Skocz do zawartości

Porównanie 2 przewodów głośnikowych


Recommended Posts

Witajcie. Przewody na testy miałem około 10 dni, w tym czasie przewody układały się, dało się usłyszeć inny przekaz przed oraz po wygrzaniu.

Porównam je do moich kilku letnich podstawowych przewodów Excellent OFC 6N SPE225 2x2.5mm

System > kolumny NHT 1.5, wzmacniacz Luxman L205, źródło Sony MDS-JE510, interkonekty DIY RCA, przewody głośnikowe Van Den Hul The Wind oraz budżetowe Excellent.

Akustyka poprawna, kolumny oddalone od ściany tylnej 105cm, bocznych 30-40cm, baza tworzy trójkąt równoboczny.
Panele z wełny PT80 za kolumnami oraz na ścianach bocznych, ściana za głową częściowo zaadaptowana - głównie regał z Książkami w miejscu pierwszych odbić.

Utwory testowane : znane kawałki Eweliny Flinty, 2 albumy Alison Wonderland, Kasia Kowalska - Antidotum, popularne utwory Ani Wyszkoni, Monika Brodka album Granda, Bracia - Nad przepaścią, Ira - Nie daj mi odejść, Deadmau5 Imaginary Friends, Alok - Byob oraz Jack, Crystal Castles Concerte oraz Celestica, Clean Bandit - Dust Clears oraz kilka cięższych utworów Avril Lavigne.

Na samym początku Van Den Hul grały dosyć ciemnawo, bardzo delikatnie w górnym paśmie, nie było słychać tak dobrej dźwięczności jak w moich super tanich przewodach.
Reszta pasma była zdecydowanie lepsza.

Nie ma to bardzo sensu opisywać niewygrzanych przewodów, więc lecimy z opisem po kilkunastu dniach.
Zaczynając od niskich tonów - przewody "VDH" grają zdecydowanie bardziej kulturalnym dołem pasma, jest lepsze wykończenie, zróżnicowanie wybrzmień, ilościowo nieco więcej "basu", wypełnienie trochę lepsze, niskie tony grają takim "tłustym" dźwiękiem. Potrafią zagrać bardziej głęboko, moim zdaniem świetnie dociążają np. muzykę rockową.


Średnie pasmo jest również fajnie zaznaczone, jest trochę ciepła, wokale są wzmocnione czyli rysowanie nieco grubsza kreską względem przewodów Excellent. Średnica jest taka gładka co również się tyczy reszty pasma. Mamy tu dosyć sporo ciekawej "substancji" która wciąga słuchacza.
Wykończenie bardziej gładkie, bez żadnych ostrych konturów, poprawione zostały również sybilanty które nieco dawały się we znaki przy moich gorszych przewodach.
Przewody Excellent grały bardziej jasno na średnicy, mniej ocieplonym dźwiękiem, nie było tak ciekawego rysowania wokali czy innych instrumentów. Brakowało również takiej kultury wybrzmiewania.

Wysokie tony są bardzo zróżnicowane, dosyć neutralne. Na pewno odzyskały trochę wyrównania przez wygrzanie. Ale to jeszcze nic, w ostatnim dniu testów bawiłem się z akustyką i wysokie tony nabrały jeszcze życia.
Jest całkiem dźwięcznie, może minimalnie mniej niż w przypadku Excellent, ale za to jest więcej finezji, zróżnicowania. Ogólnie wysokie tony nie starają się wchodzić na 1 plan, są raczej dopełnieniem całości. Jest dosyć gładko i bardzo przyjemnie. Przez wygładzenie wysokich rejestrów można słuchać na większych poziomach głośności, bez żadnego mlaskania o jakieś nieprzyjemne dźwięki.


Scena się rozrosła na szerokość i głębokość. Od 1 dnia słuchania dało się we znaki wyraźnie czystszy dźwięk, to była dosyć duża różnica. Mimo bardziej "gęstego" dźwięku VDH grały bardziej napowietrzoną sceną. Nieco się poprawiła lokalizacja źródeł pozornych oraz stereofonia.

Po 10 dniach testów nie był bym sobą, gdy bym nie sprawdził, jak się zachowują przewody przy innej akustyce.
Tylna ściana oraz szerokość bazy kolumn uległa zmianie, po tym zabiegu cały system łącznie z VDH zagrał jeszcze lepiej, co najbardziej się dało zauważyć to świetna dźwięczność, wysokie tony potrafiły zagrać bardziej bezpośrednio i namacalnie. Dźwięk był gładki, rysowany dosyć grubą kreską, mocne momentami wręcz zjawiskowe i ładnie rozciągnięte wokale na scenie.
Przewody grają dosyć masywnym "basem" jest sporo dociążenia, super dają sobie radę przy natłoku instrumentów.
Selektywność to jedna z największych zalet testowanych przewodów. Bez 2 zdań to kulturalne i dojrzale grające "kabelki".

