Skocz do zawartości

kolumny pod amplituner Yamaha R-N602 (lub Yamaha R-N803D)


Yatza

Recommended Posts

Cześć, jestem tu nowy.

chcę kupić amplituner Yamaha R-N602 (lub ew. R-N803D) i mam dylemat/problem nad doborem kolumn do tego sprzętu.

Pokój ma ok. 20 m2 w kształcie prostokąta o boku 4,2 x 4,75m, raczej słabo umeblowany: biurko, dwie małe komody, wąska witryna i kanapa centralnie na przeciwległej ścianie w stosunku do kolumn. Kolumny będą stały na dłuższym boku i oddalone  od ściany ok. 65-70cm (ta odległość jest liczona od przodu kolumny, więc od tyłu, w zależności od głębokości skrzyni będzie mniej). Rozstaw kolumn to ok. 1,9-2,0m (kwestia umeblowania). Odległość od każdej z kolumn "do ucha słuchacza" to ok 3,0-3,2m.

Muzyka to głównie rock przeplatany z metalem. Oczywiście od czasu do czasu przeplatane jakąś inną muzyką (radio internetowe, trochę elektroniki czy bieżące "hity radiowe" ? )

Do słuchania głównie spokojnego, choć czasem/rzadko i nieco głośniej.

Moje pierwotne założenia to kolumny ze stajni B&W, a dokładnie 685 s2 na standach. Niby prawie wszystko fajnie, ale na odsłuchu (nieco większe pomieszczenie) brakowało mi nisko schodzącego basu na tych kolumnach (czy raczej na zestawie z R-N602). Nie, że nie było basu w ogóle, ale "brakowało tej kropki nad i" jeśli chodzi o dół.

Większe B&W, czyli 683 wydają się już za mocne do tego metrażu, nie próbowałem. Nie wiem jak wyglądałoby połączenie R-N803 z nowymi 606 B&W i czy w kwestii basu coś by się polepszyło - to oczywiście mogę sprawdzić.

Nie mniej jednak prośba o propozycje i sugestie co poradzilibyście jako bardziej obeznani: chciałbym się zamknąć w kwocie max 3000 zł za parę kolumn i wolałbym podłogowe. Nowe. Oczywiście mogę skusić się na inne firmy. Amplitunery Yamahy zostają.

Z analizy forum wynika, że najczęściej pada hasło HECO 700 Aurora, choć nie wiem czy to w moim przypadku najlepszy kierunek no i czy coś oprócz tego można byłoby rozważyć?

Edytowano przez Yatza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Złe zacząłeś. Wybrałeś amplituner i teraz szukasz kolumn. A szukaj na odwrót. Najpierw kolumny których dźwięk będzie ci odpowiadał a później amplituner. Może się okazać że na jednych kolumnach warto dołożyć a na drugich nie. 

Moje typy do odsłuchu to aurora 700, bronzer 6, zensor 7, quantum 725, może elac f6.

Chyba że szukasz monitorów to studio 16 Hz canto one, magnat humidor, 

A do tego dobierz amplituner.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n803d-mission-qx-3.html

 

Ten zestawik to wprawdzie moja nieco naciągnięta górna granica budżetowa, nie mniej jednak do rozważenia.

Szukam w necie recenzji/testu tych QX-3 i opinii właścicieli - prośba o linka.

Nurtuje mnie pytanie czy te dwa 130mm głośniki sprostają wymaganiom odnośnie basu. Przypominają nieco 684 S2, a te jeśli chodzi o bas...

Wiadomo - do przesłuchania przy najbliższej okazji.

Edytowano przez Yatza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mission Qx-3 z Yamaha 803 brzmią solidnie.

Pytanie - czy ktoś z forumowiczów jest właścicielem tych kolumienek (Mission Qx-3 lub innych z tej serii) i chciałby podzielić się własną opinią jeśli chodzi o dłuższe wrażenia odsłuchowe? Seria dostępna w sumie od niedawna, ale zakładam, że u niejednego w domu grają...

?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Z amplitunera ostatecznie zostaje Yamaha 803d. Do niej dobieram kolumny i "tylko" ta kwestia zostaje do załatwienia. 

 

A wybór nie jest łatwy - po kilku odsłuchach temat wygląda następująco:

- Bowersy z serii 600 - nie do końca mój gust: podstawki są nieco za małe i brakuje dołu, a 603/683 są ...za duże, za potężne, jeśli chodzi o dźwięk. Do tego trochę zbyt szczegółowe, oczywiście jak na moje gusta.

- Klipsch - za ostro + brak środka

- Pylon Audio (nie pamiętam jaki, na pewno nie był to sapphire 25, ale coś budżetowego) - nie chwyciło, choć być może trzeba wrócić  do czegoś innego z tej stajni.

- Dali Zensor 7 - w moim odczuciu grają głównie środkiem - poszukuję znacznie więcej dołu, także trochę więcej góry.

Na placu boju pozostają Missiony z serii Qx (3 lub 4) - brzmią fajnie, pełnym dżwiękiem i przy najbliższej okazji podjadę i wezmę na testy, ale dopóki nie kupiłem tematu nie zamykam.

Jakieś sugestie na coś innego? (budżet na kolumny: 3-4k). Podłogówki.

 

Nie ukrywam, że z innych kolumn zastanawiam się nad HECO Aurora 700. Nie słuchałem co prawda, ale mam to w planach. 

Czy ktoś z kolegów słuchaczy testował Aurory w pomieszczeniu ok. 20 m2. Jakie wrażenia pod kątem basu?         

