Skocz do zawartości

Monitory czy kolumny podłogowe - konkretny przykład


mathefff

Recommended Posts

Witam,

 

jak widać dopiero zacznę przygodę z hifi. Marzą mi się kolumny podłogowe, ale przy moim układzie mieszkania to raczej nie wypali. Załączam schemat z rozmiarami pokoju. Miejsce odsłuchu jest na narożniku (na zdjęciu "Couch"). Dołączam też zdjęcie aktualnego stanu w rzeczywistości. Proszę pominąć kwestię umieszczenia sprzętu, zarówno monitorów jak i reszty, gdyż jest to prowizorka po przeprowadzce.

 

Aktualny sprzęt to mini wieża Denon oraz streamer Marantz NA6005. Nic z tego nie zostanie. Może poza streamerem na początek. 

Docelowo chcę mieć gramofon Rega Planar 3 z regowskim przedwzmacniaczem, magnetofom Nakamichi, odtwarzacz CD oraz streamer (ten Marantz zostanie pewnie do końca i wymieniony będzie jako ostatni). Stąd przymierzam się do trzech systemów (wzmacniacz i reszta):

- Rega,

- Naim,

- Cyrus.

 

Ale o tym może w innym wątku, bo w tym chciałbym się upewnić, że monitory będą jednak tutaj najlepsze. Celuję w Focal Aria 906, Sonus Faber Venere 2.0 lub coś B&W. Z podłogowych ich odpowiedniki. Co do firmy i konkretnych modeli ustalę to naturalnie przy odsłuchach.

 

Sądzę, że w moim przypadku lewy monitor trzeba będzie umieścić na podstawce, natomiast prawy na jakiejś platformie na kredensie. Głównie ze względu na brak miejsca. Odległość na schemacie na zielono dla monitorów uwzględnia ich umieszczenie na kredensie. Ewentualnie kredens mogę dosunąć do narożnika, żeby zmieściła się druga podstawka.

Proszę o radę w tej kwestii doświadczonych kolegów.

 

Dziękuję za każdą pomoc,

Mateusz

 

PS. Sprzęt będę musiał kupować stopniowo z przyczyn finansowych. Także zapewne zacznę od wzmacniacza, bo żadnych kolumn nie pociągnę na tym Denonie.

PPS. Z innej beczki: czy można w polskich salonach brać kable do domu do odsłuchu i porównania? Wiem, że powinienem zapytać w konkretnym salonie, ale czy się spotkaliście z pozytywną opinią sprzedawcy kiedyś w Polsce? Na zachodzie wychodzi na to, że to norma.

 

 

schemat.jpg

IMG_1345.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, z ustawieniem kolumn będziesz miał problemy. Na pewno nie ma sensu wciskać kolumn podłogowych, pozostań przy dobrych monitorach. Jeśli już kolumny musza stać na szafkach lub komodach, to staraj się tak to zorganizować, żeby kolumny były na tej samej wysokości. Tak naprawdę dokładne ustawienie kolumn to będzie kwestia prób.

Podałeś kilka marek urządzeń i kolumn. Na rynku są dziesiątki dobrych produktów, bardzo ważną sprawą jest ich umiejętne połączenie. Ważną kwestią jest także Twój gust muzyczny i preferencje. Inny system zbudujemy pod muzykę klasyczną, a inny pod metal. Nie napisałeś nic na temat Twoich preferencji. Na pewno najlepszą opcją jest udanie się do salonu (Najlepiej niezależnego, który ma możliwie największy asortyment sprzętu i kolumn na stanie), zarezerwowanie 2-3 godzin i po prostu posłuchanie różnych kombinacji. 

Aby zaproponiwać kilka konkretnych propozycji, podaj proszę jakie zazwyczaj gatunki muzyczne słuchasz, jakie preferujesz brzmienie. 

Zapraszam serdecznie do nasz na odsłuchy, u nas masz także możliwość wypożyczenia sprzętu, kolumn oraz oczywiście okablowania. Jest to jednak moim zdaniem kolejny etap wyboru, najpierw w jednym salonie, w jednych warunkach posłuchaj po prostu różne konfiguracje, a wypożycz tylko system, który najbardziej Ci odpowiadał podczas odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Jeśli chodzi o wysokość to zdaję sobie sprawę z tej obecnej karykatury na różnych wysokościach, ale dziękuję za podkreślenie tego faktu.

