Skocz do zawartości

Budżetowa Listwa zasilająca


Recommended Posts

Do usług ;)

Jest temat o budowaniu listwy, filtrach. Poczytaj. W sprawie magicznych kabli wpszoniak, 747, naczesany , audiowit, boczek, Bogusław - myślę że udzielą ci wyczerpujących informacji które siedzą się do "musisz sam spróbować"

Uważaj na rafaela- facet wybudował kabel który odzyskuje energię z otoczenia !!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

47 minut temu, Mikelas76 napisał:

Taaaa dziękuję Fafniaku za twą wiele wnoszącą wypowiedź. Przyznam się że czytałem ją z wypiekami na twarzy.

Pozdrawiam.

Mikelas76,
niestety niektórzy tak mają - że z wątpliwej jakości poczuciem humoru zabierają głos by zrobić zamieszanie na Forum i dopiec użytkownikom (nie tylko początkującym, ale również tym z większą wiedzą i z większym stażem na Forum).

Podłącz końcówkę mocy do niefiltrowanego gniazda, a do drugiego możesz albo TV albo komputer. Nie wiem na ile "sieje" zasilacz komputera, bo może warto podłączyć go do innego gniazdka a nie do Tomanka  (nawet do zwykłej listwy komputerowej).

Co do kabla zasilającego - na początek warto, by miał odpowiedni przekrój i nie kosztował majątku. Proponuję zrobienie sobie kabla na podstawie Melodiki 3x 2.5mm kupionej na metry (koszt metra to trzydzieści-40 złotych) i choćby podstawowych skręcanych wtyków.

 

54 minuty temu, Fafniak napisał:

No niestety musisz pruć ściany. W audio nie moze być kompromisów

W ścianie zamontujesz kable z technologią X (jest taka świetna firma)

- wszystkie kable są ważne. niektórzy twierdza ze to serce systemu audio !!!!!

Stare przysłowie mówi, że sprzęt po włączeniu działa lepiej... a bez kabla nie działa...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Mikelas76 napisał:

z gniazdka do listwy, czy z listwy do wzmaka lub koncowki mocy. Czy moze nie ma to znaczenia?

Z gniazdka do źródła powinien wnieść najwięcej. 🙂 Do niefiltrowanych wpinasz końcówkę i pre.

Listwa fajna, powinieneś zadbać przy niej o zgodność fazową wpinanych sprzętów. Zobaczy czy kable urządzeń mają oznaczoną żyłę neutralną i wepnij wszystkie zgodnie z tym.

Ruter, modem, zasilacze impulsowe sieją zakłóceniami na potęgę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Też mam listwę od Tomanka z tym że "6".

Według tego czego się dowiedziałem od bardziej doświadczonych kolegów mimo wszystko najlepszą opcją jest bezpośrednio podpiąć się do gniazdka w ścianie i tak też zrobiłem z tym że dwoma kablami - ponieważ tylko tyle miałem spełniających wymogi odnośnie długości przewodu.

Jednym z tych kabli jest właśnie ten zasilający listwę, natomiast poza jednym ,,trochę lepszym" zasilającym DACa (Wireworld) cała reszta to zwykłe kable ,,za 10zł" 

Wzmacniacz mam podpięty bezpośrednio do gniazdka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Fafniak napisał:

W sprawie magicznych kabli wpszoniak, 747, naczesany , audiowit, boczek, Bogusław - myślę że udzielą ci wyczerpujących informacji które siedzą się do "musisz sam spróbować"

Po Twoich "trafnych" spostrzeżeniach, radach, analizach trudno (chyba) komukolwiek, a na pewno mnie, być wiarygodnym doradcą, więc bardzo proszę nie odsyłaj do mnie po poradę nikogo spośród zainteresowanych jakimś tematem tuż po Twoich wypowiedziach. Chyba nie muszę Ci tłumaczyć dlaczego nie masz tego robić, prawda?
Pozdrawiam, WP

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Poczytaj. W sprawie magicznych kabli wpszoniak, 747, naczesany , audiowit, boczek, Bogusław - myślę że udzielą ci wyczerpujących informacji które siedzą się do "musisz sam spróbować"

Poszła fala krytyki na Twoje wpisy, hmm..., mam nadzieje że dasz się poznać z lepszej strony.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że telefon zmienił mi "sprowadzą" na "siedzą" - nie zauważyłem :(

5 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Poszła fala krytyki na Twoje wpisy, hmm..., mam nadzieje że dasz się poznać z lepszej strony.

