Skocz do zawartości

Proszę o dobór sprzętu do małego (20 m2) pokoju; do 4.000 zł


azymut38

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc w doborze optymalnego sprzętu.

Budżet: 3-4 tys. zł (w absolutnej ostateczności parę stówek mogę dorzucić).

Moje pomysły:

1) amplituner do kina domowego, koniecznie z oprogramowaniem (OSD) pozwalającym na oglądanie youtube (nie mam smart TV, a na dekoderze NC+ youtube nie ma od kilku lat) -  o ile takie są, także do serwisów Tidal/Spotify, z Wi-Fi i Bluetooth

2) na początek tylko kolumny przednie + subwoofer + ewentualnie centralny (kolumny tylne z dalszej perspektywie czasowej). 

Pokój wielkości 20 m2. Kolumny przednie rozmieszczone na szafce TV, z boków telewizora, subwoofer na podłodze (centralny gdzieś upchnę - o ile Waszym zdaniem jest konieczny). 

Sprzęt ma być przeznaczony do słuchania muzyki i oglądania filmów, nie przewiduję raczej używania go do gier komputerowych.

Niestety mam duże ograniczenia co do przestrzeni, z uwagi na małą ilość miejsca, tzn.

- kolumny przednie nie mogą być wyższe niż 70 cm, nie powinny być przy tym szersze niż 12 cm

- subwoofer nie może być szerszy niż 30 cm.

 

widok.jpg

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od konfiguracji. Musisz zdecydować, czy budujesz system tylko na kanałach przednich z subwooferem, czy możesz dołożyć kanały efektowe. Jeśli nie ma możliwości odrzucenia kanałów tylnich i centralnego, bardzo dobrym rozwiązaniem byłby amplituner Onkyo TX-8270, który ma złącza HDMI. Natomiast jeśli docelowo zbudujemy system wielokanałowy, zwróć uwagę na Yamaha RX-V485. To nowoczesny amplituner, który tak dźwiękowo, jak i pod względem wyposażenia powinien Cię w pełni usatysfakcjonować.

Jesli dobre kino domowe, to musisz zmieścić głośnik centralny. Natomiast jeśli masz możliwość tylko postawienia kolumn przednich na szafce, zwróć uwagę na konstrukcje podstawkowe. Zwróciłbym Twoją uwagę na kolumny Heco, Magnat lub Polk Audio. Heco Aurora 300 to bardzo dobry monitor, który zapewni szybki, dynamiczny, bardzo plastyczny dźwięk. To także świetne połączenie dobrego stereo z efektownym kinem domowym. Jako alternatywa spójrz na monitory Magnat Shadow 203 oraz Polk Audio Signature S20E. Szczególnie Polk Audio to moim zdaniem zdecydowanie najciekawsza propozycja do Twojej konfiguracji. Jeśli masz ograniczenie w szerokości miejsca na subwoofer, spójrz na Tannoy TS2.8.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Docelowo system wielokanałowy. Kolumny tylne mogę postawić na parapecie, bądź podwiesić na ścianie. 

W każdym razie poproszę jeszcze o propozycje głośnika centralnego - gdy będę miał wymiary, to okaże się czy jest miejsce na wielokanałowy czy tylko stereo....

W każdym razie pytanie- czy głośnik centralny może leżeć za telewizorem, a właściwie za podstawą telewizora?

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, azymut38 napisał:

W każdym razie pytanie- czy głośnik centralny może leżeć za telewizorem, a właściwie za podstawą telewizora?

Może być przed tv lub lekko za. Również nad tv lub pod tv. Kwestia później ustawienia w ustawieniach. I skieruj go w stronę uszu. Jesli będzie nisko przy podłodze to musisz go nakierować ku górze tak jakby strzelał z głosnika centralnego w uszy :)  I żeby był cały widoczny. Nie może go zasłaniać tv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze głowię się, czy warto w ogóle wchodzić w system wielokanałowy... czy może poprzestać na stereo? Wiele razy spotykałem się z opiniami, że wrażenia lepsze są na stereo, niż

na systemie wielokanałowym. 

Przejrzałem propozycje od  Q21 i wydają się sensowne. Pytanie - co wybrać?

