Skocz do zawartości

Kolumny do 10 000 pln - zawrotnie trudny wybór.


Daw Wie

Recommended Posts

Witam serdecznie audiofile,

Długo oczekiwane oraz upragnione zakupy sprzętu lepszej klasy okazały się nie tak jak się kiedyś spodziewałem przyjemne, ale dość kłopotliwe i problematyczne. Trudno wybrać sprzęt opierając się jedynie na recenzjach, po których czytaniu 10, 15 z kolei kręci się już w głowie i już całkiem nie wiadomo co wybrać. W salonie nie będzie możliwości odsłuchania wszystkich, lecz optymalnie wybranych. Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o radę i pomoc doświadczonych słuchaczy. 
Chcę wyposażyć dwa pokoje, 18m2 oraz 20m2. Para kolumn do 10 000 pln do wzmacniacza Cambridge CXA80 oraz druga para kolumn do 10 000 pln i wzmacniacz do 10 000 pln.
Parę kolumn i wzmacniacz chciałbym dobrać dla siebie zwracając szczególną uwagę na bas. Słucham dużo muzyki z mocnymi gitarami. Zależałoby mi na nisko schodzącym basie, lecz kontrolowanym i nie dudniącym. Tak żeby stopa charakteryzowała się dynamiką, a pod nią rozchodził się głęboki bas. W dotychczasowych tanich "kolumnach" w większości nagrań niestety bas i stopa zlewają się (chodź i tak Cambridge poprawił ich kondycję), więc mam nadzieję, że w lepszych kolumnach będę mógł delektować się rozdzieloną falą basową pod stopami. Bardziej zależy mi na tzw. "muzykalności i cieple", przestrzenności dźwięku oraz przyjemności ze słuchania muzyki niż studyjnej neutralności.  Dodatkowo późnymi wieczorami słucham jazzu, klasyki oraz ambientu. Jednak mam fioła na punkcie basu oraz perkusji, dlatego w recenzjach zwracam szczególnie uwagę na ten punkt. Nie chciałbym dokupywać subwoofera, bo musiałbym wybrać tańsze kolumny, chyba, że tak ostatecznie byłoby lepiej.  
Z kolumn jak na razie moją uwagę zwróciły Kef R500, Kef Q950, Polk Audio RTiA7, Pylon Audio Diamond 28, Audiovector QR 3 i ... im więcej czytam to pojawiają się Elac, Canton, Sonus Faber, Dali i reszta. Można zgłupieć.  Aczkolwiek lepszy obfity wybór niż jego brak. Jeśli chodzi o wzmacniacz to czytałem wyjątkowe opinie, szczególnie jeśli chodzi o bas na temat Hegla H80, ale może znajdę coś lepszego innej firmy do 10 000 pln.
Z kolei do Cambridge CXA80 chciałbym dla Taty podłączyć kolumny do słuchania klasyki i progresywnego rocka, tak żeby miał wyjątkową przyjemność ze słuchania muzyki oraz mógł czerpać wyjątkowe wrażenia z przestrzenności i stereofonii dźwięku a nie koniecznie ją laboratoryjnie analizować. 

Wiem, że to trudny i czasochłonny temat, ale jeśli są osoby, które rozprawiły się już zwycięsko z tymi problemami oraz znajdą czas to proszę o sugestie i z góry dziękuje za poświęcony czas.  Nieuchronnie przed zakupem będę musiał spędzić jeszcze kilka popołudni z recenzjami, a następnie dopiero będę próbować umówić się na wybrane odsłuchy na ile to możliwe.

Pozdrawiam / Dawid

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet ciekawy by coś fajnego nabyć , myślałeś o wzmacniaczu lampowym ?

Szkoda ,że nie napisałeś skąd jesteś , bo np. na Śląsku mógłbyś sobie np. obadać studio16hertz minas anor z jakąś lampą cayina u producenta/dystrybutora , ew. w s4home (Oświęcim) elac fs247.3 , monitor audio silver 500 , heko direkt (pod lampę , chociaż i pod tranzystor dałyby radę) , w q21 (Pabianice) audiovector qe3 , focal aria 926. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Poczytam o sprzęcie, który zaproponowałeś.

Jestem z Wrocławia, więc punkty, o których wspomniałeś są dla mnie osiągalne.

