Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Postanowiłem "sprofesjonalizować" pomiary akustyki i "kupiłemse" mikrofon UMIK-1. Można zatem powiedzieć, że  pomiary zasadniczo zrobić potrafię gorzej z ich interpretacją. Niezawodnych kolegów z forum prosiłbym o pomoc, co by mi w swojej łaskawości wyłuszczyli główne bolączki mojego "salonu" odsłuchowego.

Póki co wywnioskowałem, że najlepsza opcja to użycie Dirac Live w paśmie tylko to 80Hz. Załączam dwie paczki z pomiarami. Druga "OD" uwzględnia taki myk jak ....otwarte drzwi od szafy 😛. Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.

 

Pomiary 11stycznia OD.mdat Pomiary 11stycznia.mdat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, slaw0001 napisał:

Postanowiłem "sprofesjonalizować" pomiary akustyki i "kupiłemse" mikrofon UMIK-1. Można zatem powiedzieć, że  pomiary zasadniczo zrobić potrafię gorzej z ich interpretacją. Niezawodnych kolegów z forum prosiłbym o pomoc, co by mi w swojej łaskawości wyłuszczyli główne bolączki mojego "salonu" odsłuchowego.

Póki co wywnioskowałem, że najlepsza opcja to użycie Dirac Live w paśmie tylko to 80Hz. Załączam dwie paczki z pomiarami. Druga "OD" uwzględnia taki myk jak ....otwarte drzwi od szafy 😛. Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.

 

Pomiary 11stycznia OD.mdat 16 MB · 1 download Pomiary 11stycznia.mdat 12 MB · 1 download

DL to jednak głupie stworzenie :) z tego co widać np. usilnie poprawia mod jednej kolumny na 110Hz podbijając tą czestotliwość co powoduje olbrzymi wzrost zniekształceń. Nie zwraca też uwagi na L+R analizując wyłącznie oddzielnie mierzone L + R.

Moim zdaniem najlepsze co możesz zrobić to ograniczyć działanie DL do wspomnianych 80Hz - albo ciut niżej np. 70-75, ale jednocześnie mocno podnosząc target. Korekcja tych 53Hz jest zbyt agresywna - dobrze by było jakby korygował w tych okolicach 10-12dB a nie aż tak dużo (17-20dB).

Reszta nie jest zła - nierówności w okolicy 110 pewnie wynikają z nachodzących się fal - np. jak kolumna w rogu stoi, albo coś koło niej. 

Ale to się wyrównuje w miarę na L+R, więc zostawiłbym z Dirac (ograniczonym do basu), ale zmniejszając korektę na 53HZ

38 minut temu, Dedal75 napisał:

Ale mod  na 52hz masakra prawie jak u mnie 🙆😋 . Pzdr

I u mnie :D 

Niestety z czymś takim nie powalczy czymś innym niż DSP ;) 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Moim zdaniem najlepsze co możesz zrobić to ograniczyć działanie DL do wspomnianych 80Hz - albo ciut niżej np. 70-75, ale jednocześnie mocno podnosząc target. Korekcja tych 53Hz jest zbyt agresywna - dobrze by było jakby korygował w tych okolicach 10-12dB a nie aż tak dużo (17-20dB).

Dzięki! Do podobnych wniosków też doszedłem i wręcz eksperymentalnie zawęziłam działanie DL od 34,6Hz do 66,6Hz. Korekta z wykresów była robiona do klasyczne, płaskiej krzywej DL a teraz dałem krzywą NADa, która wyżej przycina. Zobaczymy jak to podziała.

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2022 o 17:09, marcinmarcin napisał:

DL to jednak głupie stworzenie :) z tego co widać np. usilnie poprawia mod jednej kolumny na 110Hz podbijając tą czestotliwość co powoduje olbrzymi wzrost zniekształceń. Nie zwraca też uwagi na L+R analizując wyłącznie oddzielnie mierzone L + R.

Moim zdaniem najlepsze co możesz zrobić to ograniczyć działanie DL do wspomnianych 80Hz - albo ciut niżej np. 70-75, ale jednocześnie mocno podnosząc target. Korekcja tych 53Hz jest zbyt agresywna - dobrze by było jakby korygował w tych okolicach 10-12dB a nie aż tak dużo (17-20dB).

Reszta nie jest zła - nierówności w okolicy 110 pewnie wynikają z nachodzących się fal - np. jak kolumna w rogu stoi, albo coś koło niej. 

