Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

28 minut temu, Karol64208 napisał:

a o czym np. teraz piszecie, zresztą nie moja kasa.

Przez 15 lat pracowałem z takim facetem co roztaczał wokół siebie nimb "wszystkowiedzącego". Zapytany zamiast odpowiedzi tajemniczo się usmiechał, albo z pogardą odpowiadał pytaniem "to Ty nie wiesz"? Używał tez zwrotów "przecież to wiadomo", "o tym wszyscy widzą", "no pomyśl" itp. I przszła młoda siksa o dwadzieścia lat młodsza jak ojego podwładna, która nie wiedziała, że "on wie" i.... upsss, po 6 miesiacach zajeła jego miejsce. Wiele spraw, które dziwnie były niemożliwe, ruszyłu z kopyta, nie wspominając o zmianie jakościowej w komunikacji.

@Karol64208

To oczywiście taka bez związku dygresja 😜

52 minuty temu, Asia napisał:

No właśnie, UMIK - jak kwestia statywu?

Choć zdarzały mi się też pomiary z mikrofonem w ręku i nie powodowało to niepoprawności pomiarów. Także tego.... Można od tego zacząć 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarł do mnie pakiet z DDRC-24. Podłączyłam, zainstalowałam niezbędne aplikacje, usunęłam wcześniejsze ustawienia.

Poszło gładko, komputer rozpoznał urządzenie.

Pomiary dopiero dziś - jeśli macie jakieś porady co do ustawienia/pozycji/wysokości/kierunku mikrofonu - chętnie poczytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asia napisał:

Pomiary dopiero dziś - jeśli macie jakieś porady co do ustawienia/pozycji/wysokości/kierunku mikrofonu - chętnie poczytam.

Generalie wystarczy trzymać się sugesti podawanych przez DL podczas pomiaru. Jak generalnie ustawiam mikrofon w kierunku kolumn a odległości miedzy punktami na ok 50cm. Jak wcześniej gdzieś wspomniałem DL jest na tyle sympatycznym narzedziem, że nie wymaga bardzo precyzyjnego pozycjonowania mikrofonu. DL pozwala też na opóźninie pomiaru, dając czas na opuszczenie pomieszczenia podczas jego trwania. Oczywiście dla każdego punktu osobno. Zazwyczaj robiłe pomiary 13 punktowe, ale teraz wróciłe do 9 pkt. i w zupełności mi to wystarcza, a pomiar znacznie krótszy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Asia napisał:

Wcześniej pisałeś o mikrofonie trzymanym w ręce - czyli niekoniecznie wychodzisz ze strefy pomiaru?

No nie do końca. Trzymam w ręce, ale mniej więcej starając się podążać za punktami wskazanymi przez DL. Kolokwialnie mówiąc "odwalam robotę za statyw" 😜

Problem z tymi pomiarami leży bardziej w psychice. Pozostawia pewną wątpliwoścu, czy aby ze statywem nie osiagnąłbym lepszych rezultatów?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Asia napisał:

Czyli wszystkie pomiary robisz na podobnej wysokości?

Zamierzam oczywiście przetesować różne układy, ciekawa jestem jak to robicie. Może  niezbyt uważnie czytałam, ale nie widziałam wielu praktycznych wskazówek.

Problem w tym, że instrukcja Dirac-a (przynajmniej ta do wersji 1.0) nie uwzględnia faktu, że kanapa/fotel mają oparcie. Wskazane w instrukcji punkty pomiaru wypadają za nim, co kłóci się z nakazem, żeby nic nie znajdowało się pomiędzy mikrofonem a kolumną. 

Ja wybrnąłem z tego problemu tak. W przypadku pomiaru "kanapa" przesunąłem dwa tylne, dolne punktu pomiaru o 35 cm w górę (wypadają wtedy nad oparciem). W pomiarze "fotel" nakombinowałem bardziej. Tylne, dolne punkty (A1, A2) przesunąłem do przodu, ale - żeby zachować minimalne odległości między kolejnymi punktami pomiarowym - przednie dolne nieco zsunąłem do środka względem wzorca Dirac-a. 

