Skocz do zawartości

Stereo do salonu


Sławomir Przetak

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. 

Chciałabym sprawić sobie zestaw audio do salonu. Niestety nie mam o tym praktycznie pojęcia, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór sprzętu, dlatego proszę Was o pomoc. Przeczytałem sporo wątków na forum (nie tylko na tym), próbując znaleźć jakieś odpowiedzi, ale niestety każda sytuacja opisana przez innych użytkowników jest inna. Dość tego wstępu, czas na konkrety. 

1. Kwotą jaką dysponuję to 3000-5000zl. Nie jest to duża kwota, ale czytając wątki, jest szansa coś ciekawego wyrwać w tej kwocie bo... 

2. Sprzęt nie musi być nowy. Wolę kupić lepsze używane kolumny czy wzmacniacz niż gorsze a nowe.

3. Nie mam żadnego sprzętu. Wszystko będę kupować. Tzn. wzmacniacz + kolumny, do tego gramofon (to taka podstawa, od czego bym chciał zacząć). Do tego chciałbym dołożyć odtwarzacz CD i jakiś streamer sieciowy (ew. Rapspbery pi z audio).

4. Powierzchnia salonu to około 28m2. Prawie kwadrat (wymiary to ok. 5x5,5m). Jedna ściana wyłożona drewnem, na jednej okno. Docelowo jeden głośnik będzie w rogu pokoju (pół metra od ściany, przed szafka RTV), drugi obok wejścia do pokoju, również przed szafka RTV. Postaram się dzisiaj wrzucić rysunek pomieszczenia, żeby to zobrazować. 

5. Sprzęt chciałabym z czasem rozbudowywać i ulepszyć, dlatego na chwilę obecną nie musi być to nowy sprzęt. Zwłaszcza jeśli chodzi o głośniki i wzamniacz. Chcę żeby sprzęt wytrzymał około 2 lata, później będę ulepszać. Gramofon chciałabym nowy, podobnie odtwarzacz CD, na tyle dobre, żeby wystarczyły na długo, tego nie zamierzam zmieniać. 

6. Początkowo system będzie odtwarzać tylko muzykę (gramofon, cd, rapspbery/streamer). Docelowo dojdzie do tego jeszcze tv, ale nie wcześniej niż za około 2 lata (więc może będę zmieniał już coś w sprzęcie, więc tego na razie nie bierzemy pod uwagę). 

7. Jeśli chodzi o muzykę, jakiej słucham to przede wszystkim rock (classic, hard, itd), raczej stary lata 70,80, metal, lubię muzykę symfoniczną, żona czasem będzie słuchała aktualnej muzyki (pop, dance). Czego oczekuję od sprzętu? Ciepłego brzmienia, dobrego basu (jest sporo utworów ze świetną linią basowy, szkoda by było to utracić), wokal musi być wyraźny i czysty, tony wysokie nie nachalne, ale nie może ich brakować. 

Mam nadzieję, że napisałem wszystko co chcialem i co może Wam nakreślić moje wymagania. Proszę Was o pomoc w doborze i wyborze sprzętu. 

Jestem z okolic Rybnika, jeśli miało by to w czymś pomóc, zwłaszcza jeśli chodzi o temat odsłuchu sprzętu. 

Pozdrawiam serdecznie! 

Sławek 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Rybnika masz niedaleko do nas więc zapraszam. Pomożemy i dobierzemy optymalne rozwiązanie.

Prawdę mówiąc to trochę nie rozumiem podejścia że będę rozbudowywał. O ile w kinie to jasne o tyle w stereo to oznacza wymianę jakiegoś elementu? Po co zatem kupować go na chwilę?

Nie lepiej kupić wzmacniacz/ Amplituner + kolumny? Na razie słuchać z sieci a CD i winyl kupić później? Ile masz teraz płyt CD a ile winyli?

Z nowych polecam Pioneer A40 + Rasberry Pi + Melodika BL40 MKIII lub Magnat Shadow 207

Yamaha AS 602 lub ONkyo 8250 + te same kolumny.

Z używanych tu wybór będzie nieco szerszy. Mogę też coś doradzić.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę Twoje preferencje, zaproponowałbym Ci system, zbudowany na bazie wzmacniacza NAD C356 BEE w połączeniu z kolumnami Monitor Audio MR6, ewentualnie troszeczkę drożej Melodika BL40 MK3 oraz Pylon Audio Sapphire 25. To mocne, szybko i dynamicznie grające zestawy, które powinny Cię w pełni usatysfakcjonować dźwiękowo. Nie będzie tu potrzeby w przyszłości dokonywania zmian. Natomiast gramofon to już druga sprawa - z prostszych i tańszych propozycji na pewno warto spojrzeć na Audio-Technica AT-LP120USBHC, natomiast ja proponowałbym coś lepszego np. Rega Planar 1 lub Pro-Ject Debut III Audiophile.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi. 

