Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

34 minuty temu, tomek4446 napisał:

Ja za to jestem ciekaw , dlaczego NAD i Arcam stosują w swoich klockach krzywą domową, która dotychczas nie była znana i dlaczego mają w założeniu tak duże podbicie od 30-175 Hz , gdzie inne krzywe domowe stosowane przez lata zwykle przechodzą przez 100 Hz i opadają ?

W przypadku użycia DL z NAD C658, to jak zrobisz pomiary to DL przeliczy i wytworzy filtry dążące do krzywej NADa, tak? Sorry za pytanie, ale wyobraźnia nie jest moja najmocniejsza stroną. 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, uwaga, istnieje bardzo tania opcja skorzystania z systemu korekcji akustyki w sprzęcie stereo. Dzięki wymianie zdań w innym temacie z kolegą @Felix1, dowiedziałem się, że system korekcji akustyki Anthem ARC jest dostępny w tanim wzmacniaczu (do tego strumieniowym!) PARADIGM PW LINK.  Maleństwo kosztuje obecnie coś koło 1300 zł, więc można mieć wypasione na maksa all-in-one za naprawdę śmieszne pieniądze. Trochę więcej o ARC znajdziecie w linku niżej. Nie jest to system tak zaawansowany, jak DL, ale zapewne lepsza taka korekcja niż żadna. No nie wiem, czy nie skuszę się na niego w drugim systemie (a może i w trzecim, jak się sprawdzi)

pw-link-other.thumb.jpg.5478097e6340e817b8e2555b0d9067fc.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.. nie bardzo wiem, gdzie mógłbym wykorzystać go u siebie? Widze go raczej do sterowania głośnikami bezprzewodowymi. Chyba, że się  mylę, bo widać Toslink na wejście i wyjcie sygnału.

No nic ... trzeba zagłębić sie w temat. https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-paradigm-pw-link-streamer-dac.7763/

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym w końcu polega to hobby :) .

Profesjonalista chce problem rozwiązać, audiofil chce go rozwiązywać. Sprzęt dla profesjonalisty to tylko narzędzie realizowania innej pasji, a przede wszystkim wykonywania zawodu, a dla audiofila to esencja, hobby, któremu gotów jest poświęcić nie tylko pieniądze, ale też czas, myślenie, nerwy...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy DDRC-24 umożliwia stosowanie operacji splotu (convolution) z plikiem np. wave lub dat ?

Jest to najprawdopodobniej możliwe w serii OpenDRC, ale jestem ciekawy czy seria Dirac Live ma też taką możliwość. (ewentualnie model 2x4 HD)

Chodzi mi o wczytanie korekcji fazy z Rephase.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Miałem to zrobić już dawno: poprosić REW o przygotowanie filtra dla IRiver. bo ma taką możliwość (Splot)

To zrób :)

Bogusław , powiem szczerze, nie jestem specjalistą od niuansów fazowych , czasów , tworzenia filtrów i DDRC jest dla mnie idealnym urządzeniem. Zakładam , że DL tworzyli mądrzejsi ode mnie , jeżeli koncerny audio decydują się na wprowadzenie DL do swoich klocków, to tez świadczy o tym , że kompletna lipa ten system korekcji nie jest. Mam cholernie mało czasu, i DDRC jest dla mnie po prostu wygodnym narzędziem , w ciągu roku od zakupu mam trzecia wersję DL ,i widzę , że idzie to w dobrym kierunku. Obecnie jedynie co sam wprowadzam po pomiarach to krzywe , mam je w tzw. bazie na kompie więc klikam , i zmieniam w slotach krzywą z DL na np. NAD-a. Mam tak , że do muzyki typu plumkanie używam krzywej DL lub B&K ,natomiast do rocka i metalu NAD-a / większa moc basu/. Wszystko to przez naciśnięcie przycisku na pilocie.