Tak, myślałem o lampie.  Jednak mam jeszcze za mało wiedzy, żeby odpowiednio wybrać i dopasować wzmacniacz lampowy do kolumn, bo z tego co już się dowiedziałem to trudniejszy temat. Poczytam jeszcze, bo perspektywa lampy brzmi zachęcająco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tak samo jak nie znajdziesz realnej odpowiedzi w testach tak samo nie znajdziesz odpowiedzi na forum. Sprzętu jest bardzo dużo w tej cenie. I to dobrego! 

Do cxa80 polecam sprawdzić coś ciemniejszego, cieplejszego. Elec uni fi, monitor audio seria gold, Polk audio rtia9. Pominął bym jaśniejsze modele jak canton czy Dali.

Z kolei w drugim zestawie no wybór jest tak szeroki że aż szkoda pisać. 

W każdym razie zaczął bym tutaj wybór od kolumn a dopasował wzmacniacz. 

Zadzwoń do nas mamy kilka wymienionych kolumn, studio 16hz, audiovectory, polki ito itd. podeslemy ci do domu na wypożyczenie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest dokładnie tak jak piszesz, im więcej czytamy recenzji tym mniej wiemy na dany temat. Warto w takim przypadku odsłuchać zestaw ale nie zawsze jest taka możliwość z powodu braku czasu lub odległości.
Do Cambridge CXA polecałbym polskie konstrukcje Audio Academy Hyperion IV Plus lub Pylon Audio Diamond 28. Obie pary bardzo dobrze zgrywają się z CXA. Audio Academy będzie się charakteryzować czystszym dźwiękiem. Z kolei Diamond 28 posiadają lepszą prezentację sceny dźwiękowej.

Hegel H80, a tak na prawdę w chwili obecnej h90 to dobry wybór, niemniej jednak jest to wzmacniacz o dosyć technicznej barwie co w Twoim przypadku może się nie sprawdzić skoro chciałbyś osiągnąć ocieplenie dźwięku z mocnym dołem. Proponowałbym połączenie kolumn KEF R700 ( nie R500, ponieważ są to o wiele spokojniejsze kolumny) w połączeniu z Atoll IN200 Signature. 
Dobrym wyborem może się okazać także Adam Vox Set w połączeniu ze wzmacniaczem hybrydowym Vincent 237MK. Mamy tutaj brzmienie bardzo dokładne z mocną podstawą basową. Dzięki wzmacniaczowi hybrydowemu uzyskujemy brzmienie ocieplone na średnicy, które jest bardziej bezpośrednie.

Zapraszam do kontaktu  i ustalenia szczegółów. Jeżeli byłaby taka możliwość to zapraszam do naszego salonu aby odsłuchać wspomniane zestawy.

Pozdrawiam
Szymon

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Cambridge'a obowiązkowo przesłuchaj ELAC FS 247.3, ostatni klient który przyszedł do nas z tym Cambridge'm wyszedł własnie z tymi Elacami. 

Natomiast co do 2giego systemu- Copland 405A (w outlecie można go wyrwać za 10k) + ProAc Response DTwo (przekraczamy budżet, ale po negocjacjach zbliżymy się do założonego budżetu).

ProAc Response Dtwo to bardzo duży monitor, który spokojnie nagłośni twoje pomieszczenie. ProAc to wybitna spójność, neutralność przekazu, a połączenie z Coplandem jest jednym z moich ulubionych. Posłuchałbym również Moon 240, również fajna synergia w połączeniu z ProAc. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Pomogły i zawęziły już część wyboru. Do wzmacniacza Cambridge CXA80 skupię się na kolumnach Pylon Audio Diamond 28, Audio Academy Hyperion IV, ELAC FS 247.3, Elac Uni-fi, Polk audio rtia9, Kef R700 . Nikt nie polecał Audiovector QR 3, czy to znaczy, że odradzalibyście połączenie z Cambridge? 

Zapytam również jak użytkownik Kraft, czy te głośniki nie będą za duże do pokoju 20m2, co mogłoby mieć negatywny wpływ szczególnie na bas ?

Co do wyboru wzmacniacza to zwrócę szczególną uwagę na zaproponowane przez was. 

Proszę jeszcze doradzić mi na jakie kolumny zwrócić uwagę gdybym decydował się na wzmacniacz lampowy?

W następnym tygodniu odezwę się w sprawie odsłuchów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...