Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

13 godzin temu, kukocz napisał:

 

W jakim sensie tragedia? Interfejs volumio nie należy do najlepszych (włączając w to integrację z Tidalem), ale niestety nie znalazłem żadnej innej lepszej alternatywy do implementacji na malinie czy innych SBC. OD ostatniej bety można aktywować nową integrację z Tidalem (bazującą na cloudzie) i działa to znacznie szybciej.

W takim, ze sie ciagle wiesza np wlacze album i po trzech kawalkach chce przerzucic do przodu lub cos innego wlaczyc a tu brak reakcji ze strony apki. Musze klikac przez minute zeby to odblokowac i w zasadzie musze zaczac wszystko od nowa. 

Do tego Tidal via Volumino wydaje sie  znacznie prymitywniej skonstruowany niz np taki Spotify. 

Dodam , ze obsluguje Volumino ze smartfona. 

Chyba nie robilem zadnego upgrade'u od kiedy zainstalowalem Volumnio dwa lata temu. Moze tu jest wlasnie pies pogrzebany? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, luckyguliver napisał:

Chyba nie robilem zadnego upgrade'u od kiedy zainstalowalem Volumnio dwa lata temu. Moze tu jest wlasnie pies pogrzebany? 

Upgrade to najnowszej wersji może rozwiązać wiele Twoich problemów :) Sam używam Volumio od ok 2 lat i o ile nadal mu daleko do playera idealnego to muszę przyznać, że dynamicznie się rozwija i mocno zmieniła się od tego czasu. Najlepiej zrób czystą instalację i przetestuj. Od jakiegoś czasu dostępne jest zupełne nowe GUI, które moim zdaniem jest dużo lepsze. To czego bardzo nie lubię to fakt, że apka na telefon to tak na prawdę framework do wyświetlania wersji webowej Volumio, przez co posiada te same wady co obsługa przez przeglądarkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Super ten temat. Przeczytałem od deski do deski i nawet co nieco poeksperymentowałem. Ponieważ jeszcze nie zamówiłem sprzętowego DSP to kombinuję z APO EQ wykorzystując REWa do generowania filtrów. Przysposobiłem nawet Malinę RPi 3+ na potrzeby softferowego DSP co niebyło takie proste ;) Tu krótki tutorial jak to zrobić. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten temat :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Możesz łatwo sprawdzić czy działa licencja. Aby mieć dostęp do aplikacji oraz aktualizacji dostępnych w zakładce "pobieranie użytkownika' na stronie MiniDSP musisz wpisać kod dostarczany wraz z urządzeniem. Możesz poprosić sprzedawcę o kod i za jego pomocą się zalogować i pobrać na komputer aplikację DDRC oraz DL , jak się uda to znaczy , że wszystko ok. Możesz to samo zrobić u sprzedającego przy zakupie.

Redeem Coupon (minidsp.com)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witajcie, niedawno zakupiłem umik1 i coś próbuję sobie posprawdzać, wątek czytałem i przyznam, że te pomiary to "niezła" zabawa i można doktoraty pisać.

Jako że warunki akustyczne mam słabe, nie mam żadnej adaptacji, panele na podłodze bez dywanu, więc postanowiłem sprawdzić wtyczkę Room EQ z foobar-em i sprawdzić co ona wniesie i o dziwo bardzo duże zmiany i najważniejsze że to trwa bardzo krótko, poniżej wklejam pomiar, mikrofon pionowo na statywie na wysokości odsłuchu.

Przyznam, że bardzo sprawna i  fajna wtyczka, tyle że nie działa w systemie windows, to kosztuje ok.100$.

 

Czy jesteście w stanie napisać, czy da się takie efekty uzyskać z APO Equalizer i REW, czy ta wtyczka RoomEQ jednak robi jakieś mocno zaawansowane obliczenia, czy tylko prosta equalizacja ?

277654012_FOOBARROOMEQCOMPARE.thumb.jpg.18e5acadb4cc8356ac4b8157ecd53959.jpg

MATH AUDIO.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Przeczytałem sporą część tematu i nurtuje mnie ten temat, ponieważ po przeprowadzce w nowym pomieszczeniu sprzęt brzmi... po prostu słabo w stosunku do tego, co było wcześniej. Mimo, że pomieszczenie jest mniejsze to jest mniej basu (zwłaszcza tego niskiego) oraz środek zaczął trochę jazgotać. Co ciekawe, metr za miejscem odsluchowym basu jest więcej, scena również jest lepsza. Niestety z uwagi na wymiary pokoju nie jestem w stanie odsunąć się nawet 20cm do tyłu. Czy w takiej sytuacji dsp / dirac live "poukłada" mi dźwięk?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2019 o 19:33, tomek4446 napisał:

No to zobaczmy co się dzieje w dalszych częstotliwościach / 500-2000Hz i 2000-20000 Hz/ , podaje dla kanału lewego , bo prawy zachowuje się analogicznie. Jak widać szału nie ma ale jakieś zmiany drobne są. Przejrzałem wszystkie parametry i faktycznie do 300 Hz to dwa różne światy , powyżej jest już spokojniej. Jedyne różnice jakie dostrzegłem to w parametrze waterfall , przedstawiam również kanał lewy normal i po dirac.

