Skocz do zawartości

Adaptacja pomieszczenia pod ćwiczenia wokalne


Jagoda Jakubowska

Recommended Posts

Witajcie! Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy i przede wszystkim poradzić.
Mam pod domem piwnice, około 8m2, chciałbym ją zaadaptować pod pomieszczenie do ćwiczeń wokalnych, zależy mi na dość skutecznym wygłuszeniu echa itp. ponieważ wokal zazwyczaj oceniam na ucho i widzę różnice pomiędzy tym co słyszę w pokoju a w studiu (echo itp) Więc pytanie do was brzmi, co polecacie przykleić na ściany niedrogim kosztem, co z sufitem i podłogą? Macie jakieś sprawdzone rozwiązania? Z góry dzięki za odpowiedź, Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde zastosowanie danego pomieszczenia zapewne będzie wymagać innej adaptacji akustycznej - innej do słuchania muzyki, innej do wspomnianych przez Ciebie ćwiczeń wokalnych i zapewne jeszcze innej w przypadku wykorzystania jako salka prób dla całego zespołu rockowego. Wydaje mi się, że aby zrobić to optymalnie, w pełni uwzględniając specyfikę Twoich potrzeb, trzeba zasięgnąć porady osoby w tym siedzącej. Wypowiedzmy więc magiczne @Bartek z Mega-Acoustic ;) - to tak aby temat nie zginął, przysypany innymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba w końcu pójdę z torbami za te publiczne porady i komentarze.

Jeśli chodzi o samo zbicie pogłosu i korekcję wad akustycznych pod nagrywanie wokalu, zwłaszcza budżetowo, to przede wszystkim - nie umieszczać mikrofonu w osi pomieszczenia. Przesunięty w stronę jednej lub drugiej ściany. Druga sprawa - pułapki basowe, takie piankowe powinny wystarczyć bo skala głosu ludzkiego to od 80 Hz, ew. od 130 Hz głos kobiecy. Wystarczą piankowe, najlepiej takie grubsze ok. 40 cm ale te 20 cm też powinny dać radę. Dalej - panele ścienne. Echo można zbić praktycznie wszystkim, optymalne byłyby panele z wełny mineralnej ok 10 cm, montowane w osi mikrofonu na ścianach bocznych, w zależności od budżetu pojedynczo (4 sztuki) albo podwójnie (8 sztuk) - u nas jeden taki panel kosztuje 110 zł. Na suficie może być pianka bo panele z wełny ciężko zamontować. Jeśli wstawisz 8 paneli z wełny, pułapki basowe w rogi i trochę pianki na sufit raczej nie będzie potrzeba już nic innego, wszystko będzie ogarnięte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...