1275043791_DL-SofaA.jpg.33942f853efe9724a3a04ac2b1b137a0.jpg1586738075_DL-ChairB.thumb.jpg.3ed17dff5bf1e62f89a9c4ffaf51331a.jpg984829981_DL-ChairC.jpg.1ea3aebaeb908a989b03e3b1002f1608.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kraft napisał:

Problem w tym, że instrukcja

@Kraft , żyjesz !!! A już się martwiłem :) 

Co do pomiarów to wg. mnie najważniejsza jest logika i obszar jaki chcemy objąć. Też mam kanapę i tak jak jak piszesz po prostu ronię pomiary nad oparciem przy ścianie tylnej , co daje mi przesunięcie jakieś 35 cm. od punktu "0".

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Jak generalnie ustawiam mikrofon w kierunku kolumn

Spróbuj z mikrofonem skierowanym w sufit , trzeba wówczas w DL zmienić plik kalibracyjny mikrofonu na ten z 90 st.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiaru z kanapą przy ścianie instrukcja do DL (1.0) nie przewiduje;( Ja też nie mam pomysłu, jak z tej sytuacji wybrnąć. Skoro głowa (więc i centralny punkt pomiaru) znajduje się 5-10 cm od ściany, to jak uzyskać wymagane cofnięcie tylnych punktów pomiaru o 35 cm względem miejsca odsłuchu? 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Spróbuj z mikrofonem skierowanym w sufit , trzeba wówczas w DL zmienić plik kalibracyjny mikrofonu na ten z 90 st.

Ja mam mikrofon od NADa i tam jest jeden plik kalibracyjny, ale robiłem pomiary "0" i "90" i raczej ten "0" mi bardziej pasuje. Przynajmnej do następnyhc pomiraów. 😜 

23 minuty temu, Asia napisał:

Na razie próby na sucho ze stojakiem Bioptrona

Też z nim zaczynałem 😁. Niestety był trochę za niski. 

7 minut temu, Kraft napisał:

(psiknęłam się Kenzo;)

No coś tak czułem, że jakoś "słodko" zaczęło robić. 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slaw0001 napisał:

był trochę za niski

Ja mam ledwie 160 cm długości to mikrofon może być znacznie powyżej moich uszu.

Niestety, trzy odcinki kreskówki na Netflixie minęły w mgnieniu oka i muszę wrócić do obowiązków matczynych.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Asia napisał:

No właśnie tej części nie rozumiem bo wydaje mi się że w zasadzie wszystko powinno być tak jak zwykle, czyli np. ja na kanapie. To byłoby odzwierciedlenie tego jak faktycznie jest w trakcie słuchania.

Myślę, że możesz siedzieć na kanapie w trakcie pomiaru (ze stoperami). To optymalny przypadek. Jednak na ile istotny dla całości wyników, to nie wiem. Pomiar i tak odbywa się min. w dziewięciu miejscach, więc końcowy wynik jest uśrednieniem. 

DL najwięcej pracy wykonuje w dolnym pasmie, dla którego osoba na kanapie (lub jej brak) nie stanowią.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

to jak uzyskać wymagane cofnięcie tylnych punktów pomiaru o 35 cm względem miejsca odsłuchu? 

Górne się da za oparciem , dolne tylne już nie . Zwróćcie uwagę na rysunku w instrukcji , czy na aplikacji jak dolne punkty są w stosunku do barków siedzącego. Na moje oko i z proporcji wychodzi mi max. 15 cm. i to może być punktem odniesienia. Siadamy tam gdzie punkt centralny , zaznaczamy kawałkami taśmy izolacyjnej wysokość naszych uszu / z dwóch stron./ , potem obniżamy punkt "0" do tej wysokości . Zaznaczamy wysokość barków i schodzimy niżej o 15 cm. / kurde, brzmi jak gra wstępna :) /. W ten sposób można określić punkty na całej kanapie.

4 godziny temu, Asia napisał:

To ustawienie zalecane jest w instrukcji dla surround/multichannel, ale myślę że zrobię pomiary w obu ustawieniach 0 st. i 90 st.

oczywiście spróbuj. A jako ciekawostkę , przeczytaj to :

https://www.minidsp.com/forum/dirac-series-support/15685-dirac-live-set-up-for-nearfield-monitoring-how

Jak wywnioskowałem konstruktorzy DL , tworzyli filtry w oparciu o mikrofon w sufit , natomiast Ci od MiniDSP napisali w instrukcji , że na wprost , bo mieli na myśli pomieszczenia już zaadaptowane akustycznie. :) 

4 godziny temu, slaw0001 napisał:

No coś tak czułem, że jakoś "słodko" zaczęło robić.

A ja się zastanawiałem dlaczego nagle komary zniknęły :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...