiś negatywny wpływ przejścia z przetwornika DA wbudowanego w mój odtwarzacz CD, który stał się tylko transportem, na przetwornik z MiniDSP (a jak zapewne pamiętasz, poświęciłem temu dłuższą chwilkę). Po prostu jakość DACów była porównywalna. Jednak u Ciebie, już taki wpływ zauważyłem i na moje ucho, nie robił on z dźwiękiem dobrze. Zapewne przyczynił się do tego także sposób połączenia, wymuszający wiele konwersji cyfra-analog i odwrotnie.  Przypuszczam, że gdybym w tej chwili włączył MDSP u siebie, czyli stałoby się DACiem zamiast Toppinga D90, też nie byłoby już tak bezboleśnie jak w przypadku podmianki DACa z Cambridge'a.

I tak doszliśmy do kwestii wyboru, czy bardziej nie do zniesienia są zniekształcenia nieliniowe powodowane przez elektronikę, czyli np spowodowane przez dodatkowe elementy przetwarzające sygnał w torze audio, czy też nie do końca poprawna równowaga tonalna, którą to serwuje nam pomieszczenie. Zapewne mamy różne zdanie w tej kwestii, choćby z uwagi na preferowane gatunki muzyczne. Ja słuchając często "gęstej" muzyki, z mocno przesterowanymi gitarami, jestem w stanie przymknąć oko (ucho? ;) ) na rezonanse pomieszczenia, tym bardziej, że nie jest z tym u mnie najgorzej, byle mi nie piłowało po uszach w "środku" i "na górze" jak tylko zrobię kapkę głośniej. W delikatniejszej muzyce tego typu zniekształcenia są mniej wyraźne, a czasem mogą nawet sprawiać wrażenie większej "detaliczności" w dźwięku i uwaga kierowana jest na inne problemy - np dudniący bas :) . I niestety znowu mamy coś, za coś :/ Tak to mniej więcej widzę :) 

 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, slaw0001 napisał:

Kolejny talent kolegi nowy78 - dyplomacja 👍

🤣

Ale zaraz, zaraz... @slaw0001, czy w takim razie uważasz, że moja wcześniejsza wypowiedź była względem Tomka nazbyt zaczepna? :) Jeżeli tak, to oznajmiam, że nie to było moją intencją i mam również nadzieję, że Tomek wyczuł jej, w moim mniemaniu, nieco żartobliwy ton :) Mimo wszystko chciałem zwrócić uwagę, że stosowanie MiniDSP to także pewne kompromisy.

 

6 minut temu, tomek4446 napisał:

L.Cohen może być ?

👍:) 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, nowy78 napisał:

Ale zaraz, zaraz... @slaw0001, czy w takim razie uważasz, że moja wcześniejsza wypowiedź była względem Tomka nazbyt zaczepna?

Napisałem kolejny a nie nowy 😉. Zawsze piszesz w sposób absolutnie wyważony, rzeczowy i z pełnym szacunem wobec, nie przymierzając "interlokutora" 😁.

Pojechałem co?😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78 Piotrek , a wiesz , że Cię nawet lubiłem ? :) Podłączyłem tak jak kazałeś , na razie malinę i CD do DDRC -24 i ...... jest świetnie . W tej chwili źródła są pod DDRC , DDRC pod pre , pre do monobloków. Co się zmieniło? Na malinie / Spotify/ wszystko zależy od realizacji , różnice w masteringu są bardziej zarysowane niż w poprzednim układzie podłączenia. Ale najwięcej zmieniło się w dźwięku CD / po optyku do DDRC/ , detaliczność , stereofonia, dynamika, Kurde, jak bym słuchał nie swoich kolumn. . I na pewno nie mówię tutaj o czymkolwiek na granicy percepcji :) Zastanawiam się czego to jest zasługą ? Na początku myślałem , że DAC-a w DDRC ,ale ..... sprawdzałem wielokrotnie / dzisiaj też/ jaka jest różnica między DAC-iem w CDX-1060 a DDRC , bo miałem podłączone jednocześnie po IC do pre i po optyku do DDRC . Wystarczyło przełączyć źródło . Różnica oczywiście taka , że poprzednio gdy CD był transportem , sygnał z DDRC szedł bezpośrednio na monobloki, a teraz przechodzi przez pre. Wg. mnie dźwięk DAC-a Yamahy był lepszy i nie używałem jej jako transportu.

Na razie sprawdziłem dźwięk tylko na płycie Yello i Diany Krall , ze Spotify poszło Judas Priest , Van Halen , Black Sabbath.

Zostało mi w DDRC jeszcze wolne wejście analogowe , w instrukcji jest napisane , że można tam podłączyć gramofon, a raczej pre gramofonowe / tak mi się zdaje/ , może jutro spróbuje. Choć pachnie mi to profanacją. Na razie tuner , magnetofon i gramofon po Bożemu są podłączone pod pre z pominięciem DDRC.

Piotrek , żyłem sobie spokojnie , słuchałem muzyczki , musiałeś ..........

 

 

DDRC-gr.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą @Felix1. Po pierwsze przy umiejscowieniu MDSP pomiędzy pre a końcówkami, mamy dwie dodatkowe konwersje, tj AD i DA, których można uniknąć. Do tego jak zostało wspomniane, DSP pracuje z bardzo małymi sygnałami (biorąc pod uwagę odsłuchy przy rozsądnych poziomach głośności) wykorzystując tym samym ułamek swoich możliwości jeżeli chodzi o dynamikę. Innymi słowy, zamiast na 24 bitach, sygnał mieści się powiedzmy na kilku.

Także uważam, że najlepszą opcją byłoby użycie DSP pomiędzy transportem a DACiem, czyli stosowanie urządzeń w pełni cyfrowych jak DDRC-22D, lub coś z serii HD. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2020 o 08:58, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dirac Live?  nie wiem jak u Was z połączeniem, bo ja nie wiem, gdzie (w którym miejscu) miał bym go podłączyć w tor audio u siebie,

Jest jeszcze opcja DL na PC i wtyczek np. do programu JRiver, który jak pamiętam jest przez Ciebie użytkowany...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...