Wprowadziłem do DDRC filtry z REW i niestety różnice są , a w każdym razie filtry te mam nadal, ale nie korzystam.  Kolejna sprawa to, to , że REW mnie wkurza , co tydzień prawie dostaje powiadomienie od AV Nirvana o kolejnej wersji do pobrania. Może to i fajnie , że ciągle podlega ewolucji ,tylko jak na razie nie dla mnie z przyczyn czasowych , nie wyobrażam sobie robienia ciągle nowych pomiarów bez gwarancji , że teraz to jest już to , bo może np. być , że ktoś się jednak pomylił i wersja wcześniejsza była lepsza :) Trochę to zaczyna mi pachnieć amatorszczyzną , ktoś się rano obudzi , zmieni jakiś parametr pomiarów i mamy kolejna wersję. :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

To zrób :)

Czasu mam teraz sporo, wiec wine zwale na lenistwo.

DR na pewno jest pomocny, pisałem już do Kraft, że ma zaufać programowi. U mnie jest lekko za dużo wysokich, ale bardziej bym potrzebował ze dwa pochłaniacze i jeden rozpraszacz lub odwrotnie na miejscem odsłuchu, niestety .... siła wyższa mnie blokuje. Reszta dźwięku jest na tyle dobra (pare osób już się tu przewinęło i zastrzeżeń nie było, nawet Bazodrut u mnie gościł), że nie ma silnej potrzeby DL. 

To fakt że te ciągłe aktualizacje RAW są już drażniące, sam odhaczyłem powiadomienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Czasu mam teraz sporo,

Zazdroszczę , widzę , że nadal SZUKASZ i za to Cię cenię , abstrahując od DL , spójrz na rodzimą twórczość czyli manufaktury. Pomijając już WBA , bo nie wypada mi piać z zachwytu :) , słuchałem ostatnio dwóch modeli kolumn Yb Audio i powiem Ci , robią wrażenie / podłączone do kombajnu Gato /, a cenowo naprawdę przyzwoicie / 14-16k./. Po za tym większość tych firm oferuje to czego nie dostaniesz " biorąc" sprzęt z tzw. półki tj. dostosują dźwięk do Twoich preferencji. Fajne jest też to , że wszędzie gdzie dzwoniłem dostałem zaproszenie na odsłuchy , padało mnóstwo pytań do czego dążymy , masz uczucie , że naprawdę możesz mieć coś tylko Twojego. 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie, to nie już wiele już szukam, muszę tylko dobrze się wpasować z transportem CD, bo poprzednio ustawiłem graty pod Emotiva i teraz mały kłopot jest by znaleźć zastępce. 

Kolumny? mam tu u siebie firmę Akkus, już tam kiedyś byłem. Ten gość też może ułożyć kolumnę pod konkretne preferencje, sypie symbolami głośników jak z rękawa, wie co każdy z nich potrafi. Są jeszcze takie, które chciałbym u siebie posłuchać. To kolumny słyszane u AntraxAudio Gdansk, nazwy nie pamiętam, ale to te...

image.thumb.png.ede8de41b03167c2c92e60559908c141.png

 

Tu z Leben (słuchałem), ale ten sobie z nimi nie bardzo radził, pewnie za słaby.

Wracając bardziej do tematu, to muszę pojechać po podkładki Harmonix SF-200 do PremiumSound Sopot, to zajrzę do Top HiFi, popytam o 658 NAD`a,  nie mam kłopotu z pożyczaniem u obu, to może raz spróbuje DL w 658 u siebie.  Ale nic nie obiecuje, aż tak zle to u mnie nie gra.  Hmm....., ktoś tu z forum chciał mnie odwiedzić.... zapraszałem, ...... ale się już nie odezwał. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Pomijając już WBA , bo nie wypada mi piać z zachwytu :) , słuchałem ostatnio dwóch modeli kolumn Yb Audio i powiem Ci , robią wrażenie / podłączone do kombajnu Gato /, a cenowo naprawdę przyzwoicie / 14-16k./. 

Hmmmmm.......dziwnym "zbiegiem okoliczności" Tomku czekam na pre gramofonowe od WBA, w między czasie rozmawiając z YB o kolumnach 😁

Jestem za Tobą (choć to nie wyścig)......bo Ty już ,,coś" masz z WBA i już słuchałaś kolumn YB - ja narazie tylko wstępnie rozmawiam z Robertem mając nadzieję, że kiedyś coś u nich zamówię, bo sama stolarka moich ,,wymarzonych" monitorów to cena moich obecnych KEF R300, a nawet lepiej.

