Skocz do zawartości

Stare ale jare - zestaw Technicsa i pytania zielonego.


Adam Kałużny

Recommended Posts

Mam kilka pytań i proszę mnie nie bić, ale w dziedzinie sprzętu audio jestem zupełnym „lajkonikiem”. ;) Mam sporo płyt winylowych, CD i pokaźną ilość kaset MC i w sumie chciałem w przyjemnej dla ucha acz nie audiofilskiej jakości odświeżyć dawne wspomnienia.

Udało mi się wejść w drodze spadku, w posiadanie takiego zestawu midi Technicsa: 

Zestaw:  Gramofon Technics SL-3, CD – Technics SL-PJ28, Tuner – Technics ST-X302L, Korektor – Technics SH-E51, Amplituner Technics SU-X302, Deck – Technics RS-X302.

Na pierwszy rzut ucha poszczególne elementy działają. Kiedyś dałbym się za niego pokroić, ale i teraz cieszy oko :), choć wolałbym aby i pocieszył ucho. Mam kilka pytań dotyczących instalacji, próbowałem szukać odpowiedzi, ale poległem, a i w manualach, które posiadam nie ma jednoznacznych rozstrzygnięć.

1.       Kolejność podłączenia zasilania – poza gramofonem, który jest z innej parafii i ma własne zasilanie – jak podłączyć zasilanie całego zestawu? Mam kable łączące poszczególne elementy, z tyłu są gniazda ale czy jest istotne co podłączymy do czego? Pierwszy jest amplituner, a potem? Deck z tego co widzę też ma osobny kabel zasilania. Z kablami sygnałowymi sobie poradziłem, ale o zasilaniu niczego nie wiem…

2.       Gramofon. Przyznaję, że to była część zestawu która miała cieszyć mnie najbardziej. Wiem, że to dziwne ustrojstwo tangencjalne, ale do ustawienia na zestawie midi ciężko o coś pełnowymiarowego. Niestety dźwięk jaki daje mi to na amplitunerze jest stłumiony i niefajny. Wkładka jest oryginalna igła nowa, mechanicznie działa to ok. Czy potrzebuję jeszcze czegoś aby to zagrało? Przedwzmacniacza? Czy muszę jakoś uziemić gramofon i jak to zrobić?

3.       Pilot – to część zestawu której mi brakuje, jest jakaś możliwość aby kupić coś co pasuje do części zestawu? Mam gdzieś w szufladzie paroletniego Logitech Harmony – może zmuszę go do roboty w końcu :D, jeśli nie ma czegoś lepszego.

4.      Tuner. Mieszkam na poddaszu w małej mieścinie 50 km od Torunia. Tuner nie odbiera żadnej stacji FM. Nawet TEJ stacji. Czy jakaś antena wewnętrzna poprawi sytuację? Ponieważ wynajmuję mieszkanko nie mam możliwości wyciągnięcia niczego na zewnątrz… Znaczy anteny.

Będę wdzięczny za każdą sugestię, poza złośliwościami i poradami w stylu: "wywal to i kup coś lepszego" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1  nie podłączaj między sobą ,podłącz do listwy zasilającej tak będzie najlepiej.

2 gramofon podłączony oczywiście do wej. phono i do GND. jeżeli tak to z gramofonem czyli wkładka igła coś nie tak.

3 pilot to jedynie coś z używek albo uniwersalny i oczywiście z tyłu okablowanie     system control

4 tuner masz najprawdopodobniej dostrojony do ukf(65-75 ) a nie fm(88 -108) i dla tego nic nie odbiera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, janko28 napisał:

1  nie podłączaj między sobą ,podłącz do listwy zasilającej tak będzie najlepiej.

Dziękuję za odpowiedź - upewnię się tylko. Rozumiem, że lepiej będzie nabyć osobne kable i listwę zasilającą. Na czym polega "lepszość" tego rozwiązania? Mniej zakłóceń? Bo nie rozumiem, dlaczego producent wyposaża wtedy zestaw w przejściówki? 

13 godzin temu, janko28 napisał:

2 gramofon podłączony oczywiście do wej. phono i do GND. jeżeli tak to z gramofonem czyli wkładka igła coś nie tak.

Gramofon podłączyłem do phono - tyle jeszcze wiedziałem ;). Znalazłem też wąskie igłowe gniazdo uziemienia w gramofonie - do czego podłączyć kabel? Czy to musi być specjalny przewód? https://allegro.pl/kabel-uziemiajacy-gramofonu-technics-panasonic-i7444461066.html?reco_id=06a6d620-eb2e-11e8-b378-6c3be5badc30&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco& to będzie ok? 

14 godzin temu, janko28 napisał:

3 pilot to jedynie coś z używek albo uniwersalny i oczywiście z tyłu okablowanie     system control

Kable system control to zwykły kabel minijack stereo? Bo przyznaję, że tego kabelka nie dostałem nigdzie.

14 godzin temu, janko28 napisał:

4 tuner masz najprawdopodobniej dostrojony do ukf(65-75 ) a nie fm(88 -108) i dla tego nic nie odbiera.

Tuner wyszukuje w wyższym - nowszym zakresie 88-108 , więc chyba jednak jest dostrojony - czy jest możliwe że pokazuje inne częstotliwości niż szuka?   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...