Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Amarok napisał:

Najprościej pójść w DSP, jak wiemy, raczej chyba nie rozwiąże wszystkich bolączek, ale może warto bynajmniej na początek od tego zacząć. 

W REW dostępny jest Roomsim gdzie po podstawieniu danych możesz zrobić symulacje modów pomieszczenia patrząc co masz i co możesz uzyskać przemieszczając kolumny lub miejsce słuchania bez szurania gratami. Można zasymulować dołożenie suba, jego lokalizację i określenie czy warto w tym kierunku eksperymentować w realu. Na screenie mój simroom jako przykład. 

DSP jest dodatkowym środkiem na okiełznanie modów pomieszczenia. Głównie przycinamy "garby" amplitudy do ok 200Hz. U Ciebie w zakresach ok. 50 - 70Hz i dalej 100 - 150Hz. Ten niedobór basu reprezentowany doliną 40 - 50Hz DSP może zasypać do ok. 6dB ale to już zabawa fazą i filtrami FIR. Kolega @Tom.O potrafi takie filtry składać do użytku w APO, Jriverze, Foobarze czy Volumio na podstawie dostarczonych pomiarów. Alternatywą jest gotowe rozwiązanie na bazie DiracLive. Warto poeksperymentować. 

Jeżeli chodzi o ustroje akustyczne to już musiałbyś się ze specjalistami od akustyki pomieszczeń konsultować. Myślę, że kilka absorberów za kolumnami czy dyfuzorów na boczne ściany, na pierwsze odbicia by nie zaszkodziło. Musisz dopytać do czego zachęcam bo poprawa jakości reprodukcji dźwięku może być znacząca.

Ode mnie wskazówka jeszcze odnośnie pomiarów. Rób "przemiatanie" z zaznaczonym w opcjach Preferences/Analysis/ Add FDW. Rozmiar okna czasowego przy pomiarze dopasowuje się do częstotliwości i można łatwiej analizować w dziedzinie czasu pomiary. 

Pozdrawiam.

 

FDW (Large).jpg

roomsim (Large).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarł DDRC-22D. Jestem już po pierwszych pomiarach. Zmiany ? jak u wszystkich - największe zmiany zaszły w dolnym paśmie. Basu jest zdecydowanie mniej , jest szybszy i różnorodny. Reszta pasma jest jakby klarowniejsza, jest dokładnie i lekko. Bardziej przypadła mi do gustu krzywa NADa niż to co zaoferowało DL. Do końca tygodnia posłucham na obecnych ustawieniach a w weekend przestawię delikatnie kolumny i trochę bardziej przyłożę się do ustawienia mikrofonu.

 

Pomiar.jpg

Korekta.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czytałem, że w Roomsim można takie symulacje przeprowadzić. Do tej zakładki tylko zajrzałem, nie miałem czasu by zapoznać się z nią bliżej, ale wszystko w swoim czasie i dzięki za wskazówki. Co do rozmiaru okna już w opcjach zaznaczyłem. 😉

36 minut temu, marcinmarcin napisał:

Jak chcesz powalczyc np z Apo Equalizer w weekend mogę jakieś korekty na próbę zrobić, zobaczysz czy ten kierunek 😉

O Apo Equalizer to tylko słyszałem, póki co to nie wiem co i jak. Jak zechcesz w weekend przygotować jakieś korekty to  chętnie skorzystam, a do tego czasu zapoznam się z tą aplikacją. 

 

@Marcin K czy te dwa pomiary które zamieściłeś, rozumiem że ten pierwszy jest przed zastosowaniem DDRC-22D?

Edytowano przez Amarok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

W zakładce "help" Rewa dość dokładnie opisano jak interpretować poszczególne wykresy z danymi

Hehe, to się nieźle zgraliśmy. Dzisiaj przy porannej kawie też zacząłem studiować helpa REWa :) Postanowiłem przeczytać od dechy do dechy. Myślę, że program jak najbardziej jest warty takiego wysiłku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

Hehe, to się nieźle zgraliśmy. Dzisiaj przy porannej kawie też zacząłem studiować helpa REWa :) Postanowiłem przeczytać od dechy do dechy. Myślę, że program jak najbardziej jest warty takiego wysiłku.

