Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

43 minuty temu, Kubakk napisał:

Te 75dB to rozumiem w miejscu mikrofonu ? ;) I to da realniejsze pomiary dotyczące dB w pomieszczeniu ?

Gwoli wyjaśnienia, po co właściwie się to ustawia. Wg mojego pojmowania, głównym celem jest wstępne dobranie poziomu sygnału wyjściowego z głośników, tak aby nie uszkodzić sprzętu, jak również dobrze wykorzystać, nazwijmy to "zakres pomiarowy". Pamiętajmy, że sygnałem testowym jest sinusoida o przestrajanej częstotliwości. Z takiego sygnału już od powiedzmy kilku kHz na pewno nie jest zadowolony głośnik wysokotonowy. Faktem jest, że pomiar trwa dość krótko, ale i tak lepiej nie przesadzać. Zbyt cichy sygnał natomiast będzie skutkował "zbliżeniem się" do zakłóceń (lodówka, pies sąsiada, ruch uliczny) i zmniejszeniem rozdzielczości pomiaru.

Ustawienie tych 75 dB nie ma więc dla pomiaru charakterystyki pomieszczenia zbyt wielkiego znaczenia. 

 

 

23 minuty temu, Kraft napisał:

Czy analizowaliście jeszcze jakieś wykresy oprócz odpowiedzi częstotliwościowej, np. czas pogłosu RT60?

Zaglądałem i owszem :). Niestety, aby móc wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski, trzeba oprócz wiedzy czego dotyczy pomiar, wiedzieć też co nieco (a może nawet trochę więcej ;) ) z zakresu akustyki. Ale jak to mówią co dwie głowy... Może coś tu wspólnie, w ciągle powiększającym się gronie użytkowników REW uradzimy :D 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomierzyłem. Oglądanie tych górek i dołków na wykresach jest dość przygnębiające. Poniżej zestawienie odpowiedzi częstotliwościowej Diamondów 25 zmierzonych przez miesięcznik Audio (linia błękitna) z odpowiedzią, którą uzyskałem w jednym z miejsc pomiarowych w moim pokoju (wygładzanie psy). Tak sobie to wygląda. Na poprawę zafalowań na basie ustrojami raczej nie ma nadziei. Dotyczą zbyt niskich częstotliwości. Zobaczę, czy przesuwanie kolumn i miejsca odsłuchowego coś da. Jeśli nie, to zostaje tylko korekcja DSP. 

DR01.jpg.93d27a70ac5d27d57c249139c6b0914d.jpg

PS wie ktoś może, jakie wygładzanie stosuje na swoich wykresach Audio?

25 minut temu, nowy78 napisał:

Zaglądałem i owszem :). Niestety, aby móc wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski, trzeba oprócz wiedzy czego dotyczy pomiar, wiedzieć też co nieco (a może nawet trochę więcej ;) ) z zakresu akustyki. Ale jak to mówią co dwie głowy... Może coś tu wspólnie, w ciągle powiększającym się gronie użytkowników REW uradzimy :D 

W samouczku UMIK-a piszą, że po ustawieniu zakresu wyświetlania na 100-10 000 Hz prawidłowy czas pogłosu powinien się zawierać w przedziale: 0,3 do 0,5 sekundy.

"In REW, click on the RT60 tab above the main plot. Deselect all plots except T30 and Topt. (For more information on the various plots, see the REW Help.) Set the frequency range from 100 Hz to 10,000 Hz, and the time range from 0.0 to 1.0 seconds. The resulting plot for the example measurement is:

Recommended values of reverberation time depend on the type of system (e.g. music or home theater), the size of the room, and the type of speaker. However, 300 ms to 500 ms (0.3 to 0.5 seconds) is a commonly recommended range. It can be seen that this room is within this range but towards the high end for a good part of the frequency band."

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wodospady fajnie widać wpływ ustrojów akustycznych , czy chociażby kocyka :D 

Liniami nie ma się co przejmować , zależnie jak się podkręci sygnał , czy też zapewne użyje jakiejś korekcji mikrofonu (kiedyś ktoś wspominał o czymś takim dla danego mikrofonu) tak pokazuje.