Ktoś mi powiedział (a Ty wiesz kto) że warto......a jeszcze się w moim przypadku nie pomylił.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tom.O napisał:

Panowie, czy DDRC-24 umożliwia stosowanie operacji splotu (convolution) z plikiem np. wave lub dat ?

Jest to najprawdopodobniej możliwe w serii OpenDRC, ale jestem ciekawy czy seria Dirac Live ma też taką możliwość. (ewentualnie model 2x4 HD)

Chodzi mi o wczytanie korekcji fazy z Rephase.

Jakiś czas temu zgłębiałem temat korekcji fazowej właśnie pod kątem miniDSP 2x4HD. O ile bezpośrednio nałożenie (splot) odpowiedzi impulsowej filtra na sygnał wydaje się tu niemożliwe - plugin do 2x4HD pozwala na odczyt plików z filtrami FIR chyba tylko w formacie tekstowym, a więc formie sprametryzowanej - to mam wrażenie, że znalazłem rozwiązanie omijające ten problem. Tym bardziej, że miałem nawet zamiar nabyć (i prawie to zrobiłem) 2x4HD także pod kątem wykorzystania go jako zwrotnice, oczywiście z wykorzystaniem korekcji fazy. Przyznam jednak, że gdy przeczytałem Twoje pytanie zacząłem przeszukiwać neta, aby sobie przypomnieć, jak to miało być. Niestety nie bardzo mi się udało :| W każdym razie przy okazji tych poszukiwań nigdzie nie spotkałem się z wykorzystaniem tego urządzenia w połączeniu z rePhase.

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Wprowadziłem do DDRC filtry z REW i niestety różnice są , a w każdym razie filtry te mam nadal, ale nie korzystam.  Kolejna sprawa to, to , że REW mnie wkurza , co tydzień prawie dostaje powiadomienie od AV Nirvana o kolejnej wersji do pobrania. Może to i fajnie , że ciągle podlega ewolucji ,tylko jak na razie nie dla mnie z przyczyn czasowych , nie wyobrażam sobie robienia ciągle nowych pomiarów bez gwarancji , że teraz to jest już to , bo może np. być , że ktoś się jednak pomylił i wersja wcześniejsza była lepsza :) Trochę to zaczyna mi pachnieć amatorszczyzną , ktoś się rano obudzi , zmieni jakiś parametr pomiarów i mamy kolejna wersję. :) 

Myślę Tomek, że to trochę nie tak. Zapewne te podstawowe sprawy jak pomiary są już dawno dopracowane i nikt tam nic nie dodaje. Ja bym obstawiał raczej to, że nowe wersje zwiększają funkcjonalność aplikacji, o czym nawet mogłem się przekonać aktualizując po długim czasie nieużywania. Oczywiście zapewne jakieś bugi też się przy okazji zdarzy naprawić ;) Niemniej jednak wg mnie REW i DL to jednak dość różne programy. DL jest wybitnie nastawiony na korekcję akustyki, którą robi w sposób bardzo zautomatyzowany i poza kontrolą użytkownika. Po prostu wciskasz przysłowiowy "guzik" i masz gotowe filtry. I dobrze, bo jak wspomniałeś, Tobie bardzo takie rozwiązanie odpowiada. W REW natomiast korekcja charakterystyki pomieszczenia to tylko jedna opcji z szerokiej palety funkcjonalności do dyspozycji. Fakt, aby taki filtr wygenerować w REW trzeba się trochę więcej napocić, gdyż jest tam parę parametrów do ustawienia (mają jednak wartości domyślne, które można pozostawić bez zmian :)). Być może algorytmy generowania filtrów są gorsze niż w DL, brak także filtrów FIR, ale za to jest możliwość większej ingerencji w ostateczny wynik, co przy odpowiedniej wiedzy i cierpliwości może się przełożyć na nawet lepsze rezultaty niż w DL. Trzeba także dodać, że REW to bardziej aplikacja pomiarowa, dostarczająca wiele cennych informacji na temat akustyki, które można wykorzystać także w inny sposób niż tylko do cyfrowej korekcji charakterystyki pomieszczenia.

