Skocz do zawartości

Proszę o dobór sprzętu do małego (20 m2) pokoju; do 4.000 zł


azymut38

Recommended Posts

No to mam już termin kiedy kupuję sprzęt ?

Zupełna zmiana koncepcji. 

Załączam zdjęcie i opis.

Liczę na Wasze wsparcie.

 

rzut.jpg

 

Podjąłem decyzję, po dokonaniu pomiarów, żeby założyć większe kolumny i biorąc pod uwagę zasobność portfela myślę, że mogłyby to być Dali Zensor 3....lub coś podobnego. Myślałem też o Heco Aurora 300, ale chyba nie ma błyszczącego wykończenia, na którym mi nieco zależy. Magnaty odpadają ze względu na wykończenie, podobnie Monitor Audio.

Jak widać na obrazku, jest miejsce na Dali Zensor 3 (mają 205 mm szerokości). Potrzebne jednak będą standy.  Przy czym nie mogą być one szersze (w sensie tej pionowej części) niż 15 cm, a najlepiej 10 cm. Taką mam odległość od szafki z lewej strony (tu max mogę zrobić 15 cm). Do tego musiałby to być stand zwrócony w prawo, a więc mający albo podstawę z lewej strony, albo po prostu taką możliwość regulacji (naniosłem biały kształt na lewo od telewizora). Z prawej mógłby być stand klasyczny, lub lewostronny (zaraz obok jest wejście do pokoju i trzeba by pomyśleć, co byłoby najlepsze - chyba najlepiej symetrycznie odwrócone).

Standy muszą być, gdyż od ścianki bocznej telewizora do końca szafki mam tylko 14 cm szerokości. (zdjęcie ma zafałszowaną perspektywę) i kolumna większa w szerokości niż 14 cm musiałaby stać częściowo za telewizorem....chyba, że 14 cm kolumny stałoby na szafce, a reszta "w powietrzu" (chyba to nie jest dobry pomysł).

Czy są takie standy o jakie mi chodzi oraz czy Dali Zensor 3 to dobry wybór?

Co do amplitunera, to jeszcze się zastanawiam, chyba wezmę jednak do kina domowego, żeby później móc dokupić centralny i surround.

Na początek wszedłbym w system 2.1. Subwoofer umieściłbym z lewej strony (część niewidoczna na zdjęciu, zaraz między szafką a kanapą).

Tu też jeszcze nie wiem, czy wziąć Tannoy TS2.8 czy Klipsch R-8SW ....a może coś innego, gdyż w tym ustawieniu nie jestem już tak związany szerokością suba i powiedzmy, że mam na niego dostępne nawet 41 cm szerokości i max 45 cm głębokości. Zależy mi na basie szczególnie do muzy, żeby słychać było tą podstawę basową nawet przy delikatnej głośności, z kinem nie poszaleję bo wiadomo - sąsiedzi.

Z góry dziękuję za porady. 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero na to wpadłem ?....z lewej i prawej strony szafki mam łącznie 31 cm, gdybym przesunął stoper od drzwi przesuwnych, to nawet 32 cm. Tak więc mam spokojnie po 15 cm z każdej strony....

Gdyby tak zamiast kolumn podstawkowych zastosować więc kolumny podłogowe??

Z tego co sprawdziłem to pasowałyby np.:

1. Taga Harmony PLATINUM F-60 SL 155 mm  szer. 

2. Indiana Line Tesi 542                       135 mm  szer.                                

3. STX Electrino 200                             140 mm  szer.                                

4. Pylon Audio Sapphire 23                 160 mm  szer.                              

Bardzo podobają mi się te Taga Harmony, pytanie czy Indiana Line nie są lepsze?

STX jest pochylony w tył? Stoi na fabrycznej podstawce czy jak to jest? Wydaje mi się, że z podstawą nie zmieszczą się u mnie.

Pylon ma ponoć mało basu (tak piszą w recenzjach).

Do wszystkich potrzebowałbym subwoofera?

Jak myślicie - to dobry kierunek?

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe porady i przepraszam za zamieszanie w wiadomościach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Testuj dalej

Nie wiem dokładnie co miał Pan na myśli. 

Podniosłem budżet i na polu bitwy pozostały:

                                                         szerokość

Indiana Line Tesi 542                      - 135 mm    
Taga Harmony PLATINUM F-60 SL - 155 mm    
Indiana Line DIVA 552                    - 160 mm  
Pylon Audio Sapphire 23                - 160 mm
Dali Zensor 5                                   - 162 mm    (nie wiem ile szerokości ma podstawa, a ile sama kolumna)
Dali Oberon 5                                  - 162 mm    (nie wiem ile szerokości ma podstawa, a ile sama kolumna)
Monitor Audio Radius 270               - 125 mm (177 mm z podstawą) - tak wynika z rysunku CAD, podstawę częściowo mogę schować pod szafkę i uwzględniając 2 mm przerwy (żeby kolumna nie dotykała szafki) wychodzi jakieś 150 mm szerokości łącznie z podstawą, więc się mieści.