Poczytałem trochę o Waszych propozycjach. Ciekawy wydaje się zestaw z NADem (polecany niezły wzmacniacz), ale zbliża się ku górnej granicy budżetu (a gdzie gramofon, cd lub streamer i kable).

Jeśli chodzi o amplituner to nie brałem tego pod uwagę. Raczej osobno wzmacniacz plus streamer. Z przedstawionych ciekawyszy wydaje się onkyo, pytanie czy dzwiekowo będzie ok. Zastanawiam się czy nie zabrać teraz nowych kolumn, ale używany wzmacniacz, a kiedy będę podłączać TV (2-3lata) nie zmienić na ampli KD. O ile taka zamiana ma sens...

Winyli mam kilka (nie mam na czym słuchać, więc nie rozszerzam kolekcji), cd więcej bo w aucie słucham. Kolekcję jednych i drugich chciałabym powiększać z czasem :)

Jak będzie z dźwiękiem w przypadku bass reflex z tyłu? Nie będę miał szans odsunąć kolumn zbyt daleko od ściany (max około 50-60cm, tyle co przed szafkę z lekkim zapasem). 

Postaram się umówić na odsłuch sprzętu w Rybniku w salonie audio. Mają na miejscu onkyo i Pioneer i melodiki. Zabiorę muzykę, która słucham i sprawdzę jak mi dźwięk pasuje. Posłucham jak gra również z innymi sprzętami. Dam znać jakie wrażenia po odsluchach. 

P. S. Czy u Was można wypożyczyć sprzęt, żeby w domu odsłuchać? 

 

Edytowano przez Sławomir Przetak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej zagra klasyczny wzmacniacz w stosunku do amplitunera. Znacznie lepsza opcją jest wybór wzmacniacza i np. zewnetrznego odtwarzacza Yamaha WXAD-10. 

W przypadku kolumn z bas-reflex z tył jeśli odstawisz je 50-60cm, będzie ok.

U nas oczywiście możesz wypożyczyć system do testu do własnego domu, serdecznie zapraszam do kontaktu i ustaleniu szczegółów i ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wypożyczać u nas sprzętu do woli. Jako tani stremer możesz zastosować wxad10 , malinkę czy nawet dużo tańszy chromecast audio. 

Co wzmak to wzmak. 

Wybór któregoś elementu używanego powoduje wejście na wyższy level. Wzmacniacz może tu być dobrym pomysłem. Zwłaszcza że wtedy dostaniesz nad 356 dla przykładu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem umówiony na odsłuchy części sprzętu, które proponowaliście, ale dopiero po przyszłym tygodniu (brak terminów dogodnych dla mnie i wyjazd służbowy...). Dodatkowo proponują odsłuch głośników Dynaudio (chyba EMIT M20) razem z amplitunerem Yamaha RN40 (albo druga opcja z wersją RN80). Gość stwierdził, że dadzą radę przy mojej wielkości salonu. Co o tym sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po przerwie. 

Byłem dzisiaj na odsluchach i dalej nic nie wiem ?

Słuchałem Pioneer NC50 Dab i świetnie grał z heco 700. Dźwięk przestrzenny, sporo dołu ale nie przesadzony bas. Górą wyraźna i nie natarczywa (jak w klipschach). Środek czysty, nie cofnięty. 

Onkyo 8250 z klipsch r620f (ale to poza moim nawet poszerzonym budżetem). Tu dźwięk podobnie jak wyżej, przestrzeń, wszystkiego było odpowiednio, bez przesady, chociaż czasem bas schodził zbyt nisko jak dla mnie i robił się trochę jak z suba. 

Onkyo dobrze grał z Melodika bl40. Tu było zauwazalnie mniej przestrzeni w dźwięku. Ale tylko gdy porównało się z innymi. Jak słuchałem jako pierwsze, dźwięk pełny, czysty, miękki, niskich tonów nie brakowało i były dynamiczne, górą nie natarczywa, chociaż czasem mogła być delikatniejsze. Środek był gdzie być powinien, nie cofnięty, ani nie z przodu. 

Słuchałem też z nad c338 każdych i kiepsko. Za to nad c326bee grał nawet ok z melodika (ale nie tak dobrze jak onkyo). Tu brakowało trochę dołu i dzwiek był bardziej płaski (w porównaniu z onkyo).

Tak więc aktualnie dalej nie mam pojęcia co wybrać. Jak rozszerze budżet to bym mógł zabrać Pioneer + heco  (tym bardziej że to kombajn). Aktualny budżet pozwala na onkyo + melodika (co jest dobrym kompromisem. Jak będę chciał lepszych kolumn to wiem że dobrze zagra z klipschami). I na razie to obstawiam, chociaż będę musiał dokupić jakiś odtwarzacz CD. Po remoncie chce u siebie sprawdzić jak będzie grać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...