Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

testowałeś to na vinylach, czy inne  źródło było podłączone +6dB i 4dB?

Na czarnym krążku przetestuje jutro. Na razie CD i streamer. 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Nie brakuje tego co jest powyżej 10kHz?

A jest coś powyżej ? :) 

Nie nie brakuje i jest to chyba fenomen tych kolumn. Poprzednie Grandy na wykresie DL miały pasmo 28 -  22k Hz , a w realnym odbiorze dźwięku/ wysokie/ różnicy nie słyszę.

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Ponoć w mojej grupie wiekowej nic z szerszym pasmem się nie należy , bo klient i tak nie usłyszy :) I tak już zostało :) 

nie zapominajmy że w Naszym wieku mamy do dyspozycji potencjometr głośności ¬¬ , a to pomaga wzmocnić sygnał i już nie jesteśmy głusi:D.

Ale tak poważnie, Aletci nie mają z tym problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slaw0001 napisał:

No prawie jak firmowa DL.

Krzywa DL schodzi od 1kHz , ta moja od 6 K Hz. . Przeczytałem kilka artykułów o krzywych oraz publikacji. W moim odczuciu nie ma innej drogi niż własne doświadczenia. Są jakieś ogólne wytyczne, ale gotowej recepty nie znalazłem. Z moich doświadczeń wynika , że najbardziej istotną kwestią jest ustawienie odpowiedniego do charakterystyki kolumn i własnych preferencji basu. To on determinuje wrażenia jakie mamy przy średnich tonach i dolnym paśmie wysokich. Dlatego bardziej podbijając bas, u siebie musiałem zrobić zejście krzywej dużo dalej niż proponuje krzywa DL. Jak spojrzałem na wykresy osób z innych for to ta metoda jest często stosowana.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

@tomek4446 a możesz też wrzucić screena ze zmierzonym spektrum?

Próbowałem Twoje opcji, ale wyszło zbyt matowo. U nnie jednak najlepiej sprawdza się krzywa NAD, ale ograniczona do 500Hz.

Spróbowałbym jeszcze podnieść trochę wyżej krzywą np ze 2dB i przyciąć głównie pierwsze mody na niskim basie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Spróbowałbym jeszcze podnieść trochę wyżej krzywą np ze 2dB i przyciąć głównie pierwsze mody na niskim basie

Ale całą krzywą? A to przycięcie to gdzie konkretnie?

Niestety "czytanie" tych wykresów no nie jest elementem o którym  mógłbym powiedzieć, że się znam 😜 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Proszę.

pomiar bez Dl.jpg

W porównanie do mojego można powiedzieć za klasykiem: "Nuda Panie, nuda..." 🙂👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2021 o 19:22, Karol64208 napisał:

masz testy przy słuchaniu vinyli?

Przepraszam , że trochę to trwało, ale by móc coś z przekonaniem napisać musiałem przesłuchać kilka płyt. To czego się bałem , to zbytnio cyfrowy dźwięk . Na szczęście mam kilka tych samych tytułów na vinylu i CD. porównałem. Po przepuszczeniu dźwięku z drapaka przez DL , nadal zaznaczona jest charakterystyczna sygnatura vinyla i dynamika , która u mnie nadal jest lepsza niż z CD. Sam dźwięk jest lepiej poukładany dzięki ograniczeniu wpływu pomieszczenia , ale tak się dzieje niezależnie od źródła. Miałem sprzedać DDRC 24 , teraz już się waham , czy nie zostawić wyłącznie do korekcji gramofonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, slaw0001 napisał:

Ale całą krzywą? A to przycięcie to gdzie konkretnie?

Ja u mnie koryguje (w REW nie Dirac, wyłącznie górki, nie zasypuje dołków). Przesuwając krzywa kilka dB w górę uzyskamy korekte wyłącznie wierzchołków największych peaków. Może wykres nie będzie wyglądał tak dobrze po kolejnym pomiarze, ale taki mało skorygowany dźwięk mi się najbardziej podoba. W skrócie - zachowuje mniej więcej charakterystykę pomieszczenia, przycinam największe górki i wyrównuje trochę nierówności między kolumnami żeby poprawić stereofonię. Nie wiem ile tego można zrobić w dirac, ile robi automat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ja u mnie koryguje (w REW nie Dirac, wyłącznie górki, nie zasypuje dołków).

A to podobno dobry kierunek. Ktoś gdzieś kiedys mówił/pisał , że jesli korekcja to raczej obcinamy niz zasypujemy (czyt. Dodajemy). Podobno lepiej dla odbioru dzwieku bo mniejsza ingerencja ,a ucho podobno jest mniej wrazliwe na dołki a bardziej na szczyty, ale to tylko gdzies tam wyczytane wiec łapki obciąć za to nie dam 😜

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski za wcześnie na jednoznaczne wnioski. Wczoraj słuchałem po wstępnym pomiarze do 2-giej w nocy i nie mogłem uwierzyć , że to gra mój system. Było zajebiście :) Aplikacja 22D na Win 10 zainstalowała się bezproblemowo , jest prościej niż w przypadku DDRC-24 . Z tym , że na ekranie mam planszę uczenia pilota IR / zdjęcie/, której raz , że nie chcę , dwa nie mam pojęcia jak ją usunąć. Ale bawiłem się na razie krótko , więc jakoś to rozpracuje :)

DDRC -22D nie ma wyłącznika podobnie jak DDRC-24, ale się w odróżnieniu od tego ostatniego nie grzeje . Po całej nocy , bez odłączania było zimne.

Prze de mną jeszcze dostosowanie sygnału z 22 D na RME , ale pierwsze wrażenia na razie na plus.

 

Zapomniałem wrzucić jak wygląda aplikacja , sorry.

22 d.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, tomek4446 napisał:

więc jakoś to rozpracuje :)

Dasz rade i dzięki za info.

Wiedziałem, że wewnątrz wszystko (procesy DSP) pracuje w domenie cyfrowej na sygnale 24bit aż do 96k a zamiany A-D i D-A w DDRC-24 (słaba jakość zegara) to proszenie się niepotrzebne kłopoty.

22D To jedyna skrzynka, która uważam za wartą uwagi. To co dalej napiszesz o tej skrzynce "będzie miało polityczne znaczenie" (jak u Kargula w ostatniej części filmu), .... żartuje, hehe ..............ale jestem gotów na poważnie ponownie rozważyć opcje zakupu tej skrzyneczki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

jak najszybciej wyszukałem ten model dsp w necie i cena ostudziła moje chłopięce zapędy

O, ku...a , to ta cena nie była w rupiach ? Muszę sprawdzić ile mi ściągnęło z konta ! :) 

Ponieważ w 22D jest do podłączenia z kompem USB 2.0 typ B , musiałem nabyć nowy kabelek. Co prawda miałem takowy kupiony całkiem niedawno w markecie ale po dwóch m-cach przestał działać. Jednak nie opłaca się być dusigroszem , bo dwa razy się płaci. Postawiłem na Suprę , mam takie doświadczenie z tą marką , iż są faktycznie świetnie skonstruowane i niezawodne. 

IMG_2328.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...