Skocz do zawartości

Jakie kolumny podłogowe do Yamaha R-N303D? salon ~50m2


raven790

Recommended Posts

Dzień dobry! Cześć! Witam!

Właśnie dołączyłem do Waszego szacownego grona forumowiczów.
Nie wiem czy dobrze zrobiłem... - to się okaże z biegiem czasu. 
Jeśli powinienem się przedstawić w konkretnym miejscu to przepraszam i proszę o wskazówki.
 

Żeby jednak nie zanudzić Was przejdę do tematu i pytania.
Otrzymałem w końcu zgodę zarządcy domu i najbardziej upierdliwej estetki w nim (Żony...) na zakup zestawu stereo:)
Warunki jakie ów sprzęt powinien spełniać to: wszystko w jednym - odtwarzacz sieciowy, wifi, bluetooth, itp itd. - im mniej na stoliku pod TV tym lepiej...
Padło (z uwagi na cenę - 1290pln) na Yamaha R-N303D - czy to dobry wybór? Nie wiem jeszcze nie odebrałem:P /mógłbym więc zmienić ale nie jestem pewien czy warto bo budżet ograniczony/
Do tego chciałbym dobrać kolumny podłogowe... Do nagłośnienia jest ok 50m2 powierzchni(salon+jadalnia) w formie "prawie" prostokąta.
Na krótszej ścianie(~6m) będzie spoczywał ów sprzęt. Odsłuch w całym salonie w zależności co kto robi - kuchnia, salon, jadalnie - różnie.
Głównie muzyka w tle(90% czasu grania) oraz 10% imprezy lub głośne słuchanie rocka/techno/jazz/muzyka poważna - słowem u mnie w domu słucha się wszystkiego łącznie z disco polo kiedy towarzystwo zapomni o wstydzie i się przyzna co lubi słuchać kiedy nikt inny nie słucha:P 

Ja osobiście utknąłem na starym sprzęcie z lat 80tych - Audiolab ale modelu nie pamiętam - być może 8000a ale nie chce wprowadzać w błąd - miałem wtedy(lata 90te) naście lat... a sprzęt pochodził z giełdy samochodowej wiec nie wiadomo było co siedziało w środku ;) 
Do tego były przereklamowane Altusy 300 - i jakoś to łupało i napędzało garażowe imprezy;) Wtedy jednak im głośniej po uszach waliło tym lepiej;)

Teraz wolałbym się skupić na detalach dźwięku niż łupaniu po uszach aczkolwiek chciałbym aby mieć zapas na chwile zapomnienia ;) ? 
Trochę poczytałem, poprzeglądałem sklepy i z tego wszystkiego i tak mam mętlik w głowie.
Kolumny do ok 1500-2000pln za komplet. Im mocniejszy bas - głównie przy cichej muzyce w tle - tym lepiej - myślałem o Magnat Supreme 2002... 
Nie wiem czy to dobry pomysł dlatego moje pytanie do Was jakie kolumny byście mi polecili - mogą być używane.
Z góry dziękuję:)




 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, popełniłeś błąd. R-N303 to podstawowy, budźetowy model i nie uciągnie kolumn które nagłośnią twój metraż.

Masz bardzo duże pomieszczenie i jeżeli nie jestes w stanie zwiekszyć budżetu musisz poruszać sie w sprzęcie używanym, do wzmacniacza możesz dokupić mały streamer WXAD-10 i będziesz miał "sieciowość" w sprzęcie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam opinię kolegów, oddaj R-N303D i w podobnym budżecie poszukaj używanego, stosunkowo mocnego wzmacniacza. Z nowych urządzeń moim zdaniem minimum to NAD C356 BEE, ale to już droższe urządzenie. Kolumny podobnie, potrzebujesz poważny, mocny zestaw. W budżecie 2000 zł. niczego ciekawego nie zaproponujemy. Przy wyższym budżecie może Heco Aurora 1000. Chyba że zestaw nowy, może raty 0%....

Jako cyfrowy streamer zastosuj Yamaha WXAD-10, nic lepszego w tak niskich kwotach nie znajdziesz.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy i ewentualnie w przypadku fabrycznie nowego sprzętu indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi...

Sprzętu nie muszę odbierać lub wybrać inny w sklepie w którym zamówiłem ale wolałbym się trzymać w budżecie ciut niższym niż 10k :P Sądzę, że 3000 - 3500 pln na sprzęt jakoś by umknął komentarzom małżony ;)
Czy możecie mi w takim razie zaproponować jakiś wzmacniacz używany, który w połączeniu z Yamaha WXAD-10 i kolumnami(najlepiej nowe ale używane też przejdą) nagłośnią mi pomieszczenie? /zresztą mam pytanie, może naiwne, ale co tam podobno nie ma głupich pytań:P Czego mi braknie w odsłuchu gdybym postawił na R-N303D + np. Magnat Supreme 2002? Czy będzie za mało mocy żeby słuchać muzyki w tle? Czy raczej nie będzie wystarczająco głośno kiedy będzie impreza lub chęć posłuchania głośniej muzyki?

