Skocz do zawartości

Zapowiedź do porównania przewodów głośnikowych (60zł vs 600zł)


Recommended Posts

9 godzin temu, Arko55 napisał:

Dziś był 4 dzień odsłuchu (3h) przewody się jeszcze lepiej ułożyły w górnych rejestrach, nie chcę za dużo zdradzać przed porównaniem.

Wczoraj przewody grały nieco ciemniej, mniej wciągająco, szczególnie dawało się to we znaki pod czas wokalu w utworze "Bracia - Nad przepaścią" oraz "Ira - Nie daj mi odejść".

Więc jeszcze chwilę dajmy czasu i opiszę szczegółowo porównanie.

 

 

Umm.... a jeżeli to tylko zmiany psychofizyczne i cała para idzie w tzw.... eee gwizdek ;) ?

A co z bogatą wyobraźnią?

 

2 minuty temu, Marek Jankowski napisał:

Kiedyś w salonie w Czechach słyszałem płytę po 3 minutowym demagnetyzowaniu urządzeniem Acoustic Revive RD-3

Poprawa po tym zabiegu była dobrze słyszalna.

Dobrze spisuje się też w systemie (przynajmniej u mnie) płyta Tellurium

Można kupić:

https://telluriumq.com/system-disc/

Koniecznie wybierzcie język polski ... CUDO !!!! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co mnie zastanawia że te wszystkie takie ciekawostki kosztują takie fury pieniędzy. To do płyt akurat nie, to nie jest najlepszy przykład ale inne urządzenia. Może bym i spróbował za 100-200 pln zaryzykować i sprawdzić ale 3000-4000 tysiące dla mnie to spory wydatek i ciężko  znaleźć uzasadnienie. Ale oczywiście jak pisałem chętnie bym posłuchał takiego dopieszczonego zestawu wyposażonego w te wszystkie kondycjonery, listwy. Może na targach gdzieś posłucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kablach też jest dobrze :D

Tellur Q ® jest często pytanie, co robimy sprawia, że nasze kable wykonać tak dobrze? Odpowiedź jest prosta i niesatysfakcjonujące, że możemy zrobić wiele małych rzeczy razem, że rosnąć będzie bardzo ważne w zachowaniu względnej fazy sygnału. Ludzie zakładają, że aby uzyskać najlepszą wydajność to „najszybciej” dyrygent - czystego srebra o czymś jeszcze lepiej ma być używany. Który jest również jednym z powodów, dla bezcelowego goni dziewiątek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Umm.... a jeżeli to tylko zmiany psychofizyczne i cała para idzie w tzw.... eee gwizdek ;) ?
A co z bogatą wyobraźnią?

A co jeśli to nie zmiany psychofizyczne (nie bardzo wiem o jakich piszesz), to co wtedy z Twoją Fafniak'u wyobraźnią się stanie gdy się o tym dowiesz?

2 godziny temu, Inferno napisał:

 Ale oczywiście jak pisałem chętnie bym posłuchał takiego dopieszczonego zestawu wyposażonego w te wszystkie kondycjonery, listwy. 

@Inferno, a daleko od Śląska mieszkasz?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wpszoniak napisał:

A co jeśli to nie zmiany psychofizyczne (nie bardzo wiem o jakich piszesz), to co wtedy z Twoją Fafniak'u wyobraźnią się stanie gdy się o tym dowiesz?

@Inferno, a daleko od Śląska mieszkasz?

Okolice Warszawy czyli całkiem sporo, ale dość często jestem tam w delegacji - Katowice, Tychy, Sosnowiec...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

czy ktoś z was coś na ten temat?

Jedyne co wiem , to :

jestem szczęśliwym posiadaczem magnetofonu kasetowego Yamaha K-1020 , który bardziej przypomina studio nagrań niż magnetofon z czasów mojej młodości. Zakupiłem za radą bardziej obeznanych w temacie kolegów takie urządzenie :

https://www.conrad.pl/p/demagnetyzer-elektryczny-do-glowic-magnetofonowych-304856

przeciągam raz w tygodniu tym ustrojstwem nad głowicami i rolkami , ot tak , bo ponoć trzeba :) 

O demagnetyzowaniu innego sprzętu , pierwsze słyszę ale młody jestem i jeszcze się uczę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 years later...

OMG

Wygrzewanie przewodów? Jakie to fizyczne właściwości zachodzą podczas wygrzewania że zmienia sie dźwięk?