Doradźcie mi proszę - co wziąć z w/w?  

Amplitunery jakie biorę pod uwagę to: Marantz NR1509, Onkyo TX-NR686 lub Yamaha RX-V685 (preferuję Marantza ze względu na małą ilość miejsca).

Dziękuję.

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Z ciężkim sumieniem mówię dali oberon 5 :(

nie wiem czy diva 552 nie będzie też dla ciebie ciekawe.

co do amplitunerów najlepszy będzie 685. Marantz wygrywa wielkością.

Piotr

1. Dlaczego z ciężkim sumieniem?

2. Czy może Pan podać wymiary Dali Oberon 5? - chodzi mi o samą szerokość kolumny bez podstawy, na ich stronie internetowej jest napisane: "Maks. wymiary z podstawą i maskownicą - 162 mm"....a ile szerokości ma sama kolumna? Pytam, bo podstawę mógłbym częściowo schować pod szafkę.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc i cierpliwość do mnie oraz za sukces w przekonaniu mnie, żeby na front nie kupować małych monitorków. 

Wybór, z racji ograniczeń przestrzennych, padł na Indiana Line Tesi 542. Myślę, że do połowy stycznia uporam się z zakupem i na pewno zdam relację.

Te kolumny staną się punktem wyjścia do rozbudowy systemu - do 5.1.

Co do amplitunera to jeszcze dumam nad Yamaha RX-V685/ Onkyo TX-NR686 / Pioneer VSX-LX303. Generalnie zamierzam też wpiąć do tego Chromecasta. 

Ostatnią kwestią, którą pozostawiłem sobie do wyboru, na obecnym etapie, to zakup subwoofera, który sprawdziłby się nie tylko w kinie domowym, ale i przede wszystkim w odsłuchu muzyki (lubię słuchać muzyki filmowej, orkiestrowej, pozbawionej wokalu, chciałbym usłyszeć ten basik z płynący z bębnów, kontrabasu i innych instrumentów, chociażby organów).   

Widzę, że na forum wiele osób chwali sobie produkty marki Rel (w budżecie mieści się model T/5I). Tu też zdaje się na Waszą wiedzę i doświadczenie.

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2018 o 22:34, azymut38 napisał:

Doradźcie mi proszę - co wziąć z w/w?  

 

23 godziny temu, azymut38 napisał:

Panowie, porozmawiajcie sobie na PW.  

Ok. przepraszam to Twój wątek.

Powiem Ci jak  ja widzę to o czym piszesz. Rozumiem , że chcesz mieć KD. stąd amplitunery KD i pomysł na zestaw 5.1. Plan jest taki by wcisnąć dwie podłogówki między szafki a TV gdzie jak widzę z załączonego rysunku odległość miedzy kolumnami będzie wynosić 115 cm , na środku umieścisz głośnik centralny / szer. ok. 40cm/ a więc między centralnym a kolumnami zrobi się ok. 38 cm. , słuchać będziesz z odległości 2,5m. , sorry, ale jakoś tego nie widzę. Jak dla mnie rozstaw kolumn 115 cm i do tego ustawienie ich przy szafkach to zły pomysł nawet i aż, na stereo jak i w KD.

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Moja dobra rada nim cokolwiek kupisz , wypożycz , ustaw i przekonaj się czy akceptujesz taki dźwięk. Bo oczywiście może się okazać , że będzie Ci pasował.

PS.

Przemeblowanie pokoju nie wchodzi w rachubę ?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już abstrahując od szerokości rozstawienia kolumn, na co oczywiście dobrze, że kolega Tomek zwrócił uwagę (nie jest aspekt bez znaczenia, wręcz przeciwnie), to samo "upychanie" kolumn jest pomysłem co najmniej słabym.

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Moja dobra rada nim cokolwiek kupisz , wypożycz , ustaw i przekonaj się czy akceptujesz taki dźwięk.

i tą radę w Twoim pomyśle należy wziąć bezwzględnie pod uwagę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

 

Ok. przepraszam to Twój wątek.

Powiem Ci jak  ja widzę to o czym piszesz. Rozumiem , że chcesz mieć KD. stąd amplitunery KD i pomysł na zestaw 5.1. Plan jest taki by wcisnąć dwie podłogówki między szafki a TV gdzie jak widzę z załączonego rysunku odległość miedzy kolumnami będzie wynosić 115 cm , na środku umieścisz głośnik centralny / szer. ok. 40cm/ a więc między centralnym a kolumnami zrobi się ok. 38 cm. , słuchać będziesz z odległości 2,5m. , sorry, ale jakoś tego nie widzę. Jak dla mnie rozstaw kolumn 115 cm i do tego ustawienie ich przy szafkach to zły pomysł nawet i aż, na stereo jak i w KD.

