Skocz do zawartości

zestaw stereo za około 3000 pln


somsiat

Recommended Posts

Hej, na wstępie chciałbym się przywitać z Wami jako nowicjusz na forum i, generalnie, nowicjusz w temacie audio ;) Święta już tuż tuż, a ja postanowiłem sprawić sobie mały prezent. W związku z tym stoję teraz przed niemałym dylematem ;) no, ale do rzeczy.

Zależałoby mi na złożeniu zestawu stereo. Możliwie dobrego, ale mieszczącego się w budżecie 3000 zł, choć, jeżeli będzie warto, mógłbym kilka setek dołożyć, ale niech to maksymalnie będą okolice 3500. Rozważałem kupno sprzętu typu amplituner stereo, ze względu na rozbudowane możliwości sieciowe - wiadomo, Bluetooth, Spotify, odtwarzanie z chmury a chciałbym możliwie ograniczyć ilość dodatkowych urządzeń dla moich potrzeb. Jeśli chodzi o kolumny, raczej kierowałbym się ku podłogowym, na półkowe zwyczajnie niespecjalnie jest miejsce.

Muzyki słucham najczęściej z gatunku rock, metal, ballady, ale do tego dochodzi też muzyka elektroniczna, w przeważającej ilości trance oraz house. Dlatego też zestaw, choć nie wiem, czy to możliwe, powinien być taki w miarę... uniwersalny? :D

Całość będzie stać w pokoju o wielkości około 15 m2. Pomieszczenie ma kształt prostokąta, aczkolwiek telewizor wraz ze stolikiem RTV ustawione mam pod szerszym bokiem pokoju i tak też chciałbym audio ustawić.

Zestawem, który do tej pory służy mi do odsłuchu, jest system 5.1 Panasonic SA-HT335. Odtwarzacz ten jednak ma to do siebie, że nie dysponuje żadnym cyfrowym złączem audio, a ja z płyt już prawie nie korzystam. W efekcie czego działają tylko dwie satelitki i subwoofer, więc chyba każdy zestaw będzie brzmieć lepiej :D aczkolwiek wiadomo, nie sztuką jest kupić byle co ;)

Jedynym upatrzonym przeze mnie modelem jest Yamaha R-N602. Może jednak jest coś ciekawszego? W kwestii kolumn nie mam zupełnie pomysłu.

Wiem, że opisałem temat dość chaotycznie za co przepraszam, jakieś choróbsko mnie capnęło ;)

Jestem otwarty i będę oczywiście wdzięczny za wszelkie propozycje i sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

W tej cenie to te standardy:

Yamah RN602 - dobry ładnie brzmiący bezproblemowy amplituner stereo

Onkyo 8250 - jego konkurent o delikatnie bardziej liniowym graniu.

Kolumny:

Indiana Nota 550x - małe kolumny podłogowe o dużym dzwieku

Melodiak BL40MKIII - rewelacja stosunek jakość/cena

Zapraszam Cie na odsłuch

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, super propozycje, na pewno wezmę je pod uwagę.

Jeśli chodzi o amplitunery to również zwróciłem uwagę na TX-8250, jednak bazując jedynie na suchych informacjach i opiniach ludzi bardziej skłania mnie Yamaha. Jednak czy mój wybór byłby taki sam po odsłuchu? Mam nadzieję, że wkrótce się o tym przekonam ;)

Dzięki za zaproszenie, jednak jeżeli ten punkt znajduje się w Oświęcimiu to troszkę daleko ode mnie, jakieś 350 km (mieszkam w Bolesławcu, Dolny Śląsk). W mojej mieścinie co prawda panuje deficyt na punkty tego typu, ale jestem w trakcie kompletowania informacji o punktach i sklepach w moich okolicach. Podobno jest coś w Jeleniej Górze, Wrocławiu czy w Lubinie choćby ;)

 

