Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

35 minut temu, Asia napisał:

Mam jeszcze raz to samo pytanie - czy jeśli przed kanapą stoi stolik to usuwać go do pomiaru? Czy zostawić bo tak właśnie to wygląda jak sobie słuchamy.

Moim zdaniem zostawiasz. Interesuje nas nie idealizowanie sytuacji, ale złapanie jak jest podczas odsłuchu. Możliwe, że odbicie od stolika będzie do zlokalizowania na wykresie impulsu jednostkowego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się uzyskać dzwięku z korekcją (próbowałam poprzez USB). Zwykły pomiar, z pominięciem DDRC jak poprzednio, ze zmianą w ustawieniach na pełen zakres częstotliwości. Jak mierzyłam po raz pierwszy zaznaczyłam 500-2000 Hz bo tak było w filmiku, który wrzucił Marcin.

Zrobiłam też pomiar z grubymi (15 cm) poduchami położonymi na oparciu kanapy (czyli jakby za głową nie było pustej ściany - zasłoniłam obszar 200x50 cm).

Czyli potrzebuję zewnętrznej karty dźwiękowej lub osobnego przetwornika, tak jak pisał Tomek.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk popłynął. O ile nie schrzaniłam jakichś ustawień to mam pomiary:

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL)

- DL wyłączony

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

- DL włączony (filtr Harman 8dB) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

Wszystko zapisałam w jednym pliku.

Wykresy DDRC.jpg

REW_0208_DDRC.mdat

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Asia napisał:

Dźwięk popłynął. O ile nie schrzaniłam jakichś ustawień to mam pomiary:

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL)

- DL wyłączony

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

- DL włączony (filtr Harman 8dB) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

Wszystko zapisałam w jednym pliku.

Świetnie. Dasz radę wrzucić mdat na forum ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Asia napisał:

Dźwięk popłynął. O ile nie schrzaniłam jakichś ustawień to mam pomiary:

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL)

- DL wyłączony

- DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

- DL włączony (filtr Harman 8dB) plus pochłaniające odbicia poduszki na ścianie nad kanapą

Wszystko zapisałam w jednym pliku.

REW_0208_DDRC.mdat 22 MB · 5 downloads

Przeanalizowałem 2 pierwsze pomiary czyli DL włączony (filtr proponowany przez aplikację DL) oraz DL wyłączony.

1. Poniżej 150Hz Dirac działa w 100% w oparciu o filtry IIR. Po odwrotnej korekcji amplitudy do tego co zrobił Dirac faza filtra = 0. (czyli DL działa w tym paśmie w oparciu o filtry minimalno fazowe - IIR w tym przypadku). (kanał prawy)

Dirac_faza.thumb.png.f7715d109f6fa8ae67d086c5b18ea8c4.png

 

2. Dirac nie bierze prawidłowo pod uwagę fazy kanału L i P dla pasma poniżej 150Hz tylko skupia się na korekcji amplitudowej. W konsekwencji w części przypadków prowadzi to do rozjechania się fazy i przy pomiarze 2 kanałów jednocześnie poziom jest niższy niż dla pojedynczego - czyli kolumny nie współpracują ze sobą tylko działają tak jakbyśmy zamienili w jednej + z - czego konsekwencją są dołki na charakterystyce. (niestety dokładnie tak samo działa Audyssey XT 32)

Przykłady to 61Hz oraz 90-110Hz. Z użyciem filtrów FIR można tam uzyskać 10-12dB poprawy i równą charakterystykę.

Wykres zielony (L+R) powinien być zawsze powyżej czerwonego (R)i niebieskiego (L). Jeżeli jest poniżej to znaczy, że faza jest przesunięta powyżej 120*.

1955596038_amplitudaDL.png.0411edfe9bb7b8e2b34edc5d0f65430b.png

3. Poprawa impulsu jednostkowego jest konsekwencją redukcji modów pomieszczenia - po prostu zmniejszenie poziomu sygnału powoduje w jego krótsze wybrzmiewanie. (nie ma tu żadnego "rocket science")

4. DL jako automatyczna korekcja działa w miarę dobrze, ale należy być świadomym jego limitacji oraz problemów, które może wygenerować szczególnie jak sygnał w paśmie niskotonowym solidnie się różni między kanałem L i P. Uważam, że DL nie jest to rewolucją względem Audyssey XT32 (wersja z aplikacją, gdzie można modyfikować krzywe). Dobrze jakby pojawiła się wersja pro i lepsze rozwiązania sprzętowe:
- wersja pro - ręczna korekcja fazy i możliwość modyfikacji filtrów.
- rozwiązania sprzętowe z obsługą dłuższych filtrów np. 132k próbek (zamiast 4k) umożliwiające lepszą korekcję dla pasma poniżej 100Hz.