O to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że jak trwoga do kolegi @nowy78 trzeba uderzać. Choć pewnie i tak nie będe wiedział o czym do mnie rozmawia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, slaw0001 napisał:

Choć pewnie i tak nie będe wiedział o czym do mnie rozmawia.

Potwierdzam , może tak być :) Czasem nie wiem co jest trudniejsze do rozgryzienia , to co mówi do mnie Piotrek , czy problem z jakim się zwróciłem ? :) Ale kurde i tak dzięki @nowy78 Piotrkowi zrobiłem duży postęp w wiedzy audio , zmusił mnie skubany ! :) Dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin K napisał:

Dzisiaj dotarł DDRC-22D. Jestem już po pierwszych pomiarach. Zmiany ? jak u wszystkich - największe zmiany zaszły w dolnym paśmie. Basu jest zdecydowanie mniej , jest szybszy i różnorodny. Reszta pasma jest jakby klarowniejsza, jest dokładnie i lekko. Bardziej przypadła mi do gustu krzywa NADa niż to co zaoferowało DL. Do końca tygodnia posłucham na obecnych ustawieniach a w weekend przestawię delikatnie kolumny i trochę bardziej przyłożę się do ustawienia mikrofonu.

 

 

Korekta.jpg

W rzeczywistości tak płaskiej charakterystyki basu w miejscu odsłuchu nie uzyskałeś. Sprawdź pomiarem w REW. Te różnice pomiędzy tym co na screenie powyżej a tym co uzyskałeś w DL mogą być bardzo duże. Dlatego do ok. 100Hz  warto modyfikować krzywą Target Curve jednocześnie sprawdzając pomiarem to co uzyskałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Rob_i napisał:

W rzeczywistości tak płaskiej charakterystyki basu w miejscu odsłuchu nie uzyskałeś. Sprawdź pomiarem w REW. Te różnice pomiędzy tym co na screenie powyżej a tym co uzyskałeś w DL mogą być bardzo duże. Dlatego do ok. 100Hz  warto modyfikować krzywą Target Curve jednocześnie sprawdzając pomiarem to co uzyskałeś.

Zdaje sobie z tego sprawę. Na chwilę obecną warunki odsłuchowe zdecydowanie uległy poprawie - bas się uspokoił i się nie wzbudza a właśnie to najbardziej denerwowało mnie w brzmieniu mojego systemu. Jeśli chodzi o pomiary z użyciem REW to dla mnie jest jeszcze za wcześnie. Muszę trochę poczytać i się do edukować zanim zacznę przygodę z tym programem:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Marcin K napisał:

Zdaje sobie z tego sprawę. Na chwilę obecną warunki odsłuchowe zdecydowanie uległy poprawie - bas się uspokoił i się nie wzbudza a właśnie to najbardziej denerwowało mnie w brzmieniu mojego systemu. Jeśli chodzi o pomiary z użyciem REW to dla mnie jest jeszcze za wcześnie. Muszę trochę poczytać i się do edukować zanim zacznę przygodę z tym programem:)

Mamy podobne pokoje, ok. 23mkw i prawie kwadrat, jak również sądząc po charakterystyce Twojego pomiaru w DL. U mnie ta ogromna fala stojąca jest przy 33Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.12.2021 o 16:11, Amarok napisał:

Racja, wrzuciłem to trochę na "gorąco", początki zawsze bywają niezgrabne 😉.

Poniżej plik:

2021.12.13, pierwsze pomiary.mdat 5 MB · 7 downloads

Rzuciłem okiem na Twój pomiar i jest to całkiem dobra baza do tego by uzyskać satysfakcjonujący dźwięk.

