Skocz do zawartości

Dylemat: Kolumny podlogowe+ ampli lub wzmacniacz z DAC


Przemek Ost

Recommended Posts

Witam,

poszukuje calego zestawu tak jak w temacie. Na poczatek troche danych:

1) Mieszkanie w bloku. Salon 20m2 (plan w zalaczniku)

2) Muzyka jakiej slucham to glownie hip hop. Zalezy mi na dynamicznym brzmieniu i wyrazistym, nie meczacym basie. Ale srednie i wysokie tony sa tak samo wazne. 

3) Cena zestawu do 4000zł

 

wiem że podobnych tematow jest wiele, ale wciaz sie waham nad podstawowa decyzja: amplituner czy wzmacniacz. Sprzet glownie do muzyki, ale bedzie podlaczony rowniez TV i w przyszlosci konsola. 

Mam kilka typow do odsluchu takich pewnych tj:

1) amplituner Yamaha N402 lub N602 oraz Onkyo 8250

2) wzmacniacz powtarza sie wszedzie w tej grupie cenpwej NAD C326 BEE

3) kolumny: Indiana Line Nota 550 i Melodica BL30 mk3

Co jeszcze proponujecie ? Czy do wzmacniacza dobrym wyborem bylby WXAD -10 ( chce korzystac ze spotify) ?


Wie ktos gdzie tego mozna posluchac w trojmiescie ? :) 

z gory dzieki za informacje

 

 

20181111_205700.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Prawie dobrze :)

Po pierwsze zdecydowanie wzmacniacz a więc model 326BEE jak najbardziej tak.

Druga sprawa to nie Melodika BL30 a BL40MKII to większe kolumny odpowidnie do Twojego salonu i znacznie lepsze od 30tek czy Indiany.

Kolejna sprawa to do samego Spotify kup Chromecast audio a zainwestuj w lepszyc DAC Cambridge DAC 100.

Zapraszam

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na pewno najlpeszą opcją dźwiękowo będzie klasyczny dobry wzmacniacz. W tym przypadku wchodzą w rachubę dwa rozwiązania. Pierwszym jest NAD C326 BEE z zewnętrznym przetwornikiem np. Cambridge Audio DacMagic 100. W takiej konfiguracje jednak nie masz Spotify. Drugą opcja jest wzmacniacz NAD C338, który posiada wbudowany przetwornik oraz Google Chromecast, dające dostęp m.in. do Spotify. W podobnym budżecie będzie jeszcze wspomniany wcześniej NAD C326 BEE z WXAD-10 i Cambridge Audio DacMagic 100. To rozwiązanie może okazać się najlepsze dźwiękowo, jednak jest na pewno więcej komplikacji i aż trzy urządzenia. Na plus bardzo rozbudowana i świetnie działająca platforma MusicCast.

Kolumny - Indiana Line Nita 550X to raczej cieplejsze, dobrze wypełnione, gęste granie z dobrą podstawa basową. Dobrze skomponuje się to z NAD. Jako alternatywa można jeszcze spojrzeć na Monitor Audio MR6, które teraz u nas są w bardzo atrakcyjnej cenie oraz zaproponowane przez kolegów Melodika, ale także polecamy model większy BL40 MK3.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi, troche przekracza to na wstepie zalozony budzet, pewnie skonczy sie jak zwykle wydatkiem +30% (aczkolwiek wole tego uniknac ;) ). Sprobuje na poczatek odsluchac to na zywo w salonie, wybiore wzmacniacz i do niego chcialem juz u siebie w mieszkaniu posluchac kolumn i na tej podstawie dopiero wybrac :)

Btw jak wielką uwage przylozyc do okablowania ? czego bede potrzebowal i co polecacie ? bo o tym to nie mam zielonego pojecia 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość, zapraszam do nas. Jeśli za daleko, to jest możliwość wypożyczenia. Pamiętaj, że zawsze przy zakupie zestawu możesz liczyć na bardziej atrakcyjną cenę.

Wracając natomiast do okablowania, zostaw to na koniec. Jest ważne, ale to ostatni szlif systemu. Najpierw skup się na wybraniu najbardziej dopasowanej do Twoich preferencji konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Ost Yamahy, Nad'a oraz Indiany możesz posłuchać w naszym sopockim salonie. 

Zestaw  NAD C338 + NOTA 550X wydaje się najbardziej optymalny. Kolumny Indiana Line 550 gabarytem pasują do twojego pomieszczenia, charakteryzują się ciepłym dźwiękiem o solidnej jak na tak filigranową konstrukcję podstawie basowej- przy twoich upodobaniach muzycznych powinny się wpasować. NAD C338 to wzmacniacz z wbudowanym chromecastem, będziesz więc mógł strumieniować spotify bez żadnych dodatkowych urządzeń. Dodatkowo wzmacniacz posiada wejścia cyfrowe, czyli podłączysz TV bez dodatkowych urządzeń.