O ile zmiane grubosci rozumiem, bo 10m dwyżylowy przewod o powierzchni przekroju 1mm2 ma rezystancję 0.34ohm wiec na 8ohm obciazenia bedzie spadek mocy, dodatkowo zmienna iimedancja  na osi czestotliwosci bedzioe powodowac ze czesc czestotliwosci najzesciej tych niskich moze być osłabiona a reszta mniej

Ale stosujac przewoddy o srednicy 2.5mm mamy 0.07ohm co już moze byc trudne do wychwycenia. A jak kolumny stoja bliko i mam 2m przewodu to rezystacja przewodu to 0,017ohm , przy spadku impedancji najgorszej kolumny w niskich partiach do 3ohm to 0.46% czyli ok 1% mocy, ile to db to nie chce mi sie siegac do wzorów. Mozna zrobic test, podlaczyc rezystor 0,017ohm w szereg (nie moze to byc rezystor z nawinietego drutu) i go zwierac i rozwierac dla porownania.

No jecze jest pojemnosc ktora bedzie wpływac na wysokie tony, czym dluzszy przewod, czym grubszy, czym ciensza izolacja i odleglość drutów tym pojemnosc wieksza. Kiedys mierzyłem, ale przy 20khz i 8 ohm przy 2m to tez byla znikoma wartosc.

Indukcyjnosć, wartosci abstrakcyje, ułamki % wplywu przy 20khz

Skretka, stosuje aby wyeliminowac zaklocenia elektromagnetyczne pary przewodów, myśle ze da sie to sprawdzić, mozna posluchac odlaczonej kolumny a potem podpiac 2 m przewodu nie skręconego, to co uslyszymy to  zysk jaki uzyskamy po skręceniu 2 przewodów.

Przeplyw naskorkowy, przy 20khz prąd wnika na 0.5mm od powierzczchi, przy przewodzie 2.5mm powierzchia przewodzenia spada z 5mm2 do 3mm2 czyli nasz 2m przewod ma nie 0.017ohm tylko 0,026ohm przy 20khz, czyli znowu znikomy wpływ.

Ostatni znany czyynik fizyczny wplyający na jakosc dzwięku, to to że ci ktorzy twierdzą ze markowe przewody mają słyszalny wplyw na dźwięk nie cha się poddawac testom na ślepo.

No dobra , niech mają słuch absolutni i jednak jest wwpływ.....

Ale wygrzewanie przewodów?

Arko, Zacznijmy od tego czy spelnileś warunki sterylnosci testu.

Tak na szybko co przychodzi do głowy

Temperatura otoczenia i urządzen czy byla taka sama

Ciśnienie atmosferyczne w pomieszczeniu było takie samo kazdego dnia testu

Wilgotnosć otoczenia oraz zawartosc wilgotnosci w drewnie obudowy kolumny

Elementy otoczenia czy byly te same w tych samych pozycjach, przykładowo brzęczące blaszane piecyki.

Jak wiemy ciało ludzie nie jest doskonale wiec cczymasz pomiary zawartosci cukru  tłuszczów adrenaliny i endorfin we krwi z kazdego momentu pomiaru.

Jeś linie to czy przez caly czas trwania testu oraz odpowiednio przed , zachowana była dieta.

Czy przed każdym odsluchem była palona ta sama ilosc zioła.

Czy codziennie przed testem były czyszczone uszy, specjalnym płynem bo mechaniczniemozemy nadwyręzyć błonę.

Czy testy byly robione po takim samym czasie od snu, w takim samym stanie zmęczenia

Oswietlenie pomieszczeń w ktorych sie przebywalo od rana, i w pomieszczeniu testowym czy bylo zachowane

Czy przed kazdym testem przeczytano tę samą ilosc kłamliwych postow mowiacych ze przewody nie mają wplywu na dzwięk.

Czy przed testami byla rzogrzewka, trenig fizyczny, uprawianie seksu, medytacje za kazdym razem w tych samych ilościach?

Czy przed kazdym tesfem bylo normalizowanie sluchu przez kilkinasto minutowe sluchanie bialego szumu.

