Skocz do zawartości

A REGA to co?


Recommended Posts

Założona w 1973 roku firma w Wielkiej Brytani. Swoją nazwę zawdzięcza swoim właścicielom RElph & GAndy. Marka głównie znana w świecie audio ze świetnych gramofonów i wkładek gramofonowych. Ale produkuje także świetne wzmacniacze gramofonowe oraz wzmacniacze stereo a także odtwarzaczy CD. Rega jako firma gramofonów czy wzmacniaczy jest obecna na dość dobrym poziomie i znana przez sporą rzeszę entuzjastów techniki audio w Polsce natomiast produkuje także kolumny stereo które aż tak nie są popularne. Ramiona gramofonowe Regi dość często są montowane w najdroższych gramofonach a legendarne konstrukcje ramion znajdują się w sprzęcie  HiEnd będąc na liście części dodatkowym atutem mówiącym o jakości całego urządzenia.

Osobiscie jestem właścicielem a raczej mój syn ?gramofonu Planar 1 oraz wzmacniacza stereo Rega Brio 2017 świetny sprzęt o ciepłym szczegółowym brzmieniu. Przy tym mówiąc o wzmacniaczu trzeba powiedzieć że jest to jeden z niewielu w pełni analogowych wzmacniaczy w tym przedziale cenowym zawdzięczając swoje brzmienie w pełni analogowej konstrukcji, taka analogowa perełka w coraz bardziej cyfrowym świecie.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega od kilku lat regularnie pojawia się na Audio Show prezentując dobrze grający i w miarę niedrogi sprzęt - a przede wszystkim dopasowany również do niezbyt dużych pomieszczeń (w 2017 i 2018 roku grały nieduże kolumny podstawkowe, podłączone głośnikowym kablem Rega). W tym roku (Hotel Radisson - Sobieski) był pokazany gramofon Rega RP8 o ciekawej, szkieletowej konstrukcji (grał z wkładką MC Apheta2).

Informacje o gramofonie są np. poniżej
http://www.this.pl/produkty/rega/gramofony/gramofon-rega-rp8/

Dla osób zainteresowanych - na stronach  AUDIO jest dostępny test wzmacniacza REGA Brio (model na 2017 rok, w wąskiej obudowie).
https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2825-rega-brio

Dość często zestawy Rega są doceniane przez pisma audio i polecane jako komplet (wzmacniacz + CD lub gramofon i kolumny) wart swojej ceny. No i kolumny wcale nie są takie rzadkie i mało znane ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Warto dodać, że gramofony Rega są podatne na modyfikacje, które można samemu przeprowadzić w domu. Począwszy od wymiany okablowania ramienia (np. Isokinetik Isotone Rewire Kit for Rega tonearms), zmiana subplattera (np. GroveTracer albo TnagoSpinner, w zestawie z pulleyem, w wersjach na 1 lub 2 paski), wymiana talerza (delrinowe, akrylowe itd.), dla starszych gramofonów Rega proponuje Motor Upgrade Kit (silnik 24V, który współpracuje z zewnętrznym zasilaczem - mniej drgań), podstawa wygłuszająca od SRM/TECH (SRM/TECH Rega Silent Base), ciężarek ramienia z obniżonym środkiem ciężkości i pewnie jeszcze trochę innych ;)

Wiadomo - można w ten sposób przepakować gramofon i nie będzie to już "rega's way". Ale można też wycisnąć z gramofonu dużo więcej.

Sam nabyłem ostatnio używany Rega Planar 3 i planuję wprowadzić z czasem kilka modyfikacji (na pewno wymiana okablowania, dodanie regulacji VTA, wymiana subplattera, wymiana silnika i dokupienie zew. zasilacza). Na ale kiedy to nastąpi to ciężko powiedzieć,

Pozdrawiam,
Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Bardzo fajnie grający wzmacniacz, można słuchać godzinami z ogromną przyjemnością i bez zmęczenia natarczywością wzmocnionej górnej średnicy czy podbitymi wysokimi tonami. Oczywiście jak każdy wzmacniacz i Elicit mk5 ma swoje słabsze strony ale lista zalet jest duuużo większa.

Nie mogę się zgodzić z opinią Pana z Q21, że gra idealnie równo i sprawdzi się świetnie w każdej muzyce.  Moim zdaniem wysokie tony są delikatnie wycofane i jakby "spięte, sztywne" (brakuje im trochę powietrza i tego końcowego otwarcia)  a dolna średnica jest trochę wzmocniona. W elektronice ten pogrubiony środek trochę nie pasuje do  zwinnych skrajów pasma. Jakby ta średnica Elicit mk5 lekko dominowała i spowalniała resztę. Fajnie to słychać w porównaniu Elicit mk5 z Naimem SuperNait 3, gdzie w Naimie właśnie wszystko idzie w jednym tempie a u Regi jest zaciągnięty lekki hamulec na średnicy, która "nie nadąża" za skrajami. 

Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii i moja nie musi być wcale tą (jedynie) słuszną, może to Q21 jest bliższe prawdy :) 

ps.  Chciałbym prywatnie użytkować ten piecyk ale nie można mieć wszystkiego. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kaczadupa napisał:

Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii i moja nie musi być wcale tą (jedynie) słuszną, może to Q21 jest bliższe prawdy

Tak, Ty też masz prawo.

Tyle, że na przykład ja bardziej uwierzę komuś, kto dany set, czy wzmacniacz słucha w zrobionym akustycznie pokoju.