Miałbym jeszcze małe pytanie natury technicznej. Przeważająca większość, o ile nie wszystkie amplitunery, mają dwie pary złącz kolumnowych - A i B. Z tym wiązałoby się parę moich pytań.  Czy możliwym jest załączenie obu par jednocześnie, czy wybór leży tylko i wyłącznie pomiędzy A i B? Oraz jeszcze jedno, praktyczniejsze dla mnie pytanie. W piwnicy leży mi jeszcze zestaw wieży Kenwooda z kolumnami półkowymi Kenwood LS-F3. Są to kolumienki o impedancji 6 Ohm i mocy maksymalnej 65W. Jak w tej sytuacji może na nie zareagować amplituner? Przy braku "pałowania" nie powinno być raczej źle? Zaznaczę przy tym, że kolumny nie miałyby za zadanie towarzyszyć swoim "dorosłym" koleżankom, a ich przeznaczenie byłoby raczej bardziej subtelne, typu np. cicha, nieinwazyjna muzyka do spania. 

 

Oczywiście jeżeli ktoś jeszcze miałby propozycje to jak najbardziej chętnie przeczytam. ;)

Edytowano przez somsiat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Miałbym jeszcze jedną bardzo ciekawą i na pewno brzmieniowo lepszą propozycję tj. Nad C338 + Indiana Line Nota 550X. W tym wypadku na pewno zyskasz ciekawsze brzmienie, dobrą dynamikę, Bluetooth i Chromecast niestety nie będzie radia i jeżeli to by Ci nie przeszkadzało to opcja, którą powinieneś porównać z Yamahą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, fajnie wiedzieć, że wzmacniacze również mogą być uzbrojone w funkcję streamingowe, a to również dobrze rokuje. Trochę martwi mnie brak możliwości przesyłu dźwięku przez HDMI, jednak złącza optyczne i koaksjalne dają nadzieje na rozwiązanie tego problemu. Widzę również, że urządzenie oddaje do dyspozycji złącza analogowe. Czy jakość dźwięku przy użyciu tego rodzaju połączenia nie ucierpi? 

Radia słucham raczej sporadycznie, sprawę może rozwiązać po prostu strumień sieciowy stacji radiowych w razie potrzeby, tak sądzę. 

Mam jednak pewne wątpliwości - NAD cechuje się mocą znamionową 80W/kanał dla głośników impedancji 4 Ohm i 71W dla głośników 8 Ohm według testów laboratoryjnych. Yamaha chwali się jednak nieco wyższą mocą. Jakie znaczenie może mieć dla mnie ten parametr?

Trochę też martwi mnie brak zdublowanych terminali kolumien, które również mogę znaleźć u Yamahy. Muszę w tym przypadku przemyśleć, czy potrzebuję możliwości podpięcia dwóch par kolumien...

Tak czy inaczej, jeżeli trafię podczas możliwości odsłuchu na ten sprzęt, na pewno go przetestuję. Dzięki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Niekoniecznie na moc patrzy :D Po prostu różnica w tym parametrze zwróciła moją uwagę i postanowiłem podpytać, jak się okazało dobrze zrobiłem bo bym dalej w nieświadomości żył :D

To się bierze stąd, że w danych katalogowych i specyfikacjach jest pewna nagonka na te moce. A prawdziwym kuriozum dla mnie są zestawy kina domowego co to wypluwają 1200W. Z satelitek które ważą kilogram. ;)

Mieszkam generalnie w bloku, więc czysto teoretycznie kazyliona watów mi nie potrzeba, ale kto wie co przyniesie przysłowiowe jutro :D

No i fajnie, parę możliwości już w zanadrzu mam, do NADa jedno "ale" już zniknęło :)

Natomiast jak wygląda przykładowa sytuacja opisana przeze mnie z kolumnami, będącymi trochę "inną parą kaloszy" dla tych docelowych? Może tym samym zniknie taki nacisk z mojej strony na podwójne złącza głośnikowe...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...