Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Tom.O napisał:

Jak sprawa odległości kolumn? Czy rzeczywiście przy pomiarze były różne odległości pomiędzy kanałami ? (ewentualnie czy w Dirac miałeś różne opóźnienia)

Czy masz za sobą ścianę w odległości ok 70cm ?

Ciekawy jestem rezultatów.

Powiem tak. Kolumny mam rzeczywiście ustawione asymetrycznie z powodu takiej a nie innej ustawności pokoju, z tym, że to lewa jest dalej. Aby jednak mieć dalej w miarę poprawne stereo, korzystając z rad inżynierów z Audio Physic, lewą odstawiłem trochę bardziej od ściany niż prawą i skierowałem na punkt odłuchowy. Prawa jest prawie prostopadła do ściany. Robiłem to na słuch korzystajac z sygnału mono. Co do ściany z tyłu to może być to około 70cm i żeby nie było tak łatwo, to na dodatek jest to trochę ściany i trochę już okna. 😜  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, slaw0001 napisał:

Powiem tak. Kolumny mam rzeczywiście ustawione asymetrycznie z powodu takiej a nie innej ustawności pokoju, z tym, że to lewa jest dalej. Aby jednak mieć dalej w miarę poprawne stereo, korzystając z rad inżynierów z Audio Physic, lewą odstawiłem trochę bardziej od ściany niż prawą i skierowałem na punkt odłuchowy. Prawa jest prawie prostopadła do ściany. Robiłem to na słuch korzystajac z sygnału mono. Co do ściany z tyłu to może być to około 70cm i żeby nie było tak łatwo, to na dodatek jest to trochę ściany i trochę już okna. 😜  

Rzeczywiście prawa kolumna jest blizej bo musialem ja opóźnić o ponad 2ms by uzyskać zgranie. Koniecznie wprowadz w Diracu korektę czasu. Pomiary mozesz robić zaznaczając acoustic time reference, nie trzeba bedzie wtedy recznie nic poprawiać. (niezależnie od kanalu sygnal referencyjny powinien zawsze byc emitowany z tego samego glosnika np. prawego)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

czy moglibyście pomóc w zakupie , zastanawiam się nad minidsp z korekcją Dirac Live do zestawu stereo , źródłem jest rpi4 i nakładką pi2aes która podaje sygnał przez wejście bnc do DAC i następnie do wzmacniacza . Mam wstępnie zaadaptowany akustycznie  pokój, ale chciałbym to jeszcze poprawić właśnie przez minidsp . Mam arcam avr390 z DL i robi to dobrą robotę ( czy mikrofon z tego zestawu można zaadoptować do minisdsp ?? czy musi być UMIK1 ) 

z góry dzięki za pomoc 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pogrzebać, informacje sporo ale mocno rozrzucone. 

Plus taki ze jak to dopracujesz różnica jakości jest kolosalna (ja koryguje w Rme Adi dudnienie na basie i nie wyobrażam sobie słychać bez tego już.) 

1 minutę temu, cork1@op.pl napisał:

tak poczytałem o tej Camilli i chyba wolę jednak pójść w urządzenia minidsp z korekcją diraca 

To lepiej moim zdaniem pójść w urządzenia które korygują tor cyfrowy niż robić dwa razy przejście cyfra analog. Albo rme Adi.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcinmarcin napisał:

Musisz pogrzebać, informacje sporo ale mocno rozrzucone. 

Plus taki ze jak to dopracujesz różnica jakości jest kolosalna (ja koryguje w Rme Adi dudnienie na basie i nie wyobrażam sobie słychać bez tego już.) 

To lepiej moim zdaniem pójść w urządzenia które korygują tor cyfrowy niż robić dwa razy przejście cyfra analog. Albo rme Adi.. 

nie znam Twojego urządzenia - a na jakim programie pracuje RME Adi ?

Z drugiej strony czy miniDSP DDRC-22D nie rozwiązuje mojego tematu , z tego co czytałem to wpiąłbym je pomiędzy Rpi4 a DAC ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cork1@op.pl napisał:

nie znam Twojego urządzenia - a na jakim programie pracuje RME Adi ?

Z drugiej strony czy miniDSP DDRC-22D nie rozwiązuje mojego tematu , z tego co czytałem to wpiąłbym je pomiędzy Rpi4 a DAC ?

Rme Adi to dac z wbudowanym DSP. Dla mnie wygodniej bo z usbridge sig wychodzę prosto do RME Adi i mam temat zamknięty. Parametry korekcyjne wprowadza się ręcznie ale to nie jest jakoś trudne. 

DDRC 22 dla mnie ma wadę bo nie ma USB, ale jak się używa optyka/coax to ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Rme Adi to dac z wbudowanym DSP. Dla mnie wygodniej bo z usbridge sig wychodzę prosto do RME Adi i mam temat zamknięty. Parametry korekcyjne wprowadza się ręcznie ale to nie jest jakoś trudne. 

