Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?

Kraft

Recommended Posts

No dobra, wprowadziłam pierwszy filtr. Dudnienie zniknęło 💪. Z tym że na pierwszy rzut ucha całość jakaś odchudzona, muszę posłuchać, pomyśleć i pokombinować bo póki co niewiele rozumiem z tych filtrów, ale sunę do przodu.

Szkoda, że mój Bright nie pozwala na zdalne przełączanie kanałów (z i bez DDRC).

35 minut temu, Asia napisał:

ale musi się dać wygładzić tylko część częstotliwości, tak myślę.

- Podłącz kompa pod DDRC .

- Włącz aplikację DDRC

- Włącz w aplikacji DDRC połączenie z DL

- Jak odpali DL i znajdzie DDRC / czyli wszystko do tej pory tak jak przy pomiarach/ kliknij w lewym górnym rogu Main menu / trzy poziome kreseczki w kółku/

- Kliknij "Load project " i załaduj filtry z wcześniejszych pomiarów które masz zapisane na komputerze.

- Teraz możesz zredukować działanie filtrów np. do 300 Hz lub dowolnej wartości , klikając z prawej strony na pionową linię na wykresie i przesuwając ją w lewo. Wykres bez filtracji będzie na szarym tle.

- Zapisz to ustawienie , tak jak zapisywałaś dotychczas filtry w którymś slocie.

Proponuje od razu po tej czynności nie zamykając DL wprowadzić krzywą NAD-a.

- Rozsuwasz z powrotem szare tło .

- Otwierasz tak jak poprzednio Main menu

- Klikasz  w ' Load curve " 

- Ładujesz krzywą NAD-a / klikasz dla obu kanałów , wyskoczy Ci takie okienko/ którą Ci podałem wcześniej / trzeba ją mieć zapisaną na kompie .

- Zaczekaj 3 sek. aż pojawią się na wykresie z krzywą NAD-a filtry DL

- Zapisujesz ustawienie w kolejnym slocie.

- Zamykasz DL , bez zapisywania , nie wrócisz już do tych ustawień , najważniejsze mieć zapisane na komputerze pierwsze pomiary z krzywą DL , bo to baza. Resztę można sobie darować.

load project.jpg

Edytowano przez tomek4446

Dziękuję Tomku za dokładną instrukcję.

Tak sobie to mniej więcej wyobrażałam, ale wszystko robię z doskoku, z pięciolatkiem na karku trzeba wykorzystywać co się da. Chciałabym napisać, że działam intuicyjnie, ale chyba bardziej prawdziwe jest określenie - po omacku 😉.

Czy dobrze rozumiem, że pilotem przełączam między wyprowadzonymi przez siebie (maksymalnie czterema) charakterystykami ?

Edytowano przez Asia

41 minut temu, Asia napisał:

ale wszystko robię z doskoku, z pięciolatkiem na karku trzeba wykorzystywać co się da.

Działanie pod presją jest świetnym treningiem i może przynieść wiele korzyści w życiu codziennym :) 

42 minuty temu, Asia napisał:

Chciałabym napisać, że działam intuicyjnie, ale chyba bardziej prawdziwe jest określenie - po omacku 😉.

Czyli tak jak ja. :) W ten sposób , powtarzając daną czynność najlepiej się uczymy .

47 minut temu, Asia napisał:

Czy dobrze rozumiem, że pilotem przełączam między wyprowadzonymi przez siebie (maksymalnie czterema) charakterystykami ?

Tak. Sloty są cztery i pilotem można przełączać między nimi. Przycisk w środku kółka na pilocie włącza lub wyłącza filtry DL. Powinnaś usłyszeć różnicę. Można też zostawić podłączony komp do DDRC i tam z poziomu aplikacji przełączać ustawienia. Mam do DDRC cóś takiego jak WI-DG czyli ruter Wi Fi  , można wówczas sterować DDRC z telefonu . Nie wysyłałem go , bo nie chciałem jeszcze bardziej komplikować sprawy. Ustawienie rutera zajęło mi coś ok. 6 godzin i intuicyjne to ono nie jest. Pilot jest prostszy.

