Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Tylko, czy na pewno jest o co kruszyć kopie? Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę na ostatni ślepy test źródeł. Były do niego dołączone pomiary m.in. karty dźwiękowej peceta. Karta nie miała większych problemów z liniowością wypuszczanego sygnału.

Tamta konkretna karta by się sprawdziła, ale czy Twoja też będzie ok? Jak rzucisz okiem na porównanie Behringera i karty zintegrowanej kilka postów wyżej, to wykres dla zintegrowanej zupełnie nie zachęca do użycia jej w pomiarach. Wprawdzie przypuszczam, że problemem jest tu wejście mikrofonowe, co przy wykorzystaniu mikrofonu UMIK załatwiałoby sprawe. Nie ma jednak pewności, jeżeli się tego w jakiś sposób nie sprawdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko nie pamiętam, ale coś kojarzę że do 24/96 nic nie trzeba wgrywać do PC, rozpozna go jako zewnętrzna karta dźwiękowa. Jeśli bedziesz chciał 24/192? to sterownik jest na stronie NAD, później poszukam. Po wszystkim wywalisz go z kompa i po sprawie.

Biedzie tu, (zamiast Moon) i dajesz mu pierwszeństwo, czyli "Ustaw domyślnie"  kolejne kroki będziemy korygować na bieżąco jak przesyłka dotrze i wszystko podepniesz.

 

nad.JPG

------------------------------

@nowy78

I dlatego, lepiej pominąć tą w systemie (jeszcze idzie sygnał przez systemowy mixer).

DAC wykorzystuje sterownik ASAPI i omija te wszystkie wynalazki.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się intrygująco. Zastanawiam się tylko, czy wyjdzie coś znaczącego w porównaniu pomiarów z i bez adaptacji. Parę takich wykresów widziałem i okiem laika, to wyglądały prawie tak samo:( Po adaptacji wykres nie zamieniał się niestety w równiutką linię. 

Dam przykład. Pierwszy wykres - sygnał oryginalny. Drugi - pomieszczenie bez adaptacji akustycznej. Trzeci - lekka adaptacja. Czwarty - zaawansowana adaptacja.

mat4.gif.304e4fab3a34ab44cc6a61cc2e2b5253.gifmat7.gif.42600f26e80c6815f1d22f5ff6e2a39c.gif

mat5.gif.7f6fbd0a69163a17630c2146d1a9e62f.gifmat6.gif.188d30eca410a16bb33ee537e6071c9c.gif

Różnice między drugim i trzecim wykresem nie rzucają na kolana, a i zaawansowanej adaptacji daleko do oryginału:(

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2019 o 18:57, Kubakk napisał:

Najlepiej jakby na 1 wykresie był pomiar mikrofonem z amplitunera , oraz takim lepszym , jeśli linie będą podobne to spoko

No dobra , jest późno ale jak się obiecało.......

Zrobiłem pomiary mikrofonem od AV i UMIK-1 , starałem się ,aby miejsce pomiaru było identyczne , ponieważ mikrofon od amp.KD jest skierowany na sufit tak samo umieściłem ten drugi.

Przesunąłem linię wykresu tak by można było wychwycić różnicę , 

Od góry kanał Lewy :

- czerwona linia mikrofon AV

- niebieska linia - UMIK-1

Na dole kanał prawy:

- zielona linia mikrofon AV

- żółta linia - UMIK-1

 

razem mikrofony.jpg

IMG_0098.JPG

IMG_0105.JPG

IMG_0102.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tomek4446 napisał:

Kraft , kurde, a ja właśnie liczyłem na Twoją pomoc z tym mikrofonem.

Audio jest pełne rozczarowań;)

A tak na marginesie. Bogusław wysyłając mi mikrofon dołączył do przesyłki prześliczne kabelki Real Cable i WireWorld. To chyba taki koń trojański mający zaszczepić mi kablowego bakcyla;) Oj, nieładnie. Prawie się udało.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nei, nei, nei. 

Dac obok wzmacniacza, to połączyć razem. Kabel usb ma 6-7m długości, czyli PC czy Laptop po drugiej stronie pokoju, wraz z podpiętym Mikrofonem

Uprościłem schemat podłączeniowy i dopasowałem resztę elementów by spełniała swoje zadania.

Tych cinch nie używam -- za sztywne / Usb -- tylko taki mam tej długości, to też zapasowy.   I weż tu koledze pomagaj, wszedzie zobaczy wątek polityczny. 😐

 

Strony instruktażowe pomocy pokazują step by step. Gdzie tam nieścisłośći?

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

 I weż tu koledze pomagaj, wszedzie zobaczy wątek polityczny. 😐

 

Przyszło mi do głowy, jak Ci się zrewanżuję, ale o tem potem;)

 

13 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Strony instruktażowe pomocy pokazują step by step. Gdzie tam nieścisłośći?