Ale to się wyrównuje w miarę na L+R, więc zostawiłbym z Dirac (ograniczonym do basu), ale zmniejszając korektę na 53HZ

I u mnie :D 

Niestety z czymś takim nie powalczy czymś innym niż DSP ;) 

Niestety DL, podobnie jak Audyssey nie bierze pod uwagę tego jak korekcja amplitudy zmienia fazę. Pomimo tego iż każdy kanał mierzony osobno potrafi całkiem dobrze wyrównać, to przy pomiarze dwóch kanałów razem występują duże problemy. Z racji ograniczeń sprzętowych (długość filtru FIR*), DL nie potrafi skorygować fazy dla niższych częstotliwości (pisałem o tym wcześniej) Dla średnich i wysokich tonów całkiem dobrze wyrównuje kanały i tam działanie tego systemu może być pomocne szczególnie w przypadku asymetrii rozmieszczenia kolumn.

Jeżeli ktoś ma chęci oraz może zainwestować trochę czasu to można za ułamek ceny DL mieć doskonałe rozwiązanie u siebie, które daje niesamowite możliwości korekcji akustyki.

* DL stosuje filtry hybrydowe - dla niskich tonów IIR oraz dla wszystkiego powyżej FIR.

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszystkich jestem nowa. Potrzebuje pomocy z kalibracja Dirac live dla arcam avr390. Mamy zrobiona profesjonalna kalibracje i oryginalna ścieżkę odsluchowa oraz zoptymalizowana przez serwisanta. Niestety jest ona tak "naciągnięta" ze praktycznie nie ma basu czy to z frontów czy  suboowera. Czy jest skoś z Krakowa lub okolic kto mógłby nam pomóc dostroić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 24.01.2022 o 11:46, Natalia1986 napisał:

Witam. Wszystkich jestem nowa. Potrzebuje pomocy z kalibracja Dirac live dla arcam avr390. Mamy zrobiona profesjonalna kalibracje i oryginalna ścieżkę odsluchowa oraz zoptymalizowana przez serwisanta. Niestety jest ona tak "naciągnięta" ze praktycznie nie ma basu czy to z frontów czy  suboowera. Czy jest skoś z Krakowa lub okolic kto mógłby nam pomóc dostroić?

Bo Pan serwisant zrobił Ci profil do słuchania głośno, gdzie nasze ułomne ucho w końcu usłyszy bas. Ja sobie zrobiłem 2 profile. Do słuchania cicho i tam mam trochę ten bass podbity i profil do głośnego odsłuchu i tam jest zdecydowanie mniej basu.

Tak czy inaczej po czasie słuchania się przyzwyczaisz do naturalnego brzemienia. To co słuchamy na co dzień w aucie czy innych miejscach to sam bassssssssssss, trzeba się wyleczyć z tego. Przejść detox.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Możliwe by robiąc podobne pomiary ale na innym mikrofonie zmieniło kreski pomiarowe ?
Na mikrofonie do amplitunera wyglądało (zielone) inaczej , a dziś tak sobie potestowałem na umiku , czerwony ustawiony sub na nowo z default + stare ustawienia które były "płastsze" na innym mikrofonie ;) 
Ogólnie jednak ten zielony pomiar mniejsze zniszczenia robi w pomieszczeniu przez zdjęcie dB z dołu , ale jednak dziwnie

zielone listopad czerwone luty 2022.jpg

Badałem jeszcze wg REW korekty wrzucając ichniejsze korekty , zrobiło płasko do danych dB , przyjemność słuchania była żadna - zapewne trzeba by to lepiej dopracować , ale np. jak ktoś nie ma czasu / wiedzy to może się srogo zniechęcić do miniDSP itp. ustrojstw ;) 

PS: powyższy wykres daje też do myślenia co do subów do KD i do Stereo ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znalazłby się na forum ktoś ogarnięty do pomocy z Dirac telefonicznie? 
Mam problem z ustawieniem tego wszystkiego. Przy pomiarach Volume Calibration widzę na filmikach, że wyświetla się zakres na zielono w jakim ma być, u mnie tego brak. Na jakim poziomie ustawić master output i czułość mikrofonu?
Za pomoc takiej osobie chętnie się odwdzięczę.
Takie skakanie od kompa do TV jest męczące a jestem dodatkowo kontuzjowany ; )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MASX napisał:

Czy znalazłby się na forum ktoś ogarnięty do pomocy z Dirac telefonicznie? 
Mam problem z ustawieniem tego wszystkiego. Przy pomiarach Volume Calibration widzę na filmikach, że wyświetla się zakres na zielono w jakim ma być, u mnie tego brak. Na jakim poziomie ustawić master output i czułość mikrofonu?
Za pomoc takiej osobie chętnie się odwdzięczę.
Takie skakanie od kompa do TV jest męczące a jestem dodatkowo kontuzjowany ; )

Zadzwon moze do producenta:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MASX napisał:

Czy znalazłby się na forum ktoś ogarnięty do pomocy z Dirac telefonicznie? 

