Skocz do zawartości

Budżetowa Listwa zasilająca


Recommended Posts

Tak obiektywnie patrzac na powyzsze, nie dziwie sie ze sporo ludzi nie dba lub nie wierzy w kwestie zwiazane z zasilaniem. Duzo tego "ale, gdyby, jeśli i być może". 

Musze sie zastanowic czy warto wydac wiecej kasy w tym temacie.

Mialem plan zrobic kabel zasilajacy listwe na bazie furutecha

https://avcorp.pl/product-pol-2232-DIY-Furutech-FP-314Ag-II-na-metry-.html?selected_size=uniw&gclid=CjwKCAjwzJjrBRBvEiwA867byhHyimmnBiJgLuOENjSvKYvcGNxPDDgk6-YNWmMmCqEaM4hCtDpYWxoCQUMQAvD_BwE

oraz wtykach viborga rodowanych.

Calosc by mnie wyszla do 500 zl.

Teraz, hmm ......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Musze sie zastanowic czy warto wydac wiecej kasy w tym temacie.

Mialem plan zrobic kabel zasilajacy listwe na bazie furutecha

Nie chcę nic sugerować, ale zacząłbym temat zasilania od dobrych filtrów zamiast od dobrego kabla . Podejrzewam , że lepiej , taniej i bardziej słyszalnie będzie zastosować dobry filtr np.

 https://pl.mouser.com/ProductDetail/Schaffner/FN2090-10-06?qs=fosVUi2b00zb2z5IeyYwPA%3D%3D

nawet podłączając pod zwykły przedłużacz niż mieć najlepszy nawet kabel bez filtracji :) 

 

 

IMG_2318.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Tak obiektywnie patrzac na powyzsze, nie dziwie sie ze sporo ludzi nie dba lub nie wierzy w kwestie zwiazane z zasilaniem. Duzo tego "ale, gdyby, jeśli i być może". 

Musze sie zastanowic czy warto wydac wiecej kasy w tym temacie.

Mialem plan zrobic kabel zasilajacy listwe na bazie furutecha

https://avcorp.pl/product-pol-2232-DIY-Furutech-FP-314Ag-II-na-metry-.html?selected_size=uniw&gclid=CjwKCAjwzJjrBRBvEiwA867byhHyimmnBiJgLuOENjSvKYvcGNxPDDgk6-YNWmMmCqEaM4hCtDpYWxoCQUMQAvD_BwE

oraz wtykach viborga rodowanych.

Calosc by mnie wyszla do 500 zl.

Teraz, hmm ......

Polecam akurat do 314ki Viborg Cu, poza tym do listwy lepiej coś o większym przekroju żył roboczych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mikelas76 napisał:

No wlasnie tak myslalem ze do zasilania to co najmniej 3x2,5.

A jakiego typu to ma być płyta kuchenna, oporowa czy indukcyjna ;) ?🤣

A tak poważniej, to o ile nie masz monobloków o mocy wyjściowej co najmniej 0,5kW każdy, to 3x0,75 mm^2 zupełnie wystarczy do zasilenia całego zestawu audio (to w odniesieniu do obciążalności). Jeżeli chodzi o dźwięk, trochę się bawiłem w testowanie różnych rozwiązań w tym kabli własnej konstrukcji i nie zauważyłem, aby przekrój przewodów miał jakiś zauważalny wpływ w sposób bezpośredni. W niektórych przypadkach może sprawiać takie wrażenie, ale trzeba brać pod uwagę, że zmiana przekroju wymusza też zmianę innych parametrów. Dla przykładu: solid core o przekroju 1 mm^2 i lica 800 x 0,04 mm (średnica) dająca przekrój także 1 mm^2 to kable, które (wg mnie oczywiście) dają różnicę w dźwięku. W przypadku porównania licy 800 x 0,04mm do 400 x 0,04mm, a więc ta sama budowa, ale inny przekrój, takich różnic nie stwierdziłem. Tyle, że to w kablach pomiędzy listwą a sprzętem. Ten pomiędzy gniazdkiem a listwą, no nie wiem... Ja tam mam komputerowy :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2019 o 08:19, Pboczek napisał:

Skoro o listwach, filtrach, to jak myślicie, czy wpinane siejących urządzeń np. routera, poprzez dc bloker ograniczy jego zakłócenia emitowane do sieci, czy nie?

Odpowiedź na to pytanie już padła, ale dodam jeszcze, że w przypadku urządzeń zasilanych przez zasilacze impulsowe DC bloker nic nie da. Takie zasilacze z zasady działania mają na wejściu prostownik i kondensator filtrujący wytwarzające wysokie napięcie stałe, więc dodatkowa składowa stała nie przeszkadza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wallace napisał:

Odpowiedź na to pytanie już padła, ale dodam jeszcze, że w przypadku urządzeń zasilanych przez zasilacze impulsowe DC bloker nic nie da. Takie zasilacze z zasady działania mają na wejściu prostownik i kondensator filtrujący wytwarzające wysokie napięcie stałe, więc dodatkowa składowa stała nie przeszkadza.

