Skocz do zawartości

Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?


Kraft

Recommended Posts

5 godzin temu, slaw0001 napisał:

Nie obnażaj publicznie mojej w temacie REW ignorancji.

Oj , tyle czasu na Forum ,a się jeszcze nie naumiał. W takich sytuacjach piszesz : " oczywiście możesz dokonać takiego eksperymentu , wyniki powinny być interesujące , co przedyskutujemy w szerszym gronie / i tu wstawiasz niki paru osób / i teraz to Oni się martwią :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Oj , tyle czasu na Forum ,a się jeszcze nie naumiał. W takich sytuacjach piszesz : " oczywiście możesz dokonać takiego eksperymentu , wyniki powinny być interesujące , co przedyskutujemy w szerszym gronie / i tu wstawiasz niki paru osób / i teraz to Oni się martwią :) 

😁👍

W gronie zawsze!

Ale oczywiście ciekaw jestem Twych eksperymentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.04.2022 o 22:12, slaw0001 napisał:

Ale oczywiście ciekaw jestem Twych eksperymentów.

Zrobiłem dzisiaj pomiary i .....nie da się przenieść ich na DL. Mogę tylko kombinować krzywą domową. Ale jak już się dorwałem do nowego DL , to walnąłem sobie całkiem płaską krzywą i ....nie jest to moja bajka :) Za to na wyświetlaczu RME wyglądało imponująco / przepuszczam sygnał przez DDRC 22D do RME / . 

Zrobiłem siedmiopunktowy pomiar REW dla kanału lewego oraz prawego , średnia wygląda następująco / zdjęcie 1/ , drugie to średnia z dwóch kanałów w punkcie odsłuchu.

 

średnia 7 punktów 25.04.22.jpg

średnia 2 kanały 25.04.22.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.04.2022 o 20:49, tomek4446 napisał:

Dzisiaj zrobiłem pomiary nową wersją i ........jest zajebi..... :) 

Robiłeś pomiar ?

Zrobiłem i rzeczywiście zmiana jest zasadnicza. Zadziwiające jest to, że musieli coś pogrzebać w samym pomiarze bo rekalkulacja starych pomiarów takich efektów nie przynosi.

Muszę się jeszcze osłuchać, ale na dzień dobry więcej detalu. "Plankton", drugi plan zyskał na znaczeniu, co prawda trochę kosztem wokali, które stały się mniej dominujące, ale brzmi to teraz bardziej zbalansowanie. Więcej niuansów także w niskim paśmie. Niesławny "Limit To Your Love" Jamesa Blakea w "najniższych momentach" jest bardziej zmodulowany, z dodatkową nie słyszaną wcześnie fakturą. Szczególnie zyskały utwory z wiodącym fortepianem/pianinem. Wydaje się, że generalnie jest lepiej, choć wyobrażam sobie, że nie wszystkim musi się to podobać, bo jest jakby jednocześnie mniej masy. Ogólnie wydaje się być trochę ciszej. (tak o 2-3dB)

Konkluzja- póki co jestem zdecydowanie na tak. Naprawdę jestem zaskoczony skalą zmian. 

SPL II.jpg

SPL.jpgATC- automatyczna krzywa domowa

old ATC - pomiar robiony na wcześniejszej wersji DL

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to trzech:)
W niedziele rano ,korzystając z ciszy zrobiłem pomiar nową wersją (sąsiedzi chyba znienawidzili mnie już do końca...) 
U mnie dźwięk nabrał więcej "masy" w poprzedniej wersji po pomiarze  ustawiałem  wzmocnienie na -6dB przy krzywej DL  a teraz na -10dB bo było trochę za dużo mięcha.
Generalnie wydaje się ,że jest lepiej. Spostrzeżenia mam podobne- więcej detalu , lepsza separacja i trochę bardziej zróżnicowany bas .
Jestem jeszcze na etapie wygrzewania preampu i przed zmianom standów więc za jakiś czas powtórzę pomiary 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

old ATC - pomiar robiony na wcześniejszej wersji DL

Ustaw korekte od 40-60 Hz jeśli możesz i najlepiej tylko ujemną. Dirac live to jednak trochę głupie narzedzie, najgorsze to podbicie niskiego basu 10dB na 30Hz, prędzej uszkodzisz kolumny niż to coś pożytecznego przyniesie. Dla mnie bezsens totalny

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem, mianowicie po korekcie przez DL (nic nie zmieniałem poza podbiciem basu) strasznie ostre są strzały z broni podczas oglądania filmów lub jak tłucze się szkło.. aż bolą uszy

Kolumny to MA Silver 500. DL ustawia krzywą prawie płasko, na samym końcu nawet delikatnie obniża do ok -2db

Da sie coś z tym zrobic?

Edytowano przez wojoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Co to kurna jest korekta ujemna ?

Żeby nie podbijać żadnych częstotliwości, tylko ująć to co się mocno wybija. - w tym przypadku z okolic 40-60Hz.

Podbicie na niskim basie (jak to zrobił Dirac) doda tylko zniekształceń. 