Też sądzę, że podstawkowe będą łatwiejsze do ustawienia no i zapewne nie "dociążą" pomieszczenia tak jak podłogowe. No i przynajmniej jedną byłaby albo wciśnięta w kąt albo stała bardzo blisko kredensu ze szklanymi drzwiami.

---

Z podstawkami mam tylko jeden problem: czteroletnia córka. O ile wiem kolumny podstawkowe po prostu się stawia na podstawkach. Czy są jakieś systemy bardziej dziecko-odporne? Oczami wyobraźni widzę to przebiegające dziecko trącające podstawkę i...

Zamówiłem nawet masę plastyczną BluTak, żeby chociaż troszkę przymocować. 

Szczytem chyba są kolumny podstawkowe Chario Lynx, które są ładne i mają wiele pozytywnych recenzji, ale ich bass reflex jest u dołu i posiadają przez to nóżki. Sprzęt chyba tylko dla kawalerów introwertyków... ;)

Z drugiej strony chyba dość dobre do postawienia na moim kredensie, hm...

Może jest coś (o zgrozo!) przykręcanego do podstawek?

---

Podałem kilka marek, które planuję odsłuchać. Nie wykluczam kompletnie pozostałych, a jedynie ograniczam ilość sprzętu do przetestowania, bo o ile odsłuch to wielka i ekscytująca przyjemność, o tyle czasochłonna zarówno dla mnie jak i obsługi sklepu. Oddam się oczywiście w ręce bardziej doświadczenego personelu co do konkretnych modeli. W tym poście prosiłem o pomoc w pierwszym etapie wyboru podłogowe czy podstawkowe.

 

---

Skoro Pan pyta to z rodzajem muzyki jest problem, bo słucham od najlżejszej muzyki na świecie (ambient) po najcięższą (hardcore). W 80% elektroniczna muzyka niekomercyjna. Sądzę, że najtrudniejszym testem dla kolumn będzie muzyka drum and bass, gdzie jest gąszcz hihatów, werbli i czego tam jeszcze. Wszystko na pierwszym planie z zabudowaną średnicą. Do tego bardzo niski bas. Ale za bas pewnie zajmie się jakiś oddzielny głośnik niskotonowy. 

Czytałem o "precyzji" kolumn. Podejrzewam, że to będzie ważne, ale jeszcze nie wiem co dla mojego ucha będzie oznaczała wysoka precyzja głośników.

Byłem z pół roku temu na dwóch odsłuchach:

1. Q Acoustics 3050i z Marantz PM6006 - oceniam jako poprawne. Nie urwało głowy, więc odrzucam w myśl zasady "jeśli nie Hell Yeah! to Hell No!".

2. Kef LS50 z Roksan K3 i Rega Elex-R. Tutaj Roksan zagrał lepiej. Ładny szeroki dźwięk, ale trochę mało basu. Choć to pewnie będzie problem wielu kolumn podstawowych, dlatego skłaniam się ku dodatkowemu głośnikowi basowemu.

Jeszcze długa droga przede mną... ?. Z drugiej strony to bardzo ekscytujące, nie powiem.

Pozdrawiam

 

829CCA0E-4ABC-4EA6-B305-2220FD6A673F.jpeg

20 minut temu, Kraft napisał:

Fotel musi zostać w tym miejscu? Czy ten Denon to DF-109? 

Fotel sam przesuwam na miejsce stołu do odsłuchu. Ale w dzień tam stoi.

 

To DF-107.

22 minuty temu, Smerfciamajda napisał:

Przestaw te meble.
Narożnik pod te ściankę pół ewentualnie a zestaw audio pod długa ścianę.Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kuszące, ale będę miał za plecami balkon, okno i kaloryfer stojący za narożnikiem. Odpada.

Chyba, że myślisz o ścianie, przy której stoi kredens. Trochę musiałbym pokombinować i... zmienić narożnikiem na jakąś kanapę. Ale wtedy siedząc na niej za dnia kolumny miałbym... z boku.

Poza tym ta "długa" ściana, przy której stoi narożnik, ma drzwi choć słabo widoczne na schemacie. Zmierzyłem, miejsca jest o 10 cm więcej na szerokość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o długiej ścianie po prawej od narożnika, a narożnik pod te krótką ściankę po lewej. Okno na balkon miał byś wtedy po lewej stronie siedząc na wprost zestawu. Nie wiem czy dobrze to opisałem.
[emoji12]
Czasem warto wprowadzić coś nowego i po jakimś czasie wszyscy są zadowoleni. Przy zmianie ustawienia mebli możesz pomyśleć o kolumnach podłogowych a tego łatwo mała nie przewróci.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze opisałeś, ale tam jest przejście do kuchni. Spójrz na plan. Tam, gdzie jest wymiar 230 jest ściana do drzwi. Stawiając narożnik przy małej ściance zablokuję wejście do kuchni i salonu.