Prosze mnie nie banować ale nie dosc ze zmienne warunki fizyczne bez labolatorium beda wplywac na dzwiek to jeszcze moim zdaniem cialo ludzkie jest zbyt zmienne , stan umysłu, ilosc endorfin zzmęczenie Swiat inaczej wyglada jak się budzimy po zawalonej nocce i na zewnatrz jest mgła a inaczej jak jestesmy wyspani i na zewnątrz świeci slonko. Najgorsze jest to ze do tego dochdzi autosugestia, cos co nam sie poczatkow nie podoba moze po pewnym czasie się zacząc podobać, sam mialem okazje sę bardzo naciać na testy odluchowe po zmianie sprzetu, po prostu bylo 'wow' ale po bezposrednim porownaiu 'no ok , troche lepiej, ale są utwory ze jednak ciut gorzej'. Juz za dzieciaka sie naciąlem zastepujac covox zrobiony na drabince rezystsncyjnej covoxem na ukladzie dac08, przez 15 minut sie z kolega zachwycalismy jakoscia dac08 po czym po zmianie z powrotem nadrabinke rezystancyjna okazalo sie ze nie specjalnej roznicy. Tak, to były czasy, 8bit/16khz, taka muzykę się "streamowało" z peceta jak sound blaster był poza zasiegim cenowym :D

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki esej nudna ta niedziela widzę, a post z 2018 roku....na elektrodę można to wkleić będzie poklask po przeczytaniu tylko początku i końca. :) Setki razy już było to poruszane i pisane jak to nauka niszczy odbiór muzyki i audiofilskie brednie, może w końcu coś nowego odkrywczego ktoś napisze ? :)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że takie wpisy, jak kolegi @Kenobi są potrzebne. Przynajmniej od czasu do czasu, by przypomnieć, że światem rządzą jednak pewne prawa fizyki. 

Od tygodni gdy rano wchodzę na portale informacyjne, to witają mnie "newsy', jak to jeden jasnowidz przewidział to, a druga wróżka tamto. Skoro są umieszczane na pierwszych stronach, to znaczy, że są poczytne, mają liczne grono zainteresowanych odbiorców. Tylko co ci odbiorcy robili w szkole na lekcjach fizyki? Spali? Gdyby się choć trochę przykładali, to wiedzieliby, że taka np. zasada zachowania energii bardzo "ogranicza" możliwość wystąpienia cudownych zjawisk. Wiedzieliby też, że we wszechświecie są znane tylko cztery siły, i tak się składa, że żadna z nich nie pozwala na fizyczne oddziaływanie umysłów na odległość i tym podobne bzdury. 

Czasem przypomnienie nawet najbardziej oczywistych prawd ma sens. Tak, żeby nie stracić kontaktu z rzeczywistością. Do czego niestety ludzki umysł ma niebywałe skłonności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft wkleiłem już tyle artykułów z sieci że kto miał uwierzyć że wzmacniacz czy kabel nie ma wpływu na brzmienie to wierzy w to i nic nie zmieni jego podejścia choćby w ślepym teście wyłapał zmiany ;). Kto natomiast wierzy że elementy te mają wpływ na brzmienie czy to za sprawą magicznej siły, nieokreślonych dotąd właściwości przewodu, czy też siły swojego umysłu to niech w to wierzy :). 

Wszyscy mają jakąś nieopisana potrzebę bycia rycerzem w lśniącej zbroi by bronić nowych audiofili przed smokami i kablami :). Powtarzam nikt już od dawna nie poleca nowej osobie do zestawu za 5 tyś kabli za 1/3 tej ceny. 

A co do wiedzy społeczeństwa lepiej się nie wypowiadać w tej kwestii w tych jakże wspaniałych czasach :). Przez lata pracowano nad tym by ze szkół idioci wychodzili łatwiej nimi sterować ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kenobi napisał:

Indukcyjnosć, wartosci abstrakcyje, ułamki % wplywu przy 20khz

Na pewno? Niech Kolega policzy reaktancję przewodu dwużyłowego o oddalonych żyłach, który ma ok. 7uH/m i takiego kimberopodobnego 0.9uH/m. Dla 2 x 3m będą miały odpowiednio 42uH i 5,4uH, co dla 20kHz da odpowiednio 5,3 Ohm i 0.7m Ohm. Jest różnica? 

22 godziny temu, Kenobi napisał:

Czy przed kazdym tesfem bylo normalizowanie sluchu przez kilkinasto minutowe sluchanie bialego szumu.

To rozumiem. Szczególnie przed każdym przełączeniem A na B w ślepym teście powinno być uwzględnione 😉

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...