W sensie że dołączyć do propagowania kablologii? Raczej nie. Ciężko jest pisać wbrew swoim doświadczeniom i przekonaniom.

Swoją drogą bardzo kruche sa chyba wasze przekonania o słuszności "kablowych rad" że tak szybko rezygnujecie. Czy napisałem nieprawdę że w audio nie ma kompromisów? Na forach wielokrotnie pada takie sformułowanie. Czy nieprawdą jest że tak czy inaczej przy wszelkich radach pada "musisz sam spróbować" ? A jak nie pada od razu to zwykle tuż po pierwszych niepowodzeniach....

A teraz z drugiej strony.

Facet kupuje okazyjnie TAP 8 . Na forach przeczytał o właściwościach kabli zasilających. Macie sumienie doradzadzać mu kable zasilające? Tyle razy (na tym forum też) padało stwierdzenie że te tanie kable dają tyle samo co firmowe sznurówki, no"może czasem daje sie usłyszeć" poprawę. Gdzie sens, gdzie logika ?

@Mikelas76 - zobacz tematy dotyczące budowy własnej listwy - tu na forum. @tomek4446 dość dokładnie podawał filtr który kupił i swoje testy i doświadczenia.

Same uzdrawiające prąd kable to temat na który szkoda wydawać kasę. Choć rada RoRo jest dobra - można samemu zrobić sobie kabel (choć od "słyszących" wielokrotnie można było "usłyszeć/przeczytać" że to słaby kabel jest....)

W temacie kabli nic nie trzyma się kupy, jak spojrzeć na to z dystansu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze i tu scieraja sie dwie szkoly podlaczania kabli listew itp. 

Nie jestem sceptykiem i chce sie sam przekonac. Slyszalem roznice na kablach black cat wraz z wypozyczona hybryda lectora zxt70.

Co do zasilajacych nie mam zdania nie probowalem i temat jest otwarty.

Z waszych wypowiedzi ciezko cos wywnioskowac. Gdzies ktos pisal ze najlepiej dobry kabel dac miedzy listwe a gniazdko, inny ze gniazdko do wzmaka itp. Ilu piszacych tyle roznych wersji.

Nie ma jakiejs ogolnej zasady?

p.s. 

Listwy nie kupowalem z uwagi tylko na wpisy ale takze dlatego ze ta zwykla do peceta cos sie zaczela chrzanic na wlaczniku, wiec wskazane bylo cos kupic. Padlo na cos dobrze chyba zrobionego i okazyjnie, dlatego Tomanek.

Edytowano przez Mikelas76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Spytam tak, ktory kabel jest wazniejszy: z gniazdka do listwy, czy z listwy do wzmaka lub koncowki mocy. Czy moze nie ma to znaczenia?

Niestety zadajesz jedno z trudniejszych pytań w audio , bo niestety 'ważności" jakości kabli nie obejmuje ani nauka zwana fizyką, ani żadna instrukcja sprzętu ,a więc nawet producenci urządzeń ,czyli Ci co to znać się powinni najlepiej, też o hierarchii kabli milczą.

U mnie nie ma to znaczenia jaki kabel sieciowy wepnę przed listwą , czy za listwą , nic się nie zmienia , ponieważ od wczoraj redukuję kable i przejściówki  w swoim systemie zamieniłem / potrzebna była inna długość/ Suprę / a czytałem opinie , że Supra np. muli , cokolwiek to znaczy :)  / na Gigawatta i jak na moje ucho jest tak samo, a wg. opinii niektórych przeskok cywilizacyjny powinien być ogromny . Ale to , że JA TAK MAM , to nie znaczy , że jest to jakiś dogmat , musisz po prostu poeksperymentować. Utarło się , że gramofon oraz wzmacniacz wpinamy bezpośrednio pod gniazdko w ścianie , ale kluczowym słowem jest ' utarło się" , opinia ta powstała głównie na wypowiedziach osób, u których tak wpięte klocki wg. nich grają lepiej, ale czy tak będzie w Twoim przypadku ?

Odbiór dźwięku jest tak subiektywny , że o schematach mowy nie ma , a w przypadku listew z filtrami, czy bezpośrednim podłączeniu mamy do czynienia z subtelnymi zmianami słyszalnymi najbardziej przy porównaniach. Potem słuch się po prostu przyzwyczaja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Dziekuje za wasze opinie. Jakby ktos cos chcial dorzucic do tematu to jestem otwarty.