Tak samo jest z wykresami na hamowni dla samochodu , ale tam jest więcej opcji "oszukania" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku pokrzepieniu serc, żeby się tymi górkami tak nie przejmować. Opis adaptacji dokonanej przez Mega Acoustic w salonie 4HiFi. Mimo sporej liczby i różnorodności zastosowanych ustrojów wynikowy wykres wcale nie wyszedł płaski.

1634384213_Pomieszczenieodsuchowe4HiFiwGliwicach01.jpg.872936159ecfc228dac62b38646de361.jpg

charcza.thumb.png.eabeff289d13611e0242d761b2dc94fc.png

t30.thumb.png.d0cb594d93a98612ad3289c76ca83dc8.png

 

Kolega Bartek pisze tak:

"Wynik właściwy to tak, który nie ma wad – silnych filtrów grzebieniowych, mocnych rezonansów, wielokrotnych spadków. Wszelkiego rodzaju zakolorowania i podbarwienia są dla pomieszczenia odsłuchowego normalne i jest to też jego charakterystyka – 100% płaski wynik będzie tylko w komorze bezechowej. Słuchaliście kiedyś sprzętu w komorze bezechowe?"

"Z wyników obiektywnych jestem zadowolony. Czas pogłosu celowałem w wartość ok 0.6 w całym paśmie i prawie się udało, jest ok 0.5 z lekkim spadkiem w wyższych częstotliwościach, ale z tym również się liczyłem (lampy lubią spadki w niskich częstotliwościach)."

link: https://www.mega-acoustic.pl/pomieszczenie-odsluchowe-4hifi-w-gliwicach/

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nowy78 napisał:

Zaglądałem i owszem :). Niestety, aby móc wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski, trzeba oprócz wiedzy czego dotyczy pomiar, wiedzieć też co nieco (a może nawet trochę więcej ;) ) z zakresu akustyki. Ale jak to mówią co dwie głowy... Może coś tu wspólnie, w ciągle powiększającym się gronie użytkowników REW uradzimy :D 

Jeszcze o czasie pogłosu. Instrukcja do REW powiada tak:

"Dla domowych pomieszczeń odsłuchowych i studiów nagraniowych o pojemności mniejszej niż 50 metrów sześciennych zalecana wartość RT60 jest równą 0,3 s. W przypadku większych pomieszczeń, do 200 metrów sześciennych, zalecenie wynosi od 0,4 do 0,6 s."

Ja mam pomieszczenie ok. 62 m3 więc powinienem chyba celować w 0,4 s.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły mnie słuchy, że kolega @nowy78 też będzie od przyszłego tygodnia dysponował UMIK-iem. Temat nabiera rumieńców! Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie z  kolegami wypracować jakieś pożyteczne rozwiązania, które umożliwią poprawę brzmienie naszych systemów. Dzięki zaangażowaniu kilku osób jest szansa na wzajemną weryfikację wniosków. Jestem dobrej myśli, że coś z tego będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kraft napisał:

Doszły mnie słuchy, że kolega @nowy78 też będzie od przyszłego tygodnia dysponował UMIK-iem.

A tak, rzeczywiście mikrofon jest już w drodze. Dzięki uprzejmości kolegi Tomka ( @tomek4446 ), który to zaproponował mi jego wypożyczenie, także będę mógł obnażyć niedoskonałości akustyki mojego pokoju przy użyciu bardziej profesjonalnych narzędzi. Będzie to także dobra okazja do odniesienia mojego taniego systemu pomiarowego typu diy, do czegoś gwarantującego określoną dokładność pomiaru. To dla tych, którzy woleliby wykonywać pomiary swoich pomieszczeń przy wykorzystaniu zdecydowanie mniejszego budżetu. Zobaczymy, czy taka oszczędność się opłaca.

No cóż, pomimo okresu wakacyjnego, wypadałoby powrócić do lektury tekstów traktujących o akustyce, aby w pełni wykorzystać nadarzającą się okazję ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.07.2019 o 12:52, Kraft napisał:

wsparcie dla nas zaoferował kolega @Tom.O, więc może nie będziemy musieli wszystkiego czytać sami;)

Też się cieszę, że wspomniany kolega do nas dołączył i chce nam pomóc. Pisze konkretnie i na temat - w sposób użyteczny dla innych czytelników :) .