Najpierw określ na jakim urządzeniu masz DL i jakim mikrofonem dysponujesz.

54 minuty temu, MASX napisał:

Przy pomiarach Volume Calibration widzę na filmikach, że wyświetla się zakres na zielono

To stara wersja 2.0 , w wersji 3.0 tego nie masz. Ustawiasz głośność / lewy suwak/ na 100 % , dalej i tak Cię nie puści , potem suwak mikrofonu na ok.95% , chyba , że masz duże szumy w pokoju to mniej. Kanały mniej więcej do połowy / głośność regulujesz wzmacniaczem/ i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak jak pisałem :

- od lewej głośność , podnosisz suwak do czerwonego pola nie przekraczając go.

- mikrofon , suwak 95% .

- kanał lewy , klikasz na dole w ten trójkącik , następuje emisja sygnału , wzmacniaczem tak ustawiasz głośność by czarna kreska która się pojawi była mniej więcej w połowie słupka.

- kanał prawy , ostatni słupek , analogicznie jak lewy. 

Może wystąpić różnica w poziomie wysterowania kanału lewego i prawego , to normalne i nic nie ruszaj.

Następnie przechodzisz dalej do pomiarów nie ruszając już głośności na wzmacniaczu.

Po pomiarach i zapisaniu slotów nie zapomnij ściszyć wzmacniacza.

 

 

dl 1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam dobrą informację dla osób zamierzających nabyć mikrofon UMiK i zastanawiających się czy wybrać model 1 czy 2. Ponieważ całkiem przez przypadek dysponuję oboma zrobiłem dzisiaj pomiary REW-em tak jednym jak i drugim. Ustawiłem głośność wg. Umik- 1 korzystając z generatora oraz miernika programu / 75 db /. Zrobiłem pomiar , a następnie nie ruszając głośności we wzmacniaczu, ani miejsca statywu powtórzyłem czynności z UMiK- 2. Po zmianie mikrofonów UMiK-2 pokazał identyczne 75 dB. UMiK-2 jest znacznie cięższy od poprzednika oraz o 1 cm. dłuższy więc jakieś modyfikacje zapewne były , ale pomiary mi tego jakoś specjalnie nie wykazały. Moim skromnym zdaniem do pomiarów domowych REW-em oraz dla celów Dirac Live spokojnie wystarczy UMiK-1.

Tym bardziej jest to pocieszające , że różnica cenowa znaczna :) 

przedstawiam pomiary dla porównania.

UMIK 1 +2-ŚREDNIA.jpg

20220312_151958.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tomek4446 napisał:

Mam dobrą informację dla osób zamierzających nabyć mikrofon UMiK i zastanawiających się czy wybrać model 1 czy 2

Zakres do korekty (niskie tony) jest praktycznie identyczny, dobrze też że poprawnie skalibrowany jest SPL 👌. Ciekawa (choć praktycznie bez znaczenia) jest ta niewielka różnica (1-2dB?) na górze. Rozumiem że oba z plikami kalibracyjnymi i oba w takim samym ustawieniu? Do góry czy do przodu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

To cenna informacja, choc idealnie się nie pokrywają.

Nie ,nie jest to 1:1 , fakt ale myślę , że dla filtrów te drobne odchyłki nie mają znaczenia.

7 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Rozumiem że oba z plikami kalibracyjnymi i oba w takim samym ustawieniu?

Tak ustawiłem statyw na sztywno , identyczne pozycje mikrofonów. Mikrofon do góry , plikiem a raczej plikami 90 txt. Plikami , ponieważ mikrofony mają oddzielne. Zrobiłem pomiar umik-1 , zmieniłem mikrofon i razem z nim plik kalibracyjny. Taka uwaga dla osób które zdecydują się na UMiK-2  , po zakupie należy zaktualizować oprogramowanie ze strony MiniDSP , pierwotne zawierało błędy.

Oto pełne pomiary , bez żadnych filtrów

umik 1 + 2.mdat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Pojawiła się nowa wersja Dirac Live. Opis zmian jest całkiem interesujący.

Dirac Live 3.3.0

2022-04-11

Features

A new and unique algorithm that tailors the target curve to your room and sound system.

A new way to set the target curve (the old way still available).

Reduce size of Dirac Live projects.

Fixes

Stability fixes.

Graphical improvements.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...