Na ten moment widzę, że ręczne przygotowanie filtrów i aplikacja z użyciem rozwiązań takich jak APO Equalizer, BruteFIR na Raspberry Pi, czy FFMPEG np. na MinimServerze (lub czegokolwiek innego dającego możliwość wykonania operacji splotu (convolution)) daje bardziej przewidywalne i lepsze efekty. Barierą niestety jest poziom skomplikowania, ale cenowo i jakościowo wychodzi to zdecydowanie lepiej. (np. Raspberry Pi4 kosztuje poniżej 300zł i obsługuje filtry nawet 256k, Spotify, Tidal, DLNA oraz prawie każdy inny format poprzez dysk pod USB)

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marek Muszyński napisał:

Pozazdrościć takiej wiedzy. Od wczoraj robię pomiary i mi wychodzą , a więc nie może to być zbyt trudne :), ale interpretacja, to wyższa liga. Traktuję to jako zabawę, ponieważ do mojego Atoma nie podłączę MiniDSP :(, wielka szkoda.

@Marek Muszyński z jakich powodów nie można podłączyć MiniDSP do Atoma ? Rozważasz jakieś inne rozwiązania umożliwiające korekcje ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Tom.O
że poświęciłeś czas na analizę. Takie gotowe rozwiązania  (DL) są przeznaczone dla laików, którzy mniej lub bardziej rokują.

Ścieżka, którą proponujesz to parę poziomów wyżej.

Wydaje mi się że łatwo się zniechęcić do całej idei - do DL bo działa niedoskonale, a własnoręcznej twórczości tym bardziej.

Zaniepokoiło mnie jeszcze coś innego co wyczytałam z pomiarów - lewa kolumna gra ciszej. Nie wiem czy to kwestia ustawienia czy jednak efekt zabawy syna 🤔😥.

Popatrzę jeszcze czy było tak samo przy pomiarze bez DDRC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tom.O napisał:

@Marek Muszyński z jakich powodów nie można podłączyć MiniDSP do Atoma ? Rozważasz jakieś inne rozwiązania umożliwiające korekcje ?

Już wcześnie pisałem, że posiadam tylko "golasa" Naim Atoma. Nie chcę już odtwarzacza CD, poza tym pozbyłem się już płyt CD. Sam streamer i odtwarzanie plików przez USB całkowicie mi odpowiada. Oczywiście spróbuję odtwarzanie z komputera wprowadzając korekcję w programie Apo Equalizer.

Edytowano przez Marek Muszyński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Marek Muszyński napisał:

Już wcześnie pisałem, że posiadam tylko "golasa" Naim Atoma. Nie chcę już odtwarzacza CD, poza tym pozbyłem się już płyt CD. Sam streamer i odtwarzanie plików przez USB całkowicie mi odpowiada. Oczywiście spróbuję odtwarzanie z komputera wprowadzając korekcję w programie Apo Equalizer.

Z czego streamujesz? Można zrobić rozwiązanie, które w locie nakłada filtry. Ja np. wykorzystałem do tego serwer Synology, który jest źródłem biblioteki muzycznej i udostępnia ja po DLNA. APO Eq jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale wymaga PC na Windows.

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tom.O napisał:

Z czego streamujesz? Można zrobić rozwiązanie, które w locie nakłada filtry. Ja np. wykorzystałem do tego serwer Synology, który jest źródłem biblioteki muzycznej i udostępnia ja po DLNA. APO Eq jest najłatwiejszym rozwiązaniem, ale wymaga PC na Windows.

Synology, DLNA, że co proszę, chyba, że dla moich wnuków :). Dla dziadków Apo Eq jest w porzo :)   PC z W10, nie ma problemu, jest stacjonarny i laptop, ale jak zajdzie potrzeba nabędę nowego laptopa.

Edytowano przez Marek Muszyński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek Muszyński napisał:

Dla dziadków Apo Eq jest w porzo :)   PC z W10, nie ma problemu, jest stacjonarny i laptop, ale jak zajdzie potrzeba nabędę nowego laptopa.

Laptop z W10, APOequalizer i Deezer Hifi u mnie bardzo dobrze się sprawdzają razem. 

4 godziny temu, Asia napisał:

Zaniepokoiło mnie jeszcze coś innego co wyczytałam z pomiarów - lewa kolumna gra ciszej

Zmierz, zamień kolumny lewą z prawa i zmierz ponownie. Zobaczysz czy to kolumna, czy akustyka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Asia napisał:

Zaniepokoiło mnie jeszcze coś innego co wyczytałam z pomiarów - lewa kolumna gra ciszej.

 

51 minut temu, marcinmarcin napisał:

Zmierz, zamień kolumny lewą z prawa i zmierz ponownie. Zobaczysz czy to kolumna, czy akustyka. 

A jesli po zmianie kolumn nadal lewa bedzie ciszej, to czy jest możliwość ze np. Kanał lewy wzmacniacza gra ciszej?

🤔

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...