No i zasadnicza kwestia - rozumiem, że jeśli kupię amplituner Yamaha RX-V485 i podepnę do niego tylko tzw. monitory i subwoofer, to dźwięk ze źródła wielokanałowego będzie odtwarzany w stereo, a jak dokupię centralny + tzw. efektowe, to będę miał wówczas system 5.1? 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw 5.1 coś kiepsko widzę w twoim pomieszczeniu. Może spróbuj wypożyczyć sprzęt do domu i sprawdzić. s4home i q21 chyba u nich jest taka możliwość.

Nie wiem czemu q21 zaproponował Ci te amplitunery. Tego nie wiem może odpowie. Najczęściej polecane są onkyo 686, Yamaha 685 i Denon 2500.

Poczekaj jeszcze na propozycję kolejnego sklepu.

 

46 minut temu, azymut38 napisał:

centralny + tzw. efektowe, to będę miał wówczas system 5.1?

tak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe porady.

Wydaje mi się, że na moje potrzeby Yamaha MusicCast RX-V485 zupełnie wystarczy. Wyższe modele mają 7.2, Dolby Atmos (nie wykorzystam w mojej przestrzeni), czy YPAO RSC (trzeba mieć wiedzę, żeby szczegółowo to skonfigurować). Jedyne co mnie może skusić w najwyższym modelu RX-V685 to skalowanie analogowego sygnału do 1080p/4k (mam sporo starego materiału).

Co do głośników - subwoofer Tannoy TS2.8 wydaje się idealny. Odnośnie monitorów, to przejrzę jeszcze inne oferty, bo nie wiem czy nie zejść jeszcze trochę z ceny.

Póki co Yamaha RX-V485 i Tannoy TS2.8 prawie na liście zakupowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. No to mam jakiś konkret, jako subwoofer wybrałem Tannoy TS2.8.

2. Teraz głowię się nad wyborem kolumn podstawkowych przednich - zakreśliłem sobie dość szeroki wachlarz cenowy, ale górną granicą jest 800 zł za monitor. Kierowałem się także ograniczoną dostępnością przestrzeni - co więc, z podanej niżej listy, Wy doradzacie mi wybrać? (weźcie pod uwagę, że będzie subwoofer). Od razu zaznaczam, że być może część z podanej przeze mnie listy obejmuje głośniki efektowe, nie na każdej stronie jest to napisane - doprecyzowując: potrzebuję ich jako kolumn przednich. Nie wiem też, które z nich można od razu podpiąć pod amplituner i będą grały (bez potrzeby dodatkowe wzmacniacza). Jako amplituner przewiduję Yamaha z serii Musiccast.

Klipsch R-41M (czarny)      szer. 146
Dali Spektor 1 (czarny)       szer. 140
Focal Sib (czarny)        szer. 142
Taga Harmony Platinum One    szer. 145
Indiana Line Tesi 240        szer. 135
Indiana Line Tesi 241(cz.dąb)    szer. 140
Polk Audio Signature S10    szer. 137
Polk Audio Signature S10E   szer. 137
Dali Zensor Pico        szer. 141
Elac BS 52.2 (czarny)  szer. 136
Cambridge Audio Minx XL        szer. 161
Indiana Line Tesi 242 (czarny)   szer. 135
Dali Zensor 1 (czarny)        szer. 162
Paradigm Atom Monitor v.7    szer. 168
System Audio Saxo 10        szer. 130
Dali Fazon Mikro        szer. 113

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pozostaje kwestia doboru monitorów, z tym że zmieniają się parametry dot. rozmiarów. W tym momencie szukam monitorów w cenie do 700 zł za sztukę.

Ograniczenia rozmiaru monitorów to: szer. max 35 cm (najlepiej do 30 cm), wysokość do 60 cm i głębokość bezwarunkowo do 30 cm.

Łącznie na cały zestaw: amplituner + 2 monitory + sub Tannoy TS2.8 + okablowanie chcę dać nie więcej niż 4.000 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W poprzednich postach nieco teoretyzowałem. Wczoraj przeprowadziłem pomiary z imitacją kolumny. Uda mi się zmieścić monitory do szerokości  16 cm i głębokości max do 30 cm, więc nie muszę brać takich "maluchów" (co prawda membrana niskotonowego będzie minimalnie zasłonięta telewizorem ale to nic). Został mi więc tylko wybór monitorów, do wyboru mam:

1) Dali Spektor 1

2) Dali Zensor Pico

3) Elac BS 52.2

4) Focal Sib

5) Klipsch R-41M

6) Klipsch RP-400M

7) Melodika BL10

? Monitor Audio Bronze 1

9) Taga Harmony Platinum One

10) Tannoy Eclipse Mini

11) Wharfedale Diamond 11.0.