Jak zawsze polecam odsłuch, nasz Sopocki salon mieści się przy Al. Niepodległości 725. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na pierwszym odsłuchu:

porównywałem to co było dostępnego "ciekawego"

amplitunery: Yamaha N602 i Onkyo 8250.

wzmacniacz: Onkyo A-9010

kolumny: Melodika BL40, Monitor Audio MR6, Tannoy Mercury 7.4.

 

Na początek głośniki: poprostu przepaść, Melodika BL40 klasę wyżej. Różnica widoczna na pierwszy rzut oka i nic się nie zmieniało po zmianie kolejno aplitunerów i wzmacniacza. Melodika zaskoczyła świetnym dołem i górą, środek nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia, aczkolwiek pod względem konkurentów i tak wypadała lepiej. Nie ma co tutaj się więcej rozpisywać, trzeba porównać ewentualnie z czymś jeszcze. Może te Indiany im dorównają ? zobaczymy.

 

aplitunery i wzmacniacz... powiem szczerze, bez większej różnicy. Czytałem, że Yamaha dysponuje lepszą dynamiką itd. Powiem tak, może minimalnie, ale Onkyo dotrzymuje kroku, momentami miałem wrażenie że lepiej na Onkyo grał środek, ale zbyt krótki odsłuch i próba żeby to jednoznacznie stwierdzic. To samo tyczy się w sumie podmiany na wzmacniacz, delikatna różnica była, ale czy warta zamieszania z ilością dodatkowych sprzętów tu bym się wahał. Czekam na NAD 326BEE razem z melodiką + jeszcze inne kolumny.

 

Tyle że jak liczę tego NAD 326 + Cambridge Audio DacMagic 100 + WXAD-10 to juz mamy kwote ponad 3000 zł więc co tu porównywać z połowę tańszą ww. Yamaha czy Onkyo. Nie zejde nizej niz Melodika BL40 bo tak mi sie spodobał,y a wtedy z zalozonych 4000 zrobia sie 5500 co jest nieakceptowalne :D Jak reszta tanich wzmacniaczy do max 1300 zł będzie brzmiec podobnie do tego odsluchanego onkyo 9010 to pójdę w strone aplitunera stereo, który ewentualnie w przyszłości będzie mógł ustąpić miejsca mocniejszemu sprzętowi :)

EDIT: z ciekawości... Heco Aurora 700 do takiego pomieszczenia jak moje (plan w 1 poście) 20m2 byłyby za duże ? 

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jeszcze pytanie techniczne, jeżeli amplituner Yamahy N602D posiada 2 wejścia optyczne to czy najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest podłączenie konsoli (powidzmy PS4) do jednego z nich a TV do drugiego ? Na ten moment TV jeszcze nie kupiony to samo jak konsola, ale zastanawiam się przyszłościowo. Widze że w przypadku klasycznych wzmacniaczy byłoby to chyba jeszcze bardziej zamieszane... co skłania mnie coraz bardziej właśnie do amplitunera w tym przypadku.

 

Uważacie że jest sens chociaż testować Heco Aurore 700 w moim przypadku (salon 20m2 w bloku) czy to będzie za mocne ?

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Ost

Kolumny nigdy nie są za mocne ?

Ważne by kolumny były odpowiednio dobrane do pomieszczenia. Za duże mogą dudnić. Za małe nie dadzą wystarczająco dużo niskich tonów. 

Moc kolumn jest informacją jaką maksymalną mogą przyjąć by ich nie spalić. ?

Kolumny same w sobie mocy nie mają. 

Ważne by zadbać o akustykę i zapewnić kolumnom właściwy rozstaw względem siebie, ścian i miejscem odsłuchu. Kolumny powinny się "widzieć". 

Najlepiej wypożyczyć do domu i sprawdź. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender pisząc za mocne właśnie to miałem na myśli. Obawiam się o akustykę tego pomieszczenia, jest stosunkowo mało mebli, na ścianach nie ma jakiś półek z książkami itp. Chyba musze zainwestować jeszcze w dywan itp rzeczy :D

Pewnie skończy się na bezpośrednim porównaniu Heco 700 z BL40 w warunkach domowych, dzięki za odp:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2018 o 08:18, Q21 napisał:

(...) W podobnym budżecie będzie jeszcze wspomniany wcześniej NAD C326 BEE z WXAD-10 i Cambridge Audio DacMagic 100. To rozwiązanie może okazać się najlepsze dźwiękowo, jednak jest na pewno więcej komplikacji i aż trzy urządzenia(...).

 

@Q21 Powiedz mi jeszcze co miałeś na myśli mówiąc "więcej komplikacji" ? Coś poza potrzebą podłączania/korzystania z 3 urządzeń ?