Chciałabym powiedzieć, że nie da się słuchać z tym koszmarnym dudnieniem bez korekcji, specjalnie włączyłam takie utwory i no, jest potężna różnica!

Na podstawie krótkiej próby najlepiej wyszła na razie wersja DL z korekcją ograniczoną do największych górek i lekko podniesioną krzywą.

Dzięki Tomku👍😘.

1 godzinę temu, Asia napisał:

Chciałabym powiedzieć, że nie da się słuchać z tym koszmarnym dudnieniem bez korekcji, specjalnie włączyłam takie utwory i no, jest potężna różnica!

Miałem identyczne odczucie przy Dali Grandach , choć przed poznaniem DL twierdziłem , że jest super :) Długo się broniłem przed DL przy Altecach , bo faktycznie dudnienia bez korekcji nie mam , ale to nie znaczy , że bas był idealny ,co udowodnił mi powrót do DL. Wpływ DL na pasmo basu przekłada się automatycznie na resztę zakresu. Ja osobiście słucham na pełnych filtrach bez ograniczeń. W zależności od nastroju, albo na krzywej DL / jak fabryka dała/ , albo na krzywej NAD-a , ma nieco bardziej podbity bas. Wszystko jest kwestią prób i błędów. Masz czas , nie śpiesz się , porównaj sobie spokojnie wszystkie ustawienia wybierz to najlepsze dla siebie. Jedyne co bym ograniczył u Ciebie to pasmo wysokich. Na wykresie jest ponad 24 kHz , ograniczyłbym do równych 20 kHz.

3 godziny temu, Asia napisał:

Też tak mam 👍

Na podstawie krótkiej próby najlepiej wyszła na razie wersja DL z korekcją ograniczoną do największych górek i lekko podniesioną krzywą.

I u mnie się to sprawdza, korekta basu, ale bez przesady, na wyższych jak już to  bardziej wyrównanie L i R w celu poprawy stereo. 

Dzięki Tomku👍😘.

świetna robota - pożyczenie, support. Brawo 👍

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ja osobiście słucham na pełnych filtrach bez ograniczeń. W zależności od nastroju, albo na krzywej DL / jak fabryka dała/ , albo na krzywej NAD-a , ma nieco bardziej podbity bas.

To jest ciekawe, bo ma tak samo, Eksperymentyje z róznymi ustawieniami. Ekscytuję się, że o to jest super a tamto jeszcze lepsze a na koniec wracam do standardowego pełnego zakresu krzywej NAD.

14 godzin temu, Asia napisał:

Szkoda, że mój Bright nie pozwala na zdalne przełączanie kanałów (z i bez DDRC).

Proponuję przez dłuższy czas (parę dni) posłuchać z DL i później spróbować bez DL. Wtedy najłatwiej podjąć decyzję czu chcemy czy nie DL. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom DL nie podkręca dzwięku tylko go "unaturalnia" a to nie zawsze nam odpowiad na "pierwszy rzut ucha". 

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

no , cóż ja się jeszcze nie poddaje i kombinuje z krzywymi

To jest oczywiste, poza tym ma wrażenie, że każde przeliczanie filtra daje troche inna wartość. Gdzieś mi się obiło o oczy, że algorytmy DL są cały czas modyfikowane/doskonalone.

Wgrałam krzywą NADa, ale w tej chwili cieszę się BRAKIEM podbitego basu 😉.

Absolutnie za wcześnie na finalne wnioski która wersja będzie mi pasować, czy będzie mi się chciało przełączać z ustawienia 1, ale robi robotę.

Nasz system nie jest doskonały, dopieszczony itd., ale jak wiecie trochę tego przerobiłam i pomieszczenie zawsze miało wpływ, raz większy, raz nieco mniejszy. Z DDRC po raz pierwszy nie dudni. Czy coś się traci, czy będę dalej korygować to się okaże.