Zatem Twoje opinie są jak najbardziej mniej wiarygodne niż Q21, czy kogokolwiek kto ma ogarnięta akustyke, resztę przemilczę grzecznie.

Dlaczego tak napisałem, a no dlatego, że wytrzepałeś jak z rękawa cechy brzmienia tego wzmacniacza zupełnie odmienne od tych, które wymienił  Q21. Nacechowaleś je jako wady, zapominasz o akustyce, zatem u Ciebie nie może zagrać tak dobrze jak tam, gdzie ona jest ogarnięta. 

Nie dziw się, że zagrał tak, a nie inaczej.

Jesteś już w tym na tyle długo, że powinieneś wiedzieć o takich podstawach jak akustyka i że to ona deprecjonuje to co usłyszysz z da ego sprzętu, czy kolumn.

Pozdrawiam

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, DiBatonio napisał:

Zatem Twoje opinie są jak najbardziej mniej wiarygodne niż Q21, czy kogokolwiek kto ma ogarnięta akustyke,

Ale z drugiej strony:

1. Inaczej się słucha, jeśli się na serio rozważa zakup. Dla mnie opinie takich osób są więcej warte. :)

2. Niektórzy mogą mieć warunki akustyczne bliższe tym u Adama, niż tym w Q21. Ty akurat możesz mieć adaptację akustyczną na poziomie zbliżonym do Q21. Ale zaryzykuję twierdzenie, że większość osób z tak dobrze zrobioną akustyką (która przecież trochę kosztowała) celuje we wzmacniacze z wyższej półki cenowej niż Elicit mk5.

3. Adam pisze, że SN3 jakoś lepiej dawał sobie radę na średnicy - a przecież grał w tych samych warunkach.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

. Inaczej się słucha, jeśli się na serio rozważa zakup. Dla mnie opinie takich osób są więcej warte

Tylko, że Adam jeszcze nie znalazł wzmacniacza, który by Go zadowolił, więc nie kupił. 

Jak czytam, to najlepiej było by mieć jakiś inny wzmacniacz  na każdy dzień tygodnia 😁

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

Kiedyś i Tobie przejdzie... i będzie Ci o wiele łatwiej

Ja od lat nie zmieniam nic w systemie, co ma mi przejść?

 

24 minuty temu, kaczadupa napisał:

A ja wiem tylko tyle, że mógłbym spokojnie zostać z Elicit mk5. Do tego patrząc przez pryzmat cena/jakość jest to jeden z najuczciwiej wycenionych wzmacniaczy. O bardzo dobrym wbudowanym przetworniku już nie wspomnę :) 

 

To w końcu zostań z którymś na dłużej. Potrafisz?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

A ja wiem tylko tyle, że mógłbym spokojnie zostać z Elicit mk5. Do tego patrząc przez pryzmat cena/jakość jest to jeden z najuczciwiej wycenionych wzmacniaczy. O bardzo dobrym wbudowanym przetworniku już nie wspomnę :) 

 

Zastanawia mnie czemu go nie kupiłeś 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka faktycznie zmienia dużo i słyszałem już te same urządzenia brzmiące wyraźnie inaczej w różnych pomieszczeniach - nasze opinie czy opisy brzmienia wcale nie mają być jedynymi słusznymi - oceniamy to możliwie obiektywnie ale zawsze odbiór dźwięku będzie nacechowany pewną dozą subiektywności oraz warunkami akustycznymi. Plusem jest to, że wszystko testujemy w tych samych warunkach więc przy coraz większej liczbie naszych recenzji będzie można skupić się na różnicach i cechach wyraźnych danych urządzeń mając już pewien punkt odniesienia. Moim zdaniem Rega oferuje bogate średnie tony i ten aspekt dźwięku przykuwa uwagę w pierwszej kolejności a później skupiamy się na reszcie pasma. Nie ma wzmacniaczy idealnych :) gra cały system i trzeba go zawsze "dostroić" do swoich potrzeb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Q21 napisał:

Moim zdaniem Rega oferuje bogate średnie tony i ten aspekt dźwięku przykuwa uwagę w pierwszej kolejności a później skupiamy się na reszcie pasma.

Zgoda.

Ogólnie Elicit mk5 jest tak sprytnie "zakombinowana", że już po chwili zapomina się o analizowaniu poszczególnych elementów brzmienia a słucha  całościowo muzyki. 

To mi się w Elicit mk5 najbardziej podobało.

Odpalasz muzykę i masz w d...pie szukanie dziury w całym bo wszystko trzyma poziom i bardzo fajnie do siebie pasuje a z każdą minutą coraz bardziej docenia się to granie bez efekciarstwa na skrajach pasma, bez wykrzykiwania na średni, bez wyśrubowania jakieś fragmentu pasma do perfekcji kosztem ewidentnych braków gdzie indziej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kaczadupa napisał:

bez wykrzykiwania na średni

Mam przy okazji pytanie: co to jest ta krzycząca średnica, o której co jakiś czas czytam w różnych opisach wrażeń z odsłuchów? Czy chodzi o to, że jest wysunięta przed soprany i bas i dominuje w dźwięku? Z sopranami to jest proste, bo jak są podbite, to faktycznie dają po uszach. Ale średnica? Im jest jej więcej, tym łagodniej, czyli dostajemy zaprzeczenie krzykliwości. Czy może chodzi o podbicie górnej średnicy względem dolnej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...