 

Clipboard01888.jpg

DSC00155.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Arko55 napisał:

.Po 10 dniach testów nie był bym sobą, gdy bym nie sprawdził, jak się zachowują przewody przy innej akustyce.
Tylna ściana oraz szerokość bazy kolumn uległa zmianie, po tym zabiegu cały system łącznie z VDH zagrał jeszcze lepiej, co najbardziej się dało zauważyć to świetna dźwięczność, wysokie tony potrafiły zagrać bardziej bezpośrednio i namacalnie. Dźwięk był gładki, rysowany dosyć grubą kreską, mocne momentami wręcz zjawiskowe i ładnie rozciągnięte wokale na scenie.

To ważne, że zwracasz uwagę na konsekwencje jakie wynikają z jednej zmiany, bo rzeczywiście często trzeba wprowadzać pewne dodatkowe korekty w innych częściach systemu audio.

 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Tutaj, za chwilę przeciwnicy kabli też zaglądnął i też bedzie jak wszedzie. :(

I powinni zaglądnąć! Nie chce im się samodzielnie sprawdzać to niech choć poczytają....

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, S4Home napisał:

Tutaj, za chwilę przeciwnicy kabli też zaglądnął i też bedzie jak wszedzie. :(

Piotr

Niekoniecznie będzie jak wszędzie.

Autor bieżącego wątku napisał go starannie i z sensem, a nie jak inni (byle jak i z sensem ograniczonym do minimum).
Mam nadzieję, że inni się do tego poziomu dostosują!

Bo niektóre wątki powstają głównie po to, by namieszać i prowokować innych, a sensu w nich mało. Zaś wypowiedzi to głównie "bicie piany". Dziwnym trafem autorzy po paru swoich wpisach wątpliwej jakości znikają z Forum, a wątek ma sporo stron i większość wpisów się powtarza. Robi się tam totalny odlot (albo totalny offtop) i tyle.

Arko55 - gratulacje za ciekawy wątek i staranne przygotowanie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wpszoniak napisał:

I powinni zaglądnąć! Nie chce im się samodzielnie sprawdzać to niech choć poczytają....

Ale oni nie sprawdzają, nie czytają tylko spamują anty.

7 godzin temu, RoRo napisał:

Niekoniecznie będzie jak wszędzie. 

Autor bieżącego wątku napisał go starannie i z sensem

Ok, poczekajmy.

Obym się mylił.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kubakk napisał:

Arko55 - możesz dać link np. www producenta do tych kabli które dokładnie testowałeś ?

 

Wydaje mi się że to te https://www.canuckaudiomart.com/details/192075-van_den_hul_the_wind_mkii_hybrid_speaker_cables/images/256320/

ale lepiej by autor potwierdził lub skorygował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem nowy i stawiam pierwsze kroki w tej dziedzinie, ale też przyznaje, że kable to kable... Każdy normalny człowiek powie, że to tylko przewodnik.. Po zakupie mojej yamahy 803D i głośników miałem jeszcze stare kabelki od poprzedniej yamahy i grały ładnie (grubość żyły to 2mm2).. ponieważ tak myślałem.. i byłem bardzo sceptyczny.. któregoś dnia w sklepie elektronicznym kupiłem polską beztlenową miedz 2x4mm2 o długości 8 metrów na stronę.. po zmianie całkiem coś innego.. inny dźwięk bardzo ładny.. więc przyznaję kable mają znaczenie...

koledzy nie chce zakładać nowego tematu więc mam pytanie.. moja yamaha jest podłączona z aurorami 700 w taki sposób jak na rysunku.. kabelek na kanał A i B to 2x4mm2.. obecnie o długości 5m. niestety kable nie potrzebnie skróciłem z 8m na 5m. żona zrobiła przemeblowanie i muszę mieć 7m. czy jak teraz będę kupował nowe kable to mogę zrobić tak tj. na głośnik nisko tonowy miedz OFC 2x4mm2, a na głośniki średnio i wysoko tonowy kabel posrebrzany 2x2,5mm2 ?? celem podbicia góry.. czy ten posrebrzany tez musi być grubości 4mm2 ... długość kabli po 7 metrów na głośnik.. Przechwytywanie111.PNG.74d491403f09a0143ef3f9aeb8be831e.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...