Dobry balans w całym paśmie. Poniżej 100Hz warto byłoby lekko obciąć górki oraz skorygować fazę w okolicach 48-50Hz - można tam zyskać samą tą operacją ok 4dB. W reszcie pasma bardzo dobre zgranie fazowe.

Czas pogłosu trochę za duży jak na wielkość pomieszczenia, ale nie widać dominujących odbić. (coś masz w odległości ok 30cm od mikrofonu - wyglada na oparcie kanapy/fotela, ale jednoznacznie nie mogę powiedzieć bo widoczne bardziej dla lewej kolumny) Naturalne wytłumienia w postaci grubego dywanu, zasłon mogą pomóc. Nie ma szczególnej potrzeby walki z pierwszymi odbiciami. Ciekawy jestem pomiaru po DL bo czasami zamiast poprawy jest wyraźnie pogorszenie bo w niższym paśmie ten system nie koryguje fazy. Na zachętę do dalszej pracy - co jest teraz a co pewnie można uzyskać :)

 

przed.png

po.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tom.O dzięki za dociekliwą analizę moich pomiarów. Nie wiem jak to wyczytałeś z tych wykresów "(coś masz w odległości ok 30cm od mikrofonu - wyglada na oparcie kanapy/fotela" , ale faktycznie, właśnie około 30 cm za mikrofonem było oparcie krzesła. Mikrofon stał na krześle a krzesło na kanapie w miejscu gdzie najczęściej przesiaduje. W najbliższym czasie jak tylko będę mógł zrobię jeszcze pomiary bez krzesła. Jeśli chodzi o lewą kolumnę, to metr od niej w dłuż ściany jest jeszcze jedna kanapa. Dywan na podłodze jest i raczej nie z tych cienkich, na zasłony obecnie nie ma szans 😉. Jeśli marcinmarcin znajdzie czas i zechce przygotować jakieś wstępne korekty do Apo Equalizer, to po niedzieli je przetestuje, sam jestem bardzo ciekaw ich efektów. Po przeczytaniu twego wpisu wnioskuję, że ogólnie nie jest najgorzej z akustyką...chyba że się mylę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Amarok napisał:

Jeśli marcinmarcin znajdzie czas i zechce przygotować jakieś wstępne korekty do Apo Equalizer, to po niedzieli je przetestuje, sam jestem bardzo ciekaw ich efektów. Po przeczytaniu twego wpisu wnioskuję, że ogólnie nie jest najgorzej z akustyką...chyba że się mylę. 

Myślę, że to bardzo dobra droga. Ważne, żeby zachować balans pomiędzy każdym pasmem bo sama korekta podbić może to zaburzyć. Tak z ciekawości - nie odczuwasz braku odpowiedniego "ciężaru" stopy perkusji ? Dodatkowo najniższa struna gitary basowej też raczej jest wycofana... W APO obsługuje filtry gdzie można skorygować fazę - te okolice akurat dałoby się przywrócić. Możesz to rozważyć jako kolejny etap by wyciągnąć maximum ze swojego systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Amarok napisał:

Jeśli marcinmarcin znajdzie czas i zechce przygotować jakieś wstępne korekty do Apo Equalizer, to po niedzieli je przetestuje, sam jestem bardzo ciekaw ich efektów. Po przeczytaniu twego wpisu wnioskuję, że ogólnie nie jest najgorzej z akustyką...chyba że się mylę. 

Mamy praktycznie takie same wykresy ;) - ale u Ciebie korekty są mniejsze, nic tylko się cieszyć :) 

Wrzucam 3 pliki do APO - wystarczy że je wkleisz do folderu głównego APO, bodajże w  Program Files, w menu konfiguracyjnym powinieneś mieć potem powłaczane te 2 pliki z korektami (jak pisałem są niewielkie) masz jeszcze preamp - właczenie go i wyłączenie jest dobrym testem czy APO działa w system (jest włączone).

config.txt L_AMAROK.txt R_AMAROK.txt

Jedyna większa różnica to czasy pogłosu na niskich tonach - u mniej jest tego mniej trochę 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @marcinmarcin, w sobotę nie wiem czy będę miał czas, ale w niedzielę czy w poniedziałek będę chciał te korekty sprawdzić. 