A moglbys podac odpowiedz?

Ja akurat chcialem wlasnie wpiac w listwe Tomanka bez dc blokerow, calosc tzn plazma router modem komp i streamr w gniazda z filtrami a w gniazdo bez filtra koncowke mocy. Nie mam dedykowanej linii audio. Czy mimo wszystko cos z teho powyzej przepiac do zwyklej listwy konputerowej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak dla aktualizacji, wpialem koncowke mocy i streamer Heosa do listwy Tomanka przy czym streamer z funkcja preampa traktuje jako zrodlo. Kolumny BMN na szpilce scan speak i seas. Zrobilem kabel z furutecha ag 314II i wtyki viborga zlote podlaczone do zrodla.

Ja wiem ze to smieszny system ale na razie taki mam a i tak potrzebowalem listwe.

I w pierszym momencie po przepinkach slysze zmiane. Mowie sobie kurde niemozliwe. Takie szczegoly jakby ciut czysciej i wyzsze partie jakby bardziej slysze. Bylo to wieczorkiem. Zona z sypialni dala mi ultimatum wiec zaraz skonczylem odsluchy :)

 Ale nastepnego dnia poprosilem ja o test z przepinka kabli. 

No i szanowna malzonka stwierdzila ze chyba wokal czystszy jej sie wydaje i bas jakis inny. 

Zmiany lekko chyba slyczac jesli nawet ona cos slyszy. Pewnie gdybym mial cos powazniejszego to moze i slyszalbym wiecej.

Zagadkowy temat z tym zasilaniem.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikelas76, miło się czyta takie jak Twój wpisy, bo rokuje, że przyszłość może przynieść jeszcze wiele przyjemności, nie tylko czysto muzycznych ale tych audiofilskiej natury również. Jeszcze coś Ci napiszę- takie wpisy zachęcają (czego dowodem są te słowa) do wypowiadania się na forum, bo jest w wyrazie po prostu pozytywna. to nic, że jeszcze teraz efekty są na granicy percepcji, to nic, że Twój system (jak można z Twoich słów czytać) jest etapem do czegoś doskonałego... Ważne, że daje kłam tym co to od lat tylko zniechęcać potrafią (Oni wiedzą o kim myślę).
Pozdrawiam Ciebie bardzo ciepło, WP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpszoniak

Masz racje, te zmiany sa na granicy percepcji ale ja to slysze. Planuje zakupic jakas integre byc moze lampe wiec to srebro wydaje sie ok.

Cale zycie wychodze z zalozenia ze nalezy sprawdzic co tylko mozna zeby wyrobic sobie swoja wlasna opinie. A tym bardziej w temacie ktory mnie interesuje.

I wiem ze takze na tym forum sa sceptycy ktorzy mieszaja poczatkujacym jak ja. Ale to i tak nic w porownaniu do towarzystwa z forum AS.

Tam to dopiero "sie wyrabia". Jest grupa ktora za punkt "CHonoru" wziela sobie zwalczac zwolennikow i niezdecydowanych jesli chodzi o kable i listwy.

Kompletnie nie rozumiem tego.

Niech kazdy przejdzie swoja droge sam i dojdzie do swoich wnioskow nie oczekujac gotowych odpowiedzi ewentualnie mozna poprosic o podpowiedzi lub ukierunkowanie.

Moze i kable z listwami nie maja tak duzego wplywu jak niektorzy uwazaja. Ale ten wplyw istnieje.

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Niech każdy przejdzie swoja drogę sam i dojdzie do swoich wniosków nie oczekując gotowych odpowiedzi ewentualnie można poprosić o podpowiedzi lub ukierunkowanie.

Może i kable z listwami nie maja tak dużego wpływu jak niektórzy uważają. Ale ten wpływ istnieje.