7 godzin temu, ciszyn11 napisał:

Czy ktoś używa może Roon i dodatki Convolution do korekcji akustycznej?

Próbowałem bawić się w ten sposób, ale przy wykorzystaniu WMP + wtyczka Convolver. Nie miałem problemów z uruchomieniem. Roon'a nie testowałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2019 o 13:38, Kraft napisał:

t30.thumb.png.d0cb594d93a98612ad3289c76ca83dc8.png

Zerknąłem jak to wygląda u mnie:

T30.jpg

Pomimo dość niedużej ilości mebli i zdecydowanie mniejszej ilości ustrojów akustycznych w moim pokoju niż na załączonej wyżej fotografii, wykres T30 mojego miejsca odsłuchowego jest bardzo podobny do tego po profesjonalnej adaptacji akustycznej (proszę o zwrócenie uwagi także na wartości, nie tylko kształt kreski ;) ). Wydaje się, że powinienem być zadowolony  :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zauważył ,że zastosowanie akustycznych gadżetów zmniejsza pogłos dla danych częstotliwości ?

Myślę iż samemu się bawiąc straci się wiele lat by uzyskać audio nirwanę akustyczną , bo naprawdę jest cienka linia między przedobrzeniem ;) 

Zbyt duże wytłumienie wg mnie pogarsza brzmienie , dźwięk robi się wtedy "płaski" , bez emocji , bez wyrazu - i jak tu zadziałać (samemu) by jednak nie przesadzić ?

Ciekawe ile osób brnie w otrzymany dźwięk (bo wydali sporo kasy na ustroje) a ile jednak stwierdza ,że popsuli.

Zastanawia mnie czy są osoby które zrobią adaptacje by wg teorii było super , pomiary pokażą "super" , a realnie brzmienie będzie dla nich nie przyjemne i będą tak słuchali :D

 

PS: znów zacięło pisanie po odwołaniu (więc jest na dole) - skąd tak duży pogłos ? to jakiś pomiar koncertowy ? ;) 

@nowy78

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co udało mi się przeczytać, to czas pogłosu jest u mnie bardzo przeciętny. Pomieszczenia mieszkalne zwykle cechują się właśnie takimi wartościami. Być może jest kapkę większy, ze względu na skąpe umeblowanie pokoju, ale chyba anomalii tu nie widać. Oczywiście w zakresie niskich tonów dają znać o sobie rezonanse własne pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2019 o 10:55, Bogusław Kożyczkowski napisał:

@RoRo czy nie można wyświetlać tych obrazów w miniaturze, kto będzie chciał powiększy sobie w osobny oknie.

Bogdan - z tego co wiem to niestety nie ma takiej możliwości 😞

Kilka lat temu na starej wersji Forum (inny silnik) była jeszcze do wyboru wersja "lekka" przeznaczona dla osób korzystających z Forum na urządzeniach mobilnych, ale obecnie jest jak jest.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w REW TOPT daje lepsze rezultaty niż RT30 lub RT60. Wpis autora programu: https://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/62198-confused-rt60-t30-t20-topt.html

Manual REW: http://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/graph_rt60.html#t20

 

Odnośnie czasu pogłosu im większe pomieszczenie tym dłuższy jest dopuszczalny. Dodatkowo np. muzyka rockowa/metal lepiej trochę krótszy, klasyczna - dłuższy czas. (preferencje słuchacza też mają znaczenie). Dodatkowo warto sprawdzić na wykresie impulsu jednostkowego z jaką "moc" mają pierwsze odbicia. Jeżeli jest to poziom nie niższy niż 10dB względem fali bezpośredniej to skupiłbym się wtedy na wytłumieniu takiego miejsca.

Przede wszystkim dobrze jakby czas pogłosu był w miarę równy w całym zakresie częstotliwości. (oczywiście przy niższych częstotliwościach najczęściej będzie dłuższy).

Np. zastosowanie wychwalanych dawno temu wytłoczek powoduje solidny spadek czasu pogłosu w zakresie 800-1200Hz (jeżeli dobrze pamiętam), a reszta pasma jest nieruszona. (tego lepiej unikać)

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...