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco Aurora 700 to dobra opcja, warto posłuchać przed podjęciem decyzji. Z mojej strony namawiam jeszcze na posłuchanie Q Acoustics QA3050i oraz Audio Academy Phoebe III. Audio Academy to najbardziej audiofilską konstrukcja, równiejsza, stawiająca na barwę, plastykę, naturalność, spójność. Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wspomnianego HECO Aurora 700 muzycznie bardziej pasowałaby Yamaha 803d czy raczej Onkyo 8270/8250 ?

Zarówno pod kątem cichego, wieczornego słuchania jak i czasem głośniejszego...

(głównie pod mocniejszy rock, ale też inne gatunki muzyczne)

Ktoś użytkuje jeden z tych zestawów ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego tu nie rozumieć? 

Jesteśmy na forum więc dyskutujemy - większość "nowych" forumowiczów przed zakupem sprzętu rozważa przynajmniej kilka opcji do momentu zakupu. Każdy oczywiście ma jakieś przemyślenia, ukierunkowania, jednak warto podpytać czasem o słuszność wyboru czy same doświadczenia z odsłuchem w warunkach domowych.

Takie też było ostatnie pytanie. Jako, że nie znalazłem sklepu we własnej okolicy (wielkopolska), gdzie można odsłuchać jednocześnie zarówno Yamahę jak i Onkyo z Aurorami, dlatego warto podpytać...

W sumie chciałbym zbudować zestaw w oparciu o Yamahę 803s, niemniej jednak przewija się kilka wątków porównawczych ze wspomnianym 8270/8250. Dlaczego więc nie rozpatrzyć konkurencji, skoro nie ma opinii negatywnych np w połączeniu 8270 z Aurora 700? Gdyby opinie krążące po forum wrzucić do wspólnego mianownika, to opinie proYamaha są głównie w detaliczności, szczegółowości a także podbiciu skrajnych pasm, choć tutaj głównie opisy w przypadku 602. Lepszy wg mnie wybór do orkiestry, jazzu, ale też do rock niezły (słuchałem z innymi kolumnami). Onkyo w moim odczuciu jest nieco spokojniejszy, mniej ostry, za to cieplejszy. Pytanie czy lepszy, albo czy nie za ciepły - do sprawdzenia na odsłuchu z Aurorami...

Ja wiem, że połowa udzielających się na forum to sprzedawcy/handlowcy, ale dopuście również zwykłych domowych użytkowników...

?

Bez urazy 

Edytowano przez Yatza
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.11.2018 o 17:27, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Test był w Audio albo Audio-Video parę miesięcy temu.

Nie wiem / i chyba nie chcę wiedzieć :) / jak to zrobiliście , ale bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ten ten zestaw na AVS. A zaznaczam , że nie jestem wielkim fanem 803D :)

1 godzinę temu, Yatza napisał:

ale dopuście również zwykłych domowych użytkowników...

 

Warto przed zakupem posłuchać u siebie w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zwykły domowy użytkownik, słucham różnej muzyki,ale przeważnie rock i mocniejsze odmiany(od Queen,Pink Floyd,Led Zeppelin, Black Sabbath,Mötley Crüe,itp.trochę bluesa, muzyka filmowa oraz taki wykonawcy jak Vangelis,Jean-Michel Jarre,Enigma itp.+trochę klasyki) miałem okazję słuchać takiego zestawienia Onkyo tx 8250+Heco Aurora 700 i w moim odczuciu brakło tym kolumną trochę szczegółowości oraz bas trochę dominował nad resztą pasma z Yamahą nie słuchałem, kolumny dobierałem do Onkyo tx8250 ponieważ taki amplituner miałem już zakupiony.Odsłuch to podstawa, poszedłem do sklepu po kolumny za 2000-2500,a po odsłuchach wyszedłem z kolumnami za 4000 tyle wtedy kosztowały Polk Audio s55, które właśnie w finałowym pojedynku wygrały z Heco Aurora 700.Także nie popełnij błędu i nie kupuj sprzętu w ciemno,jak masz możliwość wypożycz sprzęt do domu.Od siebie polecam jeszcze posłuchać zestawienia Onkyo tx8250/70 z Monitor Audio MR6.Poniżej lista jakie kolumny słuchałem z Onkyo.

1.Magnat Shadow 207

2.Tannoy Mercury 7.4

3.Magnat Tempus 77

4.Stx Electrino 250

5.Heco Aurora 700

6.Klipsh Rp260f

7.Polk Audio s55

8.Monitor Audio MR6

 

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yatza w większości twoich postów pytasz o opinie innych, stąd mój post.

 Onkyo 8270/8250 możesz porównywać do R-N602. R-N803D nie ma konkurenta w swojej kategorii.

Nie znajdziesz sklepu w Poznaniu który ma wszystko czego chcesz, dlatego sugeruję wypożyczyć R-N803D i podjechać z nim tam gdzie stoi Heco i Onkyo (w Poznaniu najprawdopodobniej na Palacza).

 

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem / i chyba nie chcę wiedzieć :) / jak to zrobiliście , ale bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ten ten zestaw na AVS. A zaznaczam , że nie jestem wielkim fanem 803D :)

To akurat jest bardzo proste. R-N803D musiał stać w tej sali, a że Yamaha nie narzuciła nam wymogu, żeby grał z ichniejszymi głośnikami mogłem wybrać sam. Podoba mi się to zestawienie i uważam, że w tym budżecie (6k za zestaw) to świetna propozycja i dlatego tak to ustawiliśmy. Ot cała historia :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...