 

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Są jeszcze takie, które chciałbym u siebie posłuchać. To kolumny słyszane u AntraxAudio Gdansk, nazwy nie pamiętam, ale to te...

Aidaacousics.

Słyszałem wprawdzie tylko na AVS, ale także zapamiętałem je pozytywnie.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nowy78 napisał:

Jakiś czas temu zgłębiałem temat korekcji fazowej właśnie pod kątem miniDSP 2x4HD. O ile bezpośrednio nałożenie (splot) odpowiedzi impulsowej filtra na sygnał wydaje się tu niemożliwe - plugin do 2x4HD pozwala na odczyt plików z filtrami FIR chyba tylko w formacie tekstowym, a więc formie sprametryzowanej - to mam wrażenie, że znalazłem rozwiązanie omijające ten problem. Tym bardziej, że miałem nawet zamiar nabyć (i prawie to zrobiłem) 2x4HD także pod kątem wykorzystania go jako zwrotnice, oczywiście z wykorzystaniem korekcji fazy. Przyznam jednak, że gdy przeczytałem Twoje pytanie zacząłem przeszukiwać neta, aby sobie przypomnieć, jak to miało być. Niestety nie bardzo mi się udało :| W każdym razie przy okazji tych poszukiwań nigdzie nie spotkałem się z wykorzystaniem tego urządzenia w połączeniu z rePhase.

Wstępnie przetestowałem korekcję fazową z wykorzystaniem innych narzędzi i efekty są bardzo obiecujące. Wydaje mi się, że modele MiniDSP z serii OpenDRC umożliwiają wgrywanie filtrów FIR z rozsądną ilością współczynników (ok 6000 na kanał).

Poniżej pomiar przed - niebieski i po korekcji fazy - zielony. (pomiar robiony dosyć dookoła, bo sygnał generowany przez maszynę wirtualną na Windowsie, a zbierany przez REW na Mac'u dlatego tylko przedstawia amplitudę)

Dodam, że przed korekcją w okolicach 82Hz lewa i prawa kolumna działała prawie w przeciw-fazie dlatego występował tam wyraźny spadek amplitudy. (mimo iż każda kolumna mierzona osobno w miejscu odsłuchowym zapewniała bardzo dobrą liniowość)

Szczególnie ciekawe "wrażenie odsłuchowe" zapewnia włączenie z generatora tej problematycznej częstotliwości i przełączanie korekcji fazy.

Pytanie na, które cały czas nie mam odpowiedzi to czy Dirac Live byłby w stanie również dokonać tej korekcji fazy... (Audyssey sobie z tym nie radzi)

 

1126584478_Korekcjafazy.thumb.png.d70dba33672628eac320680f955becf3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, nowy78 napisał:

Patrząc na to, co przedstawił @kukocz w poście #873 (strona 35)... Hmm, nasuwają się wątpliwości.

Dziękuję za info. Kolega @kukocz miał dokładnie taki sam problem na podobnej częstotliwości. Pomiar robiony osobno dla L i P bardzo liniowy, a jak mierzone razem to dołek na prawie 15dB przy ok 80Hz. Z ciekawości zanim zabrałem się za cyfrowa korekcję fazy to zamieniłem w jednej kolumnie + z - i wtedy okolice 80hz były równe. (inne części pasma już nie).

Jeżeli Dirac Live nie rozwiązuje korekcji fazy to dla mnie ten system ma wątpliwą użyteczność. (bo całkiem często obserwuję wyraźny dołek na charakterystyce dla kolumn mierzonych raziem, podczas gdy z osobna wszystko jest OK)

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwracanie fazy w jednej kolumnie to nie jest dobry pomysł. 

Czy wpływ na ten "dołek" nakładanie się własnie tej częstotliwości, może mieć kubatura pomieszczenia?  U siebie też mam "dołki" nie tak głębokie, a jednak. To że dodatkowo mam też dwa piki w góre, to własnie mody pomieszczenia i to sie zgadza ze wzorem gdy podaje dokładne wymiary pomiędzy ścianami. Można by spróbować uzupełnić braki w "dołkach" jakimś subem, mam jeden B&W luzem (teraz schowany ww szafie), musze spróbować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...