@Tom.O "Tak z ciekawości - nie odczuwasz braku odpowiedniego "ciężaru" stopy perkusji ? Dodatkowo najniższa struna gitary basowej też raczej jest wycofana..." Nie raz słuchając zastanawiałem się jak nazwać ten niedosyt w brzmieniu, a tobie wystarczyło przeanalizować wykresy z pomiarów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Amarok napisał:

Dzięki @marcinmarcin, w sobotę nie wiem czy będę miał czas, ale w niedzielę czy w poniedziałek będę chciał te korekty sprawdzić. 

Przycięcie tych górek zrobiłem dość łagodnym Q, rezonans powinien zniknąć, ale też podbity bas w tym zakresie odrobinę niweluje braki obok. Więc może być bardziej poprawny ale jeszcze mniej dociazony dźwięk. Daj potem znać można zrobić na próbę wysokie  Q i korekte w węższym zakresie, ale to czasem daje specyficzne utwardzenia basu. U mnie najlepiej się sprawdza Q do 10 i coś w tym chyba jest bo w Rme Adi też przyjęli 9.9 jako max

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinmarcin dopiero dziś do południa miałem czas by sprawdzić twoje korekty. Faktycznie zrobiłeś je dość łagodnie i w niewielkim zakresie. Na początku myślałem, że coś źle zamontowałem, bo nie za bardzo słyszałem jakieś różnice. By nabrać pewności poobracałem trochę gałkami. Brzmienie zmieniało się. Co do faktor Q, trochę się nim pobawiłem to faktycznie najlepiej jest nie przekraczać 10. Pole do korekcji jest szerokie. Niestety moje ostatnie pomiary są już nie aktualne, dziś znalazł się kupiec na moje dwie kanapy i fotel i już ich nie ma w pokoju, więc cała akustyka zmieniła się. Może jeszcze przed świętami uda mi się zrobić nowe pomiary w nowej rzeczywistości przestrzennej pokoju.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Amarok napisał:

@marcinmarcin dopiero dziś do południa miałem czas by sprawdzić twoje korekty. Faktycznie zrobiłeś je dość łagodnie i w niewielkim zakresie. Na początku myślałem, że coś źle zamontowałem, bo nie za bardzo słyszałem jakieś różnice. By nabrać pewności poobracałem trochę gałkami. Brzmienie zmieniało się. Co do faktor Q, trochę się nim pobawiłem to faktycznie najlepiej jest nie przekraczać 10. Pole do korekcji jest szerokie. Niestety moje ostatnie pomiary są już nie aktualne, dziś znalazł się kupiec na moje dwie kanapy i fotel i już ich nie ma w pokoju, więc cała akustyka zmieniła się. Może jeszcze przed świętami uda mi się zrobić nowe pomiary w nowej rzeczywistości przestrzennej pokoju.  

Co to jest ten faktor Q i doczego to sluzy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mikelas76 napisał:

Co to jest ten faktor Q i doczego to sluzy? 

Cytuje:

"Q – (zwany również „factor Q”) – oznacza „współczynnik jakości”, określający pasmo częstotliwości, na które będzie miał wpływ korektor. Im niższe Q, tym szersza krzywa szerokości pasma częstotliwości, które zostaną wzmocnione lub obcięte"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mikelas76 napisał:

Ło matko, a tak łopatologicznir, te Q ma miec wieksza czy mniejsza liczbe,  jakies zasady? 

Mniejsze Q to filtr działa w szerszym zakresie, jak dasz wysoki to korekta jest w postaci szpilki. Niby fajnie bo precyzyjnie skorygujesz, ale niestety psuje brzmienie. Generalnie do 200Hz Q10 jest ok, powyżej nawet w Rew masz ograniczenie do Q5

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...