Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

Dopracuje się temat, coś między -- jak być powinno a jak -  można słuchać całymi dniami.

Juz nawet nie pamiętam od kiedy, mówię/piszę, ze mój set jest lekko za jasny o tym wiedziałem już dawno.

 Poprzednie poprawki by dostroić się do pomieszczenia korektorem w JRIVER wcale nie były super. Poprzednie granie było twarde i mało barwne, teraz mam lepsza separację instrumentów i bogata średnicę,  no ... tylko ten bas trzeba by ogarnąć i ten poglos. Juz wyminiem maile dopytujac o ceny, polecony mi bastrap https://www.primacoustic.com/maxtrap/ to koszt 1726 zł netto za sztukę.

Sukcesywnie będę poprawiał/uzupełniał pomieszczenie.  Będzie Pan zadowolony.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
1 godzinę temu, JaZz napisał:

O, to u mnie odpadają pomiary :(

Na Win10 nie mam zamiaru przesadać się. Dobrze ze tu trafiłem bo wkurzyłbym się jakbym kupił mic. 👍

 

No chyba że pożyczę od kogoś, albo Dedal  wpadnie kiedyś ze swoim jak już się nauczy :D

Co o tym sądzisz Panie @Dedal75? 😏 

Postaw sobie wirtualke i tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie potrafię robić pomiary  i wysyłać do obróbki do Mądrzejszego o którym wspominałem 😂 

I ja bazuje na mini pc w którym wykorzystuje  wyjście USB audio innego nie ma poza HDMI z którego zresztą korzystam ale tylko do obrazu . Pzdr 

Sprawdź cały ale zacznie się od 54 sekundy.

https://tidal.com/track/5256198

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nic ...

wszelkie próby uruchomienia Dirac Live 3, czyli zdjęcie blokad na zaporach Defender i dodawane wyjątków dla Avast bo również blokuje program oraz wszelkim możliwym odblokowaniem, ustawianiem mikrofonu itp itd, zakończyły się fiaskiem, no i ten porąbany win 10 który niczego nie ułatwia. Program DL nie widzi mikrofonu koniec i kropka.

W zaistniałej sytuacji, mam głęboko w tle cały ten DL3    skończyłem, teraz będzie czyszczenie szkód po tym programie. I po co mi to było? jakże życie jest prostsze bez tego g.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Dirac na PC skoro jest darmowy doskonały Rew i darmowe jeszcze lepsze Apo Equalizer. Działają i nie robią śmietnika. A posty jak ten wnosza do dyskusji tyle że jakie be jest to DSP. 

U mnie jest tak dobrze z DSP że nie ma nawet opcji powrotu do systemu bez. Nie wyobrażam sobie słuchania bez korekcji 😁

Tylko trzeba się na umieć 👍

Pomijam już fakt że używanie oddzielnych AV przy skuteczności Defendera mija się z celem 😉

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

ten porąbany win 10

Czyli najlepszy system w historii MS 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

W zaistniałej sytuacji, mam głęboko w tle cały ten DL3    skończyłem, teraz będzie czyszczenie szkód po tym programie. I po co mi to było? jakże życie jest prostsze bez tego g..

No, ale raczej to nie wina DL tylko konfiguracji Twojego PC. Sorry Boguś, ale prawda jest taka, że nie masz serca do DSP i tak naprawdę nie chcesz go używać. Mnie ciężko sobie obecnie wyobrazić słuchanie bez DL w obecnej konfiguracji pokoju, choć po ostatnich próbach z przestawianiem kolumn na środek pokoju wiem, że jest to możliwe, ale niestety zupełnie niefunkcjonalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin   @slaw0001  Nie mam opinii na temat działania (czyt. skuteczności) DL3, niestety pomimo mojej dobrej i długiej (od win 98 czyli dyskietki startowej + użycie wiersza poleceń do startu CD-ROMu) znajomości z oknami, konfiguracja i instalacja przekraczają zakres moich umiejętności, a może ....  i po części brak serca do tego wynalazku. Inny temat to moja niechęć do używania PC jako źródła, toleruje go tylko przez używanie Qobuz. Był czas, gdy jeździłem celowo po salonach i na lepszym sprzęcie słuchałem, z moich płyt jak ma brzmieć kontrabas, fortepian, trąbka, wokal itd. potem dążyłem do uzyskania podobnego grania w domu. Wiem tez doskonale, że sam DL nie załatwi sprawy pogłosu pomieszczenia, sami piszą ze wymagana jest wstępna adaptacja by DL się wykazał. Tak więc ...... nie dało rady uruchomić DL3, a ja płakać z tego powodu nie będę. 

PS jest możliwe ze w przyszłym tygodniu odwiedzi mnie Pan Krzysztof, właściciel salonu Nautilus na Wejherowo, który oceni "live" granie mojego zestawu ustawionego przez moje ucho bez udziału cyfrowej korekty pomieszczenia, a jego spostrzeżenia i uwagi niezwłocznie tu przekaże.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do Dirac Live. Ostatnie moje odkrycie / no , może nie całkiem moje, bo wyczytane w necie :) / krzywa domowa, która przynajmniej u mnie pobiła krzywą NAD-a.

Zaczynamy od 20 Hz z podbiciem , i tu indywidualnie , ja zacząłem od 6 dB i po kilku godzinach słuchania zjechałem na 4 dB. Amatorzy basu mogą podbić dowolnie nawet do 8 dB. Potem schodzimy linią prostą do 600 Hz. Przy 600Hz wypłaszczamy do 6 kHz a następnie schodzimy też linią prostą, by uzyskać  -3 dB w okolicy 14 kHz.

Ja uzyskałem w ten sposób mocny punktowy , ale nie " suchy" bas , wyeksponowaną średnice i wysokie uzupełniające pasmo bez kłucia w uszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Zaczynamy od 20 Hz z podbiciem , i tu indywidualnie , ja zacząłem od 6 dB i po kilku godzinach słuchania zjechałem na 4 dB. Amatorzy basu mogą podbić dowolnie nawet do 8 dB. Potem schodzimy linią prostą do 600 Hz. Przy 600Hz wypłaszczamy do 6 kHz a następnie schodzimy też linią prostą, by uzyskać  -3 dB w okolicy 14 kHz.

Przypomniałes mi właśnie jak kiedyś gdy bawilem sie korektorem w foobarze tak właśnie mniej/wiecej mi tez wyszła najlepsza charakterystyka odsluchowa. Przy czym najwyższy punkt na wykresie czyli okolice 20-30hz były "wypoziomowane" do zero dB. Nie było podbić. 

Caly wykres obnizony o wartość podbicia na basie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 sprawa jest czysto indywidualna. Warto próbować. Wrzuciłem do DDRC

1. Krzywa DL

2. Krzywa Harmana + 4dB

3. krzywa NAD-a

4. krzywa wyżej opisana.

Przełączając , najsłabiej u mnie wypadła krzywa Harmana +4 db / próbowałem z + 6 dB i było jeszcze gorzej/ . Długo się wahałem między NAD-a, a tą moją , ale jak zwróciłem uwagę na dźwięk gitary to przy krzywej NAD-a było za jasno , mniej naturalnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...