kanał lewy 500-2000.png

kanał prawy 2000-20000.png

Left waterfall.jpg

left dirac waterfall.jpg

Bardzo to ciekawie wygląda - tzn ja u siebie zrobiłem pomiar UMIK-1, korektę REW z podziałem 20-110 razem od 110 osobno lewa i prawa i czasy pogłosu się bardzo poprawiły - tzn. największe górki - 40, 50 i 66 poprzez przycięcie mają dużo niższe. Też mam dołek przy 110 i jak widać DIRAC u Ciebie go zasypał, ale kosztem potężnego pogłosu co mi się bardzo osobiście nie podoba

Stary post, ale czytam po kolei cały wątek ;)

Z tego jeszcze widzę że Dirac mi nie jest jakoś bardzo potrzebny, skoro REW radzi sobie bardzo podobnie. Za to słuchać cały czas z lapka średnio mi się chce, chyba warto pomyśleć w takim razie o minidsp 2x4hd - do którego będe mógł wpiąć TV i Chromecast Audio. Kojarzy ktoś jakiego to ma Daca?

A tak u mnie przed i po korekcie - REW+APO Equalizer

1212121.jpg

3333333333.jpg

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytane o miniDsp 2x4HD i wnioski pierwsze:

1200pln, 10 banków na EQ, słabiutki Dac, potwornie się grzeje... 🙁

Najbardziej chyba braknie tych banków - aktualnie do Apo mam wgrane ponad 40... 6dla obu 20-110 i po 18 dla L/R

To dla wygładzania 1/48 i stromych filtrów. Dla 1/24 z obrazka wyżej wystarczyło poniżej 30 ale mniej skutecznie przycięte drobne peaki. 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to popiszę sobie sam ze sobą... 

Wczytując się w wątek i doświadczenia które tu zostały wymienione, ograniczyłem mocno liczbę korekt - aktualnie mam 6 filtrów.

Ograniczenie rezonansów 50, 80 i 140Hz daje u mnie najlepsze słyszalne rezultaty, resztę pozostawiam praktycznie nieruszoną, ostatnia korekta jest przy 160Hz.

Co ciekawe z analizy R, L i R+L wynika że nie ma u mnie problemu przeciwfazy - wykres z 2 kolumn jest wszędzie wyżej niż z którejkolwiek 1 kolumny.

Chyba faktycznie najbardziej podoba mi się brzmienie z minimalną korektą - tak jak teraz ustawiłem.

Jeszcze jedno - piszecie o słyszalnym wpływie urządzeń miniDSP na pogorszenie jakości dźwięku - przy dedykowanym laptopie z czystym systemem W10 - nie słyszę żadnej różnicy w trybie Exclusive vs trybie ze zmianą częstotliwości i aktywnym Apo Equalizerem. To mnie przekonuje że ta korekta jest możliwie najmniej stratna.

Aktualne ustawienia APO

Filter  1: ON  PK       Fc    51.5 Hz  Gain -11.6 dB  Q 7.633
Filter  2: ON  PK       Fc    79.9 Hz  Gain  -7.5 dB  Q 4.988
Filter  3: ON  PK       Fc    91.6 Hz  Gain   3.1 dB  Q 14.653
Filter  4: ON  PK       Fc     148 Hz  Gain -10.4 dB  Q 9.181
Filter  5: ON  PK       Fc     156 Hz  Gain   4.9 dB  Q 5.931
Filter  6: ON  PK       Fc     166 Hz  Gain  -2.8 dB  Q 40.647
Channel: L
Preamp: -1.6 dB
Channel: R
Preamp: -0.5 dB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnięte, niestety płatna, podobnie jak Audirvana którą chyba trzeba by użyć żeby wykorzystać AU lub VST. 

Na razie zauważyłem jedna ciekawą rzecz. U mnie dźwięk bez korekty jest trochę ostry, zrzuciłem to na karb szczegółowej góry. Tymczasem okazuje się że wycięcie rezonansow na niskich do 200Hz powoduje że można sluchac godzinami dość głośno bez męczenia. Po wyłączeniu korekty nie da się słuchać 😉

Zostawiłem jak wyżej, tylko oddzielnie dla 2 kanałów (jedna w rogu, druga ma otwarta przestrzeń) + wyrównanie głośności na poziomie 1Db (tak samo jak wyżej) Efektem jest bardzo przyjemny dźwięk z potężnym i bardzo nisko schodzącym basem - 30Hz mam jakieś 2dB od sredniej, ale bez dudnień i rezonansów. W sumie to co chciałem osiągnąłem 👍 Polecam wszystkim spróbować chociaż. 

Chromecast Audio też ogarnąłem zjeżdżając w dół korektorem niskich tonów, porównując krzywe na oko. Jest przyzwoicie, choć tu oczywiście całego rezonansu przy 50 nie usunę 😉

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj Foobara z odpowiednią wtyczką RoomEQ, ona jest darmowa, dopóki używasz Foobara,  jest możliwość korekcji na wszystko co wychodzi z PC i tutaj trzeba zapłacić za seriala, którego wpisuje się w rejestrze.

15 minut temu, marcinmarcin napisał:

Na razie zauważyłem jedna ciekawą rzecz. U mnie dźwięk bez korekty jest trochę ostry, zrzuciłem to na karb szczegółowej góry.

Piszesz o ostrej szczegółowej górze, to po zdjęciu rezonansów w basie powinno być jeszcze gorzej 😂. Zainstaluj ten automat room EQ i zdaj się na wiedzę autora😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...