Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu stereo


Nestori

Recommended Posts

2 godziny temu, Steel napisał:

Jak można doradzać komuś sprzęt, jak nawet nie wiadomo jakiej muzyki autor słucha i jaki dźwięk preferuje. Przecież to rzucanie propozycjami na oślep.

Steel , bo nie ma czegoś takiego wg. mnie jak sprzęt do rocka , bluesa, jazzu itd. Staramy się dobrać najlepszy sprzęt pod względem konstrukcji i brzmienia bazując na własnych doświadczeniach i mając na uwadze reprodukcję dźwięku jako całość w danym budżecie. Doradzanie komuś sprzętu pod dany gatunek może skończyć się porażką , bo mamy taką zmienną jak akustyka pomieszczenia . Słuchałem niedawno AC/DC z Rotela 1592 / + B&W 702 S2 / firma Rotel tak polecana do rocka/ , znajomy kupił bo się naczytał , że jak Rock to Rotel , ale to co usłyszałem po włączeniu płyty to jeden wielki hałas . Po prostu salon ma 7 m. wysokości , jedna duża ściana z GK, a druga to szkło i  nie licząc kanapy i dwóch stolików jest pusty , bo ma być przestrzeń i minimalizm :) a na podłodze płytki pod ogrzewanie podłogowe. A po za tym każdy, nawet w obrębie jednego gatunku muzycznego zwraca uwagę na zupełnie inne partie brzmieniowe , jeden lubuje się w stopie perkusji , druga osoba czeka na świdrujące pociągnięcie kostką przy solówce. Właśnie dlatego trzeba odpalić sprzęt w domu i zadecydować, a jak kupujemy z Allegro czy OLX to już patrzymy tylko na jakość podzespołów , głośników itd.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten SMSL jest bardzo uniwersalny w swoim brzmieniu w dużej mierze dlatego że jest to połączenie brzmienia detalicznego z dobrą dynamiką. Wygląda bardzo minimalistycznie, bo widać na nim jeden przycisk i pokrętło. Faktycznie pokrętło jest również drugim przyciskiem. Przycisk po lewej jest wyłącznikiem i selektorem źródeł, a wciskając pokrętło sekwencyjnie zmienia się regulację głośności, basu i sopranów. Do tego posiada 7 gotowych ustawień procesora do rożnych rodzajów muzyki plus neutralne. Poza pierwszymi dwoma które są systemami podbicia basu pozostałe zmieniają brzmienie, bez wyraźnego wpływu na proporcje basu i sopranów które można w każdej chwili zmienić. Wszystko dobywa się w dziedzinie cyfrowej bez udziału dodatkowych elementów toru audio. Pozornie wydaje się to dziwaczne w odniesieniu do minimalistycznych wzmacniaczy analogowych. Dzięki takim regulacjom można np. zmienić sucho grające kolumny ze szczupłym basem w ich przeciwieństwo, oczywiście w miarę możliwości fizycznych kolumn. Wyjście na subwoofer ma stały poziom ( zmieniający się wraz regulacją poziomu głośności ) i częstotliwość filtru dolnoprzepustowego ustawioną na stałe na 200 Hz, dlatego wymaga sterowania subem z poziomu jego panelu.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

Steel , bo nie ma czegoś takiego wg. mnie jak sprzęt do rocka , bluesa, jazzu itd. Staramy się dobrać najlepszy sprzęt pod względem konstrukcji i brzmienia bazując na własnych doświadczeniach i mając na uwadze reprodukcję dźwięku jako całość w danym budżecie.

Wszystko ok , ale jako doświadczony użytkownik wiesz , że w tych pieniądzach nie kupi się uniwersalnego sprzętu pod każdy gatunek muzyczny, a nawet i w sporo wyższych. Nie ma co się okłamywać.

Mam tylko nadzieję, że autor nie słucha ciężkich brzmień bo skończy się to dla niego katastrofą.

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

Słuchałem niedawno AC/DC z Rotela 1592 / + B&W 702 S2 / firma Rotel tak polecana do rocka/ , znajomy kupił bo się naczytał , że jak Rock to Rotel , ale to co usłyszałem po włączeniu płyty to jeden wielki hałas .

Bardzo bym był ostrożny przy łączeniu  nowych Roteli z nowymi kolumnami B&W do takiego gatunku jak Rock , Metal - Może być zdecydowanie za jasno.

Natomiast Rotel jak najbardziej do Rocka, ale nie te nowe klocki. Co innego z linii 8xx oraz 9xx Bx. - te jak najbardziej. Te starsze Rotele grają zupełnie inaczej jak te nowe.

 

Edytowano przez Steel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla Samby 250 Taty ale miałem je kilka lat. Dostałem od sąsiada i oddałem koledze - w stylu „ podaj dalej”

Nie słuchałem tych konkretnie Dali ale jak są sprawne to zaryzykuje stwierdzenie że „na bank zagrają lepiej” od Samby 250, mówię to pomimo pewnego sentymentu do Tonsila.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nestori napisał:

Zadałem pytanie a nikt nie chce mi odpowiedzieć a posty na inne tematy powstają...

Przepraszam , tak czasem bywa na forum.

27 minut temu, Inferno napisał:

Nie słuchałem tych konkretnie Dali ale jak są sprawne to zaryzykuje stwierdzenie że „na bank zagrają lepiej” od Samby 250

Przychylam się do opinii kolegi. Sprawa nie jest łatwa , masz do wyboru polecany nowy sprzęt w postaci SMSL ,lub możesz zaryzykować sprzęt bardzie tradycyjny jak np.

https://allegro.pl/kolumny-stereo-dali-400-komis-audio-myslenice-i7120361896.html wg. mnie dużo lepsze od Dali 6.

https://allegro.pl/wzmacniacz-stereo-nad-c326bee-pilot-myslenice-i7623479913.html

https://allegro.pl/wzmacniacz-stereo-cambridge-audio-a5-myslenice-i7575474113.html

Z pełną premedytacją poleciłem sprzęt z komisu z Myślenic, bo u kolegi Pumpurka minimalizujesz ryzyko wtopy, a przy okazji możesz pogadać co jeszcze ma ,lub co może zaproponować.

Przy okazji jak byś się zdecydował sprawdziłem  SMSL Q5pro i toleruje kolumny 4 ohm a takimi są Dali.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat impedancji kolumn Dali jest ciekawy wstęp do recenzji Concept 6 :)

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/67-dali-concept-6

A Q5pro nie tyle akceptuje kolumny 4 ohm co niewskazane jest użycie kolumn o większej impedancji. Tyle ze takie są obecnie duża rzadkością.

Ten wzmacniacz podwaja swoją moc pomiędzy 8 i 4 ohmy, co daje tylko połowę mocy przy 8 ohmach :) .

 

Swoją drogą to ciekawe czy w tych  Dali 400 tylko wymieniono głośniki wysokotonowe, czy zrobiono do nich nowe filtry, bo ta Vifa to zupełnie inny głośnik niż Seas który w nich był oryginalnie. Różnią się nie tylko charakterystyką pasma przenoszenia ale i impedancją. To mogły by być ciekawe kolumny, po dobrej aplikacji Vify XT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie starsze Dali z serii Blue jak i Red to bardzo fajne kolumny.

Te Concepty bym odpuścił a skupił się na tych powyższych. Grają one dosyć ocieplonym dźwiękiem. Seria Blue jak np Dali 6006 grają z większym kopem, dosadnością, ale np. Dali 450 {seria Red, poziom wyżej od Blue} z większym wyrafinowaniem, kulturą,. Jak szukasz czegoś w miarę uniwersalnego , nie męczącego to ja bym polecił Dali 450. Oczywiście szukaj oryginalnych, nie naprawianych. Te Dali 400 z powyższego linku z miejsca bym odpuścił. Tak jak napisał Kolega @MobyDick nie wiadomo czy zwrotnicę też dostosowali do nowych głośników czy nie. Zresztą to nie ważne bo kolumna już gra inaczej niż chciał producent. Nie odsprzedaż później takich kolumn, a nawet jeżeli to będzie bardzo ciężko.

Do Dali 450 bym dobrał wzmacniacz: Sony  Ta f 570 / 670Es. Bądź jak chciałbyś szybciej , troche jaśniej czy wyrywniej to coś ze starszyh Roteli np. Ra 980 Bx / 985 Bx {chociaż ten pierwszy lepszy} . Ocywiście najlepiej odsłuchać, bo nie wiadomo czy Ci dźwięk podejdzie z takich zestawień.

W tych opcjach już masz porządne stereo.  Oczywiście byś musiał dołożyc kilka stówek , ale warto. Będziesz miał dźwięk porównywalny do nowych klocków  {kolumny + wzmak } z okolic 8K - 10K , zależnie od wyboru wzmacniaczy.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale pytanie - czy została dobrze zaaplikowana? Trzeba by zobaczyć zwrotnice i ocenić czy wszystko jest jak powinno.  Myślę, że autor raczej tego nie oceni. Dwa , nawet jeżeli ok to jak autor będzie chciał w przyszłości sprzedać te kolumny to będzie miał olbrzymi problem. Większość szuka kolumn oryginalnych bez modyfikacji.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Nestori napisał:

Na razie wybrałem Dali concept 6.  Mój tato ma tonsil sambę 250 z amplitunerami ws502 i podoba mi się jak to ra:) powiedzcie mi jak wypada dali 6 concept w porównaniu z tymi tonsilami. Mógłby mi ktoś pomoc ocenić te kolumny? Mam zdjęcia od sprzedającego 

Ze swojej strony doradziłbym Ci dozbierać do Dali 450. To muzykalne i raczej uniwersalne kolumny. Grałem nimi w pokoju o podobnej do Twojej kubaturze czyli regularny salon 20m2.

Myślę, że to inwestycja na przyszłość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny taki ranking bo można sobie popatrzeć na ceny i niektóre parametry techniczne w jednym miejscu, ale co do opisów w miejscu podsumowania to faktycznie trzeba je traktować z dystansu ;)

Prosty przykład:

Rotel RC 1070/RB 1080

Bardzo muzykalny i neutralny zestaw. Napędzi niezbyt wymagające kolumny - WTF?

po czym kolejny zestaw, ta sama końcówka, tylko inny przedwzmacniacz:

Rotel RC-1090/RB 1080

Duża moc pozwala napędzić nawet wymagające kolumny ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...