Jedynie chyba rzeczywiście przetwornik mógłby być lepszy. Czy w 22D taki jest?
A w tym kolejnym modelu SHD jeszcze lepszy (ale to już chyba że streamerem)?

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Na wykresie jest ponad 24 kHz , ograniczyłbym do równych 20 kHz.

Nie wiem jak to zrobić, wczoraj już nie kombinowałam tylko sobie słuchaliśmy i gadaliśmy 🙂.

42 minuty temu, slaw0001 napisał:

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom DL nie podkręca dzwięku tylko go "unaturalnia" a to nie zawsze nam odpowiad na "pierwszy rzut ucha". 

Zgadzam się, po chwili ucho się przyzwyczaiło i wersja saute wydała mi się nienaturalnie przejaskrawiona.

Ale, to żadne finalne wnioski, po jednym wieczorze. Cztery różne ustawienia powinny w zupełności wystarczyć.

Edytowano przez Asia

18 minut temu, Asia napisał:

Jedynie chyba rzeczywiście przetwornik mógłby być lepszy. Czy w 22D taki jest?

W 22d nie ma DAC-a w ogóle. Sygnał wchodzi i wychodzi cyfrowy .

20 minut temu, Asia napisał:

Zgadzam się, po chwili ucho się przyzwyczaiło i wersja saute wydała mi się nienaturalnie przejaskrawiona.

Do dźwięku się przyzwyczajamy , jak odpada pomieszczenie / DL/ to znikają rezonanse, a te sprawiają wrażenie przestrzenności , bo odbicia mamy wszędzie . Ale za to pojawiają się dźwięki które dotychczas były rozmyte / głównie średnica/ przez dudniący bas. Jak to w życiu , coś za coś :) 

33 minuty temu, slaw0001 napisał:

To jest oczywiste, poza tym ma wrażenie, że każde przeliczanie filtra daje troche inna wartość.

Są dwie teorie , jedna mówi , że każdy ma inne pomieszczenie i krzywą domową trzeba sobie dostosować, oraz druga , że stosowano przez lata pewne krzywe jak choćby B&K czy Olive Toole do każdego pomieszczenia i było ok. Ktoś te krzywe zaprojektował i mam nieodparte wrażenie , że wiedzę w tym zakresie miał znacznie większą niż ja :) 

Tak sobie myślę ze warto by po "wyrownaniu" charakterystyki, dopasować ja jeszcze do krzywej słuchu (każdy może mieć inną). Czy sie mylę??

Chociaż... z drugiej strony to, jesli nawet posiadamy jakieś ubytki w postrzeganiu dzwieku to odsluchujac instrumenty na zywo i wokale na zywo nie mamy "korektora" wbudowanego i odbieramy np. Skrzypce, kontrabas w taki a nie inny sposob. Wiec może korygowanie pod siebie faktycznie mozna pominąć. 

Edytowano przez Chyba Miro 84

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tak sobie myślę ze warto by po "wyrownaniu" charakterystyki, dopasować ja jeszcze do krzywej słuchu (każdy może mieć inną). Czy sie mylę??

Kiedys probował sie z tym zmierzyc, ale efekty były raczej kiepskie. Krzywa NAD troche idzie w tym kierunku

1 godzinę temu, Asia napisał:

Jak sprzedaż Fyne dobiegnie końca lecę kupować

Na razie pobaw się DDRC -24. 22D jest dużo prostsze w obsłudze , jak opanujesz 24 to tamto nie sprawi Ci żadnego problemu. Tam w zasadzie masz tylko źródła do wyboru i sloty , Jest też tradycyjna gałka głośności . Aplikacja też jest dużo prostsza. Obsługa DL identyczna jak w DDRC-24.

1 minutę temu, audiowit napisał:

I tylko takie rozwiązanie mnie interesuje. Tomku, musimy pogadać

Jak wrócę z urlopu i ogarnę robotę to nie widzę problemów. Drogę znam :) 

A'propos spotkań , w niedziele jestem u Damiana , posłucham Thieli i obadam co On tam wymyślił z ustawieniem .