Skocz do zawartości

Wzmaciacz a Dolby


PSV !!!

Recommended Posts

Pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Sam mam podobny problem. Chcę słuchać w stereo tv z satelity. Dekoder (Humax) ma na wyjsciu cyfrowym tylko dolby digital. Azur 840C ma wprawdzie wejście na przetwornik, ale nie ma dekodera DD. Oczywiście mogę użyć sygnału analogowego z dekodera, ale ten ma marną jakość.

Reasumując dekodowanie DD to jest istotny problem jeśli ktoś nie zamierza inwestować w amplituner AV.
Zastanawiałem się na nawet, czy nie ma dekoderów DD->PCM do kupienia jako osone urządzenie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dd6!
Hmmm...
Jeżeli chodzi o dodatkowe procesory Dolby Digital - to oczywiście na rynku takowe dostaniesz - vide Procesor Rotel
Jednakże w dalszym ciągu nie rozumiem istoty - mając dwukanałowy wzmacniacz nie wzmocnisz pięciu - kinowych kanałów z dekodera DD!
Nawet jeżeli zaopatrzysz się w zewnętrzny procesor - dekoder DD i dopiero z niego wyprowadzisz sygnał analogowy uzyskasz jedynie okrojony dźwięk dla kolumn przednich - prawej i lewej. A gdzie pozostałe kanały - centralny, tylnie, kanał LF???
Dlatego w tym przypadku zasilenie wzmacniacza stereofonicznym sygnałem z tunera wydaje się chyba lepszym pomysłem! I stąd pytanie - dlaczego masz marną jakość sygnału analogowego z cyfrowego tunera satelitarnego i na czym ta zła jakość polega (pytam, bo sam posiadam jakiś "śmieciowy" tuner DVB i za jakość dźwięku z niego jest odpowiedzialna raczej jakość transmitowanego sygnału przez poszczególne stacje)?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, żę nastąpiło pewne nieporozumienie. Dla mnie problemem jest jak uzyskac dobrej jakości analogowy sygnał stereo z dolby digital.
Jasne jest, że najlepiej podłączyć zewnętrzny DAC. Tylko w świecie stereo DACi nie wspierają DD. Są za to znakomite przetworniki PCM. W zasadzie problemem jest więc głownie konwersja DD -> PCM stereo. Ale oczywiście w miarę dobry wzmacniacz stereo z wejsciem dd tez miałby sens. Jak ktoś się orientuje głównie na stereo, to co? ma kupić amplituner tylko po to, żeby zrobić downmixing DD do stereo? Oczywiście jeśli tuner sat lub dvd same robią downmixing, to pół biedy. Ale mój wspaniały Humax nie ma takiej opcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dd6!
OK! Zrozumiałem istotę!
Procesor potrzebny byłby do zdekodowania sygnału cyfrowego (5.1) i zamianie go na sygnał stereo (2 kanały - downmixing).
Ale w dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego sygnał analogowy z Twoje tunera jest byle jaki? Na czym to polega?
Czy też znowu wkradło się nieporozumienie - Twój tuner wysyła wyłącznie sygnał analogowy 5.1 i nie ma wyjść sygnału analogowego stereo?! I - co więcej - ustawienia tego tuneru uniemożliwiają wysłanie takiego sygnału (stereo)...
Wyjaśniaj!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Pozwolę się włączyć do dyskusji. Ja podobnie jak Bert, nie rozumiem istoty rzeczy. Jeżeli się nie mylę, to Dolby Digital jest standardem stratnego kodeka dźwięku i to bardziej niż MPEG-1 layer 1, 2 i 3 w jakim to też pracują zazwyczaj tunery sat i telewizji cyfrowej (w instrukcji do Twojego Humax-a powinno to też być opisane, przeważnie jest to w rubryce "Dane techniczne"). Jaki więc sens kombinowania w ten sposób? Według mnie żaden. Jeżeli Masz problem kolego dd6 z wyjściem stereo (ponieważ np. go brak), zawsze możesz wyjść dźwiękiem ze złącza SCART, Humax ma chyba dwa takowe standardowo. Kilka linków do tematu
- http://pl.wikipedia.org/wiki/A/52
- http://pl.wikipedia.org/wiki/MP1
- http://pl.wikipedia.org/wiki/MP2
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt będę dopiero kupował. Na razie mam tylko TV i humaxa. Humax ma oczywiście analogowe wyjście stereo. Nie ma natomiast możliwości konwersji DD->PCM Stereo.

Uważacie, że nie ma sensu podłączanie zewnętrznego DACa? Wiem tylko, że gdy w gazetach testują jakość dźwięku np. streoplay.de, to jest lepsza z zewnętrznym przetwornikiem.

To prawda, żę DD jest kodowaniem stratnym. Ale DD leci najczęsciej 448 kbps. To nie jest tak mało. Lepszy DAC == lepsza jakość. Nie wiem na ile duża jest różnica. Jak się sam przekonam, to dam znać.

No i jeszcze jedno. Dźwięk jest dokładnie w tym samym formacie, co na większości płyt DVD.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dlatego jest do bani. Wystarczy porównać materiał w DD i DTS (czasami występują razem), na tej samej płycie DVD i wszystko jasne. Z tego co pamiętam, system redukcji szumów dbx był lepszy niż Dolby (czasy magnetofonów kasetowych), co nie umiejsza zasług tej ostatniej firmy. A przetworniki DAC do tanich nie należą, i zakup amplitunera AV, chyba będzie lepszym wyjściem. Jest jeszcze wyjście w postaci komputerowej karty dźwiękowej http://www.audiostereo.pl/karta_dzwiekowa_..._DAC_19628.html .
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym specjalnie miał kupować DACa to inna historia. Ale przymierzam się do CA 840C, który ma wejście cyfrowe i mógłbym je wykorzystać.

Co do amplitunera AV, to spawdzałem, jak brzmi Yamaha-3800 jako DAC + pre. Wypadło to fatalnie i od tego czasu jestem do AV zniechęcony.

No i jeszcze jedno: mogę podłączyć 840C do cyfrowego wyjścia z TV. Moj TV akurat robi konwersję DD->PCM. Tak więc jak chodzi o mnie to sprawdzę jaka jest różnica w jakości dźwięku i sprawa załatwiona.

Zacząłem pisać w tym wątku, bo według mnie jego autor zadał całkiem sensowne pytanie, a otrzymał bezsensowne odpowiedzi.

Jakby chciał mieć amplituner, to by się o wzmacniacz stereo nie pytał. A jak się ma wzmacniacz stereo, to się człowiek zastanawia jak najlepiej podłączyć dźwięk z urządzeń AV. I moim zdaniem odpowiedź jest taka: najlepiej, jeśli urządzenie AV potrafi skonwertować DD->PCM. Wtedy można podłączyć zewnętrzny DAC i do niego wzmacniacz stereo. Myślę, że własnie w tym celu większość urządzeń AV ma możliwość wyboru formatu (DD/PCM) na wyjściu cyfrowym. Bo jak nie po to, to po co, niech mi ktoś odpowie?

Co do tego, czy są wzmacniacze stereo z dekoderem DD, to nie sądzę aby jakieś były. Ale jest całkiem sporo odtwarzaczy CD z wejsciem na DAC (PCM).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Gdyby pytanie autora tego postu miało sens, to właściwie nie powinno go być. Zawsze rozwiązanie podaje rynek (no i Google), jeżeli jest to potrzebne i jest na to popyt, można to kupić i tyle. Przykładem niech będzie HSB-600 od Sherwood-a, zamienia sygnał analogowy component na cyfrowy przez HDMI. W ten sposób nie trzeba pozbywać się odtwarzacza DVD, który kupiony za grubą kasę 7 lat temu, nie trzyma cyfrowego standardu http://www.sherwood.de/products/hsb_600.php . I nie dotyczy to tylko rynku audio.
Skoro sam Wiesz jaka jest odpowiedź kolego, po co brniesz dalej w ten temat? To o czym piszesz z uporem maniaka (konwersję DD->PCM) jest jak przedzieranie się przez gęstą dżunglę, kiedy obok biegnie asfaltowa droga. Tak się składam że jestem posiadaczem dekodera kablowej telewizji cyfrowej (Multimedia). Dekoder jest analogiczny do dekodera N-ki. Nawet by mi do głowy nie przyszło żeby sobie pogarszać jakość dźwięku kombinując w ten sposób, kiedy obok znajduje się piękne wyjście stereo.
Jest jednak jedno urządzenie stereo które posiada wejścia cyfrowe (oba rodzaje), a co za tym idzie musi mieć przetwornik cyfrowo-analogowy.
To Harman/Kardon HK 3490 http://www.harmankardon.pl/index.php?action=1&id=121. Jednak nie posiada on dekodera DD, bo i po co?. Jego zadaniem jest odbierać sygnał cyfrowy bezpośrednio ze źródła a następnie zamienić go na analogowy jak najbliżej końca toru audio (końcówki mocy i kolumny)
Osobiście ciekawy jestem tego telewizora z konwersją DD to PCM. Z mojej wiedzy wynika, że DD jest równocześnie nadawane z dźwiękiem stereo NICAM, dotyczy to niektórych kanałów (TVN, czasami). Telewizory z reguły posiadają system Dolby, ale Virtual Surround , lecz jest to system który kreuje dźwięk przestrzenny z sygnału STEREO. Tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi w temacie Dolby http://www.dolby.com/consumer/technology/v...peaker_faq.html .
Życzę powodzenia w poszukiwaniu Twojego Shangri-La.
Powodzenia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja jeszcze raz powtórzę, bo chyba nie jestem zrozumiany:

1. Odpowiadałem autorowi wątku, bo uznałem, że inne odpowiedzi są co najmniej dziwne.
2. Urządzenia AV po to mają wyjście PCM (najczęściej przełączalne DD/PCM), żeby podłączyć zewnętrzny przetwornik
3. W różnych czasopismach, w testach tunerów satelitarnych dźwięk po podłączeniu DOBREGO zewnętrznego DACa jest oceniany dużo wyżej.

Jeżeli Waldek nie słyszysz różnicy, to może po prostu nie próbowałeś takiego rozwiązania. NA JAKIM SPRZĘCIE SŁUCHASZ, BO TO BARDZO ISTOTNE

Ponadto wiele zależy od tego w jakim pułapie cenowym sie poruszamy. Powiedzmy CA 840C kosztuje 3k, podłączone do dobrego wzmaka np. M3 (10k) i porządnych kolumn (> 10K). Wtedy można już rózne subtelne, ale istotne różnice usłyszeć. Ale gdy słuchałem takiego zestawu:
Yamaha CD-S2000->digital out->Yamaha 3800->pre out->Krell 400xi->B&W804s, to to po prostu grało kiepsko i okazało się, ze najsłabszym ogniwem są DACi w Yamasze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Można obyć się bez dekodera DD.
Ja mam kolumny cyfrowe Philipsa z wbudowanymi przetwornikami AC i wzmacniaczami połączone z dedykowanym preampem.
System ten przyjmuje jedynie sygnał PCM o częstotliwości próbkowania do 48 kHz. Aby unikać wielokrotnego konwertowania: AD dla sygnału analogowego w preampie i DA w kolumnach, musiałem je połączyć z wyjściem cyfrowym odtwarzacza DVD. Na szczęście mój odtwarzacz pozwala na konwerję DD - > PCM oraz ograniczenie częstotliwosci próbkowania do 48 kHz.
Ostatnio do systemu doszedł tuner satelitarny i niestety on takich sztuczek nie potrafi, ale ponieważ praktycznie tylko filmy lecą w DD, więc problem jest niewielki, bo po prostu puszczam je do preampa w postaci analogowej, a wszystko inne leci kablem cyfrowym. Jedyny problem to konieczność wybierania różnych wejść w preampie w zależności od aktualnego programu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...