 

W sytuacji gdzie chciałbym na początkowym etapie, podłączyć jedynie TV do wzmacniacza NAD 326 i stremować muzykę przez spotify (pomijam konsole, odtwarzacz CD itd) to czy potrzebuje tego DAC'a ? (nie zalezy mi tutaj na super jakości dźwięku z TV). Pytam bo rozważam jeszcze zakup WXAD-10 i NAD326. Ale właściwie wszystko zależy od tego jak zagra z Yamaha R-N602 kolumna Aurora 700 i BL40MK III typowo u mnie w mieszkaniu (Sprzęt na testy pojawi się w tym tygodniu :) ). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej komplikacji to po prostu więcej polaczeń i 3 urządzenia, nic więcej. Jeśli zestaw będziesz wykorzystywał w połączeniu z telewizorem tylko do polepszenia jakości dzwięku z tv, to możesz spokojni zrezygnować z zewnetrznego przetwornika, za to zastosować WXAd-10. To dobre rozwiązanie.

Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok słuchałem dzisiaj NAD 326 + wxad-10 w porownaniu z yamaha 602 wypadlo to poprostu lepiej, nie ma o czym gadac, mimo ze sluchalem tego na innych kolumnach niz docelowe, bo sluchalem na Indianach tesi 561 i yamaha ns 550. NAD zrobil na mnie super wrazenie i juz nie mam watpliwosci co do wzmacniacza czy amplitunera, zagral pod kazdym wzgledem lepiej. Swoja droga co do ww. Kolumn to wypadly strasznie slabo (jak dla mnie) wzgledem bl40, mimo ze nie porownywalem ich bezposrednio. Indiany tak plytki slaby bas ze myslalem ze cos z nimi nie tak, ale za to wysokie i srednie tony swietne, mega wyraziste, poprostu kolumny do mniejszych pomieszczen i innej muzyki niz ta ktorej slucham. Yamahy dol lepiej ale gora byla znowu wrecz meczaca... czekam jeszcze tylko czy heco 700 pobija bl40 mkIII i bede mial kompletne rozeznanie na ten moment ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam z powrotem, minęło juz trochę czasu (ponad miesiąc) odkąd wybrałem sprzęt, więc czas na pierwsze oceny. 

Wybór padł na Heco Aurora 700 + Nad 326 BEE + WXAD10, a w ostatnim tygodniu leciwy odtwarzacz pożyczony od wyjka na odsłuch Sony CDP-70. Kable głośnikowe QED XTC.

Testowany był również aplituner Yamaha RN602, oraz Kolumny Melodika BL40 mk3 (u mnie w mieszkaniu, odsłuchy większej ilości sprzętu w salonach sprzedaży).

Wybór wzmacniacza/amplitunera był prosty (na tamten czas) bo pod uwagę brałem tylko Yamaha RN602 i NAD326, w bezpośrednim pojedynku NAD szybko "zaorał" brzmieniem Yamahę. Nie odsłuchiwałem innych wzmacniaczy, na tamten moment nie chciałem nadwyrężać życzliwości S4Home (teraz bym to na pewno zrobił, ale to kwestia doświadczeń w międzyczasie :D, ale o tym później). Można zapytać w czym NAD był lepszy w tym zestawieniu, praktycznie w każdym aspekcie, nie mówię że to przepaść kilku klas, ale każdy zakres częstotliwości zagrał poprostu lepiej, bardziej szczegółowo i NAD ma znacząco lepszą kontrolę nad niskimi tonami. To pociągnęło z automatu zakup WXAD10 (jestem bardzo zadowolony, sprzęt każdy zna, więc nie rozwijam jego tematu). Teraz kolumny... słuchałem tego trochę (nie mówię że dużo), ale do bezpośredniego pojedynku u mnie w salonie wybrałem Melodike BL40 (rozbiła konkurencje wcześniej w pokojach odsłuchowych, oczywiscie w swojej grupie cenowej), oraz Heco Aurora 700. Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu paczek na plus dla Heco, a dlaczego? Nie jestem jakimś pedantem estetą, ale jak za taką kasę można zrobić podstawki łapane bezpośrednio na wkręty ? Nowe kolumny a tu od spodu jakies dziwne otwory... byłem w szoku, myślałem że to używki i wcześniej kogoś fantazja poniosła i przykręcił to wkrętami, a tutaj sprawdzam na 2 dzień i wkręty są w zestawie. No nic, przecież to brzmienia nie przekreśla. Poszły na pierwszy ogień... podłączone i... niemiłe zaskoczenie, przecież w pokoju odsłuchowym grało to zupełnie inaczej! Mówie spokojnie, muszą sie wygrzać itd. dałem im trochę czasu. Później nie mogąc się doczekać szansa dla Heco... pierwsze wrażenia estetyczne bardzo pozytywne, znacząco większe kolumny, bardzo fajnie wykonane, osłony membran na magnesik, no poprostu elegancko. A dźwięk.... od początku brzmiało to znacząco lepiej, bas fajnie nisko schodzący, średnica bardzo wyraźna a wysokie tony bardzo szczegółowe (porównując do innego sprzętu którego słuchałem). Ale nie skreślałęm Melodiki ze względu na przedni bas reflex, chyba go przeceniłem. Co było gwoździem do trumny dla Melodiki ? Niesamowicie dudniący bas. Próbowałem to ustawić na wszystkie możliwe sposoby, Wiem że mój salon pod wględem akustyki ma WIELE do poprawienia, ale nie wiem co musiałbym zrobić żeby Melodika mnie nie irytowała. Na czas tamtych testów nie miałem jeszcze nawet zasłonek, plis na oknach więc pustka wszechobecna, ale Heco lepiej sobie z tym radziło. 

