Skocz do zawartości

Zapowiedź do porównania przewodów głośnikowych (60zł vs 600zł)


Recommended Posts

Same liczby to nie wszystko. Problem się komplikuje jak zmienną będzie geometria tego przewodu. Te dane się zmienią jak te 6m ułożymy w parę przewodów 2 x 3m i zaczniemy kombinować z odległością żył. Oddalając je od siebie L się zwiększy. Jak zaczniemy je ze sobą skręcać zmaleje. Tworząc pętlę zacznie się zmieni, oczywiście przełoży się to na reaktancję indukcyjną. Jak chcesz analizować to warto dotrzeć do konkretnych wartości L sprzedawanych przewodów. Niektórzy producenci podają te dane. Były też eksperymenty, gdzie laboranci mierzyli te wartości i udostępniali w swoich opracowaniach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz.

te 5ohm mi nie dawalo spokoju, bo mam ze 2x15m do tylnych satelit,

screen jest z kalkulatora:

https://chemandy.com/calculators/round-wire-impedance-calculator.htm

wychodzi na to za 6m przewodu 2.5mm to 10uH a wiec 1.25ohm a nie 5.

Jeśli lepsze kable maja 2 razy niższą indukcyjnosc to każdy chyba wychwyci delikatną zmianę podczas szybkich zmian. Ale słuchając jednego dnia jednego przewodu a drugiego dnia innego to już watpię, Ja na pewno nie wychwycę, ale ja wiem że słyszę tylko do 16khz, czy dobry audiofil uslyszy to nie bede dyskutował. Jeśli ktoś daży do doskonalosci to powinien przewody zmienić.

Aczkolwiek zacząlbym od skrócenia jeśli mamy spory zapas.

Gorzej jak się ma 2x15m. 7.5ohm przy 20khz to 1/4 mocy przy 8ohmowej kolumnie, 3.8 przy 10khz, tu powinno byc zauważalne, tylko 15m przewodow za 100zl/m, razy dwa tylne surroundy, nie fajnie.

Jak cos sie rąbnąlem to mnie poprawcie.

 

 

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Same liczby to nie wszystko. Problem się komplikuje jak zmienną będzie geometria tego przewodu. Te dane się zmienią jak te 6m ułożymy w parę przewodów 2 x 3m i zaczniemy kombinować z odległością żył. Oddalając je od siebie L się zwiększy. Jak zaczniemy je ze sobą skręcać zmaleje. Tworząc pętlę zacznie się zmieni, oczywiście przełoży się to na reaktancję indukcyjną. Jak chcesz analizować to warto dotrzeć do konkretnych wartości L sprzedawanych przewodów. Niektórzy producenci podają te dane. Były też eksperymenty, gdzie laboranci mierzyli te wartości i udostępniali w swoich opracowaniach. 

Sie zmienia, ale niektorzy przesadzają, to co jest do pominiecia trzeba pominać.

Widzialem przewod spleciony gdzie dodano lice i kosmiczną cenę. No dobra jak mamy 2.5mm to minimalnie tracimy na efekcie naskorkowym, ale po pierwsze przy rezystacji miedzi nawet jak stracimy czesc powierzni to nic, a do tego jak jest pleciony to nie ma juz 2.5mm tylko jest z przewodow 1mm lub mniej wiec przy 20khz efekt nie wystepuje.

 

To plecenie to fajny wymysł, pytanie jak ogolnie sie zmiejszy indukcyjnosc przy spleceniu, a jak przy poprowadzeniu równoleglym kilku zaizolowanych przewodow, no ico bedzie jak jeszcze zmieszamy. Pewnie wzrośnie pojemnosc ale czy znaczącoe? Fajny temat, jak znajde chwile to zakupie trochę 1mm w cenie 1zl/m i sie pobawie 🙂

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

To nie audiofile tylko idioci. Kto słucha używając wieszaka? ;) 

Równie dobrze można komuś wmówić, że kupa smakuje jak czekolada bo jest brązowa. Nie wierzysz? To spróbuj ;) 

Z wieszaka drutowego wyjdzie jakke 40cm przewodu, przy takiej długoś róznica może nie być niezauważalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kenobi napisał:

Nie widziałem co o tym mysleć więc wrzucilem  do analizy i wyszlo tak, ciut ponad 0.02V

Do tego typu analiz zachęcam do zapoznania się z Ltspice. Poniżej zrzut dwóch screen`ów dla obwodu zastępczego przewodu głośnikowego. R=0,1R, C=10pF, dalej analizując i zmieniając indukcyjność sprawdzasz pasmo przenoszenia. Dla L = 10uH spadek tylko - 0,5 dB dla 20kHz ale jak zwiększymy L do 40uH to spadek charakterystyki  - 3dB mamy już dla ok. 16kHz ;) 

 

40uH (Medium).jpg

10uH (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Do tego typu analiz zachęcam do zapoznania się z Ltspice. Poniżej zrzut dwóch screen`ów dla obwodu zastępczego przewodu głośnikowego. R=0,1R, C=10pF, dalej analizując i zmieniając indukcyjność sprawdzasz pasmo przenoszenia. Dla L = 10uH spadek tylko - 0,5 dB dla 20kHz ale jak zwiększymy L do 40uH to spadek charakterystyki  - 3dB mamy już dla ok. 16kHz ;) 

 

 

 

Po pierwsze skąd ci sie wzielo 40uH? 2x3mx2.5mm zwykłego przewodu to 10uH

Po drugie większość kolumn to kolumny 8 ohm i nawet jak mają spadki impedancji to na ogół przy niskich częstotliwościach

rezystancja przewodu 6m x 2.5mm to 0.021 a nie 0.1

Jest wiele programów, z pspice korzystałem na PW ale każdy inny program przy tak prostych ukladach daje rade.