Ogólnie podbijanie częstotliwości ma ten minus że łatwo przesterować sygnał cyfrowy - lepiej ująć tam gdzie za dużo ( w skrócie). Jak się podbija, trzeba zmniejszyć głośność (zostawić headroom)

U mnie cała korekta to przycięcie 3 częstotliwości (modów) 53, 68 i chyba 80Hz - tak najlepiej, najbardziej naturalnie, z zachowaniem charakterystyki kolumn, sprzętu - a jednocześnie czysto, klarownie i bez dudnienia.

Tylko bym przyciął tą pierwszą górkę do około 85dB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Ustaw korekte od 40-60 Hz jeśli możesz i najlepiej tylko ujemną. Dirac live to jednak trochę głupie narzedzie, najgorsze to podbicie niskiego basu 10dB na 30Hz, prędzej uszkodzisz kolumny niż to coś pożytecznego przyniesie. Dla mnie bezsens totalny

Masz rację i zazwyczaj tak modyfikuję filtry, ale tym razem nic nie ruszałem, bo chciałem zobaczyc jak działa automat DL w całym zakresie. Nastepny krok to będą modyfikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slaw0001 napisał:

czyżbyś wypisywała się z tego tematu?

Niee :) Dotarło do mnie , że nie mam gdzie podłączyć DDRC-24 , Planowałem do gramofonu, ale jakoś mam barierę psychiczną. Nie po to powywalałem wszystkie wg. mnie niepotrzebne styki pod plintą , by teraz puścić sygnał przez cyfrę.

Umiki też mam dwa .....

Zostaje przy 22D i tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2022 o 22:31, marcinmarcin napisał:

Podbicie na niskim basie (jak to zrobił Dirac) doda tylko zniekształceń. 

Ogólnie podbijanie częstotliwości ma ten minus że łatwo przesterować sygnał cyfrowy - lepiej ująć tam gdzie za dużo ( w skrócie). Jak się podbija, trzeba zmniejszyć głośność (zostawić headroom)

 

Czy Dirac nie dba o to by nie przesterować sygnału cyfrowego ? Wydawało mi się, że zawsze zachowana jest "przestrzeń" do korekty na +.

Odnośnie modyfikacji na niskim basie, kwestia kolumn i głośności przy której słuchamy... Do cichszego odsłuchu można trochę skorygować charakterystykę by skompensować krzywą słyszalności. Przy głośniejszym graniu będzie więcej harmonicznych niż dźwięku podstawowego.

Dnia 26.04.2022 o 15:47, slaw0001 napisał:

 

SPL II.jpg

 

Wygląda na to, że DL psuje u Ciebie fazę w zakresie 80-100Hz. Dołek jest zdecydowanie większy niż bez korekty. 

Jak możesz to zamieść pliki z REW z osobnym pomiarem kanału L i R by potwierdzić tę tezę. Dodatkowo duże nierówności w paśmie 100-200Hz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Tom.O napisał:

Wygląda na to, że DL psuje u Ciebie fazę w zakresie 80-100Hz. Dołek jest zdecydowanie większy niż bez korekty. 

Tak, tez tak uważam, ale nie bardzo wiem co z tym zrobić. Próbowałem osobno modyfikować krzywe dla każdego kanału i na papierze nawet było lepiej, ale dźwiękowo było jakoś dziwnie.

1161607294_pomiar26_04_DL.v.3.3.mdat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2022 o 22:43, slaw0001 napisał:

Tak, tez tak uważam, ale nie bardzo wiem co z tym zrobić. Próbowałem osobno modyfikować krzywe dla każdego kanału i na papierze nawet było lepiej, ale dźwiękowo było jakoś dziwnie.

1161607294_pomiar26_04_DL.v.3.3.mdat 21 MB · 2 downloads

Sprawdziłem Twój pomiar: DL NAD TC R kwi 26;DL NAD TC L kwi 26 oraz DL NAD TC L+R kwi 26.

Mam następujące uwagi:

1. Źle ustawione opóźnienia: prawy kanał jest dalej od mikrofonu o ok 71 cm (2.1ms)

Korekta tego pozwoli Ci odzyskać ponad 7dB w zakresie 80-100dB.

Przy użyciu filtru FIR udałoby się tam jeszcze wyciągnąć dodatkowe kilka dB.

W kanale lewym jest dziwny peak po tym czasie o takiej samej mocy jak sygnał główny.

2. Od 4-10kHz obniżyłbym poziom o 1,5-2dB - tyle odbiega od krzywej referencyjnej Harmana.

3. Przy 53Hz coś wpada w rezonans/długie wybrzmiewanie. Puść z generatora tą częstotliwość i przesłuchaj czy coś nie wibruje.

4. Czy masz ścianę z tyłu w odległości ok 68cm ? (to najmocniejsze odbicie podbarwiają trochę dźwięk)

 

Z udostępnionych danych wydaje mi się, że poprawa punktu 1 i 2 pozwoli uzyskać bardzo dużo, ale oczywiście dobrze byłoby zrobić jeszcze weryfikację osłuchanym uchem :)

Pozdrawiam,

Tomek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

Dzięki serdeczne!

Będę dalej kombinował.

Jak sprawa odległości kolumn? Czy rzeczywiście przy pomiarze były różne odległości pomiędzy kanałami ? (ewentualnie czy w Dirac miałeś różne opóźnienia)

Czy masz za sobą ścianę w odległości ok 70cm ?

Ciekawy jestem rezultatów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...