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Moja dobra rada nim cokolwiek kupisz , wypożycz , ustaw i przekonaj się czy akceptujesz taki dźwięk. Bo oczywiście może się okazać , że będzie Ci pasował.

PS.

Przemeblowanie pokoju nie wchodzi w rachubę ?

 

 

Hm, w sumie gdybym postawił podłogówki, to wyszłoby 145 cm odstępu między kolumnami. Ten pomiar 115 cm wynikał z założenia, że kolumny podstawkowe stoją po bokach telewizora.

Nie wiem czy 145 wiele zmienia. W tymże układzie mógłbym także pokusić się /zamiast podłogowych/, o postawienie 2 stojaków i na tym 2 kolumn podstawkowych. Różnica byłaby taka, że podstawkowe byłyby szersze, ale i tak ich osie pionowe byłyby od siebie w odległości mniejszej niż podłogowe, ponieważ żeby się zmieścić musiałby zachodzić na przestrzeń nad szafką.  

Popatrzę jeszcze w domu i ponownie wszystko pomierzę, w szczególności odległości pomiędzy przyszłymi kolumnami i punktem odsłuchu. 

Dziękuję za poradę.

5 godzin temu, Markcox napisał:

już abstrahując od szerokości rozstawienia kolumn, na co oczywiście dobrze, że kolega Tomek zwrócił uwagę (nie jest aspekt bez znaczenia, wręcz przeciwnie), to samo "upychanie" kolumn jest pomysłem co najmniej słabym.

i tą radę w Twoim pomyśle należy wziąć bezwzględnie pod uwagę

Oczywiście masz rację. Nadmieniam jednak, że kolumny podłogowe nie byłyby "upchane", umiejscowiłbym je w ten sposób, żeby ich frontowa płaszczyzna byłaby najmniej na osi frontowej płaszczyzny szafki TV, a najlepiej, żeby nieco wystawała. W ten sposób uniknąłbym zakłóceń akustycznych płynących z odbić dźwięku od boków szafek. 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, azymut38 napisał:

Popatrzę jeszcze w domu i ponownie wszystko pomierzę, w szczególności odległości pomiędzy przyszłymi kolumnami i punktem odsłuchu. 

Najpierw rozpatrz możliwości przemeblowania pokoju w celu uzyskania miejsca na kolumny czyli min. rozstaw 2m.

Dlaczego? Ponieważ będzie tak:

- w kinie przy tak wąskim ustawieniu frontów i centralnego , nie będzie efektu dźwięku przestrzennego. większość dźwięku w filmie to centralny , fronty i satelity są kolumnami uzupełniającymi odpowiedzialnymi za tworzenie tej przestrzeni. Jak postawisz blisko siebie centralny i fronty to dźwięk się po prostu zleje w całość i efekt będzie mizerny.

- w stereo przy tak wąskim ustawieniu, nie sądzę byś uzyskał stereofonię oraz tzw. scenę.

Przemyśl sprawę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Najpierw rozpatrz możliwości przemeblowania pokoju w celu uzyskania miejsca na kolumny czyli min. rozstaw 2m.

Dlaczego? Ponieważ będzie tak:

- w kinie przy tak wąskim ustawieniu frontów i centralnego , nie będzie efektu dźwięku przestrzennego. większość dźwięku w filmie to centralny , fronty i satelity są kolumnami uzupełniającymi odpowiedzialnymi za tworzenie tej przestrzeni. Jak postawisz blisko siebie centralny i fronty to dźwięk się po prostu zleje w całość i efekt będzie mizerny.

- w stereo przy tak wąskim ustawieniu, nie sądzę byś uzyskał stereofonię oraz tzw. scenę.

Przemyśl sprawę. 

Przemyślałem. Nie dam rady zrobić przemeblowania /musiałbym wywołać wojnę/, ale dam radę rozsunąć kolumny bardziej od siebie. Zamiast wnęk po boku szafki rozstawię je inaczej - lewą do skraju kanapy i praktycznie do ściany, prawą maksymalnie do osi wejścia do pokoju. Po dokonanych pomiarach wychodzi na to, że odległość pomiędzy kolumnami przednimi byłaby rzędu 160-170 cm (może nawet 180 cm)  - na użytek konkretnego filmu czy odsłuchu mógłbym prawą kolumnę swobodnie przesunąć w prawo, co dałoby rozstaw nawet pow. 2 m., zaś odległość do punktu odsłuchu to niezmiennie jakieś 240 cm (min. 230 cm). Dodam, że głośnik centralny będzie niestety musiał być ustawiony pionowo - nie mam innej możliwości. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ale dopuszczalne i być może nawet wyjdzie to lepiej przy takim rozstawie kolumn (z pionowo ustawionego głośnika będzie, wydaje mi się,  węższe pole akustyczne). Przy takim rozstawieniu jakie planuję mógłbym nawet pokusić się o szersze kolumny, a co za tym idzie wyższe. Muszę tu przypilnować jednej kwestii tzn. takiej, że z uwagi na wysokość kanapy 56,5 cm, głośniki w kolumnie podłogowej powinny "zaczynać się w górę" od tej właśnie wysokości, żeby kanapa nie tłumiła dźwięku /w tym przypadku z lewej kolumny/.