Ale:

(Ha! Dzięki, zmusiłeś mnie do przemyślenia układu, a to już coś!)

Mógłbym dać coś, co nie jest narożnikiem( zgrabna kanapa jakaś) po środku ściany, przy której stoi kredens, a jego dać na miejsce narożnika. Wtedy kolumny stałyby w rogach i raz, że nie tak łatwo je przewrócić, a dwa byłyby bardziej schowane i mniej podatne na uderzenie przez dziecko.

Wtedy też dźwięk nie wydobywały się z boku, gdyby kolumny postawić tak, a siedziałoby się na narożniku w starym miejscu.

Mam nawet rury na kable w ścianie wychodzące w tych rogach! Chyba widać na zdjęciu za lampą taka kropka. Niestety jest wysoko, bo poprzedni właściciel miał tam satelitkę do 5.1.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak? Kolumny na standy. Na kredensie ustawić absorbery. Kolejny absorber powiesić/ustawić na ściance za lewą kolumną, a na parapecie za prawą kolumną stawiać na czas odsłuchów jeszcze jeden (np. tanią piankę, którą można potem łatwo gdzieś schować). Dobrze też będzie dać takie absorbery na ścianę nad narożnikiem. Jeśli będziesz słuchał z fotela ustawionego przed narożnikiem, to nawet bazę stereo będziesz miał wyśmienitą i kolumny będą działać jak monitory bliskiego pola. Powinno być bardzo dobrze. 

Na zdjęciach masz przykłady absorberów, które możesz zastosować.

P1.jpg.70bc601b3c348498dc584f10c9376e33.jpg

h1.jpg.d367f9035add7e215872e18d79dd78e7.jpg

panel-akustyczny.thumb.jpg.98773d09e5b09183b8959e9966f64135.jpg

wavefuser-dab-600x600.jpg.5c962a9104472584f796f4363a8e1bf5.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Może tak? Kolumny na standy. Na kredensie ustawić absorbery. Kolejny absorber powiesić/ustawić na ściance za lewą kolumną, a na parapecie za prawą kolumną stawiać na czas odsłuchów jeszcze jeden (np. tanią piankę, którą można potem łatwo gdzieś schować). Dobrze też będzie dać takie absorbery na ścianę nad narożnikiem. Jeśli będziesz słuchał z fotela ustawionego przed narożnikiem, to nawet bazę stereo będziesz miał wyśmienitą i kolumny będą działać jak monitory bliskiego pola. Powinno być bardzo dobrze. 

Na zdjęciach masz przykłady absorberów, które możesz zastosować.

P1.jpg.70bc601b3c348498dc584f10c9376e33.jpg

h1.jpg.d367f9035add7e215872e18d79dd78e7.jpg

panel-akustyczny.thumb.jpg.98773d09e5b09183b8959e9966f64135.jpg

wavefuser-dab-600x600.jpg.5c962a9104472584f796f4363a8e1bf5.jpg

Kraft, wielkie dzięki.

W ogóle nie pomyślałem o absorberach. Chodzi głównie o pochłanianie niskich częstotliwości?

Trochę problem z otwieraniem drzwi kredensu. A jakby kredens stosując calowym do narożnika i monitor w kąt na podstawce? Ciasno mu trochę będzie chyba...

 

Ale pochłaniacze już dopisuję do listy. Dzięki też za konkretne przykłady. Dużo mi ułatwi.

9 minut temu, Smerfciamajda napisał:

Ale zagadka emoji3.png

Może nic nie zmieniaj a ustaw głośniki tak jak poniżej. Zestaw ustawisz na komodzie.
Bez przemeblowania tylko kable trzeba będzie jakoś ogarnąć pod tymi drzwiami.

edba81ee2a437b64c1162b3861a66108.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

O tym w ogóle nie pomyślałem.

Tak się składa, że mam w rogu za drzwiami wyjście na kabel w ścianie. :) Znowu zasługa byłego właściciela jako fana 5.1.

Ale od ściany do futryny drzwi jest 56 cm. Nie za mało? No i przy samych drzwiach, gdzieś córka biega jak szalona w tą i z powrotem.

Tak wygląda mała ścigania teraz. Tego regału nie mam też gdzie wstawić.