@Mikelas76, masz rację, że opinia wyczytana tu, na innym forum czy w jakimś innym miejscu jest jedynie wskazówką, która może pomóc lub przeciwnie- zaszkodzić, bo i takie sytuacje w audio mają miejsce. Rzeczywiście najlepiej samemu doświadczać... Zresztą to też jest solą naszego hobby.
Nie mogę się z Tobą zgodzić, że kable wraz z listwą (zwykle jedną) "nie mają tak dużego wpływu", bo akurat ja jestem jednym z tych (coraz liczniejszych), którzy przekonali się, że wpływ akcesoriów, które przynależą do zasilania jest ogromny, ale przecież chyba nie będziemy się kłócili o to czy Ty słyszysz wpływ listwy i kabli bardziej czy mniej niż ja... Prawda? Zresztą ja tu tylko na chwilę....
Pozdrawiam, WP

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wpszoniak napisał:

Nie mogę się z Tobą zgodzić, że kable wraz z listwą (zwykle jedną) "nie mają tak dużego wpływu", bo akurat ja jestem jednym z tych (coraz liczniejszych), którzy przekonali się, że wpływ akcesoriów, które przynależą do zasilania jest ogromny

Drogi Wojtku! (Jeśli mogę tak napisć)

Mamy skrajnie odmienne systemy, ja mam składaka kombinowanego ze az smiac sie chce, za grosze mozna by rzec. Tylko kolumienki sa nie najgorsze :). Dzieli nas bardzo duza przepasc technologiczno-finansowa. Chcialbym oczywiscie zmienic to co mam ale jeszcze nie teraz. 

A to co napisalem wynika z mojego punktu widzenia. Bez urazy :)

Taki standardowy audiofil meloman sluchacz nie jest w stanie pewnie sie rownac z Toba jesli chodzi o sprzet.

Koszt mojego to jakies w porywach 10000 zl, podczas gdy sam Twoj Demiurg to ...... 😉

Tak wiec ja po prostu nie jestem w stanie uslyszec tego co Ty. Za Chiny Ludowe jak się kiedyś mówiło.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikelas76, przekonanie o tym, że zasilanie jest ważniejsze niż by się zdawało (mnie też jeszcze parę lat wstecz się zdawało inaczej) wynika nie z tego, że mam kable Verictum (oczywiście pomagają w słyszeniu, to nie podlega dyskusji) lecz w wyniku udanej konfiguracji i to niekoniecznie bardzo kosztownej...
Poczytaj tu:    http://wpszoniak.pl/portfolio/poprawianie-systemu-audio/
i tu:  
http://wpszoniak.pl/portfolio/poprawianie-systemu-audio-4/
Pozdrawiam Ciebie, WP

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze troche w temacie jesli moge, jak powinno sie laczyc taki kabel zasilajacy DIY dla CD i dla Końcówki Mocy¿

Dla cd Ekran i uziemienie podlaczamy od strony CD a od listwy tylko hot i neutral¿

A dla Koncowki ekran i uziemienie od strony listwy¿

Pytam bo moze cos przekrecilem.

Bylbym wdzieczny za wyjasnienie

Żeby nie było streamer-preamp mam tak podłączony: 

 

Edytowano przez Mikelas76
Wyjaśnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikelas76, mogę jedynie powtórzyć co w cytowanym temacie napisałem... Uzupełnię- z uwagi na ewentualne pojawienie się pętli masy ekran połączony jest od strony zasilania i odbiorcy tylko w przypadku wzmacniacza, inne sprzęty mają trzy przewodniki łączone tylko od strony listwy bądź gniazd ściennych.

Pozdrawiam, WP

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale o ile lubie majsterkowac to szeroko pojeta elektrycznosc nie jest moja mocna strona. Wiec poprosilbym łopatologicznie. 

Wtyki łączymy obustronnie trzema przewodami : faza zero i uziemienie. Do tego dochodzi ekran ktory laczymy razem z uziemieniem od strony gniazdka lub listwy.

Rozumiem ze w przypadku wzmacniaczy i koncowek mocy jak napisales faza zero i uziemienie oraz ekran łaczymy do wtykow obustronnie?

A co w przypadku gdy mamy w CD czy Streamerze wtyk ósemke? W ogole nie stosujemy uziemienia i ekranu?

Przepraszam za te byc moze banalne pytania ale niedouczony jestem w tym zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Wtyki łączymy obustronnie trzema przewodami : faza zero i uziemienie. Do tego dochodzi ekran ktory laczymy razem z uziemieniem od strony gniazdka lub listwy.

Tak jest, wszystko się zgadza.

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Rozumiem ze w przypadku wzmacniaczy i koncowek mocy jak napisales faza zero i uziemienie oraz ekran łaczymy do wtykow obustronnie?

Zasilane urządzenie nie ma wpływu na sposób połączenia kabla. Robisz dokładnie tak samo jak wyżej.

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

A co w przypadku gdy mamy w CD czy Streamerze wtyk ósemke? W ogole nie stosujemy uziemienia i ekranu?

Jeżeli producent nie przewidział użycia przewodu ochronnego, to tak należy urządzenie podłączać - jest w drugiej klasie ochronności. Ochrona przeciwporażeniowa jest realizowana w inny sposób, poprzez odpowiednią izolację obudowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...