Ok wybór padł na Heco, minęło trochę czasu, sprzęt sie wygrzał/wygrzewa i mogę już dużo więcej powiedzieć na temat brzmienia. Po pierwsze bardzo często czytając forum nie wiedziałęm do końca czym są określenia: scena, głebia, wyrazistość, szczegółowość, ciepła, zimna barwa itd (2 ostatnie jeszcze słabo czuje swoją drogą), teraz już mam o tym dużo większe pojecie niż wcześniej, a minęło stosunkowo mało czasu. W między czasie posłuchałem sprzętu u wujka, ale takiego kilka klas wyższego, podpinaliśmy jego zestawy kolumn (5 różnych) do wielu wzmacniaczy i odtwarzaczy CD, bo wujek okazał się pasjonatem sprzętu audio (nigdy wcześniej się nie chwalił, a w domu kolekcja ponad 50 wzmacniaczy, odtwarzaczy, gramofonów itp). to był inny poziom, dostrzegłem pewne braki w moim sprzęcie, nie wiem czy to dobrze że go odwiedziłem :D:D 

Kombinowałem wiele z ustawieniem kolumn, finalnie brzmi najlepiej w przypadku, kiedy linia kolumn przecina się przed słuchaczem, a nie jak są skierowane bezpośrednio na niego, ciekawe, ale tak naprawde jest. W najbliższym czasie planuje popracować nad akustyką pomieszczenia, co na pewno bedzie na duzy plus.

To tak na szybkie podsumowanie wstępnych odsłuchów. Sprawdziłem ten odtwarzacz SONY CDP-70, wiekowy sprzęt, ale naprawdę podoba mi się jego brzmienie, mam wrażenie że lepiej niż streamer + spotify, nie wiem czy to kwestia jakości czy czegoś innego. Nie mam ŻADNEGO doświdczenia z innymi odtwarzaczami. Interkonekt ten sam co w WXAD, więc bez wpływu na porównanie. Aktualnie jestem na etapie wyboru 2 sztuk RCA do odtwarzacza i WXAD, chciałem żeby złagodziło delikatnie niskie tony, a żeby średnica i niskie tony wyraźniej zarysować. Szukam czegoś w granicach 100 zł, co polecicie ?

W przyszłości pewnie dokonam modyfikacji wzmacniacza, bo z opinii słyszałem że wzmak gra o klasę lepiej, chyba że pojawi się coś zupełnie innego na horyzoncie :D

Dzięki Piotrek z @S4Home za możliwość wypożyczenia sprzętu, popełnił bym duży błąd biorąc Melodikę po odsłuchach w studio :)

 

salon audio.jpg

Edytowano przez Przemek Ost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze to u Ciebie wygląda. Szkoda że ten stół jest tak blisko. Bo zwiększenie szerokości o 5 cm już by to lepiej wyglądało. Teraz kolumna jakby dotyka szafki.

11 godzin temu, Przemek Ost napisał:

Dzięki Piotrek z @S4Home za możliwość wypożyczenia sprzętu, popełnił bym duży błąd biorąc Melodikę po odsłuchach w studio :)

Mowiłem :) Odsłuch w salonie to jedno a domowe warunki to inna sprawa.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na zdjęciu tak to wygląda jakby kolumna dotykała szafki, bo jest wysunięta przed nią ok 7cm. Ustawień kolumn próbowałem mnóstwo i odsunięcie kolumny nawet 10 cm od szafki dźwiekowo nic nie dawało (albo moje ucho tego dobrze nie wyłapało) :)

A co powiesz na temat jakiś budżetowych RCA ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie bo wychodziliśmy z założenia że dobierzemy na późniejszym etapie "jak będziemy wiedzieli co delikatnie można poprawić" :) Z propozycji dostałem Wireworld Luna 8 oraz QED Performance 40. Jeden i drugi ponad wstępnie założony budżet, nie wiem czy będzie słychać róznice w ogóle względem innych kabli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...