5237722F-056B-4F88-A914-49CD5AEA83DA.jpeg

Najbardziej skłaniam się w tym momencie ku takiemu układowi. 

- czerwone kolumny - podłogowe lub podstawkowe (w kącie, z dala od dziecka)

- brązowy - jakaś inna kanapa

- niebieski - kredens

 

Gdzieś wtedy pochłaniacze? Za kolumnami?

2295E6F8-B298-4C5A-900B-4B53A5B3BF46.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... tak trochę mało wyjściowo. Siedzący na kanapie będą mieli kolumny po bokach uszu.

Jeszcze jedna opcja. Kredens na miejsce regału, a regał na miejsce kredensu. Będzie trochę luźniej, a regał może robić za dyfuzor na bocznej ścianie.

19 minut temu, mathefff napisał:

Kraft, wielkie dzięki.

W ogóle nie pomyślałem o absorberach. Chodzi głównie o pochłanianie niskich częstotliwości?

Gdzieś wtedy pochłaniacze? Za kolumnami?

 

Absorbery ze zdjęć będą głównie pochłaniały średnie i wysokie częstotliwości. Będzie mniej niepożądanych odbić od ścian i dźwięk powinien być klarowniejszy i przyjemniejszy w odbiorze. Moim zdaniem ustawienie absorberów na ścianie za kolumnami daje dobre efekty. Tam bym je umieszczał w pierwszej kolejności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki maja być skierowane w stronę słuchacza. Tej zasady się trzymaj. Ustawienie po bokach kanapy jest bez sensu.


Generalnie to trudne pomieszczenie do poprawnego rozstawienia sprzętu.

Kraft ma racje co do absorberów ale ja najpierw poszukał bym ustawienia najbardziej zbliżonego do trójkąta równobocznego - pomiędzy głośnikami a miejscem siedzącym słuchacza. Po tym dopiero absorbery i panele.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście zgadzam się z kierunkiem głośników. Chcę się jednak kierować czystym egoizmem i skorzystać z takiego ustawienia (chyba, że jeszcze coś innego wymyślę), bo wygląda na najłatwiejsze (poza zakupem nowego mebla :/). Goście i rodzina, którzy tam będą siedzieć nie interesują się specjalnie muzyką, więc im nie będzie przeszkadzać brzdąkać zza ucha. 

Wygląda to na jedyną szansę na podłogowe. 

Ja natomiast umoszczę się w fotelu w rogu trójkąta z głośnikami naprzeciwko ze szklaneczką Glenmorangie.

 

Przeniesienie kredensu na miejsce regału też jest jakimś pomysłem. Ale co wtedy w róg? Chyba i tak podstawki, prawda?

Edytowano przez mathefff
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważyłbym Laphroaig'a w zestawie do fotela ;) 

Co do rodzaju kolumn (monitory czy podłogowe), to zdecydowanie radziłbym porównać na żywo. Dla mnie np, we wszystkich zestawieniach odpowiedników wygrywały monitory ze względu chociażby na szybkość i precyzję w basie, ale wiadomo, gusta są różne. Sporo ludzi wybiera jednak podłogówki. Dodam, że także planowałem podłogówki, a po odsłuchach dość szybko zmieniłem zdanie.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

@nowy78, a jakie Ty masz kolumny? Chwaliłeś się już, bo nie pamiętam.

Tak, ale przypomnę: Usher V-601. Moim zdaniem (nie tylko) w porównaniu z podłogowymi V-602 były lepsze. Porównywałem też jakieś budżetowe B&W, niestety nie pamiętam modeli - było to ok 10 lat temu - tu nawet nie trzeba było się zastanawiać, podłogówki po prostu dudniły, a także i o ile pamiętam Missiony z serii M (te były za to najtańsze).

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nowy78 napisał:

Rozważyłbym Laphroaig'a w zestawie do fotela ;) 

Co do rodzaju kolumn (monitory czy podłogowe), to zdecydowanie radziłbym porównać na żywo. Dla mnie np, we wszystkich zestawieniach odpowiedników wygrywały monitory ze względu chociażby na szybkość i precyzję w basie, ale wiadomo, gusta są różne. Sporo ludzi wybiera jednak podłogówki. Dodam, że także planowałem podłogówki, a po odsłuchach dość szybko zmieniłem zdanie.

Słuszna uwaga. Rzeczywiście nie wiem czemu się upieram przy tych podłogowych skoro jeszcze nie testowałem. Chyba daję się ponieść stereotypom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...