Jak napisalem to nie jest dedykowana linia audio wiec zrobie tak - koncowke mocy pod niefiltrowane a cala reszta we filtrowane gniazda. 

Musze tylko kupic lub zrobic jeden kabel zasilajacy do listwy.

streamer heosa ktory kiedys zmienie jest na zwyklym kablu (osemka), czy tu warto zminiac kabel?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DC blocker nie jest filtrem przeciwzakłóceniowym. Jak sama nazwa wskazuje jest to filtr dolnozaporowy, mający za zadanie wyeliminowanie składowej stałej z napięcia sieciowego, a to z kolei teoretycznie powinno się przełożyć na lepszą pracę transformatora zasilającego. 

Na pytanie, który (czy raczej w którym miejscu) kabel sieciowy jest "ważniejszy", ja bym odpowiedział, że lepiej te lepsze zastosować pomiędzy filtrem a urządzeniami. Chociażby dlatego, że te połączenia łączą masy urządzeń (wspólnie z interkonektami) poprzez przewody ochronne (PE).

Dodam jeszcze, że ja stosuję filtry o dużym tłumieniu do wszystkich urządzeń i uważam, że poprawiają dźwięk także w przypadku wzmacniaczy.

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Odbiór dźwięku jest tak subiektywny , że o schematach mowy nie ma , a w przypadku listew z filtrami, czy bezpośrednim podłączeniu mamy do czynienia z subtelnymi zmianami słyszalnymi najbardziej przy porównaniach. Potem słuch się po prostu przyzwyczaja. 

Po wielu latach zmagania się z dźwiękiem zauważyłem pewną rzecz. Do niektórych zmian słuch się przyzwyczaja bardzo łatwo i tu za przykład mógłbym podać równowagę tonalną, a do innych wręcz w ogóle. Technics z lat 90 jest jazgotliwy i męczący i co by nie robił takim pozostanie (z góry przepraszam miłośników tej marki i nadmienię, że to moje zdanie ;) ). Nie sposób się do tego przyzwyczaić. Z drugiej strony delikatna zmiana barwy dźwięku, np. za pomocą korektora szybko zostanie zatarta przez nasz słuch. Już po paru minutach słuchamy, jakby nic się nie stało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, nowy78 napisał:

Jak sama nazwa wskazuje jest to filtr dolnozaporowy, mający za zadanie wyeliminowanie składowej stałej z napięcia sieciowego,

Piotrek, czym jest składowa stała, możesz?

31 minut temu, Mikelas76 napisał:

zrodlo masz na mysli cd lub streamer?

Tak chodzi o źródło dźwięku, ja do niego daję najlepszą sieciówkę i wpinam przez blokera. Co do miejsca gdzie wpinać urządzenia rzeczywiście jest kilka szkół, ale to wynika z tego, że każdemu pasuje coś trochę innego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obrazowo: W idealnym przebiegu sinusoidalnym, obie połówki dodatnia i ujemna (względem napięcia odniesienia, czyli w tym przypadku potencjału ziemi (N) ) są identyczne - mają taką samą wysokość. Składowa stała powoduje przesunięcie sinusoidy w górę lub w dół (nadal względem napięcia odniesienia), powodując utratę symetrii. 

Okazuje się, że  transformator zasilany takim napięciem gorzej pracuje pod względem elektrycznym i magnetycznym, co przekłada się na efekty akustyczne.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

 w swoim systemie zamieniłem / potrzebna była inna długość/ Suprę / a czytałem opinie , że Supra np. muli , cokolwiek to znaczy :)  / na Gigawatta i jak na moje ucho jest tak samo, a wg. opinii niektórych przeskok cywilizacyjny powinien być ogromny .

Dlatego trzeba "wygrzewać" 100h+ 🤗

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, nowy78 napisał:

Na pytanie, który (czy raczej w którym miejscu) kabel sieciowy jest "ważniejszy", ja bym odpowiedział, że lepiej te lepsze zastosować pomiędzy filtrem a urządzeniami. Chociażby dlatego, że te połączenia łączą masy urządzeń (wspólnie z interkonektami) poprzez przewody ochronne (PE).