 

 

 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić Ci dwa porządne aktywne monitory stereo i subwoofer? Mają komplet wejść do stereo, kino domowe zagra na nich lepiej, niż na cherlawym amplitunerze. Cała para poszła w jakość dźwięku a nie w funkcje z których nie skorzystasz. 

https://sklep.rms.pl/triangle-elara-active-ln-01a-ln01a-aktywne-glosniki-podstawkowe-monitory-biurkowe-2x50w-z-bluetooth-aptx-para

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie do zmian jeżeli chodzi o przednie kolumny. Nie chcę żeby były to plastikowe "pierdziawki".

Teraz mam prostszy wybór, z tym że pojawiają się inne problemy.

Na monitory przód wybrałem bezwzględnie Dali Oberon 1 lub Klipsch RP-400M. Do tego sub Tannoy TS 2.8 lub Klipsch R-8SW. 

1. Przy monitorach Dali mam ten problem, że w wielu miejscach sugerowaliście, żeby nie łączyć tego producenta z amplitunerami Denona (bo gra mułowato, nie gra górą itp.). Co więc wziąć zamiast np. Denona AVR-X1500H albo Denona AVR-X2500H? Czy przy wyborze Klipscha też muszę patrzeć, żeby nie brać Denona? Co więc wziąć -  Pioneera, Onkyo, Yamahę?

Jeśli z kolei postawię na Klipscha to sprawa zaczyna się dodatkowo gmatwać, bo tak w ogóle jedyny centralny jaki mogę kupić to Dali Zensor Pico Vokal (mam skrajnie mało miejsca na centralny)....chyba, że bezproblemowo mogę połączyć monitory przednie Klipscha z centralnym Dali.

2. No i teraz przechodzimy do reszty, bo mam co najmniej 2 warianty co do pozostałych głośników, tj. centralnego i surroundowych (muszą być względnie małe), tzn.

a) Dali Zensor Pico Vokal + Dali Spektor,

b) Dali Zensor Pico Vokal + Klipsch R-41M,

c) Dali Zensor Piko Vokal + ?? (np. Melodika BL10 lub Taga Harmony Platinum One).

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, azymut38 napisał:

chyba, że bezproblemowo mogę połączyć monitory przednie Klipscha z centralnym Dali.

nie powinieneś tego robić. kolumna centralna powinna być spójna z frontami. W przypadku surround'ów można już sobie pozwolić na pewne ustępstwa.

Kolejna sprawa jest taka, że w kinie kolumna centralna, wraz z sub'em są moim zdaniem tymi najważniejszymi. Nie wiem, czy budowanie systemu 5.1 na takiej "skromnej" kolumnie centralnej jest właściwym kierunkiem

23 minuty temu, azymut38 napisał:

Na monitory przód wybrałem bezwzględnie Dali Oberon 1 lub Klipsch RP-400M.

Czym podyktowany jest ten wybór, jeśli można spytać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Markcox napisał:

nie powinieneś tego robić. kolumna centralna powinna być spójna z frontami. W przypadku surround'ów można już sobie pozwolić na pewne ustępstwa.

Kolejna sprawa jest taka, że w kinie kolumna centralna, wraz z sub'em są moim zdaniem tymi najważniejszymi. Nie wiem, czy budowanie systemu 5.1 na takiej "skromnej" kolumnie centralnej jest właściwym kierunkiem

Czyli jednak lepiej Dali....

 

2 minuty temu, Markcox napisał:

 

Czym podyktowany jest ten wybór, jeśli można spytać?

Oba modele mają nie więcej niż 16 cm szerokości, przy czym oferują całkiem sporo. Pozostałe o tych gabarytach /które wymieniałem w wątku/ zdają się nie mieć takiego potencjału. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Te klipsche są twarde. Oschle. Uważaj na to. Stawiam na dali a łączyć je po prostu z inną elektroniką. Jak już musisz to z x2500 bo jednak gra wyraźnie lepiej od 1500.

Piotr

Nie musi być Denon. A co byś powiedział gdyby do tych Dali podpiąć:

a) Marantz NR1509 / NR 1609

b) Onkyo TX-NR686

c) Pioneer VSX-933 / VSX-S520 / VSX-LX303

d) Yamaha RX-V485 / Yamaha RX-V685 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...