Nawet jak dorzucisz te pomijalne pojemnośći i rezystancje to przy 10uH i 8 ohm masz nadal 0.025V spadku na przy 1V, wiec nadal poruszamy sie w odrębie 0.5dB. Kto to usłyszy? I jaki mato sens, jesli najlepsze kolumny trzymaja dokladnosc 3dB, a reszta w wiekszosci to ma pofalowaną charaktrerystyke niczym morze przy 10 w skali beauforta.

Screenshot_20210131_002719_com.ecstudiosystems.electriccircuitstudio~2.jpg

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kenobi napisał:

Po pierwsze skąd ci sie wzielo 40uH? 2x3mx2.5mm zwykłego przewodu to 10uH

Tak się czepiłem tych 40uH bo widziałem w jakiejś publikacji i mi utkwiło w pamięci. Tu w tabeli pod koniec artykułu chyba. 

 

10 godzin temu, Kenobi napisał:

poruszamy sie w odrębie 0.5dB. Kto to usłyszy? I jaki mato sens, jesli najlepsze kolumny trzymaja dokladnosc 3dB, a reszta w wiekszosci to ma pofalowaną charaktrerystyke niczym morze przy 10 w skali beauforta.

To już nieistotne chyba kto co usłyszy. Ważne, że zjawisko istnieje, zależy od materiałów i geometrii przewodu, co jest przez producentów kabli wykorzystywane. 

Tu masz ciekawą wypowiedź dr S. z której wynika, że indukcyjność ma znaczenie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To już nieistotne chyba kto co usłyszy."

Piękne podsumowanie.

To ze zjawiska występują to nie znaczy ze należy je uwzględniać jeśli są malo istotne.

Artykuł jak nabardziej rzetelny, ważne aby patrzeć na wnioski.

Grubosc przewodu a reystancja - Do 2m wyarczają przewody 0.75mm

Efekt naskorkowy - przy 20khz redukcja przewodu 2.54mm2 do 1.75mm2 ale zapomnieli przypomniec ze do 2m wystarcza 0.75mm

Indukcyjnosc ma tu najwiekszy wpływ, ale do 1.5db to bym sie przyczepił chyba ze mowa o dłuższym przewodzie. Przy 2 metrach nie ma sensu sie przejmowac i zastosowanie dobrej jakości przewodu 2.5mm w zupełnosci wystarczy.

Screenshot_20210131_105429_org.mozilla.firefox~2.jpg

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
32 minuty temu, tomek4446 napisał:

@Bahzell niestety mam dla Ciebie złą wiadomość , aby wyłapać te wszystkie niuanse brzmieniowe , pełną artykulację wokalu i przede wszystkim zrozumieć o co gościowi chodzi, musisz pójść z kablami sporo wyżej niż 250k euro ;) 

Cała ta dyskusja przypomina mi jak pracowałem na studiach w laboratorium fizyki ciałą stałego na pwr. Mierzyliśmy tam różne próbki komercyjne pod kątem tego jak dobrze święcą. Sprzęt za grube pieniądze, świetnie wykształceni ludzie. Pełna profeska. I nagle padł pomysł, żeby poprawić wyniki badań zrobimy swoje kable! Została zrobiona specyfikacja, wydział materiałoznastwa dostał zlecenie i ogień. PO raptem 3 miesiącach mieliśmy kablowego świętego grala. Powiem wam, jakby wszystko lepiej zaczęło działać. Sprzęt się lepiej kalibrował, ustawianie toru szybciej szło, wibracje mniejsze od razu były i jakby prąd lepszy do zasilaczy dochodził.

A spytacie pewnie o wyniki. Wyniki też były lepsze. Tylko był jeden mały problem. Gdzieś w międzyczasie kable nam się zapodziały. Wiecie stanowisk było z 10 do pomiarów. Próbek mnóstwo. 

Jaki z tego morał? Jak ktoś chce usłyszeć kable to usłyszy. IMHO największym plusem drogich kabli jest to że są ładniejsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kenobi napisał:

"Ultimately, I think it's reasonable not to sweat the small stuff with speaker cables. Nothing wrong with adding "bling" and having fat cables but you're unlikely to hear a difference unless the designer purposely played with the LCR values beyond that of these zip-cords."

"Needless to say, I believe all audiophile speaker cable reviews should include measurements of these basic LCR value (here's looking at you The Absolute Sound and Hi-Fi+)"

"Let's face it, the audio Industry will always bias towards subjectivity because it prefers to deal in "opinions" and conclusions can always be steered towards "go listen for yourself" - which these days typically means putting money down, dealing with shipping, and the hassles of a return possibly."

I chyba najlepsze:

"a subjective perspective is easier to deal with, it's less emotionally taxing. Nobody wants to be told one is wrong using factual evidence these days, right? Not just audiophilia, but it seems to me that in many areas of public discourse, having "fun", accepting claims of "lived experience" no matter how ridiculous, is more important than education, understanding, and appreciating what is truth."

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się najbardziej podoba to:

48 minut temu, Stolarz napisał:

"Let's face it, the audio Industry will always bias towards subjectivity because it prefers to deal in "opinions" and conclusions can always be steered towards "go listen for yourself" - which these days typically means putting money down, dealing with shipping, and the hassles of a return possibly."

Piękne i jakże prawdziwe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...