Ale podążać tropem stron instruktażowych UMIK-a, czy REW-a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem, musiałem uruchomić PC bo tylko tu jest wszystko.

https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-setup-with-rew

Otwieramy REW + dwa okna

jedno to generator sygnału

drugie pokazuje właściwy poziom dla mikrofonu,,   regulujemy siłą głosu we wzmacniaczu, aż będzie 75dB z generatora

01.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Ustawię poziom sygnału 75 dB kręcąc gałką we wzmacniaczu. Ok. Teraz chcę dokonać pomiaru dla niskich częstotliwości, czyli według zaleceń samouczka używam dwóch głośników. Ok. Potem chcę dokonać pomiaru dla częstotliwości powyżej 200 Hz. Samouczek zaleca wówczas pomiar jednego głośnika. Ale kalibrację głośności robiłem dla obu kolumn. Czy muszę zrobić ją ponownie dla jednego głośnika i dopiero wówczas mierzyć?

I jeszcze jedno. Czy ktoś zna patent, jak UMIK-a zainstalować na statywie fotograficznym. Gwint w statywie jest niestety mniejszy niż w mikrofonie.

Aha. Mierzyć z piankową nakładką, czy bez?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Czy ktoś zna patent, jak UMIK-a zainstalować na statywie fotograficznym. Gwint w statywie jest niestety mniejszy niż w mikrofonie.

W sklepach muzycznych ze statywami mikrofonowymi są przejściówki / adaptery/, w metalowych również znajdziesz redukcje  , też miałem ten problem i dobry rezultat daję wklejenie taśmy dwustronnej. Wypinasz ze statywu tą część z gwintem , wklejasz kawałek taśmy dwustronnej i na to wkładasz część z uchwytem od statywu dołączonego do UMIK-1. Trzyma i po oderwaniu nie zostawia śladów.

  https://muzyczny.pl/142745_KM-redukcja-gwintu-38-do-14.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Kalibruję głośność. Ustawiłem wszystko w pierwszym okienku. Sygnał poszedł na głośniki (oba). Wyregulowałem głośność. Ok.

signal-generator.png.3dfc7a885d1741d9baeddc3eeb7bd4ab.png

Problem powstał przy drugim oknie - Miernik SPL. Włączyłem czerwony guzik, ale z kolumn nie płynie żaden sygnał. Mimo tego miernik pokazuje wartości (zmienne od 60 do 75 dB). Co oznacza w tym przypadku polecenie "adjust your system volume until the meter reads about 75 dB.", jak kolumny milczą?

spl-meter.png.dbb343815d5ee283b51c6895537ed5e9.png

@Bogusław Kożyczkowski, @tomek4446, @nowy78, może coś podpowiecie?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwony guzik w SPL meter to jedno, ale zielony w Generator też powinien pozostawać wciśnięty. Innymi słowy, generator generuje sygnał, który SPL meter mierzy. Ja bym się jednak bardzo nie przejmował tym ustawieniem. Właściwie to nigdy go nie robiłem. Wzmocnienie we wzmacniaczu (a właściwie poziom sygnału wejściowego, chcący być poprawnym) ustawiałem zwykle robiąc pomiary wstępne. Headroom podczas pomiaru nie powinien być mniejszy (mam na myśli odległość od 0, bo liczbowo większy) niż minus kilka dB w najwyższym punkcie charakterystyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie nie było bo testowałem kabel, ale widze że wszystko już sie wyjasniło. Ja ustalałem poziom na wzmaciaczu raz i starczy, można jeszcze sprawdzić czy jest wystarczający tu 

 

poziom.JPG

 

@RoRo czy nie można wyświetlać tych obrazów w miniaturze, kto będzie chciał powiększy sobie w osobny oknie.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Sygnał poszedł na głośniki (oba). Wyregulowałem głośność. Ok.

Taka ciekawostka , zrób tak jak pisze kolega Nowy 78 , włącz generator / zielona strzałka/, przy włączonym mierniku SPL i zrób pomiar SPL dla głośnika lewego / ustaw idealnie 75 dB/ a następnie nie ruszając gałki volume wzmacniacza zrób pomiar SPL głośnika prawego. Założę się , że będą się różnić :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kubakk napisał:

Te 75dB to rozumiem w miejscu mikrofonu ? ;) I to da realniejsze pomiary dotyczące dB w pomieszczeniu ?

A czemu nie?

1 minutę temu, Kraft napisał:

Dzięki za wyjaśnienia. Jeszcze jedno. Czy w okienku "Pomiar" zmieniacie coś przy ustawieniach "mikrofon"? Jest tam do wyboru "L" i"R". 

To bez znaczenia mikrofon jest mono

pomiar.JPG.1cda706788429015763d0c19daa4ade2.JPGStart 20Hz / Koniec 20kHz / Poziom zostaje / Length - tu możesz wydłużyć sygnał testowy do lepszego pomiaru, ale to później, jak już opanujesz podstawowy pomiar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...