 

Wiem, kolejny raz zmieniam koncepcję, ale dążę do optymalnego rozwiązania. W tym momencie szukam już "normalnych" kolumn podłogowych, o szerokości do 20 cm. Jak na razie względnie pasowałyby Magnat Shadow 207, Elac Debut 2.0 F5.2, czy Dali Spektor 6, niemniej nie przejrzałem jeszcze ofert innych producentów. 

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.01.2019 o 10:02, tomek4446 napisał:

 

gdzie jak widzę z załączonego rysunku odległość miedzy kolumnami będzie wynosić 115 cm , na środku umieścisz głośnik centralny / szer. ok. 40cm/ a więc między centralnym a kolumnami zrobi się ok. 38 cm. , słuchać będziesz z odległości 2,5m. , sorry, ale jakoś tego nie widzę....

Dziękuję. Moje plany kolejny, już mam nadzieję ostateczny raz, uległy zmianie. Trzeba było jednak zrobić lekkie przemeblowanie.

Aktualnie schemat pokoju wygląda następująco:

 

nowy-rzut.jpg

 

Teraz jakbym to widział: pomyślałem, że w tej sytuacji idealne będą kolumny podłogowe o wysokości ok. 1,0 - 1,1 m,  o szerokości max 20-22 cm, w przyszłym tygodniu wybieram się do Q21 - będę umawiał się na odsłuch wybranych kolumn / o ile się da/. Przewidywany amplituner to Onkyo 686 lub Yamaha 685.

Kolumny, które wydają mi się rozsądne wypisałem poniżej: / chodzi też o to, żeby membrany ich głośników były umieszczone stosunkowo wysoko, gdyż kanapa ma 56,5 cm wysokości i będzie częściowo przysłaniać lewą kolumnę/, nie ukrywam też, że najbardziej podoba mi się Opal 23.


Dali Spektor 6               972 x 195 x 313 mm    13,8 kg
Jbl Arena 170                959 x 217 x 283 mm    12,5 kg
Jbl Arena 180              1086 x 217 x 314 mm    15,2 kg
Magnat Shadow 207   1070 x 190 x 350 mm    19,8 kg
Pylon Audio Opal 23   1000 x 190 x 300 mm    17,0 kg
STX Neutrino FX-150   1030 x 220 x 225 mm    15,0 kg
Wilson Raptor 7           1010 x 195 x 300 mm    15,0 kg.

 

Co myślicie? Pewnie zasugerujecie Magnata 207 /też mi się bardzo podoba/, tylko on dolną membranę ma stosunkowo nisko. Co prawda to niskotonowa i kierunkowość nie ma tu takiego znaczenia, ale czy na pewno? Planuję też zapodać subwoofer SVS, więc niskie tony z podłogówek nie muszą być jakieś wybitne.

Edytowano przez azymut38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 25.11.2018 o 08:43, Q21 napisał:

Witaj,

zacznę od konfiguracji. Musisz zdecydować, czy budujesz system tylko na kanałach przednich z subwooferem, czy możesz dołożyć kanały efektowe. Jeśli nie ma możliwości odrzucenia kanałów tylnich i centralnego, bardzo dobrym rozwiązaniem byłby amplituner Onkyo TX-8270, który ma złącza HDMI. Natomiast jeśli docelowo zbudujemy system wielokanałowy, zwróć uwagę na Yamaha ......

Jesli dobre kino domowe, to musisz zmieścić głośnik centralny. Natomiast jeśli masz możliwość tylko postawienia kolumn przednich na szafce, zwróć uwagę na konstrukcje podstawkowe. ..........

Dziękuję przedstawicielom Q21 za rady w doborze. Pozostałym forumowiczom również. Problem częściowo sam się rozwiązał. Dostałem w prezencie monitory Dali Zensor 3 wraz ze standami. Dzięki Q21 i ich rozsądnej ofercie uzupełniłem zestaw o amplituner Yamaha RX-V685 oraz subwoofer SVS SB-1000. Tak więc zaczynam od 2.1. W dalszej perspektywie centralny oraz surround, także od Dali. Jak tylko sprzęt dojedzie i zakończę jego konfigurację, na pewno podzielę się wrażeniami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...