Dziękuję z góry i pozdrawiam,
Radek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat pozostał... Marantz PM80 kusi ale wyglądać też musi bo żona estetka:P Natomiast kolumny Klipsh RF82II maja chyba bass reflex z tyłu? Chyba Mission też?
Odpada niestety bo musza stać w lini z TV i max co od ściany odsunąć mogę to 10cm...
Jutro podjadę posłuchać tej Yamahy + pełen wybór kolumn będę miał - ewentualnie wezmę coś mocniejszego albo zrezygnuję i poszukam używek.
Czy do kwoty ok 2500 znalazłby się jakiś nowy wzmacniacz lub amplituner stereo z funkcjami sieciowymi, który by nagłośnił wspomniane pomieszczenie?
A co gdybym połączył R-N303D z kolumnami o jak najwyższej efektywności 101dB? np. pokroju Klipsch RF82II ale z bass reflexem z przodu?


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To MIT!! ile razy mam to pisać? Z czyto technicznego punktu widzenia kolumny być oddalone o odegłość średnicy bas reflexu. A to czy kolumna ma bas reflex z przodu czy z tyłu  czy z boku to i tak zagra równie źle dosunięta do ściany. Skąd Wy to bierzecie?

Nie ma to też sensu. RN303 jest po prostu słaby. Ma mała wydajność prądową.

Do 2500 zł znajdziesz RN602 które jest znacznie lepsze, Onkyo 8250.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam skąd bierzemy... ja z doświadczenia. Słuchałem dawno dawno temu kilku zestawów kolumn  z BR z tyłu i zawsze, ale to zawsze najlepiej grały odsunięte od ściany na jakies 30-40cm... Inaczej niskie tony nienaturalnie brzmiały albo trochę ich "brakowało". Było to dawno i już nie rajcuje mnie zagłuszanie sąsiadów lub disco w remizie po drugiej stronie mojej wsi... ;)
Teraz chciałbym wyłowić jak najwięcej z muzyki, która będzie tłem, a od czasu do czasu tylko włączyć coś na "maxa".
Stanęło w końcu na sprzęcie nowym(przynajmniej nowy amplituner stereo) i proszę o podpowiedź/sugestię bo albo R-N303d + droższe kolumny(max 2500pln za parę), albo R-N602 + nieco tańsze kolumny(max 2000pln za parę). /tutaj jestem skołowany bo suche parametry tych amplitunerów są bardzo podobne... / Na R-N803D nie wystarczy niestety. Poleconego Onkyo 8250 nie posłucham bo go w sklepie nie ma...  Odsłuch w poniedziałek na kolumnach Tesi 561 i jakiejś kanadyjskiej firmy - nie pamiętam nazwy ale cena za nie jest zacna -ok 6k pln... 
Dzisiaj miałem okazję posłuchać Pioneer'a (nie pamiętam modelu) + STX F-360n... i tony niskie i wysokie OK ale środek jakoś mi nie leżał - owszem moc miały ale nie mam niestety punktu odniesienia i wydaje mi się, że to takie "udoskonalone" Altusy 300... Znajomy jest nimi zachwycony a ja mam bardzo mieszane odczucia... 
Z czystej ciekawości co sądzicie o tych STX'ach? 

Z góry dziękuję,
Radek.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam od siebie Onkyo tx 8250 i Magnat Shadow 207, miałem okazję posłuchać tego zestawienia i gra to naprawdę przyjemnie jak na moje ucho.

Ewentualnie jeżeli Shadow 207 to warto posłuchać z magnat ma600 tyle że opcja trochę droższa,ale piknie to gra w tym zestawieniu oczywiście w moim odczuciu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, raven790 napisał:

Oj tam skąd bierzemy... ja z doświadczenia. Słuchałem dawno dawno temu kilku zestawów kolumn  z BR z tyłu i zawsze, ale to zawsze najlepiej grały odsunięte od ściany na jakies 30-40cm... Inaczej niskie tony nienaturalnie brzmiały albo trochę ich "brakowało". Było to dawno i już nie rajcuje mnie zagłuszanie sąsiadów lub disco w remizie po drugiej stronie mojej wsi... ;)
Teraz chciałbym wyłowić jak najwięcej z muzyki, która będzie tłem, a od czasu do czasu tylko włączyć coś na "maxa".
Stanęło w końcu na sprzęcie nowym(przynajmniej nowy amplituner stereo) i proszę o podpowiedź/sugestię bo albo R-N303d + droższe kolumny(max 2500pln za parę), albo R-N602 + nieco tańsze kolumny(max 2000pln za parę). /tutaj jestem skołowany bo suche parametry tych amplitunerów są bardzo podobne... / Na R-N803D nie wystarczy niestety. Poleconego Onkyo 8250 nie posłucham bo go w sklepie nie ma...  Odsłuch w poniedziałek na kolumnach Tesi 561 i jakiejś kanadyjskiej firmy - nie pamiętam nazwy ale cena za nie jest zacna -ok 6k pln... 
Dzisiaj miałem okazję posłuchać Pioneer'a (nie pamiętam modelu) + STX F-360n... i tony niskie i wysokie OK ale środek jakoś mi nie leżał - owszem moc miały ale nie mam niestety punktu odniesienia i wydaje mi się, że to takie "udoskonalone" Altusy 300... Znajomy jest nimi zachwycony a ja mam bardzo mieszane odczucia... 
Z czystej ciekawości co sądzicie o tych STX'ach? 

Z góry dziękuję,
Radek.

 

Moim zdaniem lepiej droższe kolumny a tańszy amplituner. Przetestuj amplituner zanim oddasz. U mnie gra z zensorami 7 i jest ok. No fakt, zensory to niewielkie podłogowki. 

W testach wyszło że ampli ma wysoką moc https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2927-yamaha-r-n303d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wam wykluczyłem już R-N303D... wezmę R-N602... Dlaczego? Bo z tego co się dowiedziałem, pasmo przenoszenia zaczyna się od 10Hz(wiem nie usłyszę tego :P ), ma USB i może też służyć jako źródło dźwięku, a kiedyś chciałbym sobie kupić jakiś fajny stary(uzywany) wzmacniacz np. Cambridge Audio ale to śpiew przyszłości - teraz pozostało mi wybrać kolumny... 
Budżet na kolumny max 2000pln (używane) lub ewentualnie 3000pln - nowe(raty?). ALE im mniej tym lepiej bo święta idą :P
Mogę kupić używane Magnaty Supreme 2002 (750pln) - pytanie czy będą dobrze grały z R-N602? I czy za te pieniądze opłaca się je wziąć? (chocby na przeczekanie aż dozbieram do Klipsch'ów? )
Jak bardzo będą gorsze od np. Shadow 207? W czym tkwi różnica? /nie chcę dudniącego basu i 90% czasu będą grały jako tło... więc nie mogą męczyć/
Zastanawiam się bardzo mocno nad Klipsch RF 82 II - polecone przez Piotra(dzięki za podpowiedź :) ) ale nie ma już nowych, cena używanych to minimum 2600... Jakaś alternatywa nowych dla nich do 2000pln? A co z kolumnami STX? ceny mają ok, parametry na papierze tez ok, a testy na YT robią głównie fani "umca umca" i zagłuszania sąsiadów...
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.12.2018 o 00:25, raven790 napisał:

Oj tam skąd bierzemy... ja z doświadczenia. Słuchałem dawno dawno temu kilku zestawów kolumn  z BR z tyłu i zawsze, ale to zawsze najlepiej grały odsunięte od ściany na jakies 30-40cm... Inaczej niskie tony nienaturalnie brzmiały albo trochę ich "brakowało". Było to dawno i już nie rajcuje mnie zagłuszanie sąsiadów lub disco w remizie po drugiej stronie mojej wsi... ;)

TAK, ale tak samo grają te z bass reflex z przodu! o To chodzi :P

8 godzin temu, raven790 napisał:

k dzięki wam wykluczyłem już R-N303D... wezmę R-N602... Dlaczego?

Powód słaby :D Ale decyzja dobra!

8 godzin temu, raven790 napisał:

Budżet na kolumny max 2000pln (używane) lub ewentualnie 3000pln - nowe(raty?). ALE im mniej tym lepiej bo święta idą :P
Mogę kupić używane Magnaty Supreme 2002 (750pln) - pytanie czy będą dobrze grały z R-N602? I czy za te pieniądze opłaca się je wziąć? (chocby na przeczekanie aż dozbieram do Klipsch'ów? )
Jak bardzo będą gorsze od np. Shadow 207? W czym tkwi różnica? /nie chcę dudniącego basu i 90% czasu będą grały jako tło... więc nie mogą męczyć/
Zastanawiam się bardzo mocno nad Klipsch RF 82 II - polecone przez Piotra(dzięki za podpowiedź :) ) ale nie ma już nowych, cena używanych to minimum 2600... Jakaś alternatywa nowych dla nich do 2000pln? A co z kolumnami STX? ceny mają ok, parametry na papierze tez ok, a testy na YT robią głównie fani "umca umca" i zagłuszania sąsiadów...

:|

Masz 2000-3000 a patrzysz na kolumny za 700 zł :/ Podobnie jak w amplitunerze patrzysz na parametry a nie na brzmienie. Daleka droga przed Toba, albo zakup w ciemno. Już dzisiaj to mówie.

Z używanych Klipsch F2, F3 (cena około 1000-1500 zł), RF82II (tu nieco drożej ale znacznie lepiej)

Z nowych w takiej okolicy cenowej Tylko Heco 700. Pamiętaj masz wielkie pomieszczenie! LEpiej by było nawet 1000ki wziać.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz rn602 i wydajesz prawie 1000 złotych więcej (rn303d miałeś poniżej 1300) tylko dla usb? W 303d można odtwarzać pliki z dysku Nas, ewentualnie z dysku komputera. Porownywałem na kolumnach zensor 7 te dwa modele. Dla mnie dzwiekowo różnią się bardzo nieznacznie. Trochę lepsza scena dźwiękowa w 602 no i może 303d gra troszkę bardziej skrajami pasma. Różnica w dźwięku jest bardzo nieznaczna, przynajmniej na tych kolumnach. Jeśli chcesz kupic w przyszłości cambridge to zrób to od razu. Po efektywnych negocjacjach możesz mieć model cxa60 za kilka stówek więcej niż yamahe 602. Do tego dokup streamer Yamahy wxad-10  i będziesz miał fajny zestaw. Wszystko zależy od tego jaki ostatecznie chcesz przeznaczyć budżet, pamiętaj o tym że w przypadku zakupu całego zestawu w salonie możesz dostać duże upusty, naprawdę duże. Zasada jest taka że powinno się wybierać najdroższe kolumny ponieważ to one są największym ograniczeniem w odtwarzaniu pełnego pasma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, podpowiedzi i za sugestie - odpisuję Wam wszystkim aby ...papieru nie marnować i ...tuszu na cytowanie ;) 
Odsłucham kilka zestawów dzisiaj w kilku sklepach: R-N303D, R-N602, R-N802D i Pioneer SX-N30AE wszystkie z kolumnami Tesi 561, PSB Imagine X2T, B&W 683 S2.
Efekt tego odsłuchu jest taki, że:
R-N303d - gra najgorzej - nie najciszej ale czegoś mu brak, pozostałe bardziej wypełniały dźwiękiem pomieszczenie, lepiej "pokazywały" instrumenty;
R-N602 - o niebo lepiej ale niewiele gorzej niż R-N802D na którego mnie nie stać:P
Co do Pioneera mam mieszane uczucia bo zbyt długa przerwa była pomiędzy odsłuchem na "yamahach" a podłączeniem i odnalezieniem tych samych utworów na nim.
Subiektywnie gra podobnie do 602 ale chyba ciut ciszej? Tzn podobny poziom "głośności" a jakby mniej dźwięku z kolumn płynęło.
Wybór R-N602 czyli jak poprzednio założyłem i okazało się, ze dzięki temu że ma USB to gra lepiej jak dla mnie ;) :P i stać mnie na niego :D 
Co do kolumn to bezsprzecznie wygrały PSB Imagine X2T ale niestety swoje kosztują i bez 6k pln nie ma co podchodzić - na te mnie nie stać :( 
Stąd pytanie do znawców czy do 3000pln znajdę jakieś używane kolumny, które będą grały podobnie lub lepiej(głośniej) niż PSB?
Czy jest sens brać Magnat Supreme 2002 na przeczekanie aż dozbieram te 6k pln? /Raty nie wchodzą w gre - tylko gotówka/
Czy dźwięk z nich mnie tak zniesmaczyć może że wyrzucę je przez okno? :P

Dzięki z góry:)
Radek.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie posłuchałem dzisiaj RN803(R-N602 nie mieli...) i Heco Aurora 700(o innych nie będę pisał bo dużo słabiej wypadły a i marek za bardzo nie kojarzę)... jakoś mnie nie urzekły ponieważ brakowało mi niskich tonów... sprzedawca polecił mi za to Heco Aurora 1000 do nagłośnienia pomieszczenia i według niego na pewno będą grały z większą ilością tonów niskich - niestety brakowało ich na stanie więc nie posłuchałem tego zestawu.  Pytanie do Was o porównanie ich do Heco 700 oraz(a może przede wszystkim do PSB Imagine XT2 oraz Klipsch R820F)? Które z nich lepiej/bardziej nagłośnią mi pomieszczenie? /50m2/ Zakup planuję na styczeń więc mam trochę czasu na marudzenie i zastanawianie się... Cały czas prym wiodą XT2 oraz Klipsch na które zacząłem polować na Allegro ;)
 

Edytowano przez raven790
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raven790 akurat ja teraz jestem po zakupie yamahy R-N 803D i kolumn aurora 700 do tego dobre kable i powinieneś być zadowolony.. przy zakupie głośników u chłopaków z q21 miałem możliwość odsłuchu yamahy R-N602 i R - N803D. Zdecydowanie R-N803D.. Natomiast aurory 700 bardzo fajnie graja i podejrzewam, że 1000 jeszcze lepiej.. Ale dziękuję koledze z q21, że akurat takie mi pokazał ponieważ są w moim przekonaniu naprawdę dobre i za niewielkie pieniądze, dzięki niemu nie wydałem większej kasy, a miałem zamiar.. Do tego ratki 0% i jesteś zadowolony.. Przez taką możliwość dokupiłem  jeszcze u nich yamahe CD S300...  i żonka zadowolona ponieważ nie jest świadoma, ile kasy na to poszło, a wreszcie słuchać może muzyki w dobrym wydaniu jak za takie pieniądze.. 

8 godzin temu, S4Home napisał:

Klipsch R820 to kolumny do kina a nie do stereo. Jazgot na górze nie jest do słuchania muzyki.

Skoro polujesz to kup wyprzedawane RP260 lub RP280 to znacznie lepsze kolumny do dostania w cenie nowych 820tek.

700 i 1000 nie mają basu? Gdzie słuchałeś?

Bo one bas mają!!

Piotr

Basssss jest  i S4Home zdecydowanie ma rację...

Edytowano przez Gołąb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.12.2018 o 14:28, Piotrs napisał:

Moim zdaniem lepiej droższe kolumny a tańszy amplituner. Przetestuj amplituner zanim oddasz. U mnie gra z zensorami 7 i jest ok. No fakt, zensory to niewielkie podłogowki. 

W testach wyszło że ampli ma wysoką moc https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2927-yamaha-r-n303d

A moim zdaniem wręcz przeciwnie. Lepszy wzmacniacz "wyciągnie ostatnie soki" z "gorszych" kolumn. Pokaże ich piękno, koloryt barw. 

A odwrotnie będzie bardzo przeciętnie. 

Wiem, bo doświadczyłem. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Koledzy,
Bez cytowania... :P
Odsłuch Aurora 700 miałem w Stufio Hifi Katowice... Serii 1000 nie mieli, a słuchałem kilku utworów Otisa Taylora i to wszystko bo czasu było brak.
Serię Klipschy mogłem pomylić - teraz nie jestem pewien której słuchałem... Mogła to być RF-82II ale nie mam pewności teraz bo za dużo już kolumn oglądałem...
W jakiej odległości od ściany powinny stanąć kolumny z otworem basowym z tyłu? Mocno się zastanawiam nad Rn803 + Heco Aurora 1000, które mają właśnie BR z tyłu...
Inną opcją są Imagine XT2 z BR z przodu... 
Czy R-N803D + Heco Aurora 1000 za niespełna 7k pln to dobra cena? alternatywa to R-N803+Imagine XT2 za 7850pln...
Doradźcie coś bo muszę się na któreś zdecydować... Albo inaczej, która z w/w kolumn najlepiej się sprawdzi w sytuacji, kiedy przekrój muzyki słuchanej w domu jest tak szeroki, ze trudno znaleźć gatunek muzyki, który by nie był słuchany... Więc przewagi gatunkowej ewidentnie brak...  Dodatkowo starsza córa poszła w perkusję a młodsza w klawisze(obie w szkole muzycznej) więc i słuch wrażliwy mają i detale wyłapują... Na marginesie, to dzięki temu budżet udało się zwiększyć bo żona bardziej wyrozumiała jest kiedy inwestuje się w ...naukę dzieci ;) :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, 1Ender napisał:

A moim zdaniem wręcz przeciwnie. Lepszy wzmacniacz "wyciągnie ostatnie soki" z "gorszych" kolumn. Pokaże ich piękno, koloryt barw. 

Nie pokaże piękna i kolorytu, bo w tanich kolumnach ich brakuje. Żaden wzmacniacz nic tu nie wskóra. Chcesz lepszego dźwięku to kup lepsze kolumny (no i zadbaj o akustykę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...