DDRC 22 dla mnie ma wadę bo nie ma USB, ale jak się używa optyka/coax to ok

Napisałem wiadomość prywatną - nie chcę zaśmiecać forum .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są coraz lepsi !!! Zrobiłem pomiary nową wersją DL i ......nie poznałem własnego systemu :) No może ciut przejaskrawiam ,  ale progres jest. U mnie bas i średnica , Ekspozycja średnicy obecnie to mistrzostwo. Bas zachwyca szybkością. Mając trochę czasu zrobiłem pomiar 9 punktowy i 13 punktowy , wgrałem filtry dla obu w urządzenie i zdecydowanie wygrywa 13 punktowy. Scena jest szersza i bardziej spójna. Polecam zrobić pomiary uaktualniające do nowego DL.

Coś dodali. Przy drugim " omiataniu " pokoju włącza się krótki dodatkowy impuls jak przy pomiarach REW.

Zmieniło się wgrywanie pomiarów po pomiarach , trwa o wiele dłużej niż poprzednio.

Dla posiadaczy DDRC-22D / @Asia/ , trzeba pamiętać , by po pomiarach oddzielnie dla każdego slotu ustawić to samo obniżenie poziomu sygnału. / zdjęcie 1/ . Automatycznie się to niestety nie dzieje i potem porównując dxwięk poszczególnych krzywych na slotach mamy zakłamany obraz.

Coś DL podziałał też z pogłosem , tak dobrze jeszcze nie miałem.

- przed filtrami

- filtry

- impuls przed

- impuls po

 

22 d.jpg

DL PRZED.jpg

DL PO.jpg

IMPULS PRZED.jpg

IMPULS PO.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tenfilip napisał:

jaki jest cel pomiarow w wielu punktach w sytuacji,ze siedzimy zawsze w tym samym?

Powinienem powiedzieć , zrób pomiary w obu opcjach i porównaj :) 

Owszem siedzimy w jednym , i tak jak z fotelem problemu nie ma , tak kanapa już nastarcza parę problemów. Koledzy którzy u mnie ostatnio byli / @MariuszZ oraz @lpomis / zwrócili uwagę na bardzo wąskie pasmo prawidłowego odsłuchu. To prawda tak było , pomiar był robiony dla jednego punktu / "fotel "mimo , że to kanapa :) /. Pomiar 13 punktowy jest po to by mieć większy komfort i nie musieć się idealnie wpasowywać w ten sam punkt na kanapie. 

Po za tym tak mi się bardziej podoba :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuch ludzki jest niesamowity :) 

Zwykle słucham na krzywej NAD-a . Dzisiaj zrobiłem eksperyment z krzywą Olive Tool , poprowadziłem płasko od 20Hz do 1kHz i zjechałem -6 dB do 20kHz. Najpierw przełączałem między krzywymi w obrębie jednego utworu. Krzywa OT wydała mi się nie do przyjęcia , bas do jakiego się przyzwyczaiłem zniknął i utwory brzmiały dziwnie sucho. Ale dałem szanse nowemu ustawieniu , po dwóch godzinach przełączyłem na krzywą NAD-a i ......pierwsze co pomyślałem " ale ten bas napierdziela" :) Na razie zostaje przy krzywej OT , z tego co czytałem jest to jedyna krzywa domowa stworzona na podstawie badań opinii z odsłuchów  ,a nie symulacji czysto teoretycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Słuch ludzki jest niesamowity

No właśnie! I to działa w obie strony 😜

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Zwykle słucham na krzywej NAD-a

Ja tym razem zdałem się na podpowiedź DL, tylko lekko przycinajac zakres od dołu. I jest dobrze a nawet bardzo dobrze 🤘

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem proste pomiary w rew i uśredniając obie kolumny mam nawet lekkie niedobory basu i niskiej średnicy, spore podłogowe z 8cali wooferem w 11m2 maja nawet ciut za mało dołu 👌

Pomiary robione mikrofonem Seby novox nc1

Jak się lepiej odnajdę w tym to spróbuje wykresy przerzucić do EQ Apo

Przechwytywanie.thumb.JPG.cb410ee8daeec37daa64c34bdf0ebb61.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Arko55 napisał:

novox nc1

Obstawiam że więcej w pomiarze charakterystyki mikrofonu niż reszty 🙄

1 minutę temu, Dedal75 napisał:

A nie trzeba pomiaru robić na 75dB?

Tak jest zalecane bo nic nie uszkodzisz a tyle wystarczy. Tylko że tu nie masz kalibracji SPL (jak np jest w Umik1) , więc może być 60 albo 90...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Chyba jednak nie do końca. Gdyby było tak jak piszesz, każdemu kto używał tego mikrofonu, krzywa wyszłaby taka sama 😉.

Więcej, nie znaczy że wszystko. To mikrofon do nagrywania, ma pasmo od 30Hz, przypuszczam że przy tych 30 spory spadek min dla czytelności nagrań. Po prostu pomiar z niego jest wiarygodny może ciut więcej niż pomiar z komórki - a u mnie pomiar z komórki nie miał najmniejszego przełożenia na ten z umika. 

Jeszcze jedno - @Arko55nie ma co męczyć sprzetu - pomiar od 20 do 20 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...