Zgoda , piszesz o naturze technicznej , a raczej elektrycznej, ale ja odnoszę wrażenie , że bój się toczy o zupełnie coś innego, a mianowicie o zmiany w strukturze nie materialnej kabla i ich przełożenie na zmysły :) 

Rozebrałem kilka kabli które posiadam i w środku jest ......miedź i teraz pytanie , czy ma jakieś znaczenie dla elektronów w kablu między gniazdkiem a odbiornikiem czy będą płynąć przez miedź monokrystaliczną , zamrażaną i odmrażaną , ciągnioną czy wytapianą przy świetle księżyca ? Tym bardziej , że ten drut / przesył/ nie jest bezpośredni , ten miedziany drut połączony jest z zupełnie innymi metalami / gniazdko , wtyczka , gniazdko urządzenia  i styki wewnątrz/. Za to sama budowa kabla i tu mówię o prawidłowym podłączeniu i dobrym ekranie ma znaczenie o czym się wielokrotnie przekonałem.

Inaczej ma się sprawa z filtrowaniem , tutaj tak jak pisał kolega @nowy78 znaczenie mają użyte filtry / zdjęcie/, aby to miało sens filtracja powinna być jak najwyższa , co oczywiście nie jest jednoznaczne z tym , że uzyskany dźwięk będzie tym który każdemu się spodoba :) Jest na rynku sporo listew z filtrami , ale mało która firma podaje jaki model filtru , jakiej firmy stosuje.  

 

IMG_2730.thumb.JPG.1181a332219a0968d0dc25028a0f45f6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:
55 minut temu, nowy78 napisał:

Okazuje się, że  transformator zasilany takim napięciem gorzej pracuje pod względem elektrycznym i magnetycznym

Jakiś wykres/pomiar pokazujący skalę zjawiska?

Kraft, zauważ proszę, że nic nie napisałem o zjawisku w odniesieniu do audio i dźwięku, no może z wyjątkiem pogorszenia własności akustycznych w sensie zwiększenia hałasu generowanego przez transformator. 

Jeżeli jednak chcesz bardziej dogłębnie rozpoznać zagadnienie to proszę: http://pe.org.pl/articles/2017/7/2.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, nowy78 napisał:

Kraft, zauważ proszę, że nic nie napisałem o zjawisku w odniesieniu do audio i dźwięku, no może z wyjątkiem pogorszenia własności akustycznych w sensie zwiększenia hałasu generowanego przez transformator. 

Tak podejrzewałem.

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Okazuje się, że  transformator zasilany takim napięciem gorzej pracuje pod względem elektrycznym i magnetycznym, co przekłada się na efekty akustyczne.  

Wyraziłeś się jednak wyjątkowo nieprecyzyjnie. Zauważ, że piszemy na forum audio. Pierwszym, co przychodzi do głowy po przeczytaniu zdania "przekłada się na efekty akustyczne" nie jest tutaj myśl o dźwięku buczącego transformatora;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pboczek napisał:

Składowa stała pojawia się wraz z pracą pewnych typów urządzeń elektrycznych. Czy można ją wyeliminować podpinając te urządzenia przez jakieś filtry?

Sieć elektroenergetyczna to twór olbrzymi. Za jej pomocą połączonych jest mnóstwo najróżniejszych urządzeń, które bardzo często oprócz tego, że pobierają z niej energię, dodają (wpychają w nią) coś od siebie. Są różne regulacje, normy określające, ile tych niechcianych "rzeczy" urządzenia mogą do sieci wprowadzać i zapewne konstruktorzy  urządzeń starają się temu sprostać. Pewne jest, że nikt nie chce dodatkowo płacić za lepsze parametry niż jest to wymagane, a więc zaśmiecenie sieci różnego typu zakłóceniami jest nie do uniknięcia. Poza tym można ją postrzegać jak wielką antenę, co w świecie powszechnej komunikacji radiowej z całą pewnością nie jest korzystne.

1 minutę temu, Kraft napisał:

Wyraziłeś się jednak wyjątkowo nieprecyzyjnie...

Tak, masz rację - w sprawach technicznych trzeba się wypowiadać jednoznacznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

Rozebrałem kilka kabli które posiadam i w środku jest ......miedź i teraz pytanie , czy ma jakieś znaczenie dla elektronów w kablu między gniazdkiem a odbiornikiem czy będą płynąć przez miedź monokrystaliczną , zamrażaną i odmrażaną , ciągnioną czy wytapianą przy świetle księżyca ?

Wg mnie nie, jakość samego przewodnika (np. jego przewodność) nie ma dużego znaczenia (o ile w ogóle). Przypuszczam, że aluminiowe lub stalowe, przy sprzyjającej konstrukcji kabla też mogą być bardzo dobre. O wpływ na dźwięk, który ja mimo wszystko słyszę, podejrzewam inne sprawy niż metal (w sensie jego parametrów elektrycznych), z którego został wykonany kabel. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...