Skocz do zawartości

Dyskretne kino 5.1 do 10k do salonu 35m2


hartge

Recommended Posts

Witam Szanownych,

Właśnie zarejestrowałem się na forum, trochę poczytałem i teraz liczę, że rozjaśnicie mi odrobinę temat i pomożecie nakierować się na kilka konkretnych opcji, które warto odsłuchać przed zakupem.

Więc po kolei:
- do wydania mamy 10k... i wolałbym tego progu nie przekraczać, sprzęt nowy
- wymiary pokoju 7,0 x 5,4 m, obszar odsłuchowy nieco mniejszy 5,5 x 5,4 m, rysunek w załączniku
- przeznaczenie: głównie kino, tv 4k, konsola 4k, mniejszy nacisk na muzykę, ale nie bez znaczenia
- głośniki przód i tył muszą być zawieszone wysoko, co mnie bardzo smuci bo podnosimy poziom trudności... więc cudów nie oczekuję ?
- lubię brzmienie naturalne, dość dynamiczne, bez przesadnego uwydatniania czegokolwiek i miękkie niskie tony

Obrałem wstępnie dwie drogi na głośniki:

1. monitory:
- tutaj przychylnie spoglądam na 4x Zensor 3 + Zensor Vocal + E-9F
- myślę również o 4x Klipsch RP-400M + Klipsch R-52C lub R-34C + R-100SW lub R-120SW
- lub 4x Paradigm Mini Monitor v.7 + Paradigm Monitor Center 1 v.7 + Paradigm PDR-100 v.5

2. dedykowany system:
- BOSE Acoustimass 10 5.1
- DALI Fazon Sat 5.1
- Focal SIB XL + CUB2

Ampli:
1. DENON X3500H
2. PIONEER SC-LX701
3. ONKYO TX-RZ830

Proszę o wszelkie uwagi, sugestie, propozycje - za wszystkie będę bardzo wdzięczny, być może pominąłem coś wartego zainteresowania, co dla Was 'starych wyjadaczy' jest oczywiste.
Jeśli o czymś nie napisałem - pytajcie. Liczę na Waszą pomoc bo zadanie nie jest łatwe przy tej powierzchni i warunkach.

Pozdrawiam,
hartge

 

wymiary.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dobrze zacząłeś od orientacji. Coś już masz  głowie. Trzeba to tylko uporządkować.

18 godzin temu, hartge napisał:

1. monitory:
- tutaj przychylnie spoglądam na 4x Zensor 3 + Zensor Vocal + E-9F
- myślę również o 4x Klipsch RP-400M + Klipsch R-52C lub R-34C + R-100SW lub R-120SW
- lub 4x Paradigm Mini Monitor v.7 + Paradigm Monitor Center 1 v.7 + Paradigm PDR-100 v.5

Zensory ok, Paradigmy ok. Ale te Klipsche to bardzo słaby pomysł.

Dodam tylko sety oparte o:

Dali Oberon 3

Magnat Quantum 723,

Heco Aurora 300 czy też

Monitor Audio Bronze 2, tutaj masz fajne FX na tyły, Nie model 1!

18 godzin temu, hartge napisał:

2. dedykowany system:
- BOSE Acoustimass 10 5.1
- DALI Fazon Sat 5.1
- Focal SIB XL + CUB2

Żaden :(

Ciagnina kabli Bose, i brak możliwości jakiej kolwiek wymiany eliminuje ten system. Kupowanie go to jak kupno nowego samochodu albo gorzej :/. Rozpakowany w domu traci 60% wartości. 

 

18 godzin temu, hartge napisał:

Ampli:
1. DENON X3500H
2. PIONEER SC-LX701
3. ONKYO TX-RZ830

Tu jest ok. Dodam tylko Marantza NR6013.

Teraz zostaje Ci tylko odsłuch i decyzja. Może wypożyczę coś dla sprawdzenia?

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na pewno konfiguracja z podwieszonymi kolumnami wiąże się z pewnymi kompromisami, ale spokojnie możemy zbudować dobry system. Zgadzam się z Piotrkiem co do wyboru kolumn, może jeszcze warto dołożyć do listy Polk Audio Signature, które są fabrycznie przygotowane do powieszenia. Jako subwoofer zastosowałbym jeden z modeli SVS, myśle że PB-1000 wystarczy. Jako elektronika także proponuję Marantz, ale raczej model SR5013 lub jeszcze lepszy SR6013.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za zainteresowanie i wypowiedzi.

8 godzin temu, S4Home napisał:

... Klipsche to bardzo słaby pomysł.

Klipsche zatem odpuszczam. Tak myślałem, że budżetowe modele tej marki nie powinny być brane pod uwagę.

8 godzin temu, S4Home napisał:

Dali Oberon 3

Poza budżetem.

8 godzin temu, S4Home napisał:

Magnat Quantum 723,

Słuchałem ich kilka dni temu u znajomych, moc na prawdę robi wrażenie, ale wydawały mi się trochę zbyt agresywne, może to kwestia wysterowania.

9 godzin temu, S4Home napisał:

Heco Aurora 300

... a nie pisałeś w innym temacie, że Heco nie robi dobrych monitorów ? ;-)

9 godzin temu, S4Home napisał:

Monitor Audio Bronze 2, tutaj masz fajne FX na tyły, Nie model 1!

Jako efektowe pewnie by się sprawdziły, niestety wszystkie wisielce muszą być z tej samej serii (nie mój wymysł, względy estetyczne itd... nie bijcie).

9 godzin temu, S4Home napisał:
Dnia 25.11.2018 o 15:13, hartge napisał:

2. dedykowany system:
- BOSE Acoustimass 10 5.1
- DALI Fazon Sat 5.1
- Focal SIB XL + CUB2

Żaden :(

Dziękuję za ten wpis - mój wybawco - teraz będę miał podkładkę i kolejny argument za monitorami ?

9 godzin temu, S4Home napisał:

Dodam tylko Marantza NR6013.

Dzięki, sprawdzę go. Choć przyznam szczerze, że najbardziej kusi mnie cena Denona. Droższe ampli brałem pod uwagę przy zakupie tańszych zestawów dedykowanych Bose itd., które odrzuciliśmy. W moim odczuciu 'grają' one dość agresywnie i tutaj ciepły Pioneer lub muzykalne Onkyo mogłyby to zrównoważyć. Do monitorów Denon chyba będzie w sam raz?

4 godziny temu, Q21 napisał:

może jeszcze warto dołożyć do listy Polk Audio Signature

S15? S20? S20E? Sporo dobrego słyszałem na temat Polk Audio, ale nigdy nie miałem okazji ich posłuchać. Trzeba będzie to zmienić.

4 godziny temu, Q21 napisał:

Jako subwoofer zastosowałbym jeden z modeli SVS, myśle że PB-1000 wystarczy.

Nie wiem czy nie za mocny jak dla mnie. Jak wspomniałem lubię miękko ?

4 godziny temu, Q21 napisał:

Jako elektronika także proponuję Marantz, ale raczej model SR5013

Zaciekawił mnie i mój rozsądek cenowy ;-)

Jeszcze raz dziękuję Wam za pomysły i wskazówki. Z pewnością z nich skorzystam.

Dodam jeszcze, że obecnie posiadam, tak przez niektórych znienawidzony, duet Denon + Dali w postaci X3100W oraz Concept 8, Center, 1 + mały dwugłośnikowy subik Onkyo i brzmienie bardzo mi odpowiada. Przed zakupem również słuchałem innych producentów, ale w/w połączenie przemówiło do mnie najbardziej. Co za tym idzie, trochę podświadomie zwracam się w kierunku znanego mi połączenia. Tylko czy to nie jest zgubne? PS. zestaw zostaje do innych celów, więc nie ma mowy o wykorzystaniu ampli.

Pozdrawiam,
hartge

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie Denon z Dali moim zdaniem wcale nie jest złe, rzeczywiście wiele osób na forum tak uważa, a ja powiem Ci, że po wielu odsłuchach nasi Klienci wybierają takie konfiguracje i są bardzo zadowoleni. Jeśli jesteś przekonany do takiej konfiguracji, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć system oparty na bazie amplitunera Denon i kolumn Dali Zensor. Jedynie namawiałbym na inny subwoofer, chociażby właśnie SVS.

Natomiast Polk Audio warto posłuchać, to bardzo dobre kolumny, dodatkowo łatwo się je powiesi na ścianie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc mały kij w mrowisko....

2 godziny temu, hartge napisał:
13 godzin temu, S4Home napisał:

... Klipsche to bardzo słaby pomysł.

Klipsche zatem odpuszczam. Tak myślałem, że budżetowe modele tej marki nie powinny być brane pod uwagę.

...gdyż ja Klipsch'a, zwłaszcza, że sprzęt ma być wykorzystany głównie do kina, polecałbym jak najbardziej. Ale w nieco innej konfiguracji. I nie wiem, co masz na myśli, pisząc "budżetowe" - sam zrobiłeś totalną mieszankę różnych serii tego producenta w jednym zestawieniu. Nie wiem też (i do tej pory nie mogę się dowiedzieć ;)), skąd taka awersja do Klipsch'a u branży.

W każdym razie przeznaczenie głównie kino, to przede wszystkim porządny centralny (który często jest traktowany po macoszemu) i subwoofer. Od tego należy moim zdaniem zacząć budowanie zestawu 5.1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Q21 napisał:

Natomiast Polk Audio warto posłuchać, to bardzo dobre kolumny, dodatkowo łatwo się je powiesi na ścianie.

Które modele warto sprawdzić?

14 godzin temu, Markcox napisał:

więc mały kij w mrowisko....
...gdyż ja Klipsch'a, zwłaszcza, że sprzęt ma być wykorzystany głównie do kina, polecałbym jak najbardziej. Ale w nieco innej konfiguracji.

... no i bardzo dobrze! Na które modele zerkać? Seria RP? Jaką konfigurację miałeś na myśli? Nie bądź tajemniczy ?

14 godzin temu, Markcox napisał:

I nie wiem, co masz na myśli, pisząc "budżetowe"

Miałem na myśli: najtańsze w ofercie producenta. Niektóre marki są warte zainteresowania dopiero od wyższych serii, pomyślałem, że tu jest podobnie. Nigdy nie słyszałem natomiast niczego złego o Klipschu, wręcz przeciwnie - dlatego znalazł się w moim wstępnym zestawieniu.

14 godzin temu, Markcox napisał:

zrobiłeś totalną mieszankę różnych serii tego producenta w jednym zestawieniu.

Faktycznie, bubel z mojej strony, center to powinien być RP-400C a najlepiej 500C. Subwoofer R-120SW znam, dlatego się tutaj znalazł.

4 godziny temu, S4Home napisał:

Oberon dostaniesz u mnie w określonym budżecie.

Serię 3 czy 1? Bo porównując do Zensor 3 to ja myślałem o Oberon 3 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, hartge napisał:
Dnia 26.11.2018 o 23:05, Markcox napisał:

więc mały kij w mrowisko....
...gdyż ja Klipsch'a, zwłaszcza, że sprzęt ma być wykorzystany głównie do kina, polecałbym jak najbardziej. Ale w nieco innej konfiguracji.

... no i bardzo dobrze! Na które modele zerkać? Seria RP? Jaką konfigurację miałeś na myśli? Nie bądź tajemniczy ?

żadna tajemnica ;)  Zdecydowanie serię RP. Tu postarałbym się rozejrzeć jeszcze za poprzednią serią (nowa, poza kosmetycznie zmienionym design'em i oczywiście znacznie wyższą ceną, nie wnosi pewnie nic więcej). Więc centralny 440/450C (ze wskazaniem na ten drugi), wesprzeć to sub'em klipsch r112sw/r115sw (a najlepiej dwoma), a fronty można oprzeć nawet na monitorach. Jeżeli miałyby być podłogówki, to omijać 250F, wtedy wybór pomiędzy 260/280F i na surround'y 240/250S i masz ogień :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być dyskretnie to ten mniejszy centralny, tj 440c (lub nowszy odpowiednik 404c). Będzie na pewno mniej zwaliście wyglądał w salonie. Sam mam nadzieję taki w przyszłości kupić, więc przeprowadziłem wstępną walidację od strony estetyki, tj głównie rozmiarów i u mnie ten mniejszy dużo lepiej się komponował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.11.2018 o 08:39, Markcox napisał:

Więc centralny 440/450C (ze wskazaniem na ten drugi), wesprzeć to sub'em klipsch r112sw/r115sw

Sprawdzę, dzięki! Podłogówki niestety odpadają w salonie. Będą wiszące monitory. Stąd całe zamieszanie :/

Dnia 28.11.2018 o 09:19, przemeklbn napisał:

Jeżeli ma być dyskretnie to ten mniejszy centralny, tj 440c (lub nowszy odpowiednik 404c).

Kolejny głos za tym żeby je sprawdzić. Dzięki.

Dnia 28.11.2018 o 10:17, maciek72 napisał:

Miało być dyskretne , ale czytam  , że będzie w sumie standard :)

Dyskretne , to np. DALI Fazon i np. Marantz NR 1508 , 1509 , 1608 , 1609 :) 

 Nie możesz przesunąć sofy o 1 -1,5 do tv i głośniki sourand zamocować na bocznych ściankach ? 

W sumie mogłem napisać, że chodzi o głośniki wiszące ?

Fazony trafiły do mojej wstępnej listy, ale Koledzy zgodnie uznali, że monitory będą lepszym rozwiązaniem, utwierdzając mnie w moich przekonaniach.

Tył będzie wisiał na bocznych ściankach, nawet wspominałem, że obszar odsłuchowy to 5,5 x 5,5 m. Kanapa zostaje na swoim miejscu bo przekątna ekranu jest dość spora, a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie będzie projektor. No i chcę dopasować sprzęt do pomieszczenia, a nie odwrotnie ?

Dnia 28.11.2018 o 07:33, S4Home napisał:

Oberon 3 o tym mówię cały czas.

Dnia 28.11.2018 o 05:37, Krzysztof Ślusarski napisał:

Cieszę się. Odezwę się w sprawie wyceny jak klamka zapadnie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwieszanie głośników na wysokosci innej niż ucho jest generalnie błędem, który znacząco ogranicza wydajność kina domowego. Dźwięk nie będzie się poprawnie rozpraszał i nie dotrze do Ciebie wszystko co głośnik wyprodukował, więc zapłacisz za dźwięk, który nie dolatuje do Twojego ucha. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 29.11.2018 o 18:30, maciek72 napisał:

Słuchałem Dali Fazon w Galerii Bałtyckiej , set robi fajną robotę.  Co , do suba , to można wybrać np. Svs 200 i monitory Dali Fazon 

Jaki teraz masz rozmiar tv ? 75" ? 82 "? 

Właśnie zawisł nowy nabytek 85"

Dnia 29.11.2018 o 18:40, Markcox napisał:

jeszcze jedna rzecz, która nie została podjęta - co jest powodem, że zarówno fronty, jak i surround'y mają być zawieszone wysoko?

Wysoko, tzn?

Dzieci + pies (oglądaliście bajkę o kojocie i strusiu pędziwiatrze?) oraz szafka na wymiar na całą długość ściany.
Lewa i tylna ściana to praktycznie rzecz biorąc okno od podłogi do sufitu, prawa ściana to otwarta kuchnia.

Jedynie głośnik centralny i sub mają szansę znaleźć się w prawidłowym położeniu. Reszta pod sufitem ~3m

Dnia 4.12.2018 o 15:47, rms.pl napisał:

Podwieszanie głośników na wysokosci innej niż ucho jest generalnie błędem, który znacząco ogranicza wydajność kina domowego. Dźwięk nie będzie się poprawnie rozpraszał i nie dotrze do Ciebie wszystko co głośnik wyprodukował, więc zapłacisz za dźwięk, który nie dolatuje do Twojego ucha. 

Zdaję sobie z tego sprawę, niestety mam niewielkie pole do manewru.

Zakup telewizora uszczuplił budżet na rtv, więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenia 🙄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...