Skocz do zawartości

Wspomnienia z odsłuchu kolumn Audium Comp 3


Arko55

Recommended Posts

Wspomnę ciekawe doświadczenie jak sprawdzały się u mnie kolumny Audium Comp 3 jakiś czas temu.

Cały system > kolumny Audium Comp 3 > wzmacniacz Thule IA100 > źródło Sony JE510/DTC57es > laptop > interkonekt Alphard Da Vinci/DIY > głośnikowe excellent.
Kolumny ustawione 50cm od ścian bocznych i 100cm od tylnej.

Akustyka dosyć słaba, brakowało dobrego wytłumienia pokoju oraz większej ilości naturalnych rozpraszaczy.

Na pierwszy rzut poszedł jeden z moich ulubionych utworów "Alok & Sevenn - Byob" od samego początku zestaw grał inaczej niż poprzednio, gdy słuchałem na NHT.
Zadziwiająca dynamika, jak na średniej klasy kolumny. Moim zdaniem bardzo punktowe granie to ich specyficzny charakter. Takie dosyć cyfrowe ? Granie przypomina mi nieco monitory studyjne. Oczywiście mogę się mylić, to tylko moja wizja.
Dźwięk trochę lepiej dociążony, stosunkowo sporo wysokich tonów, a średnica minimalnie za wysokimi.
Lecą utwory jeden po drugim, z każdą godziną mam inną opinię o Audium. Po 1 dniu słuchania wysokich tonów było nieco za dużo, na pewno miały przewagę nad średnicą. Szczegółowość nieco wyższa niż w NHT, wysokie tony mają największą przewagę w detaliczności.
Środek o dziwo czasem wydaje się minimalnie mniej szczegółowy, lecz to rzadkość.
NHT grają mniejszym dołem, nieco bardziej podkolorowaną średnicą i ciemniejszą górą.
Na pewno Audiumy są bardziej uniwersalne niż NHT, czy Elektro,Trap, Rock, inne ostre klimaty Audiumy lepiej dociążą przekaz bez ostrości.
Scenicznie jest nieco lepiej, ciut więcej czarnego tła, scena większa w 3 wymiarach. Holografia porównywalna obie prezentacje na scenie są w moim guście.
Wokale w NHT są bardziej brudne, nie tak doświetlone i wyraźne. Mają mniejszą dynamikę. Dociążenie środka pasma podobne w obu kolumnach.
Niskie tony sporo lepsze w Audium, mamy bardzo punktowe uderzenie ze świetną dynamiką.
Całościowo dźwięk trochę szybszy dający lepszy rytm, różnice są spore i słyszalne prawie w każdym kawałku. Momentami słychać charakter głośnika szerokopasmowego, dokładniej lepsza spójność środka z górą, w ostrzejszych klimatach najczęściej to dało plusy.
Na koniec dodam jeszcze, że wysokie tony są na pewno bardziej pełne i czyste, przypominają mi "czysty śnieg" zaś NHT trochę zabrudzony.
Z minusów wspomnę o średnicy, moim zdaniem brakuje nieco muzykalności i dociążenia męskich wokali.
Czy warto dokładać około 1000zł na lepsze Audiumy ? Moim zdaniem tak, ale to zależy kto czego słucha, bo jak słuchamy Jazzu, muzyki klasycznej wybór nie jest tak prosty.
Pozdrawiam.

 

20180426_155050.jpg

Clipboard012666.jpg

20180426_155015.jpg

Clipboard0199.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej było opisane konkretnie porownanie do tańszych NHT 1.5

Audium comp 3 opisał bym jako żywe, dynamicznie, energiczne momentami bezpośrednie granie.

Te kolumny świetnie sobie radzą z ciężką muzyką gdzie wysoka selektywnsc jest pożądana.

Bardzo rytmiczny bas, świetna spójność w zakresie średnicy i wysokich rejestrów.

Bardzo dobra przestrzeń, raczej lepsza na szerokość. Dosyć mocno zaznaczone kontury.

Dźwięk dosyć neutralny, czasem niskie tony są bardziej zaznaczone chociaż wiele zalezy od reszty toru jak i akustyki.

Cena używanych około 3-4tys zł. Uważam że to świetne kolumny i bardzo rozwojowe za te cenę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miras23 za bardzo nie wiem o co Tobie chodzi. Przecież to forum służy do tego by publikować wrażenia związane m.in. ze sprzętem audio. Ma to pomagać tym którzy byli zainteresowani zakupem, wymianą czy po prostu wzbogaceniem informacji. Kolega Arko posługuje się słowem w sprawny sposób, potrafi wychwycić i przedstawić różnice grania obu kolumn. Porównanie Audium Comp 3